Prijeđi na sadržaj
Svi gradovi

Šibenik. Što vidjeti, karta i skrivena mjesta

47 odabranih mjesta· 9 skrivenih dragulja
Šibenik
Foto: Carsten Steger / CC BY-SA 4.0

Šibenik je najstariji samorodni hrvatski grad na obali, utemeljen od kraljeva, a ne od Grka ili Rimljana, i njegovo remek-djelo odražava tu crtu: katedrala svetog Jakova, građena od 1431. do 1536. u cijelosti od kamenih ploča bez ijedne grede ili opeke, nosi friz od 71 isklesane građanske glave i UNESCO-ov upis. Dvije obnovljene tvrđave, sveti Mihovil i Barone, ljeti nad krovovima prireduju koncerte.

Grad je ujedno vrata dvaju parkova: Krke sa slapovima pola sata uzvodno i Kornata brodom iz iste luke.

Što vidjeti u Šibeniku: katedrala i četiri tvrđave

Sljedećih 7 dana

Podaci o vremenu: Open-Meteo.com

Radno vrijeme i cijene

Mjesta za koja vodimo radno vrijeme i razinu cijena. Vremena se mijenjaju sa sezonom, mjerodavna je službena stranica.

MjestoRadno vrijemeCijenaSlužbena stranica
Čavnovka Peak (Promina)Uvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri pristup, vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.--

Klima iz mjeseca u mjesec

Desetogodišnji prosjeci za Šibenik: ovako mjesec obično izgleda, bez obzira na to što radi ovaj tjedan.

MjesecDan °CNoć °CKišnih danaMore °C
Siječanj1031015
Veljača125914
Ožujak156915
Travanj18101016
Svibanj22141119
Lipanj2819623
Srpanj3121325
Kolovoz3121526
Rujan2517824
Listopad2113822
Studeni1691219
Prosinac1261217

Zrak 2015. do 2024., more 2022. do 2024. Kišni dan računa se od 1 mm. Podaci: Open-Meteo.com

Šibenik u videu

Šibenik: ti si lijep

YouTubeŠibenik4:40

Plaže u mjestu Šibenik

Banj Beach
Aktivnost

Banj Beach

Šljunčana plaža nadomak starog grada, okrenuta prema kanalu.

Foto: Zvone00 / CC BY-SA 4.0

Banj Beach
Aktivnost

Banj Beach

Banj je gradska plaža na sjevernoj strani šibenske luke, nasuprot staroj jezgri, uređena 2013. na mjestu nekadašnje neuređene obale. Duga je oko tristo metara, prekrivena sitnim šljunkom, s betonskim platoima, tuševima, kabinama i pristupom za osobe s invaliditetom, a more je mirno jer je zaljev zatvoren. Posebnost joj je pogled: preko vode se vidi cijeli obris grada s katedralom i tvrđavom svetog Mihovila, što se ni s jedne druge plaže ne vidi. Do plaže se od Poljane hoda petnaest minuta obalnom šetnicom. Uz plažu su bar i sportski tereni, a popodne ovdje puše lagani maestral koji rashlađuje.

Foto: Zvone00 / CC BY-SA 4.0

Jadrija Beach
Aktivnost

Jadrija Beach

Plaža u borovoj hladovini na suprotnoj obali kanala od starog grada.

Foto: Luboš Holič / CC BY-SA 3.0

Jadrija Beach
Aktivnost

Jadrija Beach

Jadrija je kupalište na rtu kod ulaza u kanal svetog Ante, sedam kilometara od centra, i najstarije uređeno kupalište u ovom dijelu obale: sagrađeno je 1921. kad su Šibenčani počeli dolaziti na more radi odmora, a ne rada. Prepoznaje se po nizu drvenih kabina obojenih u bijelo i plavo, poredanih uz obalu, koje su zaštićene kao spomenik kulture i još uvijek se koriste. Plaža je šljunčano-betonska, a more je bistro jer je uz otvoreni kanal. Uz kupalište su restoran i mali svjetionik na vrhu rta. Do Jadrije vozi gradski autobus i brodska linija iz šibenske luke, a vožnja traje petnaestak minuta.

Foto: Luboš Holič / CC BY-SA 3.0

Solaris Beach
Aktivnost

Solaris Beach

Odmarališna plaža južno od grada, u zaleđu borove šume.

Foto: Panek / CC BY-SA 3.0

Solaris Beach
Aktivnost

Solaris Beach

Solaris je plažni i hotelski kompleks na obali kanala svetog Ante, šest kilometara jugozapadno od centra, sagrađen šezdesetih godina 20. stoljeća u borovoj šumi koja je zasađena da učvrsti tlo. Plaža je duga oko dva kilometra i sastoji se od šljunčanih uvala, betonskih platoa i travnatih površina pod borovima, a more je plitko uz obalu što odgovara djeci. Uz plažu su bazeni, teniski tereni, marina i šetnica koja vodi sve do ušća kanala. Ulaz na plažu je slobodan i za one koji ne odsjedaju u hotelima, a parkiralište se plaća. Do Solarisa vozi gradski autobus svakih pola sata u sezoni.

Foto: Panek / CC BY-SA 3.0

Naši savjeti

Što bismo mi radili oko Šibenika

Jednodnevni izleti nadomak Šibenika, uz rute i mirne kutke kojima se naša redakcija stalno vraća.

Rute za Šibenik

  • 7 postaja

    Od četiri bunara do svetog Mihovila

    Katedrala, vrt i tvrđava nad krovovima

    1. Four Wells
    2. Church of St Barbara
    3. Katedrala svetog Jakova
    4. Civitas Sacra
    5. Srednjovjekovni mediteranski vrt svetog Lovre
    6. Tvrđava svetog Mihovila
    7. Banj Viewpoint

Skriveni dragulji u gradu Šibenik

St John’s Fortress
Legendarno
Znamenitost

St John’s Fortress

Tvrđava na brdu iznad Šibenika s prekrasnim pogledom na stari grad i zaljev.

Foto: Carsten Steger / CC BY-SA 4.0

St John’s Fortress
Znamenitost Legendarno

St John’s Fortress

Tvrđava svetog Ivana podignuta je 1646., istodobno s Baronom, na brdu sto petnaest metara iznad grada, kad se Šibenik pripremao za osmansku opsadu. Sagrađena je u obliku nepravilne zvijezde, s niskim zidinama i zemljanim nasipima koji su upijali topovsku vatru, jer visoke srednjovjekovne kule protiv topova više nisu vrijedile. Zajedno s Baronom i svetim Mihovilom činila je obrambeni trokut koji je 1647. odbio višetjednu opsadu. Kasnije je izgubila vojnu ulogu i propadala, a posljednjih godina je djelomično obnovljena i otvorena za posjetitelje. S nje se vidi najširi pogled na grad, kanal i otoke; uspon iz jezgre traje pola sata.

Foto: Carsten Steger / CC BY-SA 4.0

Skradinski Buk
Legendarno
Aktivnost

Skradinski Buk

Slavni slapovi koji se stubama spuštaju kroz Nacionalni park Krka.

Foto: Bengt Oberger / CC BY-SA 4.0

Skradinski Buk
Aktivnost Legendarno

Skradinski Buk

Skradinski buk najveći je slap na Krki i najposjećenije mjesto nacionalnog parka: rijeka se ovdje preko sedamnaest sedrenih stepenica spušta gotovo pedeset metara, na dužini od osamsto metara, i pritom se dijeli u desetke tokova koji padaju preko obraslih barijera. Sedra nastaje taloženjem vapnenca uz mahovine i alge i raste svega nekoliko milimetara godišnje, zbog čega je hodanje izvan staza zabranjeno. Uz slap stoje obnovljeni mlinovi, stupe za sukno i kovačnica, koji pokazuju kako se snaga vode koristila stoljećima. U blizini je i hidroelektrana Jaruga iz 1895., jedna od najstarijih na svijetu. Obilazak drvenim stazama traje sat i pol.

Foto: Bengt Oberger / CC BY-SA 4.0

Roški Slap
Legendarno
Aktivnost

Roški Slap

Širok, dojmljiv slap dalje uzvodno u Nacionalnom parku Krka.

Foto: Maximovich Nikolay / CC BY 3.0

Roški Slap
Aktivnost Legendarno

Roški Slap

Roški slap nalazi se u srednjem dijelu toka Krke, između Visovačkog jezera i kanjona, i pada preko dvadeset dva metra na dužini od gotovo šesto metara. Gornji dio čini niz malih kaskada koje mještani zovu ogrlice, jer se u nizu spuštaju kao karike; ispod njih rijeka pada glavnim slapom u široko jezero. Uz obalu stoje stari mlinovi u kojima se do sredine 20. stoljeća mljelo žito za cijelo zaleđe, a neki od njih rade i danas kao prikaz. U blizini se u strmoj stijeni otvara Roška špilja, dostupna stubama. Do slapa vodi cesta iz Skradina i Drniša, a park nudi i brodski dolazak s Visovca.

Foto: Maximovich Nikolay / CC BY 3.0

Istraži Šibenik po kategoriji

Znamenitosti

22
St John’s Fortress
Legendarno
Znamenitost

St John’s Fortress

Tvrđava na brdu iznad Šibenika s prekrasnim pogledom na stari grad i zaljev.

Foto: Carsten Steger / CC BY-SA 4.0

St John’s Fortress
Znamenitost Legendarno

St John’s Fortress

Tvrđava svetog Ivana podignuta je 1646., istodobno s Baronom, na brdu sto petnaest metara iznad grada, kad se Šibenik pripremao za osmansku opsadu. Sagrađena je u obliku nepravilne zvijezde, s niskim zidinama i zemljanim nasipima koji su upijali topovsku vatru, jer visoke srednjovjekovne kule protiv topova više nisu vrijedile. Zajedno s Baronom i svetim Mihovilom činila je obrambeni trokut koji je 1647. odbio višetjednu opsadu. Kasnije je izgubila vojnu ulogu i propadala, a posljednjih godina je djelomično obnovljena i otvorena za posjetitelje. S nje se vidi najširi pogled na grad, kanal i otoke; uspon iz jezgre traje pola sata.

Foto: Carsten Steger / CC BY-SA 4.0

Katedrala svetog Jakova
Legendarno
Znamenitost

Katedrala svetog Jakova

Remek-djelo od kamena pod zaštitom UNESCO-a.

Foto: Berthold Werner / CC BY-SA 4.0

Katedrala svetog Jakova
Znamenitost Legendarno

Katedrala svetog Jakova

Katedrala svetog Jakova građena je od 1431. do 1536. i jedina je velika europska crkva sagrađena isključivo od kamena, bez opeke, drva i žbuke: kamene ploče su klesane tako da se međusobno drže utorima, poput slaganja namještaja. Gradnju je od 1441. vodio Juraj Dalmatinac, koji je osmislio i kupolu i kameni svod, a nakon njegove smrti dovršio ju je Nikola Firentinac. Uz apside teče friz od sedamdeset i jedne ljudske glave, portreti stvarnih Šibenčana iz 15. stoljeća, među njima žene, djeca i bradati muškarci s kapama. Krstionica ispod pjevališta jedan je od vrhunaca kamenoklesarstva. Katedrala je 2000. upisana na UNESCO-ov popis; obilazak traje pola sata.

Foto: Berthold Werner / CC BY-SA 4.0

Svjetionik Rt Jadrija
Skriveni dragulj
Znamenitost

Svjetionik Rt Jadrija

Svjetionik na ulazu u kanal svetog Ante prema šibenskoj luci.

Foto: JiriMatejicek / CC BY-SA 4.0

Svjetionik Rt Jadrija
Znamenitost Skriveni dragulj

Svjetionik Rt Jadrija

Svjetionik na rtu Jadrija stoji na sjevernoj strani ulaza u kanal svetog Ante i označava prolaz brodovima koji ulaze u šibensku luku. Podignut je u 19. stoljeću, u vrijeme kad je austrijska pomorska uprava opremala istočni Jadran nizom svjetionika, jer je bez svjetla noćni ulazak u tako uzak kanal bio opasan. Kula je niska i bijela, sa svjetlom koje se vidi nekoliko milja daleko, a uz nju stoji kuća nekadašnjeg čuvara; danas radi automatski. Rt je nizak i stjenovit, s kupalištem Jadrija odmah uz njega, pa se svjetionik obilazi u istoj šetnji. Prizor je najzanimljiviji kad kroz kanal prolazi veliki brod.

Savjet upućenih

Spoji ga s kupanjem na Jadriji; najljepše je u kasno poslijepodne.

Foto: JiriMatejicek / CC BY-SA 4.0

ex-ljetnikovac Fausta Vrančića
Skriveni dragulj
Znamenitost

ex-ljetnikovac Fausta Vrančića

Povijesna utvrda, svjedok burne prošlosti kraja.

Foto: JiriMatejicek / CC BY-SA 4.0

ex-ljetnikovac Fausta Vrančića
Znamenitost Skriveni dragulj

ex-ljetnikovac Fausta Vrančića

Zapadno od Šibenika, na povučenom položaju uz more, stoje ostaci renesansnog ljetnikovca obitelji Vrančić, jedne od najuglednijih šibenskih obitelji 16. stoljeća. Iz nje su potekli Antun Vrančić, nadbiskup i diplomat, i njegov nećak Faust Vrančić, izumitelj i leksikograf koji je 1595. objavio rječnik pet europskih jezika, a 1615. knjigu Machinae Novae s nacrtima mostova, mlinova i letjelice s padobranom. Imanje je bilo građeno kao utvrđeno ladanjsko sjedište s kućom, gospodarskim dijelom i zidom prema kopnu. Danas su vidljivi zidovi i dijelovi otvora, dok je unutrašnjost urušena. Do lokaliteta vodi poljski put, a nema oznaka ni uređenog pristupa.

Savjet upućenih

Teren je često neuređen; obuj čvrste cipele i pripazi na rubove.

Foto: JiriMatejicek / CC BY-SA 4.0

Srima-Prižba
Skriveni dragulj
Znamenitost

Srima-Prižba

Arheološko nalazište koje svjedoči o davnoj prošlosti kraja.

Foto: JiriMatejicek / CC BY-SA 4.0

Srima-Prižba
Znamenitost Skriveni dragulj

Srima-Prižba

Srima-Prižba je ranokršćanski lokalitet na poluotoku između Vodica i Šibenika, jedan od najbolje istraženih na ovom dijelu obale. Otkriven je sklop dviju crkava sagrađenih jedna uz drugu u 5. i 6. stoljeću, s zajedničkim narteksom, krstionicom i grobnicama; takva dvojna gradnja bila je uobičajena u kasnoj antici, kad su odvojeni prostori služili za obred krštenja i za euharistiju. Pronađeni su i ulomci mozaika, kamenog namještaja i natpisa. Lokalitet je nadsvođen zaštitnom konstrukcijom i uređen za posjet s pločama koje objašnjavaju nalaze. Nalazi se uz cestu u naselju Srima, a obilazak traje dvadesetak minuta.

Savjet upućenih

Ponesi dobru obuću; nalazišta su često na otvorenom i neuređena.

Foto: JiriMatejicek / CC BY-SA 4.0

Turina
Skriveni dragulj
Znamenitost

Turina

Povijesna utvrda, svjedok burne prošlosti kraja.

Foto: Sergei Gussev / CC BY 2.0

Turina
Znamenitost Skriveni dragulj

Turina

Turina je srednjovjekovna utvrda na brdu iznad Skradina, podignuta u 13. stoljeću kad su ovim krajem vladali knezovi Šubići Bribirski, najmoćnija hrvatska plemićka obitelj toga doba. Položaj je odabran zbog nadzora nad ušćem Krke i putom prema unutrašnjosti: tko je držao Turinu, držao je i pristup Skradinu, koji je tada bio važna luka i sjedište biskupije. Utvrda je kasnije prešla u mletačke ruke, a u osmanskim ratovima izgubila je vojnu vrijednost i napuštena je. Danas su vidljivi obrambeni zidovi, ostaci kule i cisterne. Do vrha vodi strma staza iz Skradina, uspon od dvadesetak minuta, a pogled obuhvaća Prokljansko jezero.

Savjet upućenih

Teren je često neuređen; obuj čvrste cipele i pripazi na rubove.

Foto: Sergei Gussev / CC BY 2.0

Još 16 mjesta
  • Spomen soba Dražen Petrović
  • Four Wells
  • Church of St Barbara
  • Church and Monastery of St Francis
  • Church of St John
  • Skradin Old Town
  • Visovac Monastery
  • Arsen House
  • Civitas Sacra
  • Tvrđava svetog Mihovila
  • Tvrđava svetog Nikole
  • Srednjovjekovni mediteranski vrt svetog Lovre
  • Šibenik City Museum
  • Aquarium Terrarium Šibenik
  • Republic of Croatia Square
  • Gradska vijećnica

Aktivnosti

21
Skradinski Buk
Legendarno
Aktivnost

Skradinski Buk

Slavni slapovi koji se stubama spuštaju kroz Nacionalni park Krka.

Foto: Bengt Oberger / CC BY-SA 4.0

Skradinski Buk
Aktivnost Legendarno

Skradinski Buk

Skradinski buk najveći je slap na Krki i najposjećenije mjesto nacionalnog parka: rijeka se ovdje preko sedamnaest sedrenih stepenica spušta gotovo pedeset metara, na dužini od osamsto metara, i pritom se dijeli u desetke tokova koji padaju preko obraslih barijera. Sedra nastaje taloženjem vapnenca uz mahovine i alge i raste svega nekoliko milimetara godišnje, zbog čega je hodanje izvan staza zabranjeno. Uz slap stoje obnovljeni mlinovi, stupe za sukno i kovačnica, koji pokazuju kako se snaga vode koristila stoljećima. U blizini je i hidroelektrana Jaruga iz 1895., jedna od najstarijih na svijetu. Obilazak drvenim stazama traje sat i pol.

Foto: Bengt Oberger / CC BY-SA 4.0

Roški Slap
Legendarno
Aktivnost

Roški Slap

Širok, dojmljiv slap dalje uzvodno u Nacionalnom parku Krka.

Foto: Maximovich Nikolay / CC BY 3.0

Roški Slap
Aktivnost Legendarno

Roški Slap

Roški slap nalazi se u srednjem dijelu toka Krke, između Visovačkog jezera i kanjona, i pada preko dvadeset dva metra na dužini od gotovo šesto metara. Gornji dio čini niz malih kaskada koje mještani zovu ogrlice, jer se u nizu spuštaju kao karike; ispod njih rijeka pada glavnim slapom u široko jezero. Uz obalu stoje stari mlinovi u kojima se do sredine 20. stoljeća mljelo žito za cijelo zaleđe, a neki od njih rade i danas kao prikaz. U blizini se u strmoj stijeni otvara Roška špilja, dostupna stubama. Do slapa vodi cesta iz Skradina i Drniša, a park nudi i brodski dolazak s Visovca.

Foto: Maximovich Nikolay / CC BY 3.0

Kanal svetog Ante
Aktivnost

Kanal svetog Ante

Slikoviti morski kanal i šumska šetnica prema otvorenom Jadranu.

Foto: Vid Pogacnik / CC BY-SA 4.0

Kanal svetog Ante
Aktivnost

Kanal svetog Ante

Kanal svetog Ante jedini je morski prolaz kojim se ulazi u šibensku luku: dug je oko dva i pol kilometra, širok između dvjesto i tristo metara, a dubok gotovo četrdeset, pa njime prolaze i najveći brodovi. Nastao je potapanjem kanjona rijeke Krke kad se nakon ledenog doba razina mora podigla, i zato ima strme kamene stijene s obje strane. Zbog te prirodne uskosti Šibenik je stoljećima bio lako branjiv, a na ulazu je 1540. podignuta tvrđava svetog Nikole. Uz sjevernu obalu vodi uređena poučna staza duga četiri i pol kilometra, s vidikovcima, ostacima austrougarskih vojnih objekata i pogledom na brodove koji ulaze u luku.

Foto: Vid Pogacnik / CC BY-SA 4.0

Nacionalni park Krka
Aktivnost

Nacionalni park Krka

Slapovi sedre koji huče tik izvan grada.

Foto: Skot / CC BY-SA 4.0

Nacionalni park Krka
Aktivnost

Nacionalni park Krka

Nacionalni park Krka proglašen je 1985. i obuhvaća oko sto deset četvornih kilometara toka rijeke Krke od Knina do Skradina. Krka teče kroz kanjon dubok do dvjesto metara i na sedam mjesta pada preko sedrenih barijera, živih naslaga koje nastaju taloženjem vapnenca uz pomoć mahovina i algi i koje rastu nekoliko milimetara godišnje. Najveći slap je Skradinski buk sa sedamnaest kaskada i ukupnim padom od gotovo pedeset metara. U parku su i otok Visovac s franjevačkim samostanom, manastir Krka i ostaci prve hidroelektrane na Krki iz 1895. Ulazi su u Skradinu, Lozovcu i Roškom slapu; za obilazak treba pola dana.

Foto: Skot / CC BY-SA 4.0

Banj Viewpoint
Aktivnost

Banj Viewpoint

Vidikovac iznad Banja s pogledom natrag na kanal i stari grad.

Foto: Luboš Holič / CC BY-SA 3.0

Banj Viewpoint
Aktivnost

Banj Viewpoint

Vidikovac iznad plaže Banj mala je terasa na sjevernoj obali zaljeva s koje se vidi cijela stara jezgra Šibenika u jednom pogledu: katedrala u sredini, tvrđava svetog Mihovila iznad krovova, tvrđava Barone desno na brdu i redovi kamenih kuća koji se spuštaju prema luci. Zbog toga je ovo mjesto s kojeg su nastale gotovo sve poznate fotografije grada. Grad je okrenut jugozapadu, pa svjetlo najbolje pada kasno poslijepodne i u prvim minutama nakon zalaska, kad se upale svjetla na tvrđavama. Do vidikovca vodi šetnica uz obalu, dvadesetak minuta hoda od centra; klupe i sjena su uz rub.

Foto: Luboš Holič / CC BY-SA 3.0

Prvić Island
Aktivnost

Prvić Island

Miran otok bez automobila, okrenut prema Šibeniku preko vode.

Foto: Argo Navis / CC BY-SA 4.0

Prvić Island
Aktivnost

Prvić Island

Prvić je mali otok sjeverozapadno od Šibenika s dva naselja, Prvić Lukom i Šepurinama, koja povezuje pješačka staza duga kilometar i pol; automobila nema ni ovdje. U Prvić Luci je pokopan Faust Vrančić, izumitelj i pisac rođen 1551. u Šibeniku, koji je u knjizi Machinae Novae iz 1615. objavio nacrte mostova, mlinova i letjelice s padobranom nazvane Homo volans, prvog poznatog prikaza takve naprave. U mjestu djeluje memorijalni centar s modelima njegovih izuma koje posjetitelji mogu pokretati. Šepurine su ribarsko naselje s dugom rivom i šljunčanom plažom. Brodske linije iz Šibenika i Vodica voze nekoliko puta dnevno.

Foto: Argo Navis / CC BY-SA 4.0

Još 15 mjesta
  • Dalmatian Ethno Village
  • Zlarin Island
  • Tribunj Old Harbour
  • St Nicholas Channel View
  • Smričnjak Viewpoint
  • Tvrđava Barone
  • Poljana Square
  • Banj Beach
  • Jadrija Beach
  • Solaris Beach
  • Aquapark Dalmatia
  • Vodice Waterfront
  • D-Marin Mandalina
  • St Anthony Channel Trail
  • Čavnovka Peak (Promina)

Kupovina

4
Još 4 mjesta
  • Šibenik Fish Market
  • Dalmare Shopping Center
  • Konzum Šibenik Center
  • Old Town Souvenir Shops

Šibenik: kratki odgovori

Je li Šibenik dobra baza za Krku?
Najbolja: Skradin i ulaz Lozovac udaljeni su tridesetak minuta, u sezoni voze autobusi i brodovi, a spava se uz more umjesto u unutrašnjosti. Izleti na Kornate polaze s iste rive.
Po čemu je katedrala posebna?
Sagrađena je u cijelosti od uklopljenih kamenih ploča, uključujući bačvasti krov, bez drva i opeke, jedinstveno za svoje doba. Obiđite apside izvana zbog friza 71 kamene glave, portreta običnih građana iz 15. stoljeća.
Koja tvrđava vrijedi uspona?
Sveti Mihovil, deset minuta uspona kroz uličice jezgre, zbog pogleda na kanal i ljetne pozornice. Barone dodaje interaktivni postav i mirniju terasu; kombinirana ulaznica pokriva obje.

CroVenture App

Istraži Šibenik uz CroVenture

Mjesta se otključavaju čim do njih dođeš, uz putovnicu koja se puni dok istražuješ.