Prijeđi na sadržaj
Svi gradovi

Cavtat. Što vidjeti, karta i skrivena mjesta

38 odabranih mjesta· 4 skrivenih dragulja
Cavtat
Foto: Miroslav.vajdic / CC BY-SA 4.0

Cavtat se savija oko dva pošumljena poluotoka na južnom kraju dubrovačke rivijere, lučka šetnica palmi i kafića bez stiske dvadeset minuta uz obalu. Grad stoji na grčko-rimskom Epidaurumu, a njegove dvije šetnje, oko Rata i Sustjepana, među najblažima su na ovoj obali. Na grobljanskom brijegu mauzolej obitelji Račić Ivana Meštrovića tiho je remek-djelo.

U sezoni brodice cijeli dan pendlaju do stare dubrovačke luke, što Cavtat čini mirnom bazom sa slavnim susjedom.

Što vidjeti u Cavtatu: Meštrovićev mauzolej, Bukovac i Konavle

Sljedećih 7 dana

Podaci o vremenu: Open-Meteo.com

Radno vrijeme i cijene

Mjesta za koja vodimo radno vrijeme i razinu cijena. Vremena se mijenjaju sa sezonom, mjerodavna je službena stranica.

MjestoRadno vrijemeCijenaSlužbena stranica
Sniježnica KonavleUvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri pristup, vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.--

Klima iz mjeseca u mjesec

Desetogodišnji prosjeci za Cavtat: ovako mjesec obično izgleda, bez obzira na to što radi ovaj tjedan.

MjesecDan °CNoć °CKišnih danaMore °C
Siječanj1141316
Veljača1351015
Ožujak1471215
Travanj1710916
Svibanj21141019
Lipanj2619524
Srpanj3021227
Kolovoz3022427
Rujan2518725
Listopad21141023
Studeni17101420
Prosinac1361217

Zrak 2015. do 2024., more 2022. do 2024. Kišni dan računa se od 1 mm. Podaci: Open-Meteo.com

Plaže u mjestu Cavtat

Pasjača Beach
Legendarno
Aktivnost

Pasjača Beach

Pasjača Beach je udaljena plaža na krajnjem jugu konavoske obale.

Foto: Croq / CC BY-SA 3.0

Pasjača Beach
Aktivnost Legendarno

Pasjača Beach

Plaža Pasjača leži pod stotinu metara visokim liticama na krajnjem jugu Konavala i jedna je od najneobičnijih plaža Jadrana, jer je nastala slučajno: šljunak koji je pao s klifa dok se pedesetih godina prokopavao tunel za navodnjavanje konavoskog polja stvorio je uski žal tamo gdje ga prije nije bilo. Do plaže vodi strma staza s vrha, kroz tunel i niz stube uklesane u stijenu, a silazak traje petnaest minuta; povratak je uzbrdo i traži kondiciju. Nagrada je uvala koju s tri strane zatvaraju okomite stijene, s morem tako bistrim da se dno vidi na više metara i s osjećajem da ste na kraju svijeta, a ne pola sata od Dubrovnika. Sadržaja nema nikakvih, pa ponesite vodu i sve ostalo. Plaža je nekoliko puta birana među najljepše u Europi; ljeti dođite rano, jer prostora ima za tridesetak ljudi.

Foto: Croq / CC BY-SA 3.0

Ključice Beach
Aktivnost

Ključice Beach

Ključice Beach je manje kupalište u prirodnom zaljevu sjeverno od Cavtata.

Foto: Eddy Genne / CC BY 3.0

Ključice Beach
Aktivnost

Ključice Beach

Uvala Ključice mala je draga na sjevernom rubu Cavtata, tamo gdje mjesto prelazi u obalu prema Mlinima: šljunčani žal između niskih stijena, s borovima iznad i s morem koje se produbljuje umjereno. Uvala je manja od gradske plaže i zato mirnija, a kako do nje ne vodi cesta nego samo obalna staza, ovamo dolaze uglavnom oni koji stanuju u blizini ili znaju da postoji. Sadržaja je malo: tuš, nekoliko ležaljki i bar u sezoni, ostalo ponesite. More je čisto i zaklonjeno, a dno šljunčano bez oštrog kamenja, pa je ulazak ugodan i za djecu, iako je uvala zbog veličine bolja za parove i manje skupine. Do Ključica se s cavtatske rive hoda petnaest minuta obalnom šetnicom prema sjeveru. Predvečer, kad se gradska plaža isprazni, ovdje ostane samo more i borovina.

Foto: Eddy Genne / CC BY 3.0

Pinija Beach
Aktivnost

Pinija Beach

Pinija Beach je kupalište u hladu borova, blizu starog grada.

Foto: Filip Bunkens pitslamp / CC0

Pinija Beach
Aktivnost

Pinija Beach

Plaža Pinija leži uz sjeverni rub cavtatske luke, tik uz šetnicu, i najlakše je dostupno kupalište u mjestu: nekoliko koraka od rive, s borovima koji rastu do samog ruba mora i drže hlad cijelo popodne. To je kupalište za goste koji ne žele planirati dan, nego samo sići do vode između kave i ručka. Obala je kombinacija betonskih platoa i sitnog šljunka, ulazak je blag, a more mirno jer luka lomi valove; dubina raste postupno pa je pogodno i za djecu. Zbog položaja u središtu Pinija je najprometnija plaža Cavtata i u srpnju i kolovozu popodne popuni se do zadnje ležaljke. Tuševi, bar i najam ležaljki rade u sezoni. Najbolji je rano ujutro, prije devet, kad je more još glatko, a sjena bora pada preko cijelog platoa.

Foto: Filip Bunkens pitslamp / CC0

Molunat Bay
Aktivnost

Molunat Bay

Molunat Bay je zavučena uvala na krajnjem jugu Konavala.

Foto: Fridolin freudenfett (Peter Kuley) / CC BY-SA 3.0

Molunat Bay
Aktivnost

Molunat Bay

Molunat je posljednje mjesto na hrvatskoj obali prije crnogorske granice i jedno od rijetkih koje je ostalo onakvo kakvo su obalna mjesta bila prije turizma: dvije uvale, ribarska luka s desetak barki, nekoliko konoba i kuće koje se penju uz brežuljak, bez hotela i bez betonskih zona. More je ovdje izvanredno bistro jer nema ni prometa ni industrije, a plaže su šljunčane i pješčane, s plitkim ulazom koji odgovara djeci. Uvala Velji Molunat okrenuta je prema jugu i sunčana cijeli dan, Mali Molunat je zaklonjeniji i mirniji. U mjestu se jede ono što je toga jutra ulovljeno, po cijenama nižima nego bilo gdje bliže Dubrovniku. Do Molunta se iz Cavtata vozi pola sata, a posjet se lako spaja s Prevlakom, koja je još deset minuta južnije. Za dan bez ijedne gužve ovo je najjužnija adresa Hrvatske.

Foto: Fridolin freudenfett (Peter Kuley) / CC BY-SA 3.0

Kupari Bay
Aktivnost

Kupari Bay

Kupari Bay je uvala na obali sjeverno od Cavtata, prema Dubrovniku.

Foto: Gzzz / CC BY-SA 4.0

Kupari Bay
Aktivnost

Kupari Bay

Uvala Kupari jedno je od najneobičnijih mjesta hrvatske obale: pješčana uvala sjeverno od Cavtata koja je od tridesetih godina bila vojno ljetovalište, prvo za jugoslavensku kraljevsku vojsku, a nakon rata za oficire JNA, s pet velikih hotela izgrađenih uz samu plažu. U ratu 1991. kompleks je zapaljen i opljačkan, a ostao je napušten desetljećima: betonske kosture hotela s praznim prozorima obrasla je makija, a pred njima leži jedna od najboljih pješčanih plaža juga. Upravo taj kontrast privlači posjetitelje: kupanje na savršenoj plaži uz ruševine koje izgledaju kao filmska kulisa. Dio kompleksa danas se obnavlja, a plaža je uređena, s tuševima i barom. Ulazak u napuštene zgrade nije dopušten i nije siguran. Do Kupara se iz Cavtata vozi deset minuta, a plaža je jedna od rijetkih pješčanih u okolici Dubrovnika.

Foto: Gzzz / CC BY-SA 4.0

Rat Beach
Aktivnost

Rat Beach

Rat Beach je kupalište na poluotoku Rat, podalje od gradske vreve.

Foto: Ole Husby / CC BY-SA 2.0

Rat Beach
Aktivnost

Rat Beach

Kupalište na poluotoku Rat nije plaža u uobičajenom smislu nego niz mjesta uz kružnu stazu kroz borovu šumu: ravne stijene, betonski platoi i ljestve u more, raspoređeni tako da se uvijek nađe slobodan metar, čak i kad je gradska plaža Žal puna. More je ovdje duboko odmah uz obalu i bistro jer nema pijeska koji bi ga zamutio, pa je ovo omiljena adresa plivača i onih koji rone s maskom. Hlad drži borovina cijeli dan, što na ovom dijelu obale nije samorazumljivo, a klupe uz stazu daju mjesto za predah. Sadržaja gotovo nema: nekoliko tuševa i bar uz stazu, ostalo ponesite. Do kupališta se s rive hoda pet do petnaest minuta, ovisno o tome koliko daleko idete; što dalje, to praznije. Za jutarnje kupanje prije doručka ovo je najbolja adresa u Cavtatu.

Foto: Ole Husby / CC BY-SA 2.0

Naši savjeti

Što bismo mi radili oko Cavtata

Jednodnevni izleti nadomak Cavtata, uz rute i mirne kutke kojima se naša redakcija stalno vraća.

Rute za Cavtat

  • 8 postaja

    Cavtatski rt

    Slikar, knez i mauzolej nad morem

    1. Our Lady of the Snow Church
    2. Franjevački samostan Gospe Snježne
    3. Kuća Bukovac
    4. Knežev dvor i Zbirka Baltazara Bogišića
    5. Šetnica poluotokom Rat
    6. Cavtat Cemetery
    7. Mauzolej obitelji Račić
    8. Cavtatska riva

Skriveni dragulji u gradu Cavtat

Sokol Grad
Legendarno
Znamenitost

Sokol Grad

Sokol Grad je utvrda na grebenu iznad Konavala, s pogledom koji seže do mora.

Foto: Miroslav.vajdic / CC BY-SA 4.0

Sokol Grad
Znamenitost Legendarno

Sokol Grad

Sokol grad tvrđava je koja izgleda kao da je izrasla iz stijene, jer je na nju doslovno nakalemljena: utvrda na okomitoj hridi iznad Konavala, čiji zidovi počinju tamo gdje prirodna stijena prestaje biti dovoljna, a kule slijede oblik grebena. Mjesto je bilo utvrđeno još u ilirsko i rimsko doba, a današnji oblik dobilo je pod Dubrovačkom Republikom, koja ga je od 15. stoljeća držala kao ključnu točku obrane plodnog konavoskog polja, izvora hrane za grad. Nakon što je opasnost prošla, tvrđava je napuštena i propadala stoljećima, a temeljito je obnovljena i otvorena za posjetitelje 2013. Danas se penje kroz nekoliko razina, s postavom o životu posade, oružjem i pogledom koji obuhvaća cijele Konavle do mora. Ulaznica je umjerena, obilazak traje sat vremena, a cesta iz Cavtata vodi dvadesetak minuta kroz sela.

Foto: Miroslav.vajdic / CC BY-SA 4.0

Pasjača Beach
Legendarno
Aktivnost

Pasjača Beach

Pasjača Beach je udaljena plaža na krajnjem jugu konavoske obale.

Foto: Croq / CC BY-SA 3.0

Pasjača Beach
Aktivnost Legendarno

Pasjača Beach

Plaža Pasjača leži pod stotinu metara visokim liticama na krajnjem jugu Konavala i jedna je od najneobičnijih plaža Jadrana, jer je nastala slučajno: šljunak koji je pao s klifa dok se pedesetih godina prokopavao tunel za navodnjavanje konavoskog polja stvorio je uski žal tamo gdje ga prije nije bilo. Do plaže vodi strma staza s vrha, kroz tunel i niz stube uklesane u stijenu, a silazak traje petnaest minuta; povratak je uzbrdo i traži kondiciju. Nagrada je uvala koju s tri strane zatvaraju okomite stijene, s morem tako bistrim da se dno vidi na više metara i s osjećajem da ste na kraju svijeta, a ne pola sata od Dubrovnika. Sadržaja nema nikakvih, pa ponesite vodu i sve ostalo. Plaža je nekoliko puta birana među najljepše u Europi; ljeti dođite rano, jer prostora ima za tridesetak ljudi.

Foto: Croq / CC BY-SA 3.0

Mauzolej obitelji Račić
Legendarno
Znamenitost

Mauzolej obitelji Račić

Bijeli mauzolej Ivana Meštrovića na groblju svetog Roka.

Foto: Erud / CC BY 3.0

Mauzolej obitelji Račić
Znamenitost Legendarno

Mauzolej obitelji Račić

Mauzolej obitelji Račić na cavtatskom groblju jedno je od najvažnijih djela Ivana Meštrovića i vjerojatno najljepša grobnica na Jadranu: bijela kupolasta građevina od brčkog kamena, podignuta između 1920. i 1922. po narudžbi Marije Račić, brodovlasničke obitelji koju je španjolska gripa pokosila u nekoliko godina. Meštrović je izveo sve: arhitekturu, reljefe, vrata, zvono i osam anđela koji kupolu nose iznutra, pa je mauzolej jedinstven primjer djela u kojem je jedan umjetnik kontrolirao svaki detalj. Motiv je kršćanski, ali obrada je secesijska i osobna: anđeli su ženski likovi iz Meštrovićeva svijeta, a natpis nad ulazom govori o nadi u zagrobni život. Groblje leži na vrhu poluotoka Rat, s pogledom na cijelu uvalu; uspon traje petnaest minuta. Ulaznica je skromna, a unutrašnjost se posjećuje u ograničenim terminima, provjerite raspored.

Foto: Erud / CC BY 3.0

Istraži Cavtat po kategoriji

Znamenitosti

14
Sokol Grad
Legendarno
Znamenitost

Sokol Grad

Sokol Grad je utvrda na grebenu iznad Konavala, s pogledom koji seže do mora.

Foto: Miroslav.vajdic / CC BY-SA 4.0

Sokol Grad
Znamenitost Legendarno

Sokol Grad

Sokol grad tvrđava je koja izgleda kao da je izrasla iz stijene, jer je na nju doslovno nakalemljena: utvrda na okomitoj hridi iznad Konavala, čiji zidovi počinju tamo gdje prirodna stijena prestaje biti dovoljna, a kule slijede oblik grebena. Mjesto je bilo utvrđeno još u ilirsko i rimsko doba, a današnji oblik dobilo je pod Dubrovačkom Republikom, koja ga je od 15. stoljeća držala kao ključnu točku obrane plodnog konavoskog polja, izvora hrane za grad. Nakon što je opasnost prošla, tvrđava je napuštena i propadala stoljećima, a temeljito je obnovljena i otvorena za posjetitelje 2013. Danas se penje kroz nekoliko razina, s postavom o životu posade, oružjem i pogledom koji obuhvaća cijele Konavle do mora. Ulaznica je umjerena, obilazak traje sat vremena, a cesta iz Cavtata vodi dvadesetak minuta kroz sela.

Foto: Miroslav.vajdic / CC BY-SA 4.0

Mauzolej obitelji Račić
Legendarno
Znamenitost

Mauzolej obitelji Račić

Bijeli mauzolej Ivana Meštrovića na groblju svetog Roka.

Foto: Erud / CC BY 3.0

Mauzolej obitelji Račić
Znamenitost Legendarno

Mauzolej obitelji Račić

Mauzolej obitelji Račić na cavtatskom groblju jedno je od najvažnijih djela Ivana Meštrovića i vjerojatno najljepša grobnica na Jadranu: bijela kupolasta građevina od brčkog kamena, podignuta između 1920. i 1922. po narudžbi Marije Račić, brodovlasničke obitelji koju je španjolska gripa pokosila u nekoliko godina. Meštrović je izveo sve: arhitekturu, reljefe, vrata, zvono i osam anđela koji kupolu nose iznutra, pa je mauzolej jedinstven primjer djela u kojem je jedan umjetnik kontrolirao svaki detalj. Motiv je kršćanski, ali obrada je secesijska i osobna: anđeli su ženski likovi iz Meštrovićeva svijeta, a natpis nad ulazom govori o nadi u zagrobni život. Groblje leži na vrhu poluotoka Rat, s pogledom na cijelu uvalu; uspon traje petnaest minuta. Ulaznica je skromna, a unutrašnjost se posjećuje u ograničenim terminima, provjerite raspored.

Foto: Erud / CC BY 3.0

Cavtat Cemetery
Znamenitost

Cavtat Cemetery

Cavtat Cemetery je mirno groblje na brežuljku iznad grada, s pogledom na more.

Foto: Erud / CC BY 3.0

Cavtat Cemetery
Znamenitost

Cavtat Cemetery

Cavtatsko groblje leži na vrhu poluotoka Rat, među čempresima, i jedno je od najljepših grobalja Jadrana, a razlog je jednostavan: na njemu stoji mauzolej obitelji Račić, djelo Ivana Meštrovića iz 1922., koje samo po sebi vrijedi uspona. Groblje je uređeno u nizovima uz padinu, s kamenim nadgrobnicima obitelji koje su Cavtat gradile, mnogima pomorskim, s uklesanim brodovima i imenima kapetana. Uz mauzolej je i crkvica svetog Roka iz 16. stoljeća, podignuta kao zavjet protiv kuge. S platoa pred grobljem otvara se pogled na cijelu uvalu, rivu i otvoreno more prema Dubrovniku, što je najbolji vidikovac u mjestu. Do groblja se penje kroz borovu šumu poluotoka, petnaest minuta laganog hoda od rive. Ponašajte se kao na groblju: ovo je i danas mjesto na kojem Cavtat sahranjuje svoje.

Foto: Erud / CC BY 3.0

Our Lady of the Snow Church
Znamenitost

Our Lady of the Snow Church

Our Lady of the Snow Church je crkva u sklopu franjevačkog samostana u Cavtatu.

Foto: JERRYE AND ROY KLOTZ MD / CC BY-SA 3.0

Our Lady of the Snow Church
Znamenitost

Our Lady of the Snow Church

Crkva Gospe Snježne dio je franjevačkog samostana na cavtatskoj rivi i jedina crkva u mjestu koja je zadržala izvorni gotički oblik: podignuta je krajem 15. stoljeća zajedno sa samostanom, s jednostavnom jednobrodnom lađom, drvenim stropom i portalom čiji kameni okvir nosi obilježja prijelaza iz gotike u renesansu. Ime dolazi od rimske legende o snijegu koji je u kolovozu pao na mjesto gdje je trebalo podići crkvu Bogorodici; blagdan se slavi 5. kolovoza. Unutrašnjost čuva djela dubrovačke slikarske škole, među njima poliptih iz 16. stoljeća, te zavjetne slike koje su cavtatski pomorci darovali nakon sretnih plovidbi. Uz crkvu je gotički klaustr sa cisternom i vrtom, najtiši prostor u mjestu. Ulaz je slobodan uz mise ili uz simboličnu potporu; obiđite je prijepodne, kad je klaustar u punom svjetlu.

Foto: JERRYE AND ROY KLOTZ MD / CC BY-SA 3.0

Kuća Bukovac
Znamenitost

Kuća Bukovac

Rodna kuća slikara Vlahe Bukovca, danas mali muzej.

Foto: Jerrye and Roy Klotz / CC BY-SA 3.0

Kuća Bukovac
Znamenitost

Kuća Bukovac

Kuća Bukovac rodna je kuća Vlahe Bukovca, najvažnijeg hrvatskog slikara 19. stoljeća, i jedan od najbolje uređenih malih muzeja na Jadranu: obiteljska kamena kuća u cavtatskoj jezgri, obnovljena i uređena tako da se u njoj vide i slike i život koji ih je proizveo. Bukovac je rođen 1855., školovao se u Parizu, izlagao u Salonu, radio portrete europske aristokracije i predavao na akademiji u Pragu, a vratio se ovamo cijeli život. U kući su izložena njegova djela iz svih razdoblja, od ranih pariških do kasnih pointilističkih, uz osobne predmete, pisma i zidne slike koje je kao mladić naslikao izravno na zidove sobe. Postav je pregledan, legende su na više jezika, obilazak traje sat vremena. Kuća leži u uskoj ulici dvije minute od rive; ulaznica je skromna, a za posjetitelje koji ne poznaju Bukovca ovo je najbolji uvod.

Foto: Jerrye and Roy Klotz / CC BY-SA 3.0

Knežev dvor i Zbirka Baltazara Bogišića
Znamenitost

Knežev dvor i Zbirka Baltazara Bogišića

Renesansni dvor uz more koji čuva blago Baltazara Bogišića.

Foto: Andreas Lauterer / CC BY-SA 3.0

Knežev dvor i Zbirka Baltazara Bogišića
Znamenitost

Knežev dvor i Zbirka Baltazara Bogišića

Knežev dvor u Cavtatu renesansna je palača na samoj rivi, u kojoj je nekad sjedila lokalna uprava Dubrovačke Republike, a danas se čuva zbirka Baltazara Bogišića, jedna od najvažnijih privatnih ostavština u Hrvatskoj. Bogišić je bio pravnik svjetskog glasa, autor crnogorskog Općeg imovinskog zakonika, profesor u Odesi i Parizu, i čovjek koji je cijeli život skupljao: knjižnicu od preko dvadeset tisuća svezaka, rukopise, novac, oružje, slike i grafike, među njima i najveću zbirku grafika u Hrvatskoj. Sve je oporučno ostavio rodnom Cavtatu, pa je palača postala muzej u kojem se knjižnica čuva onako kako ju je on složio. U zbirci je i slavni crtež Vlahe Bukovca. Ulaznica je skromna, obilazak traje sat vremena, a prostor je hladan i tih usred rive. Za posjetitelja koji je vidio Bukovčevu kuću, ovo je logičan nastavak.

Foto: Andreas Lauterer / CC BY-SA 3.0

Još 8 mjesta
  • Zavičajni muzej Konavala
  • Ancient Epidaurum Site
  • Chapel of St Roch
  • Konavle County Museum
  • Franjevački samostan Gospe Snježne
  • Čilipi Village
  • Gruda Village
  • Crkva svetog Nikole

Aktivnosti

20
Pasjača Beach
Legendarno
Aktivnost

Pasjača Beach

Pasjača Beach je udaljena plaža na krajnjem jugu konavoske obale.

Foto: Croq / CC BY-SA 3.0

Pasjača Beach
Aktivnost Legendarno

Pasjača Beach

Plaža Pasjača leži pod stotinu metara visokim liticama na krajnjem jugu Konavala i jedna je od najneobičnijih plaža Jadrana, jer je nastala slučajno: šljunak koji je pao s klifa dok se pedesetih godina prokopavao tunel za navodnjavanje konavoskog polja stvorio je uski žal tamo gdje ga prije nije bilo. Do plaže vodi strma staza s vrha, kroz tunel i niz stube uklesane u stijenu, a silazak traje petnaest minuta; povratak je uzbrdo i traži kondiciju. Nagrada je uvala koju s tri strane zatvaraju okomite stijene, s morem tako bistrim da se dno vidi na više metara i s osjećajem da ste na kraju svijeta, a ne pola sata od Dubrovnika. Sadržaja nema nikakvih, pa ponesite vodu i sve ostalo. Plaža je nekoliko puta birana među najljepše u Europi; ljeti dođite rano, jer prostora ima za tridesetak ljudi.

Foto: Croq / CC BY-SA 3.0

Ključice Beach
Aktivnost

Ključice Beach

Ključice Beach je manje kupalište u prirodnom zaljevu sjeverno od Cavtata.

Foto: Eddy Genne / CC BY 3.0

Ključice Beach
Aktivnost

Ključice Beach

Uvala Ključice mala je draga na sjevernom rubu Cavtata, tamo gdje mjesto prelazi u obalu prema Mlinima: šljunčani žal između niskih stijena, s borovima iznad i s morem koje se produbljuje umjereno. Uvala je manja od gradske plaže i zato mirnija, a kako do nje ne vodi cesta nego samo obalna staza, ovamo dolaze uglavnom oni koji stanuju u blizini ili znaju da postoji. Sadržaja je malo: tuš, nekoliko ležaljki i bar u sezoni, ostalo ponesite. More je čisto i zaklonjeno, a dno šljunčano bez oštrog kamenja, pa je ulazak ugodan i za djecu, iako je uvala zbog veličine bolja za parove i manje skupine. Do Ključica se s cavtatske rive hoda petnaest minuta obalnom šetnicom prema sjeveru. Predvečer, kad se gradska plaža isprazni, ovdje ostane samo more i borovina.

Foto: Eddy Genne / CC BY 3.0

Pinija Beach
Aktivnost

Pinija Beach

Pinija Beach je kupalište u hladu borova, blizu starog grada.

Foto: Filip Bunkens pitslamp / CC0

Pinija Beach
Aktivnost

Pinija Beach

Plaža Pinija leži uz sjeverni rub cavtatske luke, tik uz šetnicu, i najlakše je dostupno kupalište u mjestu: nekoliko koraka od rive, s borovima koji rastu do samog ruba mora i drže hlad cijelo popodne. To je kupalište za goste koji ne žele planirati dan, nego samo sići do vode između kave i ručka. Obala je kombinacija betonskih platoa i sitnog šljunka, ulazak je blag, a more mirno jer luka lomi valove; dubina raste postupno pa je pogodno i za djecu. Zbog položaja u središtu Pinija je najprometnija plaža Cavtata i u srpnju i kolovozu popodne popuni se do zadnje ležaljke. Tuševi, bar i najam ležaljki rade u sezoni. Najbolji je rano ujutro, prije devet, kad je more još glatko, a sjena bora pada preko cijelog platoa.

Foto: Filip Bunkens pitslamp / CC0

Hotel Croatia Viewpoint
Aktivnost

Hotel Croatia Viewpoint

Hotel Croatia Viewpoint je vidikovac uz istoimeni hotel, s pogledom na zaljev i stari grad.

Foto: Ketone16 / CC BY-SA 3.0

Hotel Croatia Viewpoint
Aktivnost

Hotel Croatia Viewpoint

Vidikovac kod hotela Croatia leži na južnoj strani poluotoka Rat, na visini iznad uvale Tiha, i daje ono što se iz mjesta ne vidi: pogled na otvoreno more prema jugu, obalu Konavala i, za vedrih dana, planine Crne Gore iza Prevlake. Hotel je izgrađen sedamdesetih na najboljem mogućem mjestu, uklopljen u padinu tako da s mora izgleda kao terasasti niz, a plato ispred njega ostao je javno dostupan, pa se ovamo dolazi bez ikakve obveze. Do vidikovca vodi šetnica s cavtatske rive preko poluotoka, dvadesetak minuta hoda kroz borovinu, ili cesta ako se dolazi autom. Klupe stoje okrenute prema jugu, a predvečer je ovdje najbolji zalazak u okolici, jer sunce pada u otvoreno more bez ijednog otoka u kadru. Kombinirajte s kupanjem u uvali Tiha ispod.

Foto: Ketone16 / CC BY-SA 3.0

Ljuta River
Aktivnost

Ljuta River

Ljuta River je kratka rijeka koja izvire u srcu Konavala.

Foto: Jorge Franganillo / CC BY 2.0

Ljuta River
Aktivnost

Ljuta River

Rijeka Ljuta kratka je krška rijeka koja izvire u srcu Konavala i nakon nekoliko kilometara ulazi u more, a njezina hladna i obilna voda stoljećima je pokretala mlinove i valjaonice u dolini: uz tok ih je bilo desetak, a nekoliko je obnovljeno i danas radi kao restorani, s terasama nad samom vodom i s mlinskim kotačima koji se još okreću. Voda je toliko hladna da se u njoj hladi vino, a ljeti temperatura uz rijeku padne za nekoliko stupnjeva u odnosu na okolno polje, što objašnjava zašto se ovamo dolazi baš u kolovozu. U restoranima se jede pastrva iz vlastitih bazena, janjetina i konavoski specijaliteti, uz domaće vino iz okolnih vinograda. Ljuta je dvadesetak minuta vožnje od Cavtata kroz konavosko polje, a izlet se lako spaja sa Sokol gradom i Čilipima u jedan poludnevni krug.

Foto: Jorge Franganillo / CC BY 2.0

Molunat Bay
Aktivnost

Molunat Bay

Molunat Bay je zavučena uvala na krajnjem jugu Konavala.

Foto: Fridolin freudenfett (Peter Kuley) / CC BY-SA 3.0

Molunat Bay
Aktivnost

Molunat Bay

Molunat je posljednje mjesto na hrvatskoj obali prije crnogorske granice i jedno od rijetkih koje je ostalo onakvo kakvo su obalna mjesta bila prije turizma: dvije uvale, ribarska luka s desetak barki, nekoliko konoba i kuće koje se penju uz brežuljak, bez hotela i bez betonskih zona. More je ovdje izvanredno bistro jer nema ni prometa ni industrije, a plaže su šljunčane i pješčane, s plitkim ulazom koji odgovara djeci. Uvala Velji Molunat okrenuta je prema jugu i sunčana cijeli dan, Mali Molunat je zaklonjeniji i mirniji. U mjestu se jede ono što je toga jutra ulovljeno, po cijenama nižima nego bilo gdje bliže Dubrovniku. Do Molunta se iz Cavtata vozi pola sata, a posjet se lako spaja s Prevlakom, koja je još deset minuta južnije. Za dan bez ijedne gužve ovo je najjužnija adresa Hrvatske.

Foto: Fridolin freudenfett (Peter Kuley) / CC BY-SA 3.0

Još 14 mjesta
  • Šetnica poluotokom Rat
  • Prevlaka Peninsula
  • Kupari Bay
  • Cavtatska riva
  • Cavtat Harbour
  • Rat Beach
  • Sustjepan Beach
  • Tiha Bay
  • Obod Beach
  • Cavtat Boat Pier
  • Srebreno Beach
  • Mlini Waterfront
  • Plaža Žal
  • Sniježnica Konavle

Kupovina

4
Još 4 mjesta
  • Cavtat Market
  • Cavtat Fish Market
  • Konzum Cavtat
  • Cavtat Bus Station

Cavtat: kratki odgovori

Kako od Cavtata do Dubrovnika?
Brodicom iz luke ravno u staru dubrovačku luku, četrdeset pet minuta s polascima cijeli dan u sezoni, ili autobusom broj 10 za pola sata. Tamo brodom, natrag busom domaća je navika.
Zašto odsjesti u Cavtatu umjesto u Dubrovniku?
Niže cijene, ravne šetnje, more za kupanje uz samu šetnicu i večeri koje i u kolovozu ostaju mirne, dok je stari grad na četrdeset pet minuta brodom. I zračna luka je bliža: deset minuta umjesto trideset.
Što ne propustiti u samom Cavtatu?
Krug oko poluotoka Rata u zalazak, mauzolej Račić na grobljanskom brijegu i kuću slikara Vlahe Bukovca, cavtatskog sina, u ulici iznad luke.

CroVenture App

Istraži Cavtat uz CroVenture

Mjesta se otključavaju čim do njih dođeš, uz putovnicu koja se puni dok istražuješ.