Prijeđi na sadržaj
Svi gradovi

Zadar. Što vidjeti, karta i skrivena mjesta

47 odabranih mjesta· 8 skrivenih dragulja
Zadar
Foto: Andrej Šalov / CC BY-SA 3.0

Zadar sažima tri tisuće godina na poluotok koji se prijeđe za petnaest minuta: rimski forum kao igralište, okrugla crkva svetog Donata iz devetog stoljeća, mletačke zidine na UNESCO-ovoj listi, a na rivi dvije moderne ikone, Morske orgulje koje valove pretvaraju u zvuk i Pozdrav suncu pored njih. Alfred Hitchcock je ovdašnji zalazak sunca nazvao najljepšim na svijetu i grad otad živi s tim citatom.

Ujedno je najkorisnije čvorište sjeverne Dalmacije: trajekti se granaju prema Ugljanu, Dugom otoku i manjim otocima, a nacionalni parkovi Plitvice, Krka, Paklenica i Kornati svi su na udaljenosti jednodnevnog izleta.

Savjeti za Zadar: što vidjeti osim zalaska sunca

Sljedećih 7 dana

Podaci o vremenu: Open-Meteo.com

Radno vrijeme i cijene

Mjesta za koja vodimo radno vrijeme i razinu cijena. Vremena se mijenjaju sa sezonom, mjerodavna je službena stranica.

MjestoRadno vrijemeCijenaSlužbena stranica
Crkva svetog Donata09:00-17:00--
Nacionalni park PaklenicaUvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.--
Kanjon Velike PakleniceUvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.--
Sveto BrdoUvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.--
Tulove gredeUvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.--
Vidikovac kanjona ZrmanjeUvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.--

Klima iz mjeseca u mjesec

Desetogodišnji prosjeci za Zadar: ovako mjesec obično izgleda, bez obzira na to što radi ovaj tjedan.

MjesecDan °CNoć °CKišnih danaMore °C
Siječanj1031114
Veljača1251013
Ožujak1461014
Travanj179915
Svibanj21141018
Lipanj2719622
Srpanj3021425
Kolovoz3021425
Rujan2517923
Listopad20131021
Studeni1591319
Prosinac1251215

Zrak 2015. do 2024., more 2022. do 2024. Kišni dan računa se od 1 mm. Podaci: Open-Meteo.com

Zadar u videu

Zadar from the waterTikTok

Zadar s mora

TikTokZadar
Sea OrganTikTok

Pozdrav Suncu nakon zalaska

TikTokZadar

Upoznaj. Osjeti. Istraži. Zadar

YouTubeZadar2:24

Plaže u mjestu Zadar

Plaža Kolovare
Aktivnost

Plaža Kolovare

Klasična gradska plaža Zadra, na korak od zidina.

Foto: Silverije / CC BY-SA 4.0

Plaža Kolovare
Aktivnost

Plaža Kolovare

Kolovare su glavna gradska plaža Zadra, deset minuta hoda od Kopnenih vrata: dugi potez šljunka, betonskih sunčališta i kamenih ploča pod borovima, s pogledom koji preko kanala ide na Ugljan. Ovo je plaža na koju Zadrani idu cijelu godinu, ujutro plivači i penzioneri s ručnikom pod rukom, popodne obitelji i studenti, navečer rekreativci koji rutu završavaju skokom s mula. More se produbljuje brzo i čisto je unatoč blizini centra, plaža nosi Plavu zastavu, a infrastruktura je potpuna: tuševi, kabine, spasilačka služba ljeti, nekoliko kafića i restorana u zaleđu i ležaljke tamo gdje ih tko treba. Hlad se nalazi pod borovima na travnatim terasama iznad plaže, što Kolovare čini spašljivima i s malom djecom u srpnju. Tko želi mirnije, nastavi šetnicom prema jugoistoku: niz manjih uvala vodi sve do Diklovca. A najbolji trenutak Kolovara je zapravo listopad, kad turisti odu, more ostane toplo, a plaža se vrati onima čija je cijele zime.

Savjet upućenih

Prošeći obalnom šetnicom od Kolovara prema Boriku za mirnije uvale i najljepši zalazak.

Foto: Silverije / CC BY-SA 4.0

Borik Beach
Aktivnost

Borik Beach

Plaža s blagim ulazom u more i hladom borova.

Foto: Ticinaic / CC BY-SA 4.0

Borik Beach
Aktivnost

Borik Beach

Borik je obiteljska strana zadarskog kupanja: turističko naselje na sjeverozapadu grada, četiri kilometra od poluotoka, s dugim potezom plaže koja spaja rijetkost na Jadranu, pravi pijesak u plićaku, sa šljunkom i betonskim sunčalištima. More je ovdje plitko desetke metara od obale, toplo i bez valova, pa mali kupači mogu gaziti do mile volje dok stariji plivaju do platformi usidrenih malo dublje. Zaleđe drže borova šuma po kojoj je Borik dobio ime, hoteli, kampovi i cijela servisna vojska: ležaljke, pedaline, tobogani na vodi, škole jedrenja i ronjenja, kafići i restorani na šetnici. Sve to znači da Borik ljeti nije tiho mjesto, ali jest najlakše: s djecom, s bakama, s punim ruksakom plažnih igračaka, ovdje sve funkcionira bez planiranja. Iz centra se stiže gradskim autobusom ili ugodnom vožnjom bicikla obalnom stazom. Najbolji su termini prijepodne do jedanaest i poslije pet, kad sunce omekša; a tko ostane do večeri, dobiva zalazak nad Ugljanom s pješčanim plićakom u prvom planu.

Savjet upućenih

Rano ujutro plitko more imaš gotovo samo za sebe.

Foto: Ticinaic / CC BY-SA 4.0

Puntamika Beach
Aktivnost

Puntamika Beach

Kupalište na vrhu poluotoka uz mali svjetionik.

Foto: Böhringer Friedrich / CC BY-SA 2.5

Puntamika Beach
Aktivnost

Puntamika Beach

Puntamika je kupalište s dušom starog kvarta: plaža na vrhu istoimenog rta, tamo gdje se zadarska obala lomi prema Diklu, sa svjetionikom Oštri rat kao susjedom i pogledom ravno u zalazak. Ovo je najstarije organizirano kupalište Zadra, ovdje se u more išlo još u austrijska vremena, i taj se ton zadržao: šljunčane uvalice između kamenih ploča, mul za skakanje, borova šumica za hlad i publika u kojoj su domaći u većini. More je čisto i brzo duboko uz rubove ploča, dok uvalice ostaju plitke i mirne, pa svatko nađe svoj ulaz; tuš i kabina postoje, kafić radi na potezu, a sve ostalo su ručnik, kamen i horizont. Puntamika je i najbolja točka za večernje kupanje u gradu: sunce zalazi točno preko kanala, svjetionik se upali, a voda zadrži svjetlo dulje nego igdje na poluotoku. Do plaže se stiže autobusom prema Diklu ili biciklom obalnom stazom; ponesite obuću za vodu zbog ploča. Za razgled staroga grada s morske strane, večernje kupanje ovdje je najljepši epilog dana.

Savjet upućenih

Omiljeno mjesto domaćih, osjetno mirnije od hotelskih plaža u susjedstvu.

Foto: Böhringer Friedrich / CC BY-SA 2.5

Uskok Beach
Aktivnost

Uskok Beach

Malo kupalište uz more, podalje od gradske vreve.

Foto: Mietek Ł / CC BY-SA 3.0

Uskok Beach
Aktivnost

Uskok Beach

Plaža Uskok nastavak je kupališne obale jugoistočno od Kolovara, prema četvrti Arbanasi: niz manjih šljunčanih uvala i kamenih platoa uz šetnicu, gdje gradska plaža polako prelazi u mirniju, kvartovsku varijantu. Ime nosi po nekadašnjem odmaralištu, a duh je zadržala susjedski: ovdje se kupaju stanari okolnih ulica, umirovljenici s jutarnjim ritualom, obitelji koje bježe od gužve glavne plaže. More je isto ono kolovarsko, čisto i brzo duboko, s pogledom na kanal i Ugljan, ali ručnika je upola manje, a hlada pod borovima često više. Infrastruktura je osnovna, tuš, pokoji kafić uz šetnicu, ležaljke bez agresivne naplate; sve ostalo donosite sami, i u tome je draž. Šetnica prema jugu vodi dalje do novih uvala, pa se kupanje lako pretvori u obalnu šetnju s postajama. Uskok birajte kad želite gradsku plažu bez gradske gužve: deset minuta hoda dalje od Kolovara kupuje vam upola mirniji dan. Obuća za vodu dobro dođe, ulazi su mjestimice kameniti.

Foto: Mietek Ł / CC BY-SA 3.0

Karma Beach
Aktivnost

Karma Beach

Ležerno kupalište za duge, slane ljetne dane.

Foto: Lessormore / CC BY 4.0

Karma Beach
Aktivnost

Karma Beach

Karma je mlado lice diklovske obale: potez plaže na kojem se uz šljunak i kamene ploče ugnijezdila plažna kultura s glazbom, ležaljkama i koktelima, pa dan na moru ovdje klizi u večer bez presvlačenja. Prijepodne je Karma obična mirna plaža s čistim morem i pogledom preko kanala na Ugljan; popodne stiže mlađa publika, uz bar se zavrti glazba, a ležaljke i vreće za sjedenje popune se do zalaska, koji je s ove strane grada redovito spektakl. More je brzo duboko i ugodno za plivanje, ulaz mjestimice kamenit, pa obuća za vodu dobro dođe; tuš i osnovna infrastruktura postoje, ostalo pokriva bar. Ovo je plaža za one kojima uz kupanje treba i ritam: tko traži tišinu, naći će je stotinjak metara dalje, u sljedećoj uvali, jer diklovska obala nudi oboje na istom kilometru. Do Karme se stiže autobusom prema Diklu ili biciklom obalnom stazom iz centra; navečer provjerite program, ljeti se ovdje znaju zavrtjeti DJ-i i tematske večeri.

Foto: Lessormore / CC BY 4.0

Diklo Beach
Aktivnost

Diklo Beach

Mirna mjesna plaža u nekadašnjem ribarskom selu Diklu.

Foto: Mietek Ł / CC BY-SA 3.0

Diklo Beach
Aktivnost

Diklo Beach

Diklo je nekadašnje ribarsko selo koje je grad sustigao, ali ne i pregazio: sjeverni nastavak zadarske obale gdje se uz staru jezgru s crkvicom i lučicom niže kilometar mirnih šljunčanih plaža s pogledom na kanal i Ugljan. Ovo je kupanje kakvo pamte generacije: ručnik na šljunak ili betonsku platformu, maska i peraje, marenda u konobi preko puta, popodnevni pikado hlada pod tamarisom. More je čisto i mirno jer otoci preuzmu svaki ozbiljniji val, ulazi su položeni i dobri za djecu i starije, a gužva čak i u kolovozu ostaje ljudska, jer Diklo pune stanari i stalni gosti apartmana, ne izletničke kolone. Uz obalu radi nekoliko konoba i kafića u kojima se još uvijek jede riba s gradela po ljudskim cijenama; sve ostalo je pješice ili biciklom po ravnoj obalnoj stazi koja Diklo veže s Borikom i centrom. Birajte Diklo za spore dane: dva kupanja, dugi ručak, knjiga u hladu i zalazak koji preko kanala traje duže nego drugdje. Tko je došao zbog atrakcija, ovdje ne dolazi; tko je došao zbog mora, ostaje.

Foto: Mietek Ł / CC BY-SA 3.0

Naši savjeti

Što bismo mi radili oko Zadara

Jednodnevni izleti nadomak Zadara, uz rute i mirne kutke kojima se naša redakcija stalno vraća.

  • 50 km udaljenoVelebitNajveće hrvatsko gorje s NP Paklenica: dramatični kanjoni Velika i Mala Paklenica, vrhunsko penjanje i staze do vrhova Velebita.

Rute za Zadar

  • 9 postaja

    Rimsko srce Zadra

    Prošeći drevnim forumom i crkvama

    1. Crkva svetog Donata
    2. Rimski forum
    3. Katedrala svete Stošije
    4. Kopnena vrata
    5. Trg pet bunara
    6. Kalelarga
    7. Crkva sv. Marije
    8. Narodni trg
    9. Crkva sv. Šimuna
  • 4 postaja

    Gdje more pjeva

    Doživi zalazak uz Morske orgulje

    1. Morske orgulje
    2. Pozdrav Suncu
    3. Perivoj kraljice Jelene
    4. Plaža Kolovare
  • 3 postaja

    Zadarske zbirke

    Rimsko staklo, relikvijari i iluzije

    1. Muzej antičkog stakla
    2. Zlato i srebro Zadra
    3. Muzej iluzija

Skriveni dragulji u gradu Zadar

Morske orgulje
Legendarno
Aktivnost

Morske orgulje

Bijele stube pod kojima more svira svoju glazbu.

Foto: Andrej Šalov / CC BY-SA 3.0

Morske orgulje
Aktivnost Legendarno

Morske orgulje

Morske orgulje na kraju zadarske rive najslavniji su suvremeni spomenik grada: sedamdeset metara bijelih kamenih stuba pod kojima je arhitekt Nikola Bašić 2005. skrio trideset i pet orguljskih cijevi u koje val i plima utiskuju zrak. More tako svira samo sebe, bez struje i rasporeda: dugi, duboki akordi bez ponavljanja, jači za juga, jedva čujni za bonace. Ideja je rodila iz obnove rive razorene u ratu i osvojila Europsku nagradu za urbani javni prostor 2006., a danas je teško zamisliti Zadar bez slike ljudi koji sjede na stubama, šute i slušaju. Najbolje se dolazi u predvečerje: sunce pada u more točno ispred orgulja, brodovi prolaze prema luci, a zvuk se mijenja sa svakim valom njihova traga. Stube su ujedno i kupalište, ljeti se s njih skače u čisto, duboko more. Dođite dvaput, po mirnu i po vjetrovitu danu: to su dva različita koncerta, i u tome je genijalnost ovog mjesta, koje nikad ne svira istu skladbu.

Savjet upućenih

Alfred Hitchcock nazvao je zadarski zalazak sunca jednim od najljepših na svijetu; sa stuba orgulja gledaš ga uz živu glazbu mora.

Foto: Andrej Šalov / CC BY-SA 3.0

Nacionalni park Paklenica
Legendarno
Aktivnost

Nacionalni park Paklenica

Velebitska planinarska vrata iznad Starigrada, s kanjonima, vrhovima i označenim stazama.

Foto: Andro Galinovic / CC BY-SA 4.0

Nacionalni park Paklenica
Aktivnost Legendarno

Nacionalni park Paklenica

Nacionalni park Paklenica najveći je izlet iz Zadra: četrdesetak minuta vožnje prema Starigradu, i s morske magistrale skreće se ravno u srce Velebita, gdje dva kanjona, Velika i Mala Paklenica, sijeku najvišu hrvatsku planinu do mora. Park postoji od 1949. i nudi raspon kakav u Europi rijetko stane u jedno jutro: šetnju dnom kanjona uz stijene visoke do četiristo metara, bukove šume i planinske lugove više gore, te Manitu peć, jedinu uređenu špilju parka. Paklenica je i penjačka meka s preko četiristo smjerova, pa uz stazu stalno zveckaju karabineri; početnicima su namijenjene škole penjanja uz ulaz. Za prvi posjet dovoljna je klasika: stazom od ulaza do planinarskog doma i natrag, tri do četiri sata hoda uz potok i mlinove, s pauzom na skuti u domu. Ponesite vodu i čvrstu obuću, ljeti krenite rano jer donji kanjon grije sunce; ulaznice su na porti ili online. Tko je došao u Zadar samo zbog mora, u Paklenici shvati zašto se ovaj kraj zove najkoncentriraniji komad Hrvatske.

Savjet upućenih

Najbolje uz planinarske cipele, vodu i rani polazak; za duge rute provjeri informacije parka.

Radno vrijeme
Uvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.

Foto: Andro Galinovic / CC BY-SA 4.0

Sveto Brdo
Legendarno
Aktivnost

Sveto Brdo

Visoki velebitski vrh s velikim pogledima i zahtjevnim pristupom.

Foto: Martin Vavrik / Public domain

Sveto Brdo
Aktivnost Legendarno

Sveto Brdo

Sveto brdo je južni div Velebita: pravilna piramida od tisuću sedamsto pedeset i tri metra koja se vidi iz pola Dalmacije, sa Zadrom uključivo, i s koje se pola Dalmacije vidi natrag. Vrh je od davnine bio sveta gora, po predaji mjesto poganskog svetišta koje je zamijenio križ, a danas je cilj najozbiljnije planinarske ture u zadarskom okruženju: uspon iz Paklenice preko doma i Vlaškog grada traži cijeli dan, tisuću i pol metara uspona i sigurnu nogu, jer vršni greben zna biti izložen vjetru. Nagrada je pogled kakav Hrvatska rijetko dijeli s jednog mjesta: cijeli srednji Jadran s otocima od Paga do Kornata, Ravni kotari kao zeleni tepih, iza leđa Lika i Bosna do horizonta. Na vrhu stoji veliki križ i kutija s upisnom knjigom; ljeti ponesite tri litre vode po osobi, jer izvora nad domom nema. Manje spremni neka Sveto brdo uzmu očima, s rive ili s plaže: to je onaj šiljak koji večernje sunce oboji ružičasto zadnji, kad je cijeli Zadar već u sjeni. I to je, na svoj način, susret s njim.

Savjet upućenih

Planiraj ovo kao planinarski dan, ne kao vožnju do vidikovca.

Radno vrijeme
Uvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.

Foto: Martin Vavrik / Public domain

Istraži Zadar po kategoriji

Znamenitosti

20
Crkva sv. Šimuna
Skriveni dragulj
Znamenitost

Crkva sv. Šimuna

Barokna crkva koja čuva sveca u srebrnom kovčegu.

Foto: Maestralno / Public domain

Crkva sv. Šimuna
Znamenitost Skriveni dragulj

Crkva sv. Šimuna

Crkva svetog Šime čuva najskupocjeniji predmet Zadra: srebrni sarkofag gradskog zaštitnika, škrinju od dvjesto pedeset kilograma srebra koju je između 1377. i 1380. iskovao Franjo iz Milana s trinaest zadarskih majstora, po narudžbi kraljice Elizabete, žene Ludovika Anžuvinca. Škrinja je remek-djelo srednjovjekovnog zlatarstva i ujedno strip u metalu: reljefi pričaju kako je svečevo tijelo stiglo u Zadar, kako ga je kraljica pokušala uzeti i kako se pokajala, s portretima naručiteljice i njezine tri kćeri. Sarkofag lebdi nad glavnim oltarom, nošen dvama brončanim anđelima livenima iz turskih topova, a u njemu doista leži tijelo svetog Šimuna Bogoprimca, starca koji je po Evanđelju držao malog Krista u naručju. Sama crkva je barokna prostorija 17. stoljeća na starijim temeljima, mirna i pomalo tamna, što srebru samo pojača sjaj. Najsvečanije je oko 8. listopada, na svečev dan, kad se škrinja otvara i grad slavi Šimu; ostatak godine imate reljefe gotovo za sebe. Ulaz je slobodan, ramena pokrivena.

Savjet upućenih

Pažljivo pogledaj reljefe kovčega: jedan prikazuje kraljicu koja ga je platila, čiji su prsti navodno bili prokleti.

Foto: Maestralno / Public domain

Stomorica Church Remains
Skriveni dragulj
Znamenitost

Stomorica Church Remains

Otkopani temelji ranosrednjovjekovne crkvice.

Foto: Andrej Šalov / CC BY-SA 3.0

Stomorica Church Remains
Znamenitost Skriveni dragulj

Stomorica Church Remains

Stomorica je najmanji spomenik Zadra i jedan od najneobičnijih: temelji predromaničke crkvice iz 11. stoljeća, otkriveni šezdesetih godina ispod razine današnje ulice u četvrti Varoš. Crkvica svete Uršule, koju je narod od milja zvao Stomorica, imala je tlocrt kakav se u Europi broji na prste: šesterolist, šest polukružnih apsida oko središnjeg prostora, poput kamene rozete položene na tlo. Takve šesterolisne crkvice posebnost su ranosrednjovjekovne Dalmacije i vežu se uz doba hrvatskih vladara; zadarska je među najbolje čitljivima, jer se s ruba iskopa vidi cijeli oblik odjednom, kao nacrt u mjerilu jedan naprema jedan. Oko temelja teče svakodnevica, kafići, ulica, stanari s vrećicama iz dućana, i upravo taj kontrast čini mjesto dojmljivim: tisuću godina razlike u dva metra visine. Stanite uz ogradu, pročitajte ploču i pogledajte šest lukova u kamenu; treba vam tri minute, a ponijet ćete jednu od najstarijih slika grada. Nastavite potom Varošem, najživljom starom četvrti, prema Narodnom trgu.

Foto: Andrej Šalov / CC BY-SA 3.0

Svjetionik Oštri Rat
Skriveni dragulj
Znamenitost

Svjetionik Oštri Rat

Svjetionik sjeverno od ulaza u zadarsku luku.

Foto: Böhringer Friedrich / CC BY-SA 2.5

Svjetionik Oštri Rat
Znamenitost Skriveni dragulj

Svjetionik Oštri Rat

Svjetionik Oštri rat na Puntamiki čuva ulaz u zadarsku luku od 1871.: bijela kamena kula visoka sedamnaest metara, uz koju stoji svjetioničarska kuća, među najstarijima na hrvatskoj obali koje još rade svoj posao. Svjetlo mu i danas vodi brodove kroz Zadarski kanal, a šetačima služi kao cilj najljepše obalne šetnje grada: staza od centra preko Borika vodi ravno do rta, gdje se uz kulu otvara pogled na cijeli kanal, od Ugljana do silueta Velebita. Oko svjetionika je uređeno kupalište stare škole, kamene ploče i šljunčane uvalice, pa se razgled prirodno spaja s kupanjem; kula se iznutra ne posjećuje, ali njezino podnožje je javno i uvijek otvoreno. Oštri rat je i neslužbena pozornica zadarskog zalaska: sunce tone točno pred svjetionikom, brodovi se vraćaju u luku, a svjetlo na vrhu kule preuzima smjenu. Dođite pola sata prije zalaska s ručnikom i nečim hladnim: dobit ćete istu predstavu kao na rivi, samo s upola manje publike i svjetionikom u kadru.

Savjet upućenih

Dođi za zalaska: Zadar je poznat po jednom od najljepših zalazaka na Jadranu.

Foto: Böhringer Friedrich / CC BY-SA 2.5

Crkva svetog Donata
Znamenitost

Crkva svetog Donata

Okrugla bizantska crkva iz 9. stoljeća.

Foto: Pudelek (Marcin Szala) / CC BY-SA 3.0

Crkva svetog Donata
Znamenitost

Crkva svetog Donata

Sveti Donat je Zadar u jednoj građevini: golema predromanička rotonda s početka 9. stoljeća, podignuta na pločama rimskog foruma, s dva stupa carskog trga ugrađena ravno u temelje. Kružno tijelo visoko dvadeset i sedam metara, s galerijom na katu i tri apside, nema pravog uzora nigdje na Jadranu; građeno je u doba kad je Zadar bio bizantski, a biskup Donat, po kojem crkva nosi ime, putovao kao diplomat između Carigrada i Karla Velikog. Unutrašnjost je gola do kamena, i upravo ta praznina čini dojam: pogled ide uz grube zidove prema svjetlu s prozora, a pod nogama se kroz rešetke vide rimski temelji. Crkva odavno ne služi misi nego glazbi: akustika s četverosekundnom jekom nosi festival Glazbene večeri u Sv. Donatu, koji svakog ljeta od 1961. puni rotondu renesansom i barokom. Uspon na obližnji zvonik Sv. Stošije složite s razgledom: odozgo se najbolje vidi kako okrugla crkva sjedi na pravokutnom forumu, tisućljeće na tisućljeću.

Radno vrijeme
09:00-17:00

Foto: Pudelek (Marcin Szala) / CC BY-SA 3.0

Rimski forum
Znamenitost

Rimski forum

Najveći rimski forum na hrvatskoj obali.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Rimski forum
Znamenitost

Rimski forum

Zadarski forum najveći je rimski trg na hrvatskoj strani Jadrana: devedeset puta četrdeset i pet metara gradskog središta koje je u 1. stoljeću prije Krista dao urediti car August, što ponosno javlja i sačuvani natpis prokonzula Tamfila. Dvije tisuće godina kasnije forum je otvorena knjiga usred grada: po originalnim pločama se hoda, među razbacanim kapitelima i stupovima sjedi, a povijest ovdje nema ni ograde ni ulaznice. Od hramskog sklopa Kapitolija ostali su temelji i jedan cijeli stup, četrnaest metara visok, koji je u srednjem vijeku služio kao stup srama, s lancima još uvijek u kamenu. Rub trga drže Sveti Donat i nadbiskupska palača, a pod večer forum postane gradski dnevni boravak: djeca ganjaju loptu među spolijama, stariji sjede na stupovlju toplom od sunca, ulični svirači zauzmu kut. Prošećite forum dvaput, danju zbog detalja i natpisa, noću zbog rasvjete koja kamenu vrati monumentalnost; a ako vas zanima što je iskopano, nalazi su preko puta, u Arheološkom muzeju.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Katedrala svete Stošije
Znamenitost

Katedrala svete Stošije

Najveća romanička katedrala u Dalmaciji.

Foto: H.Helmlechner / CC BY-SA 4.0

Katedrala svete Stošije
Znamenitost

Katedrala svete Stošije

Katedrala svete Stošije najveća je crkva u Dalmaciji i romanika u svom najzrelijem izdanju: trobrodna bazilika iz 12. i 13. stoljeća čije pročelje nose tri portala, slijepe arkade i dvije kamene rozete, veća romanička i manja gotička, jedna nad drugom kao dva doba u istom zidu. Građena je na starokršćanskim temeljima, stradala kad su križari 1202. opustošili Zadar, i dovršena upravo iz te obnove. Unutra su mramorni oltari, korske klupe iz 15. stoljeća i sarkofag svete Stošije u apsidi, mučenice iz Sirmija čije su moći u Zadar stigle iz Carigrada početkom 9. stoljeća. Zvonik je počet 1452., a dovršen tek 1893. po nacrtu engleskog arhitekta Thomasa Jacksona; na njegovih sto osamdeset stuba vodi najbolji razgled staroga grada: krovovi poluotoka, forum pod nogama, otoci na pučini. Uspon naplaćuju odvojeno od crkve i vrijedi svaki cent, osobito kasno popodne, kad svjetlo legne po kamenu. Za mise razgledavanje stane; raspored visi na vratima.

Foto: H.Helmlechner / CC BY-SA 4.0

Još 14 mjesta
  • Crkva sv. Klementa
  • Kopnena vrata
  • Trg pet bunara
  • Kalelarga
  • Crkva sv. Marije
  • Narodni trg
  • Captain’s Tower
  • City Guard
  • City Loggia
  • Zadar City Walls
  • Sea Gate
  • Church of St Chrysogonus
  • Church of St Michael
  • Church and Monastery of St Francis

Aktivnosti

24
Morske orgulje
Legendarno
Aktivnost

Morske orgulje

Bijele stube pod kojima more svira svoju glazbu.

Foto: Andrej Šalov / CC BY-SA 3.0

Morske orgulje
Aktivnost Legendarno

Morske orgulje

Morske orgulje na kraju zadarske rive najslavniji su suvremeni spomenik grada: sedamdeset metara bijelih kamenih stuba pod kojima je arhitekt Nikola Bašić 2005. skrio trideset i pet orguljskih cijevi u koje val i plima utiskuju zrak. More tako svira samo sebe, bez struje i rasporeda: dugi, duboki akordi bez ponavljanja, jači za juga, jedva čujni za bonace. Ideja je rodila iz obnove rive razorene u ratu i osvojila Europsku nagradu za urbani javni prostor 2006., a danas je teško zamisliti Zadar bez slike ljudi koji sjede na stubama, šute i slušaju. Najbolje se dolazi u predvečerje: sunce pada u more točno ispred orgulja, brodovi prolaze prema luci, a zvuk se mijenja sa svakim valom njihova traga. Stube su ujedno i kupalište, ljeti se s njih skače u čisto, duboko more. Dođite dvaput, po mirnu i po vjetrovitu danu: to su dva različita koncerta, i u tome je genijalnost ovog mjesta, koje nikad ne svira istu skladbu.

Savjet upućenih

Alfred Hitchcock nazvao je zadarski zalazak sunca jednim od najljepših na svijetu; sa stuba orgulja gledaš ga uz živu glazbu mora.

Foto: Andrej Šalov / CC BY-SA 3.0

Nacionalni park Paklenica
Legendarno
Aktivnost

Nacionalni park Paklenica

Velebitska planinarska vrata iznad Starigrada, s kanjonima, vrhovima i označenim stazama.

Foto: Andro Galinovic / CC BY-SA 4.0

Nacionalni park Paklenica
Aktivnost Legendarno

Nacionalni park Paklenica

Nacionalni park Paklenica najveći je izlet iz Zadra: četrdesetak minuta vožnje prema Starigradu, i s morske magistrale skreće se ravno u srce Velebita, gdje dva kanjona, Velika i Mala Paklenica, sijeku najvišu hrvatsku planinu do mora. Park postoji od 1949. i nudi raspon kakav u Europi rijetko stane u jedno jutro: šetnju dnom kanjona uz stijene visoke do četiristo metara, bukove šume i planinske lugove više gore, te Manitu peć, jedinu uređenu špilju parka. Paklenica je i penjačka meka s preko četiristo smjerova, pa uz stazu stalno zveckaju karabineri; početnicima su namijenjene škole penjanja uz ulaz. Za prvi posjet dovoljna je klasika: stazom od ulaza do planinarskog doma i natrag, tri do četiri sata hoda uz potok i mlinove, s pauzom na skuti u domu. Ponesite vodu i čvrstu obuću, ljeti krenite rano jer donji kanjon grije sunce; ulaznice su na porti ili online. Tko je došao u Zadar samo zbog mora, u Paklenici shvati zašto se ovaj kraj zove najkoncentriraniji komad Hrvatske.

Savjet upućenih

Najbolje uz planinarske cipele, vodu i rani polazak; za duge rute provjeri informacije parka.

Radno vrijeme
Uvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.

Foto: Andro Galinovic / CC BY-SA 4.0

Sveto Brdo
Legendarno
Aktivnost

Sveto Brdo

Visoki velebitski vrh s velikim pogledima i zahtjevnim pristupom.

Foto: Martin Vavrik / Public domain

Sveto Brdo
Aktivnost Legendarno

Sveto Brdo

Sveto brdo je južni div Velebita: pravilna piramida od tisuću sedamsto pedeset i tri metra koja se vidi iz pola Dalmacije, sa Zadrom uključivo, i s koje se pola Dalmacije vidi natrag. Vrh je od davnine bio sveta gora, po predaji mjesto poganskog svetišta koje je zamijenio križ, a danas je cilj najozbiljnije planinarske ture u zadarskom okruženju: uspon iz Paklenice preko doma i Vlaškog grada traži cijeli dan, tisuću i pol metara uspona i sigurnu nogu, jer vršni greben zna biti izložen vjetru. Nagrada je pogled kakav Hrvatska rijetko dijeli s jednog mjesta: cijeli srednji Jadran s otocima od Paga do Kornata, Ravni kotari kao zeleni tepih, iza leđa Lika i Bosna do horizonta. Na vrhu stoji veliki križ i kutija s upisnom knjigom; ljeti ponesite tri litre vode po osobi, jer izvora nad domom nema. Manje spremni neka Sveto brdo uzmu očima, s rive ili s plaže: to je onaj šiljak koji večernje sunce oboji ružičasto zadnji, kad je cijeli Zadar već u sjeni. I to je, na svoj način, susret s njim.

Savjet upućenih

Planiraj ovo kao planinarski dan, ne kao vožnju do vidikovca.

Radno vrijeme
Uvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.

Foto: Martin Vavrik / Public domain

Zlato i srebro Zadra
Skriveni dragulj
Aktivnost

Zlato i srebro Zadra

Tisuću godina relikvijara koje su redovnice skrivale od rata.

Foto: Marie-Lan Nguyen / Public domain

Zlato i srebro Zadra
Aktivnost Skriveni dragulj

Zlato i srebro Zadra

Zlato i srebro Zadra stalna je izložba u samostanu benediktinki uz Svetu Mariju i najskupocjenija soba Hrvatske: moćnici, križevi, škrinje i relikvijari od 8. do 18. stoljeća, koje su redovnice stoljećima čuvale kroz opsade, požare i bombardiranja, ne predavši nijedan komad. Postav je nastao 1951. na poticaj književnika Miroslava Krleže, koji je zadarske dragocjenosti izložio najprije u Zagrebu i vratio ih gradu s idejom da ostanu zajedno, pod krovom onih koje su ih spasile. Danas se kroz nekoliko dvorana niže tisuću godina zlatarstva: bizantske pločice, romanički moćnici u obliku ruku i glava, gotičke škrinjice, renesansni križevi, sve u polumraku koji metal pretvara u žar. Vrhunac je moćnik svetog Jakova i zbirka tekstila, a najdirljiviji su mali predmeti, prstenje i naušnice zadarskih građanki. Izložbu i danas vode benediktinke, pa razgled ima ton posjeta, ne muzeja: tiho, s poštovanjem, bez bljeskalice. Sat vremena dovoljan je za cjelinu; ulaznica se kupuje na vratima samostana.

Savjet upućenih

Mala je i lako ju je promašiti uz sv. Mariju, no to je najdragocjenija soba u Zadru.

Foto: Marie-Lan Nguyen / Public domain

Pozdrav Suncu
Aktivnost

Pozdrav Suncu

Svjetlosni krug u kojem spremljeno sunce noću zapleše.

Foto: Hajotthu / CC BY-SA 3.0

Pozdrav Suncu
Aktivnost

Pozdrav Suncu

Pozdrav suncu je svjetlosni brat Morskih orgulja, drugi dio Bašićeva diptiha na vrhu poluotoka: krug od dvadeset i dva metra promjera, popločen s tri stotine staklenih ploča pod kojima fotonaponske ćelije danju skupljaju sunce, a noću ga vraćaju kao razigranu svjetlosnu predstavu pod nogama šetača. Instalacija je posveta zadarskom zalasku, onom koji je Alfred Hitchcock 1964. s prozora hotela proglasio najljepšim na svijetu, i zamišljena je kao mjesto na kojem grad sunce doslovno isprati i dočeka. Oko velikog kruga poredani su manji, planeti u mjerilu, pa je šetnja rtom usput i mala škola Sunčeva sustava. Najveća je gužva u suton, kad se na kamenu oko kruga posjeda pola rive: prvo svi gledaju prema moru, u sunce koje tone iza otoka, a čim padne mrak, okrenu se svjetlima pod nogama, djeca po njima trče, a fotografi love odraz. Dođite pola sata prije zalaska, zauzmite rub prema pučini i ostanite do prvih boja iz stakla: malo koji trg u Europi mijenja raspoloženje tako naglo i tako veselo.

Savjet upućenih

Dođi malo nakon zalaska sunca, kad svjetlosna igra počinje, a riva još žari od sutona.

Foto: Hajotthu / CC BY-SA 3.0

Muzej antičkog stakla
Aktivnost

Muzej antičkog stakla

Rimsko staklo i staklopuhači na djelu.

Foto: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany / CC BY-SA 2.0

Muzej antičkog stakla
Aktivnost

Muzej antičkog stakla

Muzej antičkog stakla drži jednu od najvećih zbirki rimskog stakla izvan Italije: oko pet tisuća predmeta iskopanih uglavnom iz zadarskih i ravnokotarskih nekropola, gdje su bočice, vrčevi i urne dvije tisuće godina ležali zaštićeni u grobovima. Postav u palači Cosmacendi, otvoren 2009., posložen je kao putovanje kroz rimsku svakodnevicu: staklo za stol i smočnicu, za kupelj i kozmetiku, suzne bočice iz pogrebnih obreda i remek-djela puhana u kalup, tanka kao dah. Fascinantno je koliko su forme moderne, pojedine čaše izgledaju kao da su jutros izašle iz dućana, a stare su dva tisućljeća. Najživlji dio muzeja je radionica u potkrovlju: staklopuhači nekoliko puta dnevno uz komentar pretvaraju rastaljenu kapljicu u vrč ili privjesak, a nastali komadi prodaju se u muzejskom dućanu kao najpametniji suvenir Zadra. Sat do sat i pol je dovoljno, klima čini muzej idealnim za podnevnu žegu, a terasa palače gleda ravno na luku i bedeme. S malom djecom ciljajte termin puhanja; raspored stoji na ulazu.

Savjet upućenih

Posjet uskladi s demonstracijom puhanja stakla: raspored dana provjeri na recepciji.

Foto: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany / CC BY-SA 2.0

Još 18 mjesta
  • Perivoj kraljice Jelene
  • Muzej iluzija
  • Plaža Kolovare
  • Arsenal Zadar
  • Duke’s Palace
  • Providur’s Palace
  • Archaeological Museum Zadar
  • National Museum Zadar
  • Zadar Riva
  • Foša Harbour
  • Borik Beach
  • Puntamika Beach
  • Uskok Beach
  • Karma Beach
  • Diklo Beach
  • Kanjon Velike Paklenice
  • Tulove grede
  • Vidikovac kanjona Zrmanje

Kupovina

3
City Galleria
Kupovina

City Galleria

Kompaktan trgovački centar s dućanima i kafićima.

Foto: Böhringer Friedrich / CC BY-SA 2.5

City Galleria
Kupovina

City Galleria

City Galleria je gradski trgovački centar Zadra, na Relji, desetak minuta hoda od mosta prema poluotoku: nekoliko etaža trgovina oko svijetlog atrija, s modnim markama, knjižarom, drogerijom, supermarketom u podrumu i kafićima uz staklo. U gradu koji ljeti živi vani, Galleria je klimatizirano utočište: mjesto gdje se za najgore podnevne vrućine ili iznenadnog pljuska sat vremena provede korisno, uz kupnju onoga što je na putu ostalo zaboravljeno. Prednost pred većim centrom na rubu grada je adresa: ovamo se dolazi pješice iz staroga grada, bez auta i parkiranja, pa je Galleria prirodni izbor za goste smještene na poluotoku i oko njega. Ponuda pokriva svakodnevicu, odjeću, obuću, kozmetiku, tisak i tehniku u malom, a supermarket u podrumu jedan je od najopskrbljenijih u središtu, s dugim radnim vremenom. Turistički gledano, ovo je servis, ne atrakcija, ali servis koji se cijeni kad zatreba: klima, bankomat, ljekarna u blizini i sve obavljeno u pola sata, pa natrag prema rivi.

Foto: Böhringer Friedrich / CC BY-SA 2.5

Tržnica Zadar
Kupovina

Tržnica Zadar

Gradska tržnica uz zidine Poluotoka: štandovi voća, povrća i domaćih proizvoda od ranog jutra.

Foto: Matti Blume / CC BY-SA 4.0

Tržnica Zadar
Kupovina

Tržnica Zadar

Zadarska tržnica, za sve jednostavno pijaca, radi svako jutro uz sjeverni zid staroga grada, na potezu između Narodnog trga i Morskih vrata: štandovi voća, povrća, sira, pršuta i cvijeća pod platnenim suncobranima, s ribarnicom u vlastitoj hali odmah do. Ovo je burza okusa zadarskog zaleđa i otoka: paški sir i skuta, maslinovo ulje s Ugljana, rajčice i blitva iz Ravnih kotara, smokve, višnje maraske po kojima je Zadar poznat, med, rakije i domaći sok od maraske. Ribarnica je posebno poglavlje, jutarnja predstava u kojoj se srdela, orada i škarpina prodaju uz glasno dobacivanje i još glasnije cjenkanje; tko želi najbolji izbor, dolazi do devet. Pijaca je i najbolja škola sezone: što je na štandovima, to je zrelo, i to večeras treba jesti. Kupite smokve i sir za plažu, uzmite kavu na rubu tržnice i gledajte koreografiju grada koji se snabdijeva; pola sata pijace reći će vam o Zadru više nego pola dana muzeja. Gotovina dobro dođe, mali štandovi kartice primaju nerado.

Savjet upućenih

Probajte prije kupnje: prodavači rado nude komadić sira ili smokvu, to je dio igre.

Foto: Matti Blume / CC BY-SA 4.0

Još 1 mjesta
  • Supernova Zadar

Zadar: kratki odgovori

Koliko je zračna luka udaljena od centra Zadra?
Oko dvanaest kilometara, kod Zemunika. Shuttle čeka dolaske i do stare jezgre treba dvadeset pet minuta, taksi petnaest.
Što su Morske orgulje?
Trideset pet orguljnih cijevi ugrađenih pod stube rive: valovi kroz njih tiskaju zrak i obala svira neprekidne, nasumične akorde. Rade danonoćno, besplatne su, a najbolje zvuče uz lagani maestral popodne.
Na koje otoke mogu iz Zadra?
Ugljan je dvadeset pet minuta čestim trajektom i funkcionira kao poslijepodnevni izlet. Dugi otok s Telašćicom i plažom Sakarun klasičan je cijeli dan. U sezoni voze i izleti brodom na Kornate.

CroVenture App

Istraži Zadar uz CroVenture

Mjesta se otključavaju čim do njih dođeš, uz putovnicu koja se puni dok istražuješ.