Prijeđi na sadržaj
Svi gradovi

Vis. Što vidjeti, karta i skrivena mjesta

42 odabranih mjesta· 7 skrivenih dragulja
Vis
Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Vis je daleki otok, zadnja postaja prije otvorenog mora, a njegovo dvadeseto stoljeće objašnjava mu draž: kao jugoslavenska vojna zona zatvorena strancima do 1989., u potpunosti je propustio hotelski bum i zadržao svoja dva kamena grada, Vis i Komižu, vinograde i spori ritam. Film Mamma Mia 2 ovdje je našao svoju netaknutu Grčku, što govori sve.

Iz Komiže brodovi voze na Biševo i u Modru špilju, čija poplavljena dvorana kasnim prijepodnevom svijetli srebrnoplavo.

Što vidjeti na Visu: Issa, Fort George, Komiža i uvale

Sljedećih 7 dana

Podaci o vremenu: Open-Meteo.com

Klima iz mjeseca u mjesec

Desetogodišnji prosjeci za Vis: ovako mjesec obično izgleda, bez obzira na to što radi ovaj tjedan.

MjesecDan °CNoć °CKišnih danaMore °C
Siječanj1171116
Veljača1381015
Ožujak1491015
Travanj1712916
Svibanj22161019
Lipanj2721423
Srpanj3023226
Kolovoz3024426
Rujan2520725
Listopad2116922
Studeni17121420
Prosinac1391017

Za ovaj otok nema reanalize kopna, pa vrijednosti zraka dolaze s najbliže pokrivene točke oko 22 km dalje. Zrak 2015. do 2024., more 2022. do 2024. Kišni dan računa se od 1 mm. Podaci: Open-Meteo.com

Plaže u mjestu Vis

Uvala Stiniva
Aktivnost

Uvala Stiniva

Šljunčana plaža skrivena iza visokih stijena koje se gotovo dodiruju.

Foto: Ante Perkovic / CC BY-SA 3.0

Uvala Stiniva
Aktivnost

Uvala Stiniva

Stiniva je uvala na južnoj obali Visa koja izgleda kao da je nastala greškom: strme stijene s obje strane gotovo se spajaju i ostavljaju prolaz širok nekoliko metara, kroz koji se ulazi u malen šljunčani žal zatvoren sa svih strana. Uvala je zapravo nekadašnja špilja kojoj se svod urušio, pa je ostao samo otvor prema moru. Godine 2016. proglašena je najljepšom plažom u Europi i od tada je stalna postaja izletničkih brodova. Dolazi se brodom iz Visa i Komiže ili pješice stazom s ceste iznad uvale, uz strm silazak od dvadesetak minuta; povratak uzbrdo traži obuću i vodu. Popodne je uvala u sjeni, jer sunce zađe iza stijena, a najmirnija je rano ujutro, prije nego što stignu brodovi.

Foto: Ante Perkovic / CC BY-SA 3.0

Porat Beach Biševo
Aktivnost

Porat Beach Biševo

Plaža uz malo lučko selo Porat na otoku Biševu.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Porat Beach Biševo
Aktivnost

Porat Beach Biševo

Porat je uvala na jugozapadnoj strani Biševa i jedina prava pješčana plaža na otoku. Dno je pjeskovito i plitko, more se dugo ulazi, a uvala je zaklonjena s obje strane, pa je voda mirna i toplija nego drugdje na ovom dijelu otvorenog mora. Uz plažu stoji nekoliko kamenih kuća i konoba koja radi u sezoni; iznad njih su vinogradi i suhozidi, jer se ovdje stoljećima uzgajala loza koja je hranila Komižu. Porat je manje posjećen od Modre špilje, koja je s druge strane otoka, pa je popodne ovdje mirno i onda kad kod špilje ima reda. Do uvale se dolazi brodskom linijom iz Komiže i zatim pješice petnaestak minuta preko otoka, ili izletničkim brodom izravno.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Plaža Stončica
Aktivnost

Plaža Stončica

Rijetka pješčana uvala s plitkim morem za djecu i svjetionikom.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Plaža Stončica
Aktivnost

Plaža Stončica

Stončica je uvala na sjeveroistočnom kraju Visa i jedna od rijetkih pješčanih plaža na otoku. Dno je pjeskovito i plitko, more se ulazi dugo i brzo se zagrijava, pa je uvala među najboljima na srednjem Jadranu za obitelji s malom djecom. Uvala je duboko uvučena i s obje strane zaklonjena, pa je more mirno gotovo uvijek, čak i kad vani puše. Iznad plaže je borova šuma, a na rtu izvan uvale stoji svjetionik iz 19. stoljeća. U uvali radi konoba koja poslužuje ribu, a do plaže se dolazi taksi brodom iz Visa za petnaestak minuta ili automobilom cestom pa pješice deset minuta stazom. Parkiranje je ograničeno, a u srpnju i kolovozu popodne je gužva; ujutro je uvala prazna i more staklasto.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Srebrna Beach
Aktivnost

Srebrna Beach

Tiha šljunčana plaža na južnoj obali otoka Visa.

Foto: sanja mm / CC BY 3.0

Srebrna Beach
Aktivnost

Srebrna Beach

Srebrna je plaža na južnoj obali Visa, zapadno od Rukavca, a ime je dobila po bijelim glatkim oblucima koji na suncu izgledaju srebrnasto. Oblutci su krupni i zaobljeni, a dno se spušta brzo, pa je ovo plaža za plivače; djeci s manje iskustva u vodi bolje odgovaraju plitke uvale na istočnoj strani otoka. More je izrazito bistro jer nema pijeska ni riječnog nanosa, a okolne stijene i borovi daju hlad tek u kasnim popodnevnim satima. Do Srebrne se dolazi makadamskim putem s glavne ceste i posljednjih nekoliko stotina metara pješice, ili brodom iz Rukavca i Visa. Sadržaja gotovo nema, u sezoni radi mali bar; ponesite vodu, hranu i obuću za u more.

Foto: sanja mm / CC BY 3.0

Zaglav Beach
Aktivnost

Zaglav Beach

Šljunčana plaža na istočnoj obali otoka Visa.

Foto: Falk2 / CC BY-SA 4.0

Zaglav Beach
Aktivnost

Zaglav Beach

Zaglav je uvala na istočnoj obali Visa, između Milne i Stončice, i pripada onom nizu uvala do kojih se ne stiže slučajno. Plaža je šljunčana, s krupnijim oblucima uz rub i sitnijim u vodi, a more je zaklonjeno rtovima s obje strane, pa je mirno i kad puše. Iza plaže su borovi i makija koji drže sjenu dio dana. U uvali radi konoba koja je nastala iz ribarske kuće i poslužuje ono što se ulovi; do nje se dolazi brodom, što je za mnoge glavni razlog posjeta. Kopnom se stiže makadamskim putem i pješice desetak minuta. Nema tuševa ni ležaljki, pa ponesite što vam treba. Uvala je pogodna i za sidrenje manjih plovila; zaklon vrijedi za sve vjetrove osim istočnog.

Foto: Falk2 / CC BY-SA 4.0

Grandovac Beach
Aktivnost

Grandovac Beach

Jedna od najomiljenijih šljunčanih plaža na otoku Visu, u hladu borova.

Foto: August Dominus / CC BY-SA 4.0

Grandovac Beach
Aktivnost

Grandovac Beach

Grandovac je uvala nekoliko stotina metara istočno od Kuta, dijela grada Visa, i najbliža je prava plaža onima koji odsjedaju u gradu. Obala je šljunčana, s krupnijim oblucima, a u zaleđu je borova šuma koja daje hlad gotovo cijeli dan, što je ovdje rijetkost; upravo je zbog te sjene plaža ljeti popodne najpopularnija na ovom dijelu otoka. More je bistro i dubina raste umjereno, a uvala je zaklonjena od zapadnih vjetrova. Uz plažu radi bar, ima tuš i dio uređen s ležaljkama, a ostatak obale ostao je prirodan. Do Grandovca se iz Kuta hoda petnaest minuta obalnom stazom, a automobilom se dolazi do parkirališta iznad uvale. Ujutro je gotovo prazno, popodne živo.

Foto: August Dominus / CC BY-SA 4.0

Naši savjeti

Što bismo mi radili oko Visa

Jednodnevni izleti nadomak Visa, uz rute i mirne kutke kojima se naša redakcija stalno vraća.

Rute za Vis

  • 6 postaja

    Od Luke do Kuta

    Antička Issa i dva stara kraja grada

    1. Vis Harbour
    2. Gospina Batarija Archaeological Museum
    3. Antička Issa
    4. Prirovo Peninsula
    5. Church of St Jerome
    6. Kut

Skriveni dragulji u gradu Vis

Green Cave
Legendarno
Aktivnost

Green Cave

Morska špilja kod otoka Ravnika u kojoj voda blista smaragdnim sjajem.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Green Cave
Aktivnost Legendarno

Green Cave

Zelena špilja nalazi se na otočiću Ravniku, istočno od Visa, i po načinu osvjetljenja razlikuje se od poznatije Modre špilje na Biševu: ovdje svjetlo ulazi kroz otvor u stropu, pada okomito na vodu i daje joj zelenkast ton, a u podne se u dvorani vidi svijetli stup koji seže do dna. Špilja ima dva ulaza dovoljno velika da u nju uplovi manja barka, pa se u nju ulazi i kajakom; za razliku od Modre špilje, ovdje je kupanje dopušteno i to je glavni razlog dolaska. Dno je šljunčano i plitko uz rub. Dolazi se izletničkim brodom iz Visa i Komiže, obično u sklopu obilaska južne obale, ili vlastitim plovilom. Najbolje je vrijeme oko podneva, kad je sunce najviše.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Budikovac Island
Legendarno
Aktivnost

Budikovac Island

Sićušan otok kraj Visa poznat po plitkoj tirkiznoj laguni.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Budikovac Island
Aktivnost Legendarno

Budikovac Island

Budikovac je otočić pred jugoistočnom obalom Visa, a poznat je po plitkoj laguni koja nastaje između njega i susjednog otočića Malog Budikovca: pojas mora između njih dubok je tek do struka, dno je svijetlo i pjeskovito, pa voda dobiva izrazito svijetlu boju kakva se rijetko vidi na ovom dijelu Jadrana. Zbog toga se laguna često naziva plavom. Otočić je gotovo nenaseljen; ondje živi jedna obitelj koja u sezoni drži konobu i uzgaja vrt, a ostatak je makija i suhozidi iz vremena kad se ovdje sadila loza. Dolazi se izletničkim brodom iz Visa, Komiže ili Rukavca, ili vlastitim plovilom. Sidrenje je zaklonjeno; ponesite obuću za u more zbog školjaka na dnu.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Modra špilja
Legendarno
Aktivnost

Modra špilja

Morska špilja na Biševu koja u podne blista električno plavom bojom.

Foto: japus / CC BY 2.5

Modra špilja
Aktivnost Legendarno

Modra špilja

Modra špilja nalazi se u uvali Balun na otočiću Biševu, jugozapadno od Visa, i poznata je po svjetlu: sunčeve zrake ulaze kroz podvodni otvor na južnoj strani, odbijaju se od svijetlog dna i ispunjavaju dvoranu plavim sjajem, a predmeti u vodi poprimaju srebrnastu boju. Špilja je duga oko dvadeset četiri metra, a svod doseže petnaest metara visine. Do 1884. u nju se ulazilo samo ronjenjem kroz podvodni prolaz; te je godine, na poticaj austrijskog istraživača Eugena von Ransonneta, probijen umjetni ulaz kojim danas prolaze barke. Najbolje je vrijeme između jedanaest i dvanaest sati, kad je sunce najviše. Dolazi se organiziranim izletom iz Visa ili Komiže; kupanje unutra nije dopušteno.

Foto: japus / CC BY 2.5

Istraži Vis po kategoriji

Znamenitosti

13
Svjetionik Host
Skriveni dragulj
Znamenitost

Svjetionik Host

Svjetionik na otočiću Host, na ulazu u viški zaljev.

Foto: Ex13 / CC BY-SA 3.0

Svjetionik Host
Znamenitost Skriveni dragulj

Svjetionik Host

Svjetionik na ulazu u viški zaljev označava prolaz kojim brodovi ulaze u najzaštićeniju luku srednjeg Jadrana. Postavljen je u 19. stoljeću, u razdoblju kad je austrijska pomorska uprava opremala istočnu obalu mrežom svjetala; do tada se u zaljev ulazilo po danu i po znanju lokalnih pilota. Oznaka je bila potrebna jer je ulaz uzak, s otočićem Hostom i podvodnim grebenima s jedne strane, a brodovi su ovamo dolazili u svako doba, prije svega vojni. Danas svjetionik radi automatski i vidljiv je s cijele obale zaljeva. Za posjetitelje nije uređen, no vidi se s broda pri dolasku i s obale kod Fort Georgea; predvečer, kad se upali, dobar je orijentir za fotografiju zaljeva.

Savjet upućenih

Najljepši pogled na svjetionik je s rive ili s broda pri uplovljavanju u Vis.

Foto: Ex13 / CC BY-SA 3.0

Kaštel (Komiža)
Skriveni dragulj
Znamenitost

Kaštel (Komiža)

Renesansna utvrda na rivi Komiže, danas ribarski muzej.

Foto: August Dominus / CC BY-SA 4.0

Kaštel (Komiža)
Znamenitost Skriveni dragulj

Kaštel (Komiža)

Kaštel u Komiži podignut je 1585. na samoj obali, u vrijeme kad su gusarski napadi na ovaj dio Jadrana bili česti, a mjesto je bilo bogato jer je živjelo od ribe. Zdanje je renesansno, s masivnim kvadratnim korpusom i istaknutom kružnom kulom na uglu, oblikom koji je odgovarao vatrenom oružju; s kule se nadzirao ulaz u uvalu i pristup obali. Mještani su se u kaštel sklanjali pri napadu, a u njemu se čuvala i zajednička zaliha. Nakon što je obrambena svrha prestala, zgrada je mijenjala namjenu, a danas je u njoj ribarski muzej. Kaštel stoji na kraju rive, uz more, i vidi se izvana u svako doba; unutrašnjost je dostupna uz muzejsku ulaznicu.

Savjet upućenih

U muzeju potraži repliku falkuše; otvoreno je uglavnom ljeti, provjeri radno vrijeme.

Foto: August Dominus / CC BY-SA 4.0

Komiža
Znamenitost

Komiža

Ribarski gradić stisnut pod planinom Hum.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Komiža
Znamenitost

Komiža

Komiža leži na zapadnoj strani otoka, u uvali pod brdom Hum, i cijela je njezina povijest ribarska. Odavde se stoljećima lovilo na otvorenom moru oko Palagruže, najudaljenije hrvatske skupine otoka, a za tu je plovidbu razvijen poseban brod: falkuša, drvena gajeta s velikim latinskim jedrom i uklonjivim daskama uz bok koje su se skidale kad se veslalo. Komiške su barke odlazile na tjedne, a ulov se solio u drvenim bačvama. Grad je zbijen, s uskim ulicama koje se penju uz padinu, a na obali stoji renesansni Kaštel iz 16. stoljeća, danas ribarski muzej. Iznad mjesta je benediktinski samostan svetog Nikole. Do Komiže se iz Visa vozi deset kilometara preko sredine otoka.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Prirovo Peninsula
Znamenitost

Prirovo Peninsula

Uski poluotok koji dijeli viški zaljev na dvije luke.

Foto: Minestrone / CC BY-SA 4.0

Prirovo Peninsula
Znamenitost

Prirovo Peninsula

Prirovo je uski poluotok koji ulazi u viški zaljev i dijeli ga na dvije uvale. Na njemu stoji franjevački samostan sa crkvom svetog Jeronima, podignut u 16. stoljeću, a zanimljivost je u temeljima: samostan je sagrađen izravno na antičkom kazalištu grčko-rimske Isse, pa su kuće oko njega poredane u blagom luku koji slijedi nekadašnje gledalište. Taj se oblik najbolje vidi iz zraka ili s mora, a na terenu se prepoznaje po zakrivljenoj ulici. Uz samostan je groblje s grobnicama pomorskih obitelji i spomenik poginulima u pomorskim bitkama kod Visa. Poluotok je nizak i obrastao borovima, a oko njega vodi šetnica s koje se vidi cijela luka. Do Prirova se iz središta hoda deset minuta.

Foto: Minestrone / CC BY-SA 4.0

Church of St Jerome
Znamenitost

Church of St Jerome

Kamena župna crkva na samom vrhu poluotoka Prirovo.

Foto: Falk2 / CC BY-SA 4.0

Church of St Jerome
Znamenitost

Church of St Jerome

Crkva svetog Jeronima dio je franjevačkog samostana na vrhu poluotoka Prirovo i podignuta je u 16. stoljeću, u vrijeme kad su franjevci dobili zemljište na kojem su ležali ostaci antičkog kazališta. Građevina je jednostavna: jednobrodna lađa, kameno pročelje, zvonik i drveni strop, a unutrašnjost čuva oltarne slike i zavjetne prikaze brodova koje su darovali viški pomorci nakon sretno završenih plovidbi. Takvi su zavjeti na Jadranu bili uobičajeni, jer se od duge plovidbe nije uvijek vraćalo. U samostanu se čuva i zbirka arheoloških nalaza s Prirova. Crkva se otvara uz mise i tijekom dana u sezoni; ulaz je slobodan. Uz nju je groblje, a pogled s poluotoka obuhvaća cijeli zaljev.

Foto: Falk2 / CC BY-SA 4.0

Gospina Batarija Archaeological Museum
Znamenitost

Gospina Batarija Archaeological Museum

Nekadašnja obalna baterija iznad viške luke, danas arheološki muzej.

Foto: August Dominus / CC BY-SA 4.0

Gospina Batarija Archaeological Museum
Znamenitost

Gospina Batarija Archaeological Museum

Gospina batarija obalna je utvrda iznad viške luke, podignuta u 19. stoljeću kao topovski položaj za nadzor ulaza u zaljev; ime nosi po obližnjoj crkvi. Zdanje je niska kamena građevina s nasipom prema moru i prostorijama za posadu i streljivo, kakve su se u to doba gradile duž cijelog Jadrana. Kad je izgubila vojnu svrhu, obnovljena je i u nju je smješten Arheološki muzej Vis, u kojem se čuvaju nalazi iz grčke i rimske Isse: keramika, novac kovan u Issi, nakit, kameni ulomci i predmeti iz podmorja oko otoka. Postav objašnjava kako je izgledao svakodnevni život u antičkom gradu i kako se trgovalo Jadranom. Muzej je malen, obilazak traje sat vremena, a ulaznica je jeftina.

Foto: August Dominus / CC BY-SA 4.0

Još 7 mjesta
  • Lighthouse Stupišće
  • Komiža Fishing Museum
  • St Nicholas Monastery Komiža
  • Stončica Lighthouse
  • Tvrđava Jurja III.
  • Kut
  • Antička Issa

Aktivnosti

25
Green Cave
Legendarno
Aktivnost

Green Cave

Morska špilja kod otoka Ravnika u kojoj voda blista smaragdnim sjajem.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Green Cave
Aktivnost Legendarno

Green Cave

Zelena špilja nalazi se na otočiću Ravniku, istočno od Visa, i po načinu osvjetljenja razlikuje se od poznatije Modre špilje na Biševu: ovdje svjetlo ulazi kroz otvor u stropu, pada okomito na vodu i daje joj zelenkast ton, a u podne se u dvorani vidi svijetli stup koji seže do dna. Špilja ima dva ulaza dovoljno velika da u nju uplovi manja barka, pa se u nju ulazi i kajakom; za razliku od Modre špilje, ovdje je kupanje dopušteno i to je glavni razlog dolaska. Dno je šljunčano i plitko uz rub. Dolazi se izletničkim brodom iz Visa i Komiže, obično u sklopu obilaska južne obale, ili vlastitim plovilom. Najbolje je vrijeme oko podneva, kad je sunce najviše.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Budikovac Island
Legendarno
Aktivnost

Budikovac Island

Sićušan otok kraj Visa poznat po plitkoj tirkiznoj laguni.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Budikovac Island
Aktivnost Legendarno

Budikovac Island

Budikovac je otočić pred jugoistočnom obalom Visa, a poznat je po plitkoj laguni koja nastaje između njega i susjednog otočića Malog Budikovca: pojas mora između njih dubok je tek do struka, dno je svijetlo i pjeskovito, pa voda dobiva izrazito svijetlu boju kakva se rijetko vidi na ovom dijelu Jadrana. Zbog toga se laguna često naziva plavom. Otočić je gotovo nenaseljen; ondje živi jedna obitelj koja u sezoni drži konobu i uzgaja vrt, a ostatak je makija i suhozidi iz vremena kad se ovdje sadila loza. Dolazi se izletničkim brodom iz Visa, Komiže ili Rukavca, ili vlastitim plovilom. Sidrenje je zaklonjeno; ponesite obuću za u more zbog školjaka na dnu.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Modra špilja
Legendarno
Aktivnost

Modra špilja

Morska špilja na Biševu koja u podne blista električno plavom bojom.

Foto: japus / CC BY 2.5

Modra špilja
Aktivnost Legendarno

Modra špilja

Modra špilja nalazi se u uvali Balun na otočiću Biševu, jugozapadno od Visa, i poznata je po svjetlu: sunčeve zrake ulaze kroz podvodni otvor na južnoj strani, odbijaju se od svijetlog dna i ispunjavaju dvoranu plavim sjajem, a predmeti u vodi poprimaju srebrnastu boju. Špilja je duga oko dvadeset četiri metra, a svod doseže petnaest metara visine. Do 1884. u nju se ulazilo samo ronjenjem kroz podvodni prolaz; te je godine, na poticaj austrijskog istraživača Eugena von Ransonneta, probijen umjetni ulaz kojim danas prolaze barke. Najbolje je vrijeme između jedanaest i dvanaest sati, kad je sunce najviše. Dolazi se organiziranim izletom iz Visa ili Komiže; kupanje unutra nije dopušteno.

Foto: japus / CC BY 2.5

Uvala Stiniva
Aktivnost

Uvala Stiniva

Šljunčana plaža skrivena iza visokih stijena koje se gotovo dodiruju.

Foto: Ante Perkovic / CC BY-SA 3.0

Uvala Stiniva
Aktivnost

Uvala Stiniva

Stiniva je uvala na južnoj obali Visa koja izgleda kao da je nastala greškom: strme stijene s obje strane gotovo se spajaju i ostavljaju prolaz širok nekoliko metara, kroz koji se ulazi u malen šljunčani žal zatvoren sa svih strana. Uvala je zapravo nekadašnja špilja kojoj se svod urušio, pa je ostao samo otvor prema moru. Godine 2016. proglašena je najljepšom plažom u Europi i od tada je stalna postaja izletničkih brodova. Dolazi se brodom iz Visa i Komiže ili pješice stazom s ceste iznad uvale, uz strm silazak od dvadesetak minuta; povratak uzbrdo traži obuću i vodu. Popodne je uvala u sjeni, jer sunce zađe iza stijena, a najmirnija je rano ujutro, prije nego što stignu brodovi.

Foto: Ante Perkovic / CC BY-SA 3.0

Parja Submarine Tunnel
Aktivnost

Parja Submarine Tunnel

Tunel uklesan u obalnu stijenu, nekada sklonište za podmornice.

Foto: Ex13 / CC BY-SA 3.0

Parja Submarine Tunnel
Aktivnost

Parja Submarine Tunnel

Tunel u uvali Parji jedan je od nekoliko podmorničkih zaklona probijenih u obalne stijene Visa u vrijeme kad je otok bio zatvorena vojna zona. Od pedesetih godina 20. stoljeća do 1989. Vis je bio baza Jugoslavenske ratne mornarice i strani posjetitelji nisu smjeli na otok; u tom su razdoblju izgrađeni tuneli, skloništa, topovski položaji i podzemna skladišta razasuti po cijelom otoku. Ovaj je tunel dovoljno velik da u njega uplovi manja podmornica ili brod, a izbetoniran je i s krajem zatvorenim u stijeni. Danas se u njega ulazi barkom, kajakom ili plivanjem; unutra je hladno, mračno i tiho, a voda neobično bistra. Dolazi se izletničkim brodom iz Visa ili vlastitim plovilom uz oprez zbog uskog ulaza.

Foto: Ex13 / CC BY-SA 3.0

Host Island
Aktivnost

Host Island

Mali nenaseljeni otočić koji čuva ulaz u viški zaljev.

Foto: August Dominus / CC BY-SA 4.0

Host Island
Aktivnost

Host Island

Otočić Host leži pred ulazom u viški zaljev i, iako je malen i nenaseljen, ime mu se pojavljuje u pomorskoj povijesti dvaput. Godine 1811. u vodama oko njega britanska je eskadra pod zapovjedništvom Williama Hostea porazila znatno brojnije francusko-talijansko brodovlje, a otočić je po njemu i nazvan. Godine 1866. pred istim se otokom odigrala bitka kod Visa, u kojoj je austrijska flota pod Wilhelmom von Tegetthoffom potopila dva talijanska oklopnjaka; bila je to posljednja velika pomorska bitka vođena taranjem, a ne topovima. Danas je Host obrastao niskim raslinjem, a na njemu stoji svjetionik. Obilazi se brodom iz viške luke; kupanje je moguće sa stijena, a pristajanje ovisi o vjetru.

Foto: August Dominus / CC BY-SA 4.0

Još 19 mjesta
  • Hum Viewpoint
  • Ravnik Island
  • Smokova Beach
  • Biševo Island
  • Porat Beach Biševo
  • Barjoška Cove
  • Mamma Mia Beach Barjoška
  • Plaža Stončica
  • Vis Harbour
  • Vis Ferry Port
  • Srebrna Beach
  • Zaglav Beach
  • Grandovac Beach
  • Tepluš Beach
  • Milna Beach
  • Rukavac Bay
  • Komiža Waterfront
  • Zmorac Beach
  • Titova špilja

Kupovina

4
Još 4 mjesta
  • Vis Market
  • Vis Fish Market
  • Komiža Market
  • Komiža Fish Market

Vis: kratki odgovori

Kako doći na Vis?
Samo iz Splita: trajekt treba oko dva sata i dvadeset, katamaran devedesetak minuta do grada Visa. U špici ljeta oboje rezervirajte unaprijed; zadnji povratci kreću predvečer.
Kako funkcionira posjet Modroj špilji?
Ovlašteni brodovi iz Komiže voze na Biševo, gdje se s ulaznicom presjeda u male čamce za kratku vožnju unutra; sjaj je najjači kasnim prijepodnevom za mirna mora. Valovi zatvaraju špilju, zato ostavite fleksibilan termin.
Treba li auto na Visu?
Vis i Komižu povezuje autobus preko brda, a najam brodica i skutera pokriva uvale. Mali auto ili skuter pomažu za Stinivu i skrivene južne plaže, ali baza plus dan brodicom pokriva bitno.

CroVenture App

Istraži Vis uz CroVenture

Mjesta se otključavaju čim do njih dođeš, uz putovnicu koja se puni dok istražuješ.