Prijeđi na sadržaj
Svi gradovi

Rijeka. Što vidjeti, karta i skrivena mjesta

48 odabranih mjesta· 10 skrivenih dragulja· 2 nadolazećih događanja
Rijeka
Foto: Unknown / CC BY-SA 4.0

Rijeka je hrvatski lučki grad i svoju radničku povijest nosi otvoreno: habsburška pročelja nad lučkim dizalicama, Korzo kojim šeta cijeli grad i Trsat koji odozgo motri klanac Rječine. Godine 2020. bila je Europska prijestolnica kulture, a muzeji i pozornice iz te godine i danas su dobitak.

Grad živi po drugom kalendaru od obale: vrhunac sezone nije kolovoz nego veljača, kad karneval Korzom provede najveću povorku u Hrvatskoj.

Što vidjeti u Rijeci: Korzo, Trsat i živa luka

Sljedećih 7 dana

Podaci o vremenu: Open-Meteo.com

Radno vrijeme i cijene

Mjesta za koja vodimo radno vrijeme i razinu cijena. Vremena se mijenjaju sa sezonom, mjerodavna je službena stranica.

MjestoRadno vrijemeCijenaSlužbena stranica
Tower Center Rijeka-€-
ZTC Rijeka-€-
Robna kuća Ri-€-
Korzo Shops-€-
Risnjak National ParkUvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri pristup, vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.--

Klima iz mjeseca u mjesec

Desetogodišnji prosjeci za Rijeka: ovako mjesec obično izgleda, bez obzira na to što radi ovaj tjedan.

MjesecDan °CNoć °CKišnih danaMore °C
Siječanj931313
Veljača1141412
Ožujak1361213
Travanj1791114
Svibanj21131518
Lipanj26181022
Srpanj2920925
Kolovoz2921626
Rujan23161123
Listopad19131320
Studeni1481317
Prosinac1151215

Zrak 2015. do 2024., more 2022. do 2024. Kišni dan računa se od 1 mm. Podaci: Open-Meteo.com

Rijeka u videu

Rijeka: grad u pokretu

YouTubeRijeka4:36

Plaže u mjestu Rijeka

Sablićevo Beach
Aktivnost

Sablićevo Beach

Omiljena gradska šljunčana plaža ispod starih vila.

Foto: Antonio199cro / CC BY-SA 4.0

Sablićevo Beach
Aktivnost

Sablićevo Beach

Sablićevo je plaža u istočnom dijelu grada, u predjelu Pećine, ispod niza vila koje su krajem 19. stoljeća gradile bogate riječke obitelji kad je more postalo mjesto odmora. Plaža je šljunčano-betonska, s platoima uklesanima u stijenu i stepenicama koje vode u duboku vodu, a okružuju je borovi koji daju hlad do kasnog jutra. More je ovdje bistro jer je obala strma i nema pijeska. Uz plažu su tuševi, bar i mjesto za skakanje sa stijene. Do Sablićeva se iz centra dolazi šetnicom uz obalu za dvadesetak minuta ili gradskim autobusom; popodne je najgušće, a ujutro gotovo prazno.

Savjet upućenih

U špici sezone uvala se brzo napuni, dođi prijepodne.

Foto: Antonio199cro / CC BY-SA 4.0

Glavanovo Beach
Aktivnost

Glavanovo Beach

Mala šljunčana uvala u kojoj se kupaju Riječani.

Foto: Silverije / CC BY-SA 4.0

Glavanovo Beach
Aktivnost

Glavanovo Beach

Glavanovo je gradska plaža na istočnom izlazu iz Rijeke, uređena na obali koja je nekada bila industrijska, a danas ima šljunčane površine, betonske platoe i travnate dijelove pod borovima. More je zaklonjeno rtom pa je i po jačem vjetru mirno, a dubina raste postupno, što odgovara obiteljima. Uz plažu su tuševi, kabine, spasilačka služba i bar, a dio obale prilagođen je osobama s invaliditetom. S plaže se vidi ulaz u riječku luku i brodovi koji pristaju, a s druge strane Kostrena i otok Krk. Do Glavanova vozi gradski autobus, a stiže se i biciklističkom stazom uz obalu iz centra.

Foto: Silverije / CC BY-SA 4.0

Grčevo Beach
Aktivnost

Grčevo Beach

Tiha šljunčana plaža s bistrim morem podalje od gradske vreve.

Foto: Silverije / CC BY-SA 4.0

Grčevo Beach
Aktivnost

Grčevo Beach

Grčevo je plaža na istočnoj strani riječkog zaljeva, u nizu kupališta koja se protežu od Glavanova prema Kostreni. Obala je ovdje niska i kamena, s betonskim platoima uklesanima u stijenu i šljunčanim dijelovima među njima, a more je duboko već nekoliko metara od ruba, pa je plaža popularna među plivačima i onima koji skaču s hridi. Sjenu daju borovi zasađeni uz obalnu stazu. Uz plažu su tuševi i mali bar koji radi u sezoni. Ovaj dio obale okrenut je jugu i sunce se zadržava do večeri, a pogled ide prema ulazu u luku i otoku Krku. Do plaže vodi obalna šetnica i gradski autobus.

Foto: Silverije / CC BY-SA 4.0

Ploče Beach
Aktivnost

Ploče Beach

Suncem ugrijano kamenje i bistro more za kupanje bez žurbe.

Foto: Zoran Kurelić Rabko / CC BY-SA 3.0

Ploče Beach
Aktivnost

Ploče Beach

Ploče je gradska plaža na zapadnom dijelu Rijeke, uz kupališni kompleks Kantride, i jedna je od najstarijih uređenih plaža u gradu; kupalište je na ovom mjestu radilo već početkom 20. stoljeća, kad su se u Rijeci gradila prva javna morska kupališta po srednjoeuropskom uzoru. Obala je betonska, s ulazima u more preko stepenica i ljestvi, a uz nju su bazeni, tribine i sportski tereni. More je duboko i bistro jer je obala strma, a plaža je zaklonjena od bure stijenom nekadašnjeg kamenoloma. Uz plažu rade kafići i tuševi. Do Ploča vozi gradski autobus s Korza, vožnja traje petnaest minuta.

Foto: Zoran Kurelić Rabko / CC BY-SA 3.0

Žurkovo Bay
Aktivnost

Žurkovo Bay

Zaklonjena uvala u Kostreni gdje se njišu male barke.

Foto: Zoran Kurelić Rabko / CC BY-SA 3.0

Žurkovo Bay
Aktivnost

Žurkovo Bay

Žurkovo je uvala u Kostreni, nekoliko kilometara istočno od Rijeke, s marinom i nizom kupališta uz obalu. Kostrena je stoljećima bila mjesto pomoraca: iz ovih su sela dolazili kapetani i mornari koji su plovili na jedrenjacima i kasnije na parobrodima, a mnoge kuće uz obalu podignute su novcem zarađenim na moru, što se vidi po njihovoj veličini. Uvala je zaklonjena i plitka uz rub, s betonskim platoima, šljunkom i borovima koji daju hlad. U marini su vezovi za manje brodove, a uz nju restoran. Do Žurkova se iz Rijeke dolazi gradskim autobusom ili obalnom cestom za petnaestak minuta.

Foto: Zoran Kurelić Rabko / CC BY-SA 3.0

Naši savjeti

Što bismo mi radili oko Rijekaa

Jednodnevni izleti nadomak Rijekaa, uz rute i mirne kutke kojima se naša redakcija stalno vraća.

  • 22 km udaljenoUčkaPark prirode nad Opatijom: vrh Vojak (1401 m) s kamenom kulom i pogledom na Kvarner i Istru.
  • 35 km udaljenoRisnjakGorski nacionalni park Risnjak: gusta šuma, stanište risa i izvor rijeke Kupe blizu Rijeke.

Rute za Rijeka

  • 7 postaja

    Od Korza do Trsata

    Uspni se od gradske špice do svetišta i kaštela

    1. Korzo
    2. Gradski toranj
    3. Old Gateway Roman Arch
    4. Katedrala svetog Vida
    5. Guvernerova palača
    6. Svetište Majke Božje Trsatske
    7. Trsatska gradina

Skriveni dragulji u gradu Rijeka

Trsatska gradina
Legendarno
Znamenitost

Trsatska gradina

Srednjovjekovna utvrda na brijegu s pogledom na grad i Kvarnerski zaljev.

Foto: Unknown / CC BY-SA 4.0

Trsatska gradina
Znamenitost Legendarno

Trsatska gradina

Trsatska gradina stoji na stijeni sto trideset metara iznad kanjona Rječine, na mjestu koje je bilo utvrđeno još u antici, kad je ovdje bila liburnska gradina, a kasnije rimska osmatračnica nad putem prema Panoniji. Srednjovjekovni kaštel gradili su knezovi Frankopani u 13. stoljeću, a nakon što je opustio, 1826. kupio ga je austrijski general Laval Nugent, koji ga je obnovio u romantičnom slogu i u dvorištu podigao obiteljski mauzolej u obliku grčkog hrama s dorskim stupovima. Danas se u gradini održavaju koncerti i izložbe, a s bedema se vidi cijeli Kvarnerski zaljev i otok Krk. Ulaznica je jeftina, obilazak traje pola sata.

Foto: Unknown / CC BY-SA 4.0

Museum Ship Galeb
Legendarno
Aktivnost

Museum Ship Galeb

Titov nekadašnji državni brod, danas brod muzej.

Foto: Roberta F. / CC BY-SA 3.0

Museum Ship Galeb
Aktivnost Legendarno

Museum Ship Galeb

Brod Galeb sagrađen je 1938. u Genovi kao teretni brod za prijevoz banana, a u ratu je preuređen u minopolagač i potopljen kod Rijeke. Nakon vađenja i obnove postao je 1952. reprezentativni brod jugoslavenskog predsjednika Josipa Broza Tita, koji je na njemu putovao u Indiju, Egipat i Veliku Britaniju i primao državnike; brod je bio pokretna rezidencija i mjesto pregovora u vrijeme nesvrstanosti. Nakon desetljeća propadanja u riječkoj luci grad ga je obnovio i uredio kao muzejski brod: obilaze se salon, kabine, kuhinja i strojarnica, uz postav o povijesti broda i tom razdoblju. Vezan je uz obalu u centru; obilazak traje sat vremena.

Foto: Roberta F. / CC BY-SA 3.0

Torpedo Launch Station
Legendarno
Znamenitost

Torpedo Launch Station

Vrijedna znamenitost za bogatiju rutu kroz Rijeka.

Foto: YNovakovic / CC BY-SA 4.0

Torpedo Launch Station
Znamenitost Legendarno

Torpedo Launch Station

Lansirna rampa torpeda ostatak je riječke tvornice u kojoj je izumljen i proizveden prvi torpedo na svijetu. Zamisao samohodne podvodne naprave dao je 1860-ih Giovanni Luppis, umirovljeni časnik iz Rijeke, a tehničko rješenje razradio je engleski inženjer Robert Whitehead, koji je vodio riječku strojarnicu; prvi ispravni torpedo predstavljen je 1866. i ubrzo su ga kupile gotovo sve pomorske sile. Rampa uz more služila je za ispitivanje: torpedo se ispaljivao u kanal i pratio njegov put. Betonska konstrukcija na obali danas je zaštićena kao spomenik tehnike i posljednja te vrste sačuvana u svijetu. Vidi se s obalne ceste.

Savjet upućenih

Najbolje je sačuvati kada želiš da ruta bude manje predvidljiva i više lokalna.

Foto: YNovakovic / CC BY-SA 4.0

Istraži Rijeka po kategoriji

Znamenitosti

23
Trsatska gradina
Legendarno
Znamenitost

Trsatska gradina

Srednjovjekovna utvrda na brijegu s pogledom na grad i Kvarnerski zaljev.

Foto: Unknown / CC BY-SA 4.0

Trsatska gradina
Znamenitost Legendarno

Trsatska gradina

Trsatska gradina stoji na stijeni sto trideset metara iznad kanjona Rječine, na mjestu koje je bilo utvrđeno još u antici, kad je ovdje bila liburnska gradina, a kasnije rimska osmatračnica nad putem prema Panoniji. Srednjovjekovni kaštel gradili su knezovi Frankopani u 13. stoljeću, a nakon što je opustio, 1826. kupio ga je austrijski general Laval Nugent, koji ga je obnovio u romantičnom slogu i u dvorištu podigao obiteljski mauzolej u obliku grčkog hrama s dorskim stupovima. Danas se u gradini održavaju koncerti i izložbe, a s bedema se vidi cijeli Kvarnerski zaljev i otok Krk. Ulaznica je jeftina, obilazak traje pola sata.

Foto: Unknown / CC BY-SA 4.0

Torpedo Launch Station
Legendarno
Znamenitost

Torpedo Launch Station

Vrijedna znamenitost za bogatiju rutu kroz Rijeka.

Foto: YNovakovic / CC BY-SA 4.0

Torpedo Launch Station
Znamenitost Legendarno

Torpedo Launch Station

Lansirna rampa torpeda ostatak je riječke tvornice u kojoj je izumljen i proizveden prvi torpedo na svijetu. Zamisao samohodne podvodne naprave dao je 1860-ih Giovanni Luppis, umirovljeni časnik iz Rijeke, a tehničko rješenje razradio je engleski inženjer Robert Whitehead, koji je vodio riječku strojarnicu; prvi ispravni torpedo predstavljen je 1866. i ubrzo su ga kupile gotovo sve pomorske sile. Rampa uz more služila je za ispitivanje: torpedo se ispaljivao u kanal i pratio njegov put. Betonska konstrukcija na obali danas je zaštićena kao spomenik tehnike i posljednja te vrste sačuvana u svijetu. Vidi se s obalne ceste.

Savjet upućenih

Najbolje je sačuvati kada želiš da ruta bude manje predvidljiva i više lokalna.

Foto: YNovakovic / CC BY-SA 4.0

Kaštel Grobnik
Skriveni dragulj
Znamenitost

Kaštel Grobnik

Srednjovjekovni kaštel na brežuljku iznad Grobničkog polja.

Foto: Croq / CC BY-SA 3.0

Kaštel Grobnik
Znamenitost Skriveni dragulj

Kaštel Grobnik

Kaštel Grobnik stoji na stjenovitom brijegu iznad Grobničkog polja, petnaest kilometara sjeveroistočno od Rijeke, i bio je jedno od uporišta knezova Frankopana koji su od 13. stoljeća držali Vinodol i zaleđe. Položaj je odabran zbog nadzora nad putem iz unutrašnjosti prema moru, jer je tuda prolazila roba prema riječkoj luci. Uz kaštel se veže predaja o velikoj bitki na Grobničkom polju 1242., u kojoj su, prema legendi, zaustavljene tatarske postrojbe; ta je priča stoljećima dio narodne predaje ovoga kraja. Danas su sačuvani zidovi, kula i unutarnje dvorište koje se koristi za priredbe. Do kaštela vodi cesta iz Čavala.

Savjet upućenih

Iz kaštela puca pogled na Grobničko polje; spoji posjet s obilaskom stare jezgre Grobnika.

Foto: Croq / CC BY-SA 3.0

Turska kuća
Skriveni dragulj
Znamenitost

Turska kuća

Mjesto vrijedno kratkog zastoja na ruti.

Foto: Đuro Jiří / CC BY-SA 4.0

Turska kuća
Znamenitost Skriveni dragulj

Turska kuća

Turska kuća je staro kameno zdanje na obali u Kostreni, istočno od Rijeke, u nizu kuća koje su gradile pomorske obitelji ovoga kraja. Kostrena je od 18. stoljeća davala kapetane i mornare koji su plovili na jedrenjacima po Sredozemlju i preko oceana, a novac zarađen na moru ulagao se u kuće uz obalu: otuda njihova veličina, kamene terase, kapci i vrtovi s palmama, neuobičajeni za obična ribarska sela. Nazivi pojedinih kuća prenosili su se usmeno i vežu se uz priče o putovanjima i vlasnicima. Zgrada se vidi s obalne šetnice koja povezuje kostrenske uvale; unutrašnjost nije otvorena za posjet.

Savjet upućenih

Najbolje kao usputna točka, ne kao glavni cilj dana.

Foto: Đuro Jiří / CC BY-SA 4.0

Rimska kuća
Skriveni dragulj
Znamenitost

Rimska kuća

Mjesto vrijedno kratkog zastoja na ruti.

Foto: Đuro Jiří / CC BY-SA 4.0

Rimska kuća
Znamenitost Skriveni dragulj

Rimska kuća

Rimska kuća stoji nekoliko koraka od Turske kuće, na istom potezu kostrenske obale, i pripada istom nizu starih kamenih zdanja podignutih u vrijeme kad je ovaj kraj živio od jedrenjaka. Kuće su građene po sličnom obrascu: prizemlje od velikih klesanaca s natkrivenim prolazom prema moru, kat sa stanom obitelji i vanjsko stubište uz pročelje. U prizemljima su se držali alat, mreže i roba, jer je more bilo i put i skladište. Danas su neke od tih kuća obnovljene, a neke stoje prazne i pokazuju kako se gradilo prije parobroda. Do njih vodi obalna staza koja povezuje Žurkovo s ostalim kostrenskim uvalama.

Savjet upućenih

Najbolje kao usputna točka, ne kao glavni cilj dana.

Foto: Đuro Jiří / CC BY-SA 4.0

Svetište Majke Božje Trsatske
Znamenitost

Svetište Majke Božje Trsatske

Najštovanije marijansko svetište u Hrvatskoj, na vrhu trsatskoga brijega.

Foto: Berthold Werner / CC BY-SA 3.0

Svetište Majke Božje Trsatske
Znamenitost

Svetište Majke Božje Trsatske

Svetište Majke Božje Trsatske najstarije je marijansko hodočasničko mjesto na sjevernom Jadranu. Predaja kaže da je od 1291. do 1294. na ovom mjestu stajala Nazaretska kućica, koja je potom prenesena u Loreto, a kad su Trsaćani ostali bez nje, papa Urban V. poslao im je 1367. sliku Majke Božje, koja se i danas štuje na glavnom oltaru. Franjevci su ovdje od 1453. i vode samostan uz crkvu. U kapeli zavjeta izloženi su stotine zavjetnih darova pomoraca, slike brodova u oluji i modeli jedrenjaka, jer su moreplovci stoljećima dolazili zahvaliti za spašeni život. Do svetišta vode Trsatske stube ili autobus iz centra.

Foto: Berthold Werner / CC BY-SA 3.0

Još 17 mjesta
  • Svjetionik Mlaka
  • Zavičajni muzej Drenove
  • Utvrda Solin
  • Korzo
  • Guvernerova palača
  • Katedrala svetog Vida
  • Gradski toranj
  • Croatian National Theatre Ivan pl. Zajc
  • Capuchin Church of Our Lady of Lourdes
  • Church of the Assumption
  • Rijeka Leaning Tower
  • Old Gateway Roman Arch
  • Kobler Square
  • Adriatic Square
  • Sugar Refinery Palace
  • Hartera Paper Mill
  • Palace Modello

Aktivnosti

21
Museum Ship Galeb
Legendarno
Aktivnost

Museum Ship Galeb

Titov nekadašnji državni brod, danas brod muzej.

Foto: Roberta F. / CC BY-SA 3.0

Museum Ship Galeb
Aktivnost Legendarno

Museum Ship Galeb

Brod Galeb sagrađen je 1938. u Genovi kao teretni brod za prijevoz banana, a u ratu je preuređen u minopolagač i potopljen kod Rijeke. Nakon vađenja i obnove postao je 1952. reprezentativni brod jugoslavenskog predsjednika Josipa Broza Tita, koji je na njemu putovao u Indiju, Egipat i Veliku Britaniju i primao državnike; brod je bio pokretna rezidencija i mjesto pregovora u vrijeme nesvrstanosti. Nakon desetljeća propadanja u riječkoj luci grad ga je obnovio i uredio kao muzejski brod: obilaze se salon, kabine, kuhinja i strojarnica, uz postav o povijesti broda i tom razdoblju. Vezan je uz obalu u centru; obilazak traje sat vremena.

Foto: Roberta F. / CC BY-SA 3.0

Risnjak National Park
Legendarno
Aktivnost

Risnjak National Park

Duboke šume i krški vrhovi Gorskog kotara iznad Rijeke.

Foto: Michal Klajban / CC BY-SA 4.0

Risnjak National Park
Aktivnost Legendarno

Risnjak National Park

Nacionalni park Risnjak proglašen je 1953. i obuhvaća oko šezdeset četvornih kilometara planinskog masiva sjeverno od Rijeke, s najvišim vrhom Velikim Risnjakom od tisuću petsto dvadeset osam metara. Ime dolazi od risa, krupne mačke koja ovdje živi uz vuka i medvjeda. Park leži na granici primorske i kontinentalne klime, pa se na maloj udaljenosti izmjenjuju bukove i jelove šume, planinske livade i goli krš, a posebnost je izvor Kupe, koji izbija iz jezerca duboke zelene boje. Kroz park vodi poučna staza Leska, dugačka četiri i pol kilometra i prohodna za sve. Od Rijeke se vozi sat vremena.

Savjet upućenih

Malo vremena? Lagana poučna staza Leska kod ulaza u Crnom Lugu vodi blagim krugom kroz šumu.

Radno vrijeme
Uvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri pristup, vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.

Foto: Michal Klajban / CC BY-SA 4.0

Peek&Poke - muzej računala
Aktivnost

Peek&Poke - muzej računala

Interaktivni muzej starih računala, konzola i arkadnih igara.

Foto: aiva. / CC BY 2.0

Peek&Poke - muzej računala
Aktivnost

Peek&Poke - muzej računala

Peek&Poke je privatni muzej računala u središtu Rijeke, otvoren 2007. iz zbirke koju je skupina entuzijasta godinama skupljala. Postav prikazuje razvoj osobnih računala od sedamdesetih godina do prijelaza stoljeća: kućna računala kakva su se u ovom dijelu Europe kupovala u Trstu i preko granice, prve konzole, disketni pogoni, matrični pisači i telefoni s brojčanikom. Ime dolazi od dviju naredbi programskog jezika BASIC kojima se čitalo i pisalo izravno u memoriju. Većina uređaja radi i posjetitelji ih smiju uključiti i igrati stare igre. Muzej je malen, obilazak traje četrdesetak minuta, a najzanimljiviji je onima koji su ta računala imali.

Foto: aiva. / CC BY 2.0

Molo longo
Aktivnost

Molo longo

Dugačak lukobran koji je ujedno omiljena šetnica uz more.

Foto: László Szalai (Beyond silence) / Public domain

Molo longo
Aktivnost

Molo longo

Molo longo je lukobran dug oko kilometar i sedamsto metara koji zatvara riječku luku sa strane otvorenog mora. Sagrađen je krajem 19. stoljeća, kad je Rijeka gradila modernu luku za parobrodski promet i trebala je zaštitu od valova i bure. Danas je najduža ravna šetnica u gradu i omiljeno mjesto za trčanje i večernju šetnju, jer se s njega grad vidi u cijelosti, od Kantride do Trsata, a s druge strane Kvarner s otocima. Uz molo su vezani brodovi u prolazu, a na kraju je svjetlo koje označava ulaz. Šetnja do kraja i natrag traje sat vremena; hlada nema, a za bure je izložen vjetru.

Foto: László Szalai (Beyond silence) / Public domain

Kantrida
Aktivnost

Kantrida

Vjetrovita primorska četvrt s bazenima na otvorenom i stadionom uklesanim u stijene.

Foto: Zoran Kurelić Rabko / CC BY-SA 3.0

Kantrida
Aktivnost

Kantrida

Kantrida je zapadni dio Rijeke poznat po stadionu koji leži između mora i okomite stijene nekadašnjeg kamenoloma, na položaju kakav u europskom nogometu nema usporedbe: s jedne strane tribine gleda se na Kvarner, a s druge se diže bijela kamena litica. Kamenolom je stoljećima davao građu za riječke zgrade i lukobran, a kad je iskopan, u nastaloj udolini uređeno je igralište. Uz stadion je i gradsko kupalište s bazenima i betonskim plažama na kojima se okuplja zapadni dio grada. Posljednjih godina na istom mjestu gradi se novi stadion. Do Kantride vozi gradski autobus s Korza, vožnja traje petnaestak minuta.

Foto: Zoran Kurelić Rabko / CC BY-SA 3.0

Petar Kružić Stairs
Aktivnost

Petar Kružić Stairs

Povijesne hodočasničke stube iz Rijeke prema Trsatu.

Foto: László Szalai (Beyond silence) / Public domain

Petar Kružić Stairs
Aktivnost

Petar Kružić Stairs

Trsatske stube povezuju obalu s Trsatom i imaju petsto šezdeset i jednu stepenicu koje se penju sto trideset metara uz padinu kanjona Rječine. Gradnju je 1531. započeo Petar Kružić, kapetan Klisa koji je godinama branio tvrđavu od osmanske vojske, a dao je sagraditi put kako bi hodočasnici do svetišta Majke Božje Trsatske mogli sigurno doći; po njemu stube nose ime. Uz stubište su niz kapelica s prizorima iz Marijina života, a donji dio zatvara barokni portal iz 1531. Uspon traje dvadesetak minuta i strm je, ali su stube široke i u sjeni drveća; mnogi hodočasnici i danas se penju pješice.

Savjet upućenih

Na vrhu skreni do Trsatske gradine, s njezinih zidina puca najbolji pogled na Kvarner.

Foto: László Szalai (Beyond silence) / Public domain

Još 15 mjesta
  • Rijeka Tunnel
  • City Museum Rijeka
  • Museum of Modern and Contemporary Art
  • Children’s House
  • Natural History Museum Rijeka
  • Rječina Canyon
  • Dead Canal
  • Sablićevo Beach
  • Glavanovo Beach
  • Grčevo Beach
  • Ploče Beach
  • Astronomical Centre Rijeka
  • Žurkovo Bay
  • Delta Waterfront
  • Exportdrvo Hall

Kupovina

4
Tower Center Rijeka
Kupovina

Tower Center Rijeka

Vrijedna praktična stanica za bogatiju rutu kroz Rijeka.

Foto: Myself / CC BY-SA 3.0

Tower Center Rijeka
Kupovina

Tower Center Rijeka

Tower Center Rijeka trgovački je centar na istočnom ulazu u grad, u predjelu Pećine, prepoznatljiv po visokoj poslovnoj kuli koja se vidi s većeg dijela riječkog zaljeva i jedan je od najviših objekata u ovom dijelu obale. Pod istim su krovom hipermarket, trgovine odjećom, obućom i tehnikom, restorani i kino, a u kuli su uredi. Za posjetitelje grada ovo je najbrži način da se u jednom dolasku nabavi sve što treba, jer u staroj jezgri prevladavaju male trgovine i ugostiteljski lokali. Parkiralište je natkriveno i besplatno, radno vrijeme do kasno navečer, a do centra vozi gradski autobus s Korza.

Savjet upućenih

Najbolje je sačuvati kada želiš da ruta bude manje predvidljiva i više lokalna.

Razina cijena
€

Foto: Myself / CC BY-SA 3.0

Korzo Shops
Kupovina

Korzo Shops

Vrijedna praktična stanica za bogatiju rutu kroz Rijeka.

Foto: Fred Romero from Paris, France / CC BY 2.0

Korzo Shops
Kupovina

Korzo Shops

Trgovine na Korzu smještene su u prizemljima zgrada iz 19. i početka 20. stoljeća, u prostorima koji su i sagrađeni kao dućani, s visokim izlozima i kamenim doprozornicima. Na potezu od Jadranskog trga do Gradskog tornja nižu se odjeća, obuća, knjižare, optike, zlatarne i slastičarnice, a između njih su kavane s terasama koje ljeti zauzimaju sredinu ulice. Korzo je pješački pa je razgledavanje mirno, a izlozi se najbolje gledaju predvečer, kad se pale svjetla i kad grad izlazi u šetnju. Radno vrijeme je uglavnom do osam navečer, dok kavane rade dulje. Nedjeljom je dio trgovina zatvoren, a kavane su otvorene.

Savjet upućenih

Najbolje je sačuvati kada želiš da ruta bude manje predvidljiva i više lokalna.

Razina cijena
€

Foto: Fred Romero from Paris, France / CC BY 2.0

Još 2 mjesta
  • ZTC Rijeka
  • Robna kuća Ri

Rijeka: vodiči

Skriveni dragulji Rijeke: šest mjesta koja nisu na Korzu
Vodič

Skriveni dragulji Rijeke: šest mjesta koja nisu na Korzu

Rijeka ono najbolje čuva izvan centra: lansirnu rampu torpeda, frankopanski kaštel iznad Grobničkog polja, kapetanske kuće u Kostreni i neoznačenu utvrdu.

4. rujna 2026.Rijeka5 min
Stari grad Rijeke u sat vremena: luk, toranj i okrugla katedrala
Ruta

Stari grad Rijeke u sat vremena: luk, toranj i okrugla katedrala

Korzo je 19. stoljeće. Stari grad počinje iza njega, kroz prolaz ispod Gradskog tornja, i u njemu su najstarija građevina Rijeke, najstariji datirani natpis i…

4. rujna 2026.Rijeka11 min
Rijeka u jednom danu: Korzo, placa, Trsat i luka
Ruta

Rijeka u jednom danu: Korzo, placa, Trsat i luka

Pješački dan kroz hrvatski lučki grad, redom: doručak u paviljonima place, Korzo i Gradski toranj, tunel ispod starog grada, 561 stuba do Trsata i dugi…

3. rujna 2026.Rijeka3 min
Riječki karneval: peto godišnje doba na Korzu
Kultura

Riječki karneval: peto godišnje doba na Korzu

Jedanaest tisuća maškara u stotinu skupina na jednoj ulici i zvončari na UNESCO-ovoj listi.

31. kolovoza 2026.Rijeka5 min
Riječka Placa: jutarnji vodič kroz tržnicu i život u središtu
Hrana i piće

Riječka Placa: jutarnji vodič kroz tržnicu i život u središtu

Istraži riječku Placu kroz njezine paviljone, svježe namirnice i lokalne proizvode, a zatim nastavi prema Korzu i upoznaj svakodnevicu gradskog središta.

13. kolovoza 2026.Rijeka4 min
Pješice iz Rijeke na Trsat: Korzo, 561 stuba i kaštel
Ruta

Pješice iz Rijeke na Trsat: Korzo, 561 stuba i kaštel

Prošeći od središnje riječke šetnice do Trsata povijesnim Stubama Petra Kružića, uz gradski autobus kao zamjenu za uspon ili povratak.

12. kolovoza 2026.Rijeka4 min
Što vidjeti u Rijeci: Korzo, Trsat i živa luka
Vodič

Što vidjeti u Rijeci: Korzo, Trsat i živa luka

Rijeku je najbolje upoznati kroz tri povezane šetnje: kompaktni centar, Trsat iznad grada i obalu koja je još uvijek prava luka.

5. kolovoza 2026.Rijeka20 min

Rijeka: kratki odgovori

Vrijedi li se zaustaviti u Rijeci ili je samo prolazna?
Jedan dan dobro pokriva bitno: Korzo, trsatske stube i gradinu, Placu ujutro i Muzej grada u palači bivše šećerane. Prirodno se spaja s Opatijom, petnaest minuta uz zaljev.
Kada je Riječki karneval?
Program traje od sredine siječnja do početka korizme, a međunarodna povorka ispunjava Korzo u nedjelju prije. Za 2027. povorka je 7. veljače, dječja 30. siječnja.
Gdje se kupa u Rijeci?
Istočno od luke na plažama Pećine i Kostrene, kratka vožnja busom, ili zapadno u opatijskim kupalištima iz belle epoque. Samo središte je radna luka, ne more za kupanje.

CroVenture App

Istraži Rijeka uz CroVenture

Mjesta se otključavaju čim do njih dođeš, uz putovnicu koja se puni dok istražuješ.