Prijeđi na sadržaj
Svi gradovi

Pula. Što vidjeti, karta i skrivena mjesta

47 odabranih mjesta· 12 skrivenih dragulja· 1 nadolazećih događanja
Pula
Foto: Olgierd Rudak / CC BY-SA 4.0

Pula je radni grad juga Istre i upravo je to njezina draž: rimski amfiteatar stoji uz živu luku, a ne u muzejskoj četvrti. Arena iz prvog stoljeća jedina je na svijetu sa sva četiri sačuvana bočna tornja, a deset minuta hoda vodi pored Augustovog hrama, foruma i Slavoluka Sergijevaca, koji i danas služe kao trgovi i prečaci.

Grad je ujedno praktična baza za jug poluotoka. Zračna luka je šest kilometara izvan grada, brodovi za Nacionalni park Brijuni polaze iz obližnje Fažane, a plaže poluotoka Verudela dohvatljive su gradskim autobusom.

Što vidjeti u Puli: Rim u razini ulice, Austrija na brežuljcima

Sljedećih 7 dana

Podaci o vremenu: Open-Meteo.com

Radno vrijeme i cijene

Mjesta za koja vodimo radno vrijeme i razinu cijena. Vremena se mijenjaju sa sezonom, mjerodavna je službena stranica.

MjestoRadno vrijemeCijenaSlužbena stranica
Rt Kamenjak Cliff TrailUvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri pristup, vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.--

Klima iz mjeseca u mjesec

Desetogodišnji prosjeci za Pula: ovako mjesec obično izgleda, bez obzira na to što radi ovaj tjedan.

MjesecDan °CNoć °CKišnih danaMore °C
Siječanj105913
Veljača1161012
Ožujak138913
Travanj1711915
Svibanj21151218
Lipanj2620722
Srpanj2922626
Kolovoz2923626
Rujan24181024
Listopad20141120
Studeni15101218
Prosinac1271015

Zrak 2015. do 2024., more 2022. do 2024. Kišni dan računa se od 1 mm. Podaci: Open-Meteo.com

Plaže u mjestu Pula

Plaža Havaji
Aktivnost

Plaža Havaji

Tirkizna uvala pod borovim liticama na poluotoku Verudela.

Foto: Orlovic / CC BY-SA 3.0

Plaža Havaji
Aktivnost

Plaža Havaji

Havajka, službeno Hawaii, mala je uvala na Verudeli čije ime nije pretjerivanje: tirkiz nad bijelim šljunkom ovdje doista izgleda kao s razglednice Pacifika, samo s borovima umjesto palmi. Plaža leži pod liticom uz hotelski rt, zbijena i brzo puna, jer ljepota ovakve koncentracije stane na stotinjak metara: sitni šljunak, more koje kroz bijelo dno svijetli i nekoliko stijena s kojih se skače, od školskih visina do onih za koje treba i hrabrosti i pameti. Publika je mlada i internacionalna, ritam ljetni: jutro pripada obiteljima, popodne skakačima i glazbi iz ruksaka. Sadržaja ima taman: tuš, najam ležaljki na dijelu plaže, kafić na stijeni iznad; sve ostalo donesite. More se produbljuje brzo, pa je Havajka bolja za plivače nego za najmlađe. Do plaže se silazi stubama s šetnice Verudele; dolazite prije deset ili poslije pet, jer u špici mjesta jednostavno nema. Za kadar kakav se dijeli dalje, popnite se na liticu iznad: odozgo tirkiz pokaže sve nijanse zbog kojih je uvala dobila ime.

Savjet upućenih

Mještani skaču s niskih hridi na strani Verudele: ponesi sandale za stijene.

Foto: Orlovic / CC BY-SA 3.0

Plaža Ambrela
Aktivnost

Plaža Ambrela

Obiteljska plaža u borovini s Plavom zastavom.

Foto: Silverije / CC BY-SA 4.0

Plaža Ambrela
Aktivnost

Plaža Ambrela

Ambrela je uredna razglednica Verudele: plaža sitnog šljunka i pijeska na ulazu u turistički poluotok, s Plavom zastavom koja se vijori iz godine u godinu kao jamstvo da su more, sigurnost i servis na mjestu. Uvala je položena i plitka dovoljno da obitelji s malom djecom ovdje pronađu svoj plažni dom: ulaz u more je blag, dno čisto, a unutar bove sve pod okom spasilaca. Oko plaže radi cijeli mali servisni grad: ležaljke i suncobrani, tuševi i kabine, kafići, pedaline i SUP-ovi za najam, što Ambrelu čini plažom na kojoj se od jutra do večeri ništa ne mora nositi osim ručnika. Ljeti je, naravno, puna, ali prostrana dovoljno da gužva ostane podnošljiva; najviše mjesta ima prije deset i nakon pet. Hlad se nalazi pod borovima na rubu, prvi redovi uz more su na suncu. Ako s Verudele krećete u obilazak, Ambrela je prirodno polazište: od nje šetnica vodi prema Havajki, akvariju u tvrđavi i dalje oko rta. Jednostavno: ako tražite dan bez logistike, ovo je najlakša plaža Pule.

Savjet upućenih

U srpnju dođi prije 10 sati da uhvatiš hlad pod borovima: ravne stijene brzo se popune.

Foto: Silverije / CC BY-SA 4.0

Valkane Beach
Aktivnost

Valkane Beach

Gradska plaža Puljana: šljunak i suncem ugrijani beton.

Foto: Benediktv / CC BY 2.0

Valkane Beach
Aktivnost

Valkane Beach

Valkane su gradska plaža Pule u najboljem smislu: uvala na početku Lungomare šetnice, deset minuta od centra, gdje se kupaju oni koji u Puli žive, a ne samo oni koji je posjećuju. Plaža kombinira betonska sunčališta, kamene ploče i šljunčane ulaze, s morem koje je usprkos blizini grada čisto i prozirno; sadržaji su gradski potpuni, tuševi, kabine, spasioci ljeti, kafić i sportski tereni u zaleđu. Valkane imaju i osobinu po kojoj su poznate šire: uređen pristup moru za osobe s invaliditetom, s rampama i dizalicom, pa je ovo najpristupačnija plaža grada i primjer kakav bi trebao biti standard. Odavde Lungomare vodi kilometrima uz obalu prema Stoji, pored uvala i borovih šumaraka: šetnja + kupanje najbolja je pulska kombinacija za popodne. Publika je mješavina umirovljenika s jutarnjim ritualom, obitelji i rekreativaca; ritam je kvartovski, cijene također. Ako želite vidjeti kako Pula živi kad skine turističesku uniformu, dođite na Valkane u sedam navečer, kad se pola grada nađe u vodi.

Savjet upućenih

Uz samu plažu počinje Lungomare, pulska obalna šetnica; šetnja uz more prema Stoji najljepša je navečer.

Foto: Benediktv / CC BY 2.0

Gortanova Uvala Beach
Aktivnost

Gortanova Uvala Beach

Šljunčana uvala pod borovima uz pulsku obalnu šetnicu.

Foto: Teknicoloreyes / CC BY-SA 4.0

Gortanova Uvala Beach
Aktivnost

Gortanova Uvala Beach

Gortanova uvala srce je pulskog Lungomarea: duboko usječena uvala na pola šetnice između Valkana i Stoje, s kamenim pločama s jedne i šljunkom s druge strane, okružena borovima koji hlad spuštaju gotovo do mora. Ime nosi po Vladimiru Gortanu, istarskom antifašistu pogubljenom 1929., i spomenik mu stoji nad uvalom; Puljani je zovu jednostavno Gortanova i tretiraju je kao kvartovsko kupalište, iako do nje iz centra nema ni pola sata hoda. Uvala je prirodan bazen: zaklonjena od većine vjetrova, s mirnim morem koje se produbljuje postupno, pa jednu stranu drže obitelji s djecom, a drugu plivači koji ovdje režu svoje dionice preko uvale. S okolnih stijena se skače, pod borovima se karta i drijema, a jedini sadržaji su tuš i kafić u blizini: sve ostalo je šuma, kamen i more. Najljepše doba je kasno popodne, kad sunce siđe nizko i uvala pozlati. Ako imate samo jedan sat za kupanje iz centra, Lungomare do Gortanove i natrag najbolja je pulska formula.

Foto: Teknicoloreyes / CC BY-SA 4.0

Valsaline Beach
Aktivnost

Valsaline Beach

Zaklonjena šljunčana uvala mirnog mora i borove hladovine.

Foto: nikola_pu / CC BY-SA 3.0

Valsaline Beach
Aktivnost

Valsaline Beach

Valsaline je uvala u kojoj Veruda pokazuje svoje mirnije lice: šljunčano kupalište na ulazu u Verudski kanal, zaklonjeno od otvorenog mora, pa je voda ovdje često glatka i kad vani radi maestral. Plaža je omiljena među lokalnim obiteljima zbog položenog ulaza i plićaka, a među rekreativcima zbog dvije stvari: od Valsaline kreće šetnica oko kanala prema marini, a u uvali radi ronilački centar, pa se s ručnika često gleda kako grupe s bocama nestaju prema dubinama. Sadržaji pokrivaju osnovno, tuš, kafić, ležaljke na dijelu plaže; ostatak je pod borovima, koji ovdje rastu gotovo iz žala. More je čisto i mirno, dubina raste sporo, pa je uvala dobra i za prve zamahe plivanja. Valsaline su najbolji izbor kad tražite kupanje bez drame: bez valova, bez glazbe, bez spektakla, samo pouzdana uvala koja radi svoj posao. Do nje se stiže gradskim autobusom prema Verudi ili biciklom; kombinirajte s šetnjom do marine, gdje jarboli rade najljepšu šumu Pule.

Savjet upućenih

U šumici iznad uvale čeka kružna utvrda Bourguignon iz habsburškog doba; kratak uspon dobra je stanka od kupanja.

Foto: nikola_pu / CC BY-SA 3.0

Saccorgiana Beach
Aktivnost

Saccorgiana Beach

Šljunčana uvala pod borovima na Verudeli.

Foto: No machine-readable author provided. Orlovic assumed (based on copyright claims). / CC BY 2.5

Saccorgiana Beach
Aktivnost

Saccorgiana Beach

Saccorgiana je tiša strana Verudele: uvala na istočnom boku poluotoka, okrenuta Verudskom kanalu, gdje kamene ploče i manji šljunčani džepovi zamjenjuju uređene plaže zapadne strane. Ovamo se dolazi kad Ambrela i Havajka prekipe: publika je rjeđa, ritam sporiji, a more jednako čisto, s pogledom na jarbole koji iz marine izlaze u kanal. Ulazi u more su preko ploča i ljestava, dno brzo dobiva dubinu, pa je uvala draža plivačima i roniocima s maskom nego najmlađima; za djecu su bolji šljunčani zaljevi bliže vrhu uvale. Od sadržaja: povremeni kafić u sezoni i tuš, ostalo donosite sami, što je dio dogovora s ovom stranom poluotoka. Hlad daju borovi na rubu, popodne sunce dolazi sa zapada preko kopna, pa uvala ranije utihne u sjenu, ugodno u srpnju. Saccorgiana je izbor za dan kad želite Verudelu bez njene vreve: isti poluotok, isti tirkiz, upola manje ljudi. Ponesite obuću za vodu i masku: podmorje uz ploče spada među najživlja na gradskim plažama.

Foto: No machine-readable author provided. Orlovic assumed (based on copyright claims). / CC BY 2.5

Naši savjeti

Što bismo mi radili oko Pulaa

Jednodnevni izleti nadomak Pulaa, uz rute i mirne kutke kojima se naša redakcija stalno vraća.

Rute za Pula

  • 8 postaja

    Rimska Pula

    Prošeći jezgrom starom 2000 godina

    1. Pulska Arena
    2. Augustov hram
    3. Forum
    4. Slavoluk Sergijevaca
    5. Dvojna vrata
    6. Katedrala Uznesenja Marijina
    7. Herkulova vrata
    8. Rimski mozaik
  • 3 postaja

    Skrivena Pula

    Tuneli, utvrda i svjetleće dizalice

    1. Kaštel
    2. Zerostrasse
    3. Svjetleći divovi
  • 4 postaja

    Istarski stol i more

    Blago tržnice i tirkizna uvala

    1. Plaža Havaji
    2. Plaža Ambrela
    3. Aquarium Pula
    4. Nacionalni park Brijuni
  • 8 postaja

    Pulski obrambeni prsten

    Otkrij austrougarske utvrde oko ratne luke

    1. Fort Bourguignon
    2. Fort Punta Christo
    3. Fort San Giorgio
    4. Utvrda Monvidal
    5. Fort Casoni Vecchi
    6. Fort Stoja
    7. Utvrda San Michele
    8. Battery San Giovanni

Skriveni dragulji u gradu Pula

Pulska Arena
Legendarno
Znamenitost

Pulska Arena

Jedan od najbolje očuvanih rimskih amfiteatara na svijetu.

Foto: Olgierd Rudak / CC BY-SA 4.0

Pulska Arena
Znamenitost Legendarno

Pulska Arena

Arena je Pula i Pula je Arena: amfiteatar iz prvog stoljeća, građen od Augusta do Vespazijana, koji spada među šest najvećih sačuvanih rimskih amfiteatara svijeta, a po očuvanosti vanjskog plašta među sam vrh. Elipsa od bijelog istarskog kamena primala je oko dvadeset tisuća gledatelja na igre gladijatora; sve četiri stubišne kule i sva tri reda arhitekture stoje i danas, pa Arena izbliza djeluje manje kao ruševina, a više kao stadion koji čeka večerašnji program. I doista ga čeka: ljeti se u Areni pjeva, svira i gleda filmove, s pozornicom pod zvjezdanim nebom za koju se otimaju svjetska imena, a svakog srpnja ovdje se od 1954. održava Pulski filmski festival, najstariji u Hrvatskoj. U podzemnim hodnicima, kojima su nekad na scenu stizale zvijeri i borci, danas je stalna izložba o maslinarstvu i vinogradarstvu antičke Istre, s amforama i prešama. Razgled traje sat vremena; dođite ujutro prije brodskih grupa ili kupite kartu za večernji koncert, jer Arena svoj pravi posao, okupljanje tisuća pod vedrim nebom, radi i nakon dvije tisuće godina.

Savjet upućenih

Preskoči podnevnu gužvu: dođi na ljetni koncert ili filmski festival, kad osvijetljena Arena tek oživi.

Foto: Olgierd Rudak / CC BY-SA 4.0

Nacionalni park Brijuni
Legendarno
Aktivnost

Nacionalni park Brijuni

Titov otočni raj dinosaura i safarija.

Foto: David Lukšić / CC BY-SA 4.0

Nacionalni park Brijuni
Aktivnost Legendarno

Nacionalni park Brijuni

Brijuni su otočje na kojem se povijest odmarala: četrnaest otoka pred Fažanom, nacionalni park od 1983., a prije toga ljetna rezidencija Josipa Broza Tita, koji je ovdje trideset godina primao državnike, glumce i kraljeve. Od te epohe ostali su safari park sa zebrama, ljamama i drugim darovima nesvrstanih prijatelja, bijeli jeleni koji slobodno pasu uz staze, i muzej s fotografijama zvijezda koje su ovdje ljetovale. Ali Brijuni su stariji od politike: uz zapadnu obalu Velog Brijuna leže ostaci raskošne rimske vile u uvali Verige, jedne od najljepših antičkih rezidencija Jadrana, a u kamenu su utisnute stope dinosaura, čiji otisci na nekoliko lokacija čine otok jednim od rijetkih mjesta gdje se šeta po tragovima iz krede. Posjet ide brodom iz Fažane, s vožnjom turističeskim vlakićem, razgledom muzeja i slobodnim vremenom; računajte pola dana. Bicikl ili električni autić najbolji su način da otok osjetite svojim ritmom. Rezervirajte u sezoni unaprijed i ponesite šešir: hlada je malo, a doživljaja za cijeli dan.

Savjet upućenih

Ljeti rezerviraj brod iz Fažane dan ranije: karte za isti dan rasprodaju se.

Foto: David Lukšić / CC BY-SA 4.0

Zerostrasse
Skriveni dragulj
Aktivnost

Zerostrasse

Rashladni labirint tunela iz Prvog svjetskog rata pod gradskim brdom.

Foto: Psittacuso / CC BY-SA 4.0

Zerostrasse
Aktivnost Skriveni dragulj

Zerostrasse

Zerostrasse je Pula ispod Pule: mreža tunela prokopana kroz središnji brežuljak za Prvog svjetskog rata, kad je austrougarska ratna luka morala skloniti ljude i streljivo od zračnih napada. Hodnici visoki i široki po nekoliko metara sastaju se pod Kaštelom u središnjoj dvorani iz koje zrakasto vode četiri kraka prema izlazima na suprotnim stranama brijega: kroz brdo se, dakle, može proći, umjesto oko njega. U sklonište je stalo nekoliko tisuća ljudi; danas kroz ohlađene hodnike, s postojanih šesnaestak stupnjeva u svako doba godine, prolaze posjetitelji između informativnih panoa o ratnoj Puli i povremenih izložaba. Ljeti je Zerostrasse dvostruka nagrada: najhladnije mjesto grada i najneobičnija prečica, jer se iz centra do podnožja Kaštela stiže podzemljem. Ulaz se naplaćuje simbolično, razgled traje pola sata; ponesite laganu jaknu, jer razlika od trideset stupnjeva vani do šesnaest unutra zna iznenaditi. Kombinacija je logična: Zerostrasse podzemljem, pa uspon na Kaštel, dvije vojne epohe Pule u jednom satu.

Savjet upućenih

Za vrućeg dana zaviri da se rashladiš: tuneli iz Prvog rata cijelo su ljeto hladni kao podrum.

Foto: Psittacuso / CC BY-SA 4.0

Istraži Pula po kategoriji

Znamenitosti

24
Pulska Arena
Legendarno
Znamenitost

Pulska Arena

Jedan od najbolje očuvanih rimskih amfiteatara na svijetu.

Foto: Olgierd Rudak / CC BY-SA 4.0

Pulska Arena
Znamenitost Legendarno

Pulska Arena

Arena je Pula i Pula je Arena: amfiteatar iz prvog stoljeća, građen od Augusta do Vespazijana, koji spada među šest najvećih sačuvanih rimskih amfiteatara svijeta, a po očuvanosti vanjskog plašta među sam vrh. Elipsa od bijelog istarskog kamena primala je oko dvadeset tisuća gledatelja na igre gladijatora; sve četiri stubišne kule i sva tri reda arhitekture stoje i danas, pa Arena izbliza djeluje manje kao ruševina, a više kao stadion koji čeka večerašnji program. I doista ga čeka: ljeti se u Areni pjeva, svira i gleda filmove, s pozornicom pod zvjezdanim nebom za koju se otimaju svjetska imena, a svakog srpnja ovdje se od 1954. održava Pulski filmski festival, najstariji u Hrvatskoj. U podzemnim hodnicima, kojima su nekad na scenu stizale zvijeri i borci, danas je stalna izložba o maslinarstvu i vinogradarstvu antičke Istre, s amforama i prešama. Razgled traje sat vremena; dođite ujutro prije brodskih grupa ili kupite kartu za večernji koncert, jer Arena svoj pravi posao, okupljanje tisuća pod vedrim nebom, radi i nakon dvije tisuće godina.

Savjet upućenih

Preskoči podnevnu gužvu: dođi na ljetni koncert ili filmski festival, kad osvijetljena Arena tek oživi.

Foto: Olgierd Rudak / CC BY-SA 4.0

Herkulova vrata
Skriveni dragulj
Znamenitost

Herkulova vrata

Najstariji rimski spomenik u Puli, skriven na vidnom mjestu.

Foto: Berthold Werner / CC BY-SA 3.0

Herkulova vrata
Znamenitost Skriveni dragulj

Herkulova vrata

Herkulova vrata rodni su list Pule uklesan u kamen: najstariji sačuvani rimski spomenik grada, podignut između 47. i 44. godine prije Krista, kad je Pula službeno utemeljena kao rimska kolonija. Vrata su namjerno skromna, od grubo klesanih blokova bez ukrasa, ali vrh luka nosi ono najvažnije: reljef Herkulove glave s toljagom, zaštitnika grada, i, teže vidljivo, uklesana imena Lucija Kasija Longina i Lucija Kalpurnija Pizona, rimskih dužnosnika kojima je senat povjerio osnivanje kolonije. To ih čini jedinstvenima: malo koji grad Europe ima sačuvan spomenik s imenima svojih službenih osnivača. Kroz vrata se i danas normalno prolazi, iz ulice Carrarine prema Kaštelu, i većina prolaznika ne podigne pogled; upravo zato ovo mjesto nagrađuje one koji znaju kamo gledati. Stanite pod luk, pronađite Herkulovu bradu izlizanu stoljećima i imena über njega: dva tisućljeća i sedamdeset godina povijesti, bez ulaznice i bez gužve, u prolazu od trideset sekundi.

Savjet upućenih

Potraži izlizanu batinu i bradato lice na samom vrhu luka: taj reljef imenuje pulske rimske osnivače.

Foto: Berthold Werner / CC BY-SA 3.0

Rimski mozaik
Skriveni dragulj
Znamenitost

Rimski mozaik

Mozaik iz 3. stoljeća skriven u udubljenom dvorištu.

Foto: Ralfhesse / CC BY-SA 4.0

Rimski mozaik
Znamenitost Skriveni dragulj

Rimski mozaik

Kažnjavanje Dirke najskrivenije je remek-djelo Pule: rimski podni mozaik iz trećeg stoljeća koji leži u dvorištu iza stambenih zgrada nedaleko Foruma, otkriven slučajno, kad su saveznička bombardiranja u Drugom svjetskom ratu srušila kuće nad njim i ogolila pod antičke gradske vile. Mozaik od nekoliko desetaka četvornih metara složen je od geometrijskih polja s medaljonima, a u središnjem prizoru prikazuje rijedak mit: braću Amfiona i Zeta kako kraljicu Dirku vezuju za pobješnjelog bika, kaznu za zlostavljanje njihove majke. Prizor je poznat iz antičke skulpture, ali u mozaiku ga Europa gotovo nema, pa stručnjaci u ovo dvorište dolaze namjerno. Najbolje od svega: mozaik je snižen na antičku razinu, ograđen, ali stalno dostupan i besplatan, pa se gleda s ruba, iz ptičje perspektive. Nema blagajne, nema gužve, često ni druge duše; samo ploča s objašnjenjem i dvije tisuće godina pod nogama stanara koji nad mozaikom suše rublje. Pronađite ga kroz pasaž iz ulice Sergijevaca: tri minute skretanja s glavne rute, a jedan od najvrjednijih rimskih podova Jadrana.

Savjet upućenih

Nalazi se iza zgrada s glavne ulice i na otvorenom je: dođi kad god, danju ili noću, besplatno.

Foto: Ralfhesse / CC BY-SA 4.0

Fort San Giorgio
Skriveni dragulj
Znamenitost

Fort San Giorgio

Austrijska kopnena utvrda na brežuljku San Giorgio, dio obrane pulske ratne luke.

Foto: Orlovic / CC BY-SA 3.0

Fort San Giorgio
Znamenitost Skriveni dragulj

Fort San Giorgio

Fort San Giorgio jedna je od utvrda željeznog prstena kojim je Austro-Ugarska u drugoj polovici 19. stoljeća opasala svoju glavnu ratnu luku: nizak, u brdo utopljen kameni prsten s kazamatima, opkopom i topničkim položajima, građen da s visine nadzire prilaze gradu i luci. Danas je fort tiha ruševina u zelenilu, bez blagajne i bez uprave, što mu daje ono što uređene tvrđave nemaju: osjećaj otkrića. Kroz otvorene hodnike i rampe prolazi se slobodno, po zidovima se čita majstorska klesarija vojnih graditelja, a s krovne platforme puca pogled na grad, luku i more. Upravo zato vrijede dva upozorenja: ponesite svjetiljku za mračne kazamate i gledajte kuda stajete, jer otvori i šahtovi nisu ograđeni; djecu držite za ruku. Fort je postaja za sat vremena, idealna u kombinaciji sa šetnjom po okolnim brdima, i jedno od mjesta na kojima se najbolje razumije zašto Pulu zovu gradom utvrda: takvih prstenova oko grada ima više desetaka, a San Giorgio je među pristupačnijima.

Savjet upućenih

Dođi predvečer: s brežuljka puca pogled na Pulu i more dok zalazi sunce.

Foto: Orlovic / CC BY-SA 3.0

Utvrda Monvidal
Skriveni dragulj
Znamenitost

Utvrda Monvidal

Kopnena utvrda na brežuljku Monvidal iz druge polovice 19. stoljeća.

Foto: No machine-readable author provided. Orlovic assumed (b / CC BY-SA 2.5

Utvrda Monvidal
Znamenitost Skriveni dragulj

Utvrda Monvidal

Fort Monvidal čuva sjeveroistočni ugao pulskog festungskog prstena: kružna utvrda druge polovice 19. stoljeća na istoimenom brdu iznad grada, građena po istom receptu kao njezine sestre, kamen utopljen u zemlju, kazamati oko središnjeg dvorišta, topnička platforma na krovu. Vojska ju je davno napustila, grad je narastao do samog podnožja, pa je Monvidal danas najurbanija od pulskih utvrda: do nje se dolazi običnom gradskom ulicom, a s bedema se gleda ravno u dvorišta i krovove kvarta. Upravo ta blizina čini je najlakšim uvodom u pulsku fortifikacijsku priču, za posjet ne treba auto ni planinarenje, dovoljno je petnaest minuta uspona od središta. Unutrašnjost je otvorena i neuređena, sa svim što to nosi: slobodan ulaz i sloboda razgledanja, ali i mrak u hodnicima, poneki otvor u podu i grafiti po zidovima. Svjetiljka i zatvorene cipele su obavezne, a oprez s djecom podrazumijevan. Popnite se pred zalazak: pogled preko krovova na luku i Arenu iz neuobičajenog kuta nagrada je koju uređene atrakcije ne mogu ponuditi.

Savjet upućenih

Spoji obilazak s ostalim pulskim utvrdama u poludnevnu šetnju kroz vojnu povijest.

Foto: No machine-readable author provided. Orlovic assumed (b / CC BY-SA 2.5

Fort Casoni Vecchi
Skriveni dragulj
Znamenitost

Fort Casoni Vecchi

Utvrdna kula na brežuljku Monte Paradiso, sagrađena 1853. i 1854. godine.

Foto: Rosholinux / CC BY-SA 4.0

Fort Casoni Vecchi
Znamenitost Skriveni dragulj

Fort Casoni Vecchi

Fort Casoni Vecchi drži istočno predpolje pulske tvrđave, dalje od mora nego većina sestara, usred polja i gajeva prema Šišanu: utvrda željeznog prstena iz druge polovice 19. stoljeća, građena da zatvori kopneni prilaz luci iz smjera unutrašnjosti. Baš zbog položaja ovo je fort za one koji vole kombinaciju povijesti i hoda: staza do njega vodi kroz krajolik crvene istarske zemlje, vinograda i suhozida, pa posjet prirodno izraste u poludnevnu šetnju ili laganu biciklističku turu iz grada. Sama utvrda je neuređena i obrasla, zelenilo joj je preuzelo opkop i dijelove bedema, što avanturistima daje najjaču kulisu od svih pulskih fortova: kamen i korijenje u zagrljaju kao u kakvom hramu iz džungle. Vrijede stroga pravila napuštenih utvrda: svjetiljka, zatvorene cipele, ni koraka po tamnim hodnicima bez svjetla, djeca uz ruku. Nagrada je dvostruka: mir koji na poznatijim adresama ne postoji i osjećaj da ste našli nešto čto turistička Pula još nije stigla uokviriti.

Savjet upućenih

Ponesi vodu i dobru obuću: prilaz vodi kroz nisko mediteransko raslinje.

Foto: Rosholinux / CC BY-SA 4.0

Još 18 mjesta
  • Utvrda San Michele
  • Svjetionik Rt Verudica
  • Fort Stoja
  • Battery San Giovanni
  • Augustov hram
  • Forum
  • Slavoluk Sergijevaca
  • Katedrala Uznesenja Marijina
  • Dvojna vrata
  • Small Roman Theatre
  • Naval Cemetery
  • Church and Monastery of St Francis
  • Communal Palace
  • Circolo Palace
  • Fort Bourguignon
  • Fort Punta Christo
  • Fort Monte Grosso
  • Fort Verudela

Aktivnosti

21
Nacionalni park Brijuni
Legendarno
Aktivnost

Nacionalni park Brijuni

Titov otočni raj dinosaura i safarija.

Foto: David Lukšić / CC BY-SA 4.0

Nacionalni park Brijuni
Aktivnost Legendarno

Nacionalni park Brijuni

Brijuni su otočje na kojem se povijest odmarala: četrnaest otoka pred Fažanom, nacionalni park od 1983., a prije toga ljetna rezidencija Josipa Broza Tita, koji je ovdje trideset godina primao državnike, glumce i kraljeve. Od te epohe ostali su safari park sa zebrama, ljamama i drugim darovima nesvrstanih prijatelja, bijeli jeleni koji slobodno pasu uz staze, i muzej s fotografijama zvijezda koje su ovdje ljetovale. Ali Brijuni su stariji od politike: uz zapadnu obalu Velog Brijuna leže ostaci raskošne rimske vile u uvali Verige, jedne od najljepših antičkih rezidencija Jadrana, a u kamenu su utisnute stope dinosaura, čiji otisci na nekoliko lokacija čine otok jednim od rijetkih mjesta gdje se šeta po tragovima iz krede. Posjet ide brodom iz Fažane, s vožnjom turističeskim vlakićem, razgledom muzeja i slobodnim vremenom; računajte pola dana. Bicikl ili električni autić najbolji su način da otok osjetite svojim ritmom. Rezervirajte u sezoni unaprijed i ponesite šešir: hlada je malo, a doživljaja za cijeli dan.

Savjet upućenih

Ljeti rezerviraj brod iz Fažane dan ranije: karte za isti dan rasprodaju se.

Foto: David Lukšić / CC BY-SA 4.0

Zerostrasse
Skriveni dragulj
Aktivnost

Zerostrasse

Rashladni labirint tunela iz Prvog svjetskog rata pod gradskim brdom.

Foto: Psittacuso / CC BY-SA 4.0

Zerostrasse
Aktivnost Skriveni dragulj

Zerostrasse

Zerostrasse je Pula ispod Pule: mreža tunela prokopana kroz središnji brežuljak za Prvog svjetskog rata, kad je austrougarska ratna luka morala skloniti ljude i streljivo od zračnih napada. Hodnici visoki i široki po nekoliko metara sastaju se pod Kaštelom u središnjoj dvorani iz koje zrakasto vode četiri kraka prema izlazima na suprotnim stranama brijega: kroz brdo se, dakle, može proći, umjesto oko njega. U sklonište je stalo nekoliko tisuća ljudi; danas kroz ohlađene hodnike, s postojanih šesnaestak stupnjeva u svako doba godine, prolaze posjetitelji između informativnih panoa o ratnoj Puli i povremenih izložaba. Ljeti je Zerostrasse dvostruka nagrada: najhladnije mjesto grada i najneobičnija prečica, jer se iz centra do podnožja Kaštela stiže podzemljem. Ulaz se naplaćuje simbolično, razgled traje pola sata; ponesite laganu jaknu, jer razlika od trideset stupnjeva vani do šesnaest unutra zna iznenaditi. Kombinacija je logična: Zerostrasse podzemljem, pa uspon na Kaštel, dvije vojne epohe Pule u jednom satu.

Savjet upućenih

Za vrućeg dana zaviri da se rashladiš: tuneli iz Prvog rata cijelo su ljeto hladni kao podrum.

Foto: Psittacuso / CC BY-SA 4.0

Svjetleći divovi
Aktivnost

Svjetleći divovi

Brodogradilišne dizalice obasjane noćnom igrom boja.

Foto: Orlovic / CC BY-SA 3.0

Svjetleći divovi
Aktivnost

Svjetleći divovi

Svijetleći divovi najmlađi su spomenik Pule i najljepši dokaz da grad zna voljeti svoju industriju: osam golemih dizalica brodogradilišta Uljanik, koje je svjetlosni dizajner Dean Skira 2014. pretvorio u najveću svjetlosnu instalaciju na Jadranu. Svake večeri od sumraka dizalice zasvijetle u tisućama boja, s programom koji se mijenja kroz sat: čas su zlatne, čas ljubičaste, čas prelije preko njih cijeli spektar, a voda zaljeva sve to udvostruči. Ideja je rođena iz poštovanja: Uljanik je među najstarijim brodogradilištima svijeta koji su radili u kontinuitetu, osnovan još 1856. za austrougarsku ratnu luku, i divovi nad lukom generacijama su hranili grad. Najbolje mjesto za gledanje je šetnica uz rivu, s klupama i pogledom preko lučkog bazena; predstava se najbolje vidi prvi sat nakon zalaska. Ovo nije izložba s ulaznicom nego poklon grada svima koji navečer prošeću rivom: dovoljno je doći, sjesti i gledati kako industrija pleše. Fotografima savjet: odraz u moru najmirniji je rano navečer, prije nego lučki promet razbije zrcalo.

Savjet upućenih

Vrati se po mraku: brodogradilišne dizalice zasvijetle u bojama oko 21 sat.

Foto: Orlovic / CC BY-SA 3.0

Kaštel
Aktivnost

Kaštel

Zvjezdasta mletačka utvrda na vrhu brda iznad starog grada.

Foto: Tanya Dedyukhina / CC BY 3.0

Kaštel
Aktivnost

Kaštel

Kaštel je kruna Pule u doslovnom smislu: zvjezdasta tvrđava na središnjem brežuljku oko kojeg se grad amfiteatralno slaže, podignuta 1630-ih po nacrtima francuskog vojnog graditelja Antoinea de Villea, kad je Venecija odlučila zaštititi svoju najvažniju istarsku luku. Četiri bastiona i dalje drže vrh brijega, a u njima danas stanuje Povijesni i pomorski muzej Istre, sa zbirkama o pomorstvu, austrougarskoj Puli kao glavnoj ratnoj luci Monarhije i svakodnevici grada kroz dva burna stoljeća. Ipak, najveći izložak je sam Kaštel: šetnja bedemima nudi jedini potpuni krug pogleda na Pulu, s Arenom, lukom i dizalicama brodogradilišta u jednom kadru, zelenim Brijunima na horizontu. Ljeti tvrđava postane pozornica, s koncertima i filmskim večerima u dvorištu. Do Kaštela se penjete uličicama iz bilo kojeg smjera za desetak minuta; kombinirajte ga sa Zerostrasse tunelima koji prolaze točno ispod njega. Najbolji trenutak je sat prije zalaska: svjetlo legne na krovove, a grad se pod bedemima složi kao maketa.

Savjet upućenih

Popni se u suton za najljepši kružni pogled na crvene krovove i Arenu.

Foto: Tanya Dedyukhina / CC BY 3.0

Plaža Havaji
Aktivnost

Plaža Havaji

Tirkizna uvala pod borovim liticama na poluotoku Verudela.

Foto: Orlovic / CC BY-SA 3.0

Plaža Havaji
Aktivnost

Plaža Havaji

Havajka, službeno Hawaii, mala je uvala na Verudeli čije ime nije pretjerivanje: tirkiz nad bijelim šljunkom ovdje doista izgleda kao s razglednice Pacifika, samo s borovima umjesto palmi. Plaža leži pod liticom uz hotelski rt, zbijena i brzo puna, jer ljepota ovakve koncentracije stane na stotinjak metara: sitni šljunak, more koje kroz bijelo dno svijetli i nekoliko stijena s kojih se skače, od školskih visina do onih za koje treba i hrabrosti i pameti. Publika je mlada i internacionalna, ritam ljetni: jutro pripada obiteljima, popodne skakačima i glazbi iz ruksaka. Sadržaja ima taman: tuš, najam ležaljki na dijelu plaže, kafić na stijeni iznad; sve ostalo donesite. More se produbljuje brzo, pa je Havajka bolja za plivače nego za najmlađe. Do plaže se silazi stubama s šetnice Verudele; dolazite prije deset ili poslije pet, jer u špici mjesta jednostavno nema. Za kadar kakav se dijeli dalje, popnite se na liticu iznad: odozgo tirkiz pokaže sve nijanse zbog kojih je uvala dobila ime.

Savjet upućenih

Mještani skaču s niskih hridi na strani Verudele: ponesi sandale za stijene.

Foto: Orlovic / CC BY-SA 3.0

Plaža Ambrela
Aktivnost

Plaža Ambrela

Obiteljska plaža u borovini s Plavom zastavom.

Foto: Silverije / CC BY-SA 4.0

Plaža Ambrela
Aktivnost

Plaža Ambrela

Ambrela je uredna razglednica Verudele: plaža sitnog šljunka i pijeska na ulazu u turistički poluotok, s Plavom zastavom koja se vijori iz godine u godinu kao jamstvo da su more, sigurnost i servis na mjestu. Uvala je položena i plitka dovoljno da obitelji s malom djecom ovdje pronađu svoj plažni dom: ulaz u more je blag, dno čisto, a unutar bove sve pod okom spasilaca. Oko plaže radi cijeli mali servisni grad: ležaljke i suncobrani, tuševi i kabine, kafići, pedaline i SUP-ovi za najam, što Ambrelu čini plažom na kojoj se od jutra do večeri ništa ne mora nositi osim ručnika. Ljeti je, naravno, puna, ali prostrana dovoljno da gužva ostane podnošljiva; najviše mjesta ima prije deset i nakon pet. Hlad se nalazi pod borovima na rubu, prvi redovi uz more su na suncu. Ako s Verudele krećete u obilazak, Ambrela je prirodno polazište: od nje šetnica vodi prema Havajki, akvariju u tvrđavi i dalje oko rta. Jednostavno: ako tražite dan bez logistike, ovo je najlakša plaža Pule.

Savjet upućenih

U srpnju dođi prije 10 sati da uhvatiš hlad pod borovima: ravne stijene brzo se popune.

Foto: Silverije / CC BY-SA 4.0

Još 15 mjesta
  • Kuća istarskog maslinovog ulja
  • Aquarium Pula
  • Archaeological Museum of Istria
  • Sacred Hearts Museum
  • Istrian National Theatre
  • Tito Park
  • Naval Park
  • Valkane Beach
  • Gortanova Uvala Beach
  • Valsaline Beach
  • Saccorgiana Beach
  • Stoja Beach
  • Šijana Forest
  • Verudela Canyon
  • Rt Kamenjak Cliff Trail

Kupovina

2
Još 2 mjesta
  • Max City Pula
  • Pula City Mall

Pula: vodiči

Sa(n)jam knjige u Istri 2026.: Pula, 27. studenoga do 6. prosinca
Kultura

Sa(n)jam knjige u Istri 2026.: Pula, 27. studenoga do 6. prosinca

Pulski festival knjiga i autora, Sa(n)jam knjige u Istri, održava se 32. put od 27. studenoga do 6. prosinca 2026. u Domu hrvatskih branitelja.

5. listopada 2026.Pula4 min
Katamaranom iz Venecije u Pulu, Rovinj, Poreč i Umag 2026.
Vodič

Katamaranom iz Venecije u Pulu, Rovinj, Poreč i Umag 2026.

Od 1. lipnja do 20. rujna brzi katamaran povezuje venecijanski gat San Basilio s četiri istarska grada, u 2 sata 15 minuta do 3 sata…

15. rujna 2026.Pula15 min
Pula u pola dana: tri sata pješice od Arene do Foruma, s udaljenostima
Vodič

Pula u pola dana: tri sata pješice od Arene do Foruma, s udaljenostima

Tri sata su dovoljna za Arenu, Kaštel, Malo rimsko kazalište, Forum i Slavoluk Sergijevaca, jer je sve unutar jednog kilometra.

8. rujna 2026.Pula10 min
Pula u jednom danu: Arena, rimski grad i što je besplatno
Ruta

Pula u jednom danu: Arena, rimski grad i što je besplatno

Pulski rimski spomenici stoje usred radnog grada, deset minuta hoda jedan od drugog.

3. rujna 2026.Pula5 min
Pulska Arena: ulaznice, podzemlje i kada doći
Vodič

Pulska Arena: ulaznice, podzemlje i kada doći

Deset eura za odrasle, pet za studente i izložba u podzemnim hodnicima pored koje većina prođe.

31. kolovoza 2026.Pula20 min
Što vidjeti u Puli: Rim u razini ulice, Austrija na brežuljcima
Vodič

Što vidjeti u Puli: Rim u razini ulice, Austrija na brežuljcima

U Puli uz luku stoji gotovo cjelovit rimski amfiteatar, glavni trg već dva tisućljeća jest Forum, a oko grada se vuče prsten austrijskih utvrda.

15. kolovoza 2026.Pula19 min
Brijuni iz Fažane: kako ispravno isplanirati izlet
Vodič

Brijuni iz Fažane: kako ispravno isplanirati izlet

Kreni sa službenog pristaništa u Fažani, odaberi vođeni izlet na Veliki Brijun ili Pocket Guide te se pripremi za praktična ograničenja otoka.

12. kolovoza 2026.Pula6 min

Pula: kratki odgovori

Kako doći u Pulu?
Pula ima vlastitu zračnu luku šest kilometara od centra, sa sezonskim letovima iz mnogih europskih gradova. Cestom je otprilike sat vremena od Rijeke i tri i pol od Zagreba, autobusi voze često. Ljeti katamaran povezuje Pulu sa Zadrom i s Venecijom.
Je li jedan dan dovoljan za Pulu?
Za rimsku jezgru da: Arena, forum, hram i slavoluk stanu u jedan opušten dan pješice. Drugi dan vrijedi za Brijune, koji su iz Fažane cjelodnevni izlet, ili za plaže Verudele.
Gdje se kupati u Puli?
Na poluotoku Verudela, četiri kilometra južno od centra: stjenovite uvale, šljunčane plaže i popularne Ambrela i Havajka, dostupne gradskim autobusom. More je čisto jer gradske plaže gledaju na otvoreno more, a ne na luku.

CroVenture App

Istraži Pula uz CroVenture

Mjesta se otključavaju čim do njih dođeš, uz putovnicu koja se puni dok istražuješ.