Prijeđi na sadržaj
Svi gradovi

Trogir. Što vidjeti, karta i skrivena mjesta

43 odabranih mjesta· 2 skrivenih dragulja
Trogir
Foto: Bernard Gagnon / CC BY-SA 4.0

Trogir je potpun srednjovjekovni grad na otočiću, mostom vezan uz kopno s jedne i uz Čiovo s druge strane, i dovoljno malen da UNESCO-ov upis obuhvaća jednostavno sve. Katedrala svetog Lovre čuva Radovanov portal iz 1240., najfinije romaničko klesarstvo ove obale, a tvrđava Kamerlengo zatvara rivu.

Praktično iznenađenje je položaj: splitska zračna luka udaljena je pet kilometara, bliže Trogiru nego samom Splitu, što grad čini pametnom prvom ili zadnjom noći svakog dalmatinskog putovanja.

Što vidjeti u Trogiru: Radovanov portal, Kamerlengo i Čiovo

Sljedećih 7 dana

Podaci o vremenu: Open-Meteo.com

Radno vrijeme i cijene

Mjesta za koja vodimo radno vrijeme i razinu cijena. Vremena se mijenjaju sa sezonom, mjerodavna je službena stranica.

MjestoRadno vrijemeCijenaSlužbena stranica
Malačka Pass (Kozjak)Uvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri pristup, vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.--

Klima iz mjeseca u mjesec

Desetogodišnji prosjeci za Trogir: ovako mjesec obično izgleda, bez obzira na to što radi ovaj tjedan.

MjesecDan °CNoć °CKišnih danaMore °C
Siječanj1141114
Veljača136914
Ožujak157914
Travanj18101016
Svibanj22151119
Lipanj2819624
Srpanj3222327
Kolovoz3123527
Rujan2618824
Listopad21141022
Studeni16101419
Prosinac1361216

Zrak 2015. do 2024., more 2022. do 2024. Kišni dan računa se od 1 mm. Podaci: Open-Meteo.com

Plaže u mjestu Trogir

Labadusa Beach
Aktivnost

Labadusa Beach

Neupadljiva plaža na južnoj strani Čiova, podalje od najveće gužve.

Foto: Paško Tomić from Zagreb, Croatia / CC BY 2.0

Labadusa Beach
Aktivnost

Labadusa Beach

Labadusa je uvala na južnoj obali Čiova, blizu rta Okrug, i jedna od onih do kojih se dolazi kroz borovu šumu. Plaža je šljunčana, s ravnim stijenama sa strane i borovima koji rastu do samog ruba vode, pa hlada ima cijeli dan, što je na južnoj obali rijetkost. More je otvoreno prema pučini i zbog toga bistrije i svježije nego u uvalama okrenutima prema kopnu; kad zapuše jugo, val ulazi izravno, pa se tada bira druga strana otoka. Uz plažu je bar u sezoni, ostalo je bez sadržaja. Do Labaduse se vozi dvadesetak minuta iz Trogira, a posljednji dio je makadam; parkiralište je malo, pa je bolje doći prije podneva.

Foto: Paško Tomić from Zagreb, Croatia / CC BY 2.0

Okrug Gornji Copacabana Beach
Aktivnost

Okrug Gornji Copacabana Beach

Živahna čiovska plaža koja je uz nadimak posudila i njegovu energiju.

Foto: Michel Langeveld / CC BY 4.0

Okrug Gornji Copacabana Beach
Aktivnost

Okrug Gornji Copacabana Beach

Plaža u Okrugu Gornjem na Čiovu proteže se gotovo dva kilometra uz obalu i najveća je uređena plaža u okolici Trogira; nadimak Copacabana dobila je zbog dužine i vreve, a ne zbog pijeska, jer je podloga sitni šljunak. Uz cijeli potez su barovi, tuševi, ležaljke, tobogani i sportovi na vodi, a u zaleđu apartmani i restorani, pa se ovdje dan provede bez odlaska drugamo. More je plitko uz obalu i brzo se zagrijava, što odgovara obiteljima. Ljeti je gužva velika, osobito popodne; ujutro je mirnije. Do Okruga se iz Trogira vozi deset minuta preko mosta na Čiovo, a ljeti vozi i brodska linija; parkiralište je plaćeno i popuni se rano.

Foto: Michel Langeveld / CC BY 4.0

Medena Beach
Aktivnost

Medena Beach

Duga plaža na kopnu, zapadno od starog grada.

Foto: Andrea Albini / CC BY-SA 3.0

Medena Beach
Aktivnost

Medena Beach

Plaža Medena proteže se uz obalu zapadno od Trogira, na potezu prema Segetu, i duga je gotovo dva kilometra. Obala je uređena kao niz šljunčanih uvala i betonskih platoa, s postupnim ulazom u more; podloga je sitni šljunak, a dno čisto. Uz plažu je hotelski kompleks nastao sedamdesetih godina 20. stoljeća, u vrijeme kad se ovaj dio obale gradio kao turistička zona; iza njega je borova šuma koja daje hlad, što je na ovom potezu prednost, jer okolna obala uglavnom nema visokog raslinja. Ima tuševa, barova, ležaljki i sportskih sadržaja. Do Medene se iz Trogira hoda pola sata obalnom stazom ili vozi pet minuta; parkiralište je uz cestu i plaćeno u sezoni.

Foto: Andrea Albini / CC BY-SA 3.0

Rožac Beach
Aktivnost

Rožac Beach

Opuštena plaža na Čiovu, lako uklopiva u dan izvan starog grada.

Foto: Apartments in Trogir… / CC BY-SA 3.0

Rožac Beach
Aktivnost

Rožac Beach

Uvala Rožac leži na sjevernoj obali Čiova, uz cestu prema Okrugu, i uređena je kao kupalište uz kamp koji ovdje radi desetljećima. Obala je šljunčana i djelomično betonirana, s postupnim ulazom u more; iza plaže je borova šuma zasađena u vrijeme kad je kamp otvoren, pa hlada ima dovoljno i u podne, što je na Čiovu prednost. More je zaklonjeno kopnom preko kanala i mirno gotovo cijelo ljeto. Uz plažu su tuševi, bar i najam ležaljki, a u kampu trgovina. Uvala je popularna kod obitelji jer je more plitko uz obalu. Do Rošca se iz Trogira vozi deset minuta preko mosta; parkiralište je uz cestu i ljeti se popuni prije podneva.

Foto: Apartments in Trogir… / CC BY-SA 3.0

Saldun Bay
Aktivnost

Saldun Bay

Uvala na Čiovu dovoljno blizu starom gradu za spontano kupanje.

Foto: Apartments in Trogir… / CC BY-SA 3.0

Saldun Bay
Aktivnost

Saldun Bay

Uvala Saldun uvučena je u sjevernu obalu Čiova, između Rošca i Okruga, i jedna je od zaklonjenijih uvala na otoku: uska je i duboka, pa u nju val ne ulazi ni kad puše. Zbog toga se u njoj drže brodice, a more je toplije nego na otvorenim plažama. Obala je uređena kao kupalište sa šljunkom i betonskim platoima, uz nekoliko stabala koja daju hlad. Uz uvalu su apartmani i nekoliko konoba, ali bez velikih sadržaja, pa je ovdje mirnije nego u Okrugu, koji je udaljen desetak minuta hoda. Saldun je izbor za one koji žele blizinu vreve, ali ne i samu vrevu. Do uvale se iz Trogira vozi deset minuta preko mosta na Čiovo.

Foto: Apartments in Trogir… / CC BY-SA 3.0

Naši savjeti

Što bismo mi radili oko Trogira

Jednodnevni izleti nadomak Trogira, uz rute i mirne kutke kojima se naša redakcija stalno vraća.

Rute za Trogir

  • 8 postaja

    Kameni Trogir

    Od Radovanova portala do Kamerlenga

    1. John Paul II Square
    2. Katedrala svetog Lovre
    3. Trogir City Hall
    4. Palača Ćipiko
    5. Benedictine Monastery of St Nicholas
    6. Trogirska riva
    7. Tvrđava Kamerlengo
    8. Marmont Gloriette

Skriveni dragulji u gradu Trogir

Katedrala svetog Lovre
Legendarno
Znamenitost

Katedrala svetog Lovre

Remek-djelo Trogira, okrunjeno romaničkim portalom majstora Radovana.

Foto: Bernard Gagnon / CC BY-SA 4.0

Katedrala svetog Lovre
Znamenitost Legendarno

Katedrala svetog Lovre

Katedrala svetog Lovre gradila se od 13. do 17. stoljeća i najvažnija je građevina Trogira, grada koji je od 1997. na popisu svjetske baštine UNESCO-a. Najpoznatiji joj je dio zapadni portal, koji je 1240. isklesao majstor Radovan i potpisao se na njemu; portal prikazuje prizore iz Kristova života, mjesece u godini i poslove uz njih, a uz dovratnike stoje lavovi s figurama Adama i Eve. To je najcjelovitije romaničko portalno djelo na istočnom Jadranu. U unutrašnjosti je kapela blaženog Ivana Trogirskog iz 15. stoljeća, djelo Nikole Firentinca, s nizom kipova u nišama. Zvonik visok četrdeset sedam metara gradio se stoljećima i penje se uskim stubama; pogled obuhvaća cijeli otok.

Foto: Bernard Gagnon / CC BY-SA 4.0

Istraži Trogir po kategoriji

Znamenitosti

17
Katedrala svetog Lovre
Legendarno
Znamenitost

Katedrala svetog Lovre

Remek-djelo Trogira, okrunjeno romaničkim portalom majstora Radovana.

Foto: Bernard Gagnon / CC BY-SA 4.0

Katedrala svetog Lovre
Znamenitost Legendarno

Katedrala svetog Lovre

Katedrala svetog Lovre gradila se od 13. do 17. stoljeća i najvažnija je građevina Trogira, grada koji je od 1997. na popisu svjetske baštine UNESCO-a. Najpoznatiji joj je dio zapadni portal, koji je 1240. isklesao majstor Radovan i potpisao se na njemu; portal prikazuje prizore iz Kristova života, mjesece u godini i poslove uz njih, a uz dovratnike stoje lavovi s figurama Adama i Eve. To je najcjelovitije romaničko portalno djelo na istočnom Jadranu. U unutrašnjosti je kapela blaženog Ivana Trogirskog iz 15. stoljeća, djelo Nikole Firentinca, s nizom kipova u nišama. Zvonik visok četrdeset sedam metara gradio se stoljećima i penje se uskim stubama; pogled obuhvaća cijeli otok.

Foto: Bernard Gagnon / CC BY-SA 4.0

Church and Monastery of St Dominic
Znamenitost

Church and Monastery of St Dominic

Miran sklop crkve i samostana skriven u uličicama starog grada.

Foto: Fred Romero from Paris, France / CC BY 2.0

Church and Monastery of St Dominic
Znamenitost

Church and Monastery of St Dominic

Crkva i samostan svetog Dominika stoje na južnom rubu jezgre, uz obalu, a podignuti su u 14. stoljeću, kad su dominikanci dobili zemljište uz zidine. Crkva je jednobrodna i visoka, s otvorenim krovištem i jednostavnom unutrašnjošću kakvu su prosjački redovi tražili; nad portalom je reljef s prikazom Bogorodice i svetaca, djelo majstora Nikole Firentinca iz 15. stoljeća. Unutra je grobnica obitelji Sobota s renesansnim ukrasom i oltarne slike venecijanskih majstora. Uz crkvu je klaustr s cisternom. Kompleks je stoljećima bio i mjesto obrazovanja, jer su dominikanci držali školu. Crkva se otvara uz mise i tijekom dana u sezoni; nalazi se nekoliko koraka od rive.

Foto: Fred Romero from Paris, France / CC BY 2.0

Church of St Peter
Znamenitost

Church of St Peter

Mala župna crkva utisnuta u mirne uličice starog grada.

Foto: Argo Navis / CC BY-SA 4.0

Church of St Peter
Znamenitost

Church of St Peter

Crkva svetog Petra stoji u unutrašnjosti trogirske jezgre, u nizu uskih ulica sjeverno od katedrale, i pripada sklopu benediktinskog samostana koji je ovdje djelovao stoljećima. Građevina je malena i jednostavna, s kamenim pročeljem i preslicom, a nad portalom je reljef svetog Petra pripisan krugu majstora koji su u 15. stoljeću radili u Trogiru. Unutrašnjost je barokna, s drvenim oltarima i slikama. Ovakve male crkve nisu bile župne nego samostanske ili bratovštinske; u gradu ih ima nekoliko i sve su ugrađene u niz kuća, pa se lako previde. Crkva se otvara rijetko, uglavnom o blagdanima. Za posjetitelja je vrijedan i sam prolaz ovim dijelom jezgre, jer je najtiši u gradu.

Foto: Argo Navis / CC BY-SA 4.0

Benedictine Monastery of St Nicholas
Znamenitost

Benedictine Monastery of St Nicholas

Benediktinski samostan koji čuva mirniju, duhovnu stranu starog grada.

Foto: Fred Romero from Paris, France / CC BY 2.0

Benedictine Monastery of St Nicholas
Znamenitost

Benedictine Monastery of St Nicholas

Benediktinski samostan svetog Nikole osnovan je 1064. i najstarija je zajednica u Trogiru koja je do danas ostala na istom mjestu. Podignut je na temeljima antičkih građevina, što je kasnije dovelo do najpoznatijeg nalaza u gradu: prilikom radova 1928. u zidu je pronađen grčki reljef Kajrosa, koji je stoljećima bio ugrađen kao običan kamen. Samostan je i danas u funkciji, a zajednica sestara vodi zbirku sakralne umjetnosti otvorenu za posjetitelje. U njoj su, uz Kajrosa, srednjovjekovni rukopisi, liturgijsko posuđe, slike i kameni ulomci iz razdoblja kad je samostan građen. Ulaz je uz ulaznicu i skromnu odjeću; prostor je tih, a obilazak traje pola sata.

Foto: Fred Romero from Paris, France / CC BY 2.0

Kairos Collection
Znamenitost

Kairos Collection

Mala zbirka u starom gradu koja zaslužuje miran, znatiželjan pogled.

Foto: Fred Romero from Paris, France / CC BY 2.0

Kairos Collection
Znamenitost

Kairos Collection

Kajros je grčki reljef pronađen 1928. u zidu benediktinskog samostana svetog Nikole u Trogiru, gdje je stoljećima stajao ugrađen kao obična kamena ploča. Prikazuje Kajrosa, grčkog boga povoljnog trenutka: mladić s krilima na leđima i petama, s pramenom kose na čelu i obrijanim zatiljkom, u trku. Poruka je jasna i bila je poznata svima u antici: prigodu se može uhvatiti samo dok dolazi, jer kad prođe, nema se za što uhvatiti. Reljef potječe iz razdoblja helenizma i drži se jednim od najvrjednijih antičkih nalaza u Hrvatskoj. Čuva se u samostanskoj zbirci sakralne umjetnosti, uz rukopise i liturgijsko posuđe; ulaznica je jeftina, a obilazak traje pola sata.

Foto: Fred Romero from Paris, France / CC BY 2.0

Vitturi Tower
Znamenitost

Vitturi Tower

Skromna kamena kula koja nosi staro prezime obitelji Vitturi.

Foto: Fred Romero from Paris, France / CC BY 2.0

Vitturi Tower
Znamenitost

Vitturi Tower

Kula Vitturi kameni je toranj u južnom dijelu trogirske jezgre i ostatak je stambenog sklopa plemićke obitelji Vitturi, jedne od najstarijih u gradu. U srednjovjekovnim dalmatinskim gradovima takve su kule bile dio obiteljske kuće: prizemlje je služilo za skladište, gornji katovi za stanovanje, a visina je bila znak položaja, jer se pravo gradnje u visinu davalo samo plemićkim rodovima. Kula je jednostavna, s malim prozorima i uskim ulazom, građena od pravilno klesanih blokova. Danas je uklopljena u niz kuća i lako se previdi, iako je jedan od najstarijih sačuvanih dijelova grada. Vidi se izvana u prolazu; nalazi se nekoliko koraka od rive, u ulici koja vodi prema jugozapadnom uglu jezgre.

Foto: Fred Romero from Paris, France / CC BY 2.0

Još 11 mjesta
  • Marmont Gloriette
  • Tvrđava Kamerlengo
  • Palača Ćipiko
  • Church of St Sebastian
  • Trogir City Hall
  • John Paul II Square
  • South Town Gate
  • Gradska loža
  • Sjeverna gradska vrata
  • Palača Garagnin-Fanfogna (Muzej grada Trogira)
  • Kula sv. Marka

Aktivnosti

20
Trogirska riva
Aktivnost

Trogirska riva

Šetnica uz more obrubljena palmama, uz južne zidine otoka pod zaštitom UNESCO-a.

Foto: Jerzy Strzelecki / CC BY-SA 3.0

Trogirska riva
Aktivnost

Trogirska riva

Trogirska riva proteže se uz južni rub otoka, ispod gradskih zidina, i najprometniji je dio grada: ovdje se šeta, pristaju brodovi i sjedi u kavanama. Palme uz obalu zasađene su krajem 19. i početkom 20. stoljeća, u vrijeme kad je austrijska uprava uređivala priobalne gradove za goste. S rive se vidi kanal koji dijeli otok od Čiova, a na kraju poteza stoji tvrđava Kamerlengo. Uz obalu su vezovi za jahte, pa je ljeti riva i nautički prizor. Šetnja od mosta do tvrđave traje petnaest minuta. Najbolji je trenutak rano ujutro, prije nego što stignu izletničke skupine iz Splita, ili predvečer, kad se kamen zidina zagrije i poprimi boju.

Foto: Jerzy Strzelecki / CC BY-SA 3.0

Labadusa Beach
Aktivnost

Labadusa Beach

Neupadljiva plaža na južnoj strani Čiova, podalje od najveće gužve.

Foto: Paško Tomić from Zagreb, Croatia / CC BY 2.0

Labadusa Beach
Aktivnost

Labadusa Beach

Labadusa je uvala na južnoj obali Čiova, blizu rta Okrug, i jedna od onih do kojih se dolazi kroz borovu šumu. Plaža je šljunčana, s ravnim stijenama sa strane i borovima koji rastu do samog ruba vode, pa hlada ima cijeli dan, što je na južnoj obali rijetkost. More je otvoreno prema pučini i zbog toga bistrije i svježije nego u uvalama okrenutima prema kopnu; kad zapuše jugo, val ulazi izravno, pa se tada bira druga strana otoka. Uz plažu je bar u sezoni, ostalo je bez sadržaja. Do Labaduse se vozi dvadesetak minuta iz Trogira, a posljednji dio je makadam; parkiralište je malo, pa je bolje doći prije podneva.

Foto: Paško Tomić from Zagreb, Croatia / CC BY 2.0

Drvenik Veli
Aktivnost

Drvenik Veli

Otok kod Trogira sa znatno sporijim ritmom nego kopno.

Foto: b.roveran / CC BY 2.0

Drvenik Veli
Aktivnost

Drvenik Veli

Drvenik Veli otok je zapadno od Trogira, površine oko dvanaest četvornih kilometara, sa stotinjak stalnih stanovnika koji uglavnom žive u istoimenom mjestu u zaklonjenoj uvali. Otok nema izvora pitke vode, pa se stoljećima živjelo od cisterni, maslina i ribe; to je i razlog zašto je naseljenost uvijek bila mala. Obala je razvedena, s nizom uvala od kojih je najpoznatija Modra laguna kod Krknjaša. U mjestu su trgovina, nekoliko konoba i lučica, a kuće su kamene i zbijene oko obale. Trajekt vozi iz Segeta Donjeg i putovanje traje oko četrdeset minuta; ljeti voze i izletnički brodovi. Za dan bez automobila i bez gužve otok je najbliži izbor iz Trogira.

Foto: b.roveran / CC BY 2.0

Okrug Gornji Copacabana Beach
Aktivnost

Okrug Gornji Copacabana Beach

Živahna čiovska plaža koja je uz nadimak posudila i njegovu energiju.

Foto: Michel Langeveld / CC BY 4.0

Okrug Gornji Copacabana Beach
Aktivnost

Okrug Gornji Copacabana Beach

Plaža u Okrugu Gornjem na Čiovu proteže se gotovo dva kilometra uz obalu i najveća je uređena plaža u okolici Trogira; nadimak Copacabana dobila je zbog dužine i vreve, a ne zbog pijeska, jer je podloga sitni šljunak. Uz cijeli potez su barovi, tuševi, ležaljke, tobogani i sportovi na vodi, a u zaleđu apartmani i restorani, pa se ovdje dan provede bez odlaska drugamo. More je plitko uz obalu i brzo se zagrijava, što odgovara obiteljima. Ljeti je gužva velika, osobito popodne; ujutro je mirnije. Do Okruga se iz Trogira vozi deset minuta preko mosta na Čiovo, a ljeti vozi i brodska linija; parkiralište je plaćeno i popuni se rano.

Foto: Michel Langeveld / CC BY 4.0

Medena Beach
Aktivnost

Medena Beach

Duga plaža na kopnu, zapadno od starog grada.

Foto: Andrea Albini / CC BY-SA 3.0

Medena Beach
Aktivnost

Medena Beach

Plaža Medena proteže se uz obalu zapadno od Trogira, na potezu prema Segetu, i duga je gotovo dva kilometra. Obala je uređena kao niz šljunčanih uvala i betonskih platoa, s postupnim ulazom u more; podloga je sitni šljunak, a dno čisto. Uz plažu je hotelski kompleks nastao sedamdesetih godina 20. stoljeća, u vrijeme kad se ovaj dio obale gradio kao turistička zona; iza njega je borova šuma koja daje hlad, što je na ovom potezu prednost, jer okolna obala uglavnom nema visokog raslinja. Ima tuševa, barova, ležaljki i sportskih sadržaja. Do Medene se iz Trogira hoda pola sata obalnom stazom ili vozi pet minuta; parkiralište je uz cestu i plaćeno u sezoni.

Foto: Andrea Albini / CC BY-SA 3.0

Arbanija Waterfront
Aktivnost

Arbanija Waterfront

Miran priobalni potez sela na Čiovu, kratka vožnja od starog grada.

Foto: RudiK at German Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Arbanija Waterfront
Aktivnost

Arbanija Waterfront

Arbanija je selo na sjevernoj obali Čiova, tri kilometra od Trogira, a ime govori o njegovu postanku: naselili su ga u 15. stoljeću doseljenici iz Albanije, koji su bježali pred osmanskim osvajanjem. S njima je došao i dominikanski red, koji je ovdje 1432. podigao samostan Svetog Križa; sklop s crkvom i klaustrom stoji uz samu obalu i najstarija je građevina u mjestu. Obala je uređena kao šetnica s betonskim platoima i nekoliko šljunčanih uvala, a more je mirno jer je kanal uzak. U selu su konobe i mala trgovina, dok gužva ostaje na drugim dijelovima otoka. Do Arbanije se iz Trogira vozi deset minuta ili se hoda uz obalu za jedan sat.

Foto: RudiK at German Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Još 14 mjesta
  • Blue Lagoon Krknjaši
  • Kava Beach
  • Duga Bay
  • Cava Beach
  • Pantan Beach
  • Slatine Beach
  • Mastrinka Waterfront
  • Seget Donji Promenade
  • Marina Baotić
  • Rožac Beach
  • Saldun Bay
  • Miševac Beach
  • Most prema Čiovu
  • Malačka Pass (Kozjak)

Kupovina

6
Trogir Souvenir Market
Kupovina

Trogir Souvenir Market

Skup štandova u starom gradu koji prodaju suvenire i darove.

Foto: Fred Romero from Paris, France / CC BY 2.0

Trogir Souvenir Market
Kupovina

Trogir Souvenir Market

Suvenirnice i štandovi u Trogiru okupljeni su uz sjeverna gradska vrata i na potezu prema tržnici, gdje ulazi većina posjetitelja. Ponuda je uobičajena za dalmatinske gradove: magneti, razglednice, majice, morska sol, lavanda, sapuni, nakit i tkanine. Ono što je stvarno iz ovog kraja i vrijedi ponijeti jesu maslinovo ulje s okolnih polja, med, začinsko bilje, a u kamenarskim radionicama i predmeti od bračkog kamena, jer je klesarstvo u Trogiru tradicija još od majstora koji su radili na katedrali. Ako kupujete ulje, tražite podatak o uljari i berbi; kod kamena pitajte tko ga je izradio. Cijene su više nego u zaleđu; najbolje je razgledavati predvečer.

Foto: Fred Romero from Paris, France / CC BY 2.0

Trogir Fish Market
Kupovina

Trogir Fish Market

Mala ribarnica u starom gradu koja prodaje dnevni ulov.

Foto: thomas / CC BY-SA 2.0

Trogir Fish Market
Kupovina

Trogir Fish Market

Ribarnica u Trogiru radi u natkrivenoj kamenoj hali sjeverno od jezgre, uz gradsku tržnicu, i traje od ranog jutra dok se ne proda ono što je te noći ulovljeno. Zgrada je stara i namjenski građena: kamene tezge, otvorene strane za propuh i odvod za vodu, jer je riba tražila hlad i tekuću vodu prije nego što je bilo hladnjaka. Ulov dolazi iz Kaštelanskog i Splitskog zaljeva te s otvorenog mora oko Šolte i Drvenika: srdela, inćun, oslić, orada, lubin, škarpina i lignje, a povremeno i škampi. Cijene ovise o danu; ponedjeljkom je izbor manji. Prodavači ribu očiste na zahtjev. Radi ujutro, a najbolji je izbor odmah po otvaranju.

Foto: thomas / CC BY-SA 2.0

Još 4 mjesta
  • Goja Gallery
  • Trogir City Mall
  • Ribola Market Trogir
  • Trogir Bus Station

Trogir: kratki odgovori

Koliko je Trogir blizu zračne luke?
Pet kilometara, deset minuta lokalnom linijom 37 ili taksijem. To je bliže nego sam Split, pa su kasni dolasci i rani polasci lakši iz Trogira.
Trogir ili Split kao baza?
Trogir za mirne večeri, zračnu luku i izlete autom; Split za trajekte, noćni život i gradsku energiju. Dijeli ih četrdeset minuta busom, ljeti i brodske linije, pa je kombiniranje lako.
Gdje parkirati za staru jezgru?
Na kopnenoj strani neposredno prije mosta, na velikim označenim parkiralištima; sama jezgra je bez automobila. U srpnju i kolovozu dođite prije deset ili koristite stranu Čiova, ondje mjesta dulje traju.

CroVenture App

Istraži Trogir uz CroVenture

Mjesta se otključavaju čim do njih dođeš, uz putovnicu koja se puni dok istražuješ.