Prijeđi na sadržaj
Svi gradovi

Opatija. Što vidjeti, karta i skrivena mjesta

42 odabranih mjesta· 4 skrivenih dragulja· 1 nadolazećih događanja
Opatija
Foto: Geologicharka / CC BY-SA 3.0

Opatija je grad koji je Habsburška Monarhija izmislila za zimu. Do 1844. bila je ribarsko selo uz benediktinsku opatiju sv. Jakova, koja mu je dala ime; tada je riječki trgovac Iginio Scarpa sagradio Vilu Angiolinu, nazvao je po pokojnoj ženi i oko nje posadio park s biljkama iz cijelog Carstva. Za njim su došli liječnici, koji su blagu klimu pod Učkom propisivali protiv plućnih bolesti, zatim Južna željeznica, koja je 1884. otvorila Hotel Kvarner, i na kraju car Franjo Josip, Mahler, Čehov i pola bečkog dvora. Do Prvog svjetskog rata Opatija je bila prvo lječilište Monarhije, i to je grad koji se i danas šeće: vile s tornjićima u parkovima, promenada od deset kilometara, kavane u kojima se kava pije sporo.

Geografija objašnjava sve. Grad leži na uskom pojasu između Kvarnerskog zaljeva i Učke, koja se za tri kilometra diže na 1401 metar i zaustavlja sjeverne vjetrove. Zato ovdje lovor i kamelije rastu na otvorenom, zato sezona počinje u travnju i traje do studenoga, i zato je Opatija u prosincu jedno od rijetkih mjesta na Jadranu u kojem se Advent doista može prošetati bez rukavica.

Opatija nema pješčane plaže i ne pokušava ih imati. Kupa se s betonskih terasa i u malim uvalama duž Lungomarea, glavno gradsko kupalište je Slatina, a tko traži šljunak, ide u Medveju ili Mošćeničku Dragu, deset kilometara južnije. Umjesto plaža grad nudi ono što nigdje drugdje na obali nema u toj mjeri: parkove, arhitekturu, ribarska sela na oba kraja promenade, Volosko na sjeveru i Lovran na jugu, i planinu na koju se s promenade pješice popne za tri sata.

Praktično: Rijeka je petnaest kilometara istočno, gradski autobus 32 vozi cijelu rivijeru od Voloskog do Mošćeničke Drage, zračna luka Rijeka na Krku ima sezonske letove, Zagreb i Trst su po dva sata vožnje. Parkiranje u centru je skupo i ljeti puno; tko dolazi autom, parkira u garaži Slatina ili kod hotela i dalje ide pješice, jer je cijeli grad dug i uzak i sve je uz promenadu.

Festival čokolade Opatija 2026.: od 6. do 8. studenoga

Sljedećih 7 dana

Podaci o vremenu: Open-Meteo.com

Radno vrijeme i cijene

Mjesta za koja vodimo radno vrijeme i razinu cijena. Vremena se mijenjaju sa sezonom, mjerodavna je službena stranica.

MjestoRadno vrijemeCijenaSlužbena stranica
Sisol PeakUvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri pristup, vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.--

Klima iz mjeseca u mjesec

Desetogodišnji prosjeci za Opatija: ovako mjesec obično izgleda, bez obzira na to što radi ovaj tjedan.

MjesecDan °CNoć °CKišnih danaMore °C
Siječanj931313
Veljača1041412
Ožujak1351212
Travanj1691114
Svibanj20131418
Lipanj26181022
Srpanj2920925
Kolovoz2920726
Rujan23161123
Listopad19121320
Studeni1481317
Prosinac1041215

Zrak 2015. do 2024., more 2022. do 2024. Kišni dan računa se od 1 mm. Podaci: Open-Meteo.com

Opatija u videu

Opatija: kraljica Jadrana

YouTubeOpatija2:06

Plaže u mjestu Opatija

Mošćenička Draga Beach
Aktivnost

Mošćenička Draga Beach

Plažno odredište dalje na jugu obale, iza Medveje.

Foto: Jernej Furman from Slovenia / CC BY 2.0

Mošćenička Draga Beach
Aktivnost

Mošćenička Draga Beach

Mošćenička Draga leži na kraju duboke uvale petnaest kilometara južno od Opatije i ima ono što ovoj obali uglavnom nedostaje: dugu šljunčanu plažu s postupnim ulazom, a ne betonske platoe. Plaža Sipar proteže se uz cijelu uvalu, sa sitnim bijelim šljunkom i bistrim morem, a okolo su borove šume koje daju hlad. Mjesto je nastalo kao lučica sela Mošćenice, koje stoji na brdu stotinjak metara više i staro je nekoliko stoljeća; do njega vodi dugačko kameno stubište kojim se penje pola sata, a gore su uske ulice, obrambeni zid i stari toš, uljara na ručni pogon. Draga ima nekoliko hotela, restorana i kamp. Iz Opatije se dolazi autobusom za pola sata ili obalnom cestom automobilom.

Foto: Jernej Furman from Slovenia / CC BY 2.0

Lido Beach
Aktivnost

Lido Beach

Živahno kupalište nadomak samog središta Opatije.

Foto: Fr0nt / CC BY-SA 3.0

Lido Beach
Aktivnost

Lido Beach

Lido je kupalište uz gradsku lučicu, nekoliko koraka od središta Opatije, i jedno je od onih mjesta koja rade posao bez pretenzija: betonski plato, ljestve u more, tuš i bar u sezoni. Kao i na cijeloj ovoj obali, pijeska nema; ulazi se stubama ili se skače, a more je odmah dovoljno duboko za plivanje. Plato je okrenut prema jugu, pa je sunce ovdje cijeli dan, a hlada gotovo nema osim onog koji daju suncobrani. Prednost je blizina: gost iz središta dolazi pješice za pet minuta, a nakon kupanja se odmah vraća u grad. Nedostatak je gužva u vrhuncu sezone, kad se plato popuni prije podneva. Ujutro prije devet ovdje je mirno, more glatko, a voda najbistrija u danu.

Foto: Fr0nt / CC BY-SA 3.0

Tomaševac Beach
Aktivnost

Tomaševac Beach

Malo kupalište uz opatijsku obalu, u nizu hotela na sjeveru grada.

Foto: Silverije / CC BY-SA 4.0

Tomaševac Beach
Aktivnost

Tomaševac Beach

Tomaševac je manje kupalište na sjevernom dijelu opatijske obale, između središta i Voloskog, uz samu Lungomare. Kao i drugdje ovdje, riječ je o betonskim platoima i stjenovitoj obali s ljestvama, uz nekoliko pojasa krupnijeg šljunka. Kupalište je uže i tiše od Slatine, jer se nalazi izvan glavnog toka šetača i gostiju iz hotela; ljeti popodne ovdje ima mjesta i kad je centar pun. More je duboko odmah uz obalu i čisto, a pogled ide prema Rijeci i otoku Krku. Uz plato su tuševi, a bar radi sezonski. Do Tomaševca se hoda petnaest minuta od središta Lungomarom prema sjeveru; parkiranje u okolici je otežano, pa je pješice bolji izbor, a usput se prolazi pokraj starih vila.

Foto: Silverije / CC BY-SA 4.0

Volosko Beach
Aktivnost

Volosko Beach

Malo kupalište na rubu ribarskog mjesta Voloskog.

Foto: Roberta F. / CC BY-SA 3.0

Volosko Beach
Aktivnost

Volosko Beach

Kupalište u Voloskom leži uz staru ribarsku jezgru na sjevernom kraju opatijske obale, tamo gdje Lungomare završava. Volosko je starije od Opatije: nastalo je kao ribarsko naselje s uskim ulicama, stubama i kućama koje se penju uz padinu, a danas je poznato po restoranima u kojima se jede riba. Kupalište je malo, s betonskim platoima i stjenovitom obalom, bez pravog pijeska; more je duboko i čisto, a s obale se vidi luka s barkama. Ovdje nema hotelskih gostiju u masi, nego uglavnom mještani i oni koji dođu na ručak pa ostanu na kupanje. Sadržaji su skromni: tuš, poneka klupa i barovi u naselju. Do Voloskog se hoda pola sata Lungomarom iz središta Opatije, a vozi i autobus.

Foto: Roberta F. / CC BY-SA 3.0

Črnikovica Beach
Aktivnost

Črnikovica Beach

Mala, skrovita uvala tik iza Voloskog.

Foto: Bernd Thaller from Graz, Austria / CC BY 2.0

Črnikovica Beach
Aktivnost

Črnikovica Beach

Črnikovica je mala uvala odmah iza Voloskog, na sjevernom kraju opatijske obale, i jedno je od onih kupališta koja se ne vide s ceste nego samo s obalne staze. Obala je stjenovita, s betonskim platoima i pojasom krupnog šljunka, a more duboko i hladnije nego u središtu, jer je uvala okrenuta prema sjeveroistoku i otvorena prema Riječkom zaljevu. To znači dvije stvari: ljeti je ovdje ugodnije nego na južnim platoima, ali kad puše bura, valovi ulaze ravno u uvalu i kupanje otpada. Sadržaja gotovo nema, ponesite vodu i ručnik. Uvala je popularna kod mještana Voloskog i onih koji traže mir; dolazi se pješice s Lungomare, a parkiranje u okolici je vrlo ograničeno.

Foto: Bernd Thaller from Graz, Austria / CC BY 2.0

Ičići Beach
Aktivnost

Ičići Beach

Opuštena plaža u mirnijem naselju Ičići, južno od Opatije.

Foto: Nibelung26 / CC BY-SA 3.0

Ičići Beach
Aktivnost

Ičići Beach

Plaža u Ičićima leži tri kilometra južno od Opatije i jedna je od rijetkih na ovoj obali koja ima pravi šljunak umjesto betona. Uvala je široka i blago zaobljena, ulazak u more postupan, a dno sitni šljunak bez oštrog kamenja, pa je to najbolji izbor u okolici za obitelji s djecom. Plaža ima tuševe, kabine, ležaljke, dječje igralište i sportske sadržaje na vodi, a uz nju su barovi i restorani; zbog uređenosti redovito dobiva plavu zastavu. Iza plaže je marina, a mjesto je manje i mirnije od Opatije, s nekoliko hotela i apartmana. Do Ičića se iz Opatije dolazi Lungomarom za oko četrdeset minuta hoda ili autobusom za deset; parkiralište uz plažu ljeti se popuni prije podneva.

Foto: Nibelung26 / CC BY-SA 3.0

Naši savjeti

Što bismo mi radili oko Opatijaa

Jednodnevni izleti nadomak Opatijaa, uz rute i mirne kutke kojima se naša redakcija stalno vraća.

Rute za Opatija

  • 7 postaja

    Vile i Lungomare

    Habsburška šetnja uz more

    1. Vila Angiolina i park
    2. Angiolina Park
    3. Swiss House
    4. Juraj Šporer Art Pavilion
    5. Hotel Kvarner
    6. Djevojka s galebom
    7. Lungomare (Šetalište Franje Josipa I.)

Skriveni dragulji u gradu Opatija

Hotel Kvarner
Legendarno
Znamenitost

Hotel Kvarner

Veličanstveni hotel na obali koji utjelovljuje otmjenu lječilišnu baštinu Opatije.

Foto: Geologicharka / CC BY-SA 3.0

Hotel Kvarner
Znamenitost Legendarno

Hotel Kvarner

Hotel Kvarner otvoren je 1884. i bio je prvi hotel na istočnoj obali Jadrana. Sagradilo ga je Društvo južnih željeznica, koje je iz Beča vodilo prugu do Rijeke i shvatilo da se putnicima može ponuditi i odredište, ne samo prijevoz; time je Opatija u jednom desetljeću iz ribarskog naselja postala zimovalište srednjoeuropskog društva. Zgrada je klasicistička, s dugim pročeljem prema moru i terasama, a u njoj je Kristalna dvorana s lusterima i parketom, koja i danas služi za balove i koncerte. U hotelu su od početka postojale kupelji s ugrijanom morskom vodom, dio tadašnje terapije. Hotel je i dalje u radu, a vrt i terasa prema moru dostupni su gostima kavane, pa se prostor može vidjeti i bez noćenja.

Foto: Geologicharka / CC BY-SA 3.0

Vojak Tower
Legendarno
Aktivnost

Vojak Tower

Kameni vidikovac na vrhu pošumljenog grebena u zaleđu Opatije.

Foto: Dguendel / CC BY 3.0

Vojak Tower
Aktivnost Legendarno

Vojak Tower

Kameni vidikovac na Vojaku, najvišem vrhu Učke na tisuću četiristo jednom metru, podignut je početkom 20. stoljeća, u vrijeme kad su se po alpskim i predalpskim vrhovima gradile takve kule za planinare i izletnike. Građen je od lokalnog kamena, kružnog je tlocrta i nizak, jer je vrh ionako iznad svega u okolici; unutarnjim se stubištem izlazi na terasu s koje pogled ide na Kvarnerski zaljev s otocima, cijelu Istru, a po iznimno vedrom vremenu do Alpa i preko mora do Italije. U kuli je ljeti mali ugostiteljski prostor. Do vrha se dolazi stazom s prijevoja Poklon, oko sat i pol hoda, ili dužim planinarskim putovima iz Lovrana i Opatije. Bura ovdje puše i ljeti, pa je vjetrovka obavezna.

Foto: Dguendel / CC BY 3.0

Djevojka s galebom
Legendarno
Znamenitost

Djevojka s galebom

Brončani simbol Opatije na hridi nad morem.

Foto: Berthold Werner / CC BY-SA 3.0

Djevojka s galebom
Znamenitost Legendarno

Djevojka s galebom

Djevojka s galebom stoji na stijeni uz Lungomare i danas je najprepoznatljiviji motiv Opatije, iako nije prvi kip koji je na tom mjestu stajao. Prethodila joj je Madona del Mare, postavljena 1891. u spomen na grofa Arthura Kesselstadta koji se te godine utopio u oluji pred obalom; kad je kip stradao od valova, prenesen je u okoliš crkve svetog Jakova, a na stijenu je 1956. postavljena brončana djevojka kipara Zvonka Cara. Figura je okrenuta prema pučini, s ispruženom rukom na kojoj stoji galeb, i mijenja izgled ovisno o svjetlu i moru; po nevremenu val je zapljuskuje do koljena. Fotografira se s cijele Lungomare, a najbolji je trenutak rano ujutro, prije nego što se skupe grupe.

Foto: Berthold Werner / CC BY-SA 3.0

Istraži Opatija po kategoriji

Znamenitosti

16
Hotel Kvarner
Legendarno
Znamenitost

Hotel Kvarner

Veličanstveni hotel na obali koji utjelovljuje otmjenu lječilišnu baštinu Opatije.

Foto: Geologicharka / CC BY-SA 3.0

Hotel Kvarner
Znamenitost Legendarno

Hotel Kvarner

Hotel Kvarner otvoren je 1884. i bio je prvi hotel na istočnoj obali Jadrana. Sagradilo ga je Društvo južnih željeznica, koje je iz Beča vodilo prugu do Rijeke i shvatilo da se putnicima može ponuditi i odredište, ne samo prijevoz; time je Opatija u jednom desetljeću iz ribarskog naselja postala zimovalište srednjoeuropskog društva. Zgrada je klasicistička, s dugim pročeljem prema moru i terasama, a u njoj je Kristalna dvorana s lusterima i parketom, koja i danas služi za balove i koncerte. U hotelu su od početka postojale kupelji s ugrijanom morskom vodom, dio tadašnje terapije. Hotel je i dalje u radu, a vrt i terasa prema moru dostupni su gostima kavane, pa se prostor može vidjeti i bez noćenja.

Foto: Geologicharka / CC BY-SA 3.0

Djevojka s galebom
Legendarno
Znamenitost

Djevojka s galebom

Brončani simbol Opatije na hridi nad morem.

Foto: Berthold Werner / CC BY-SA 3.0

Djevojka s galebom
Znamenitost Legendarno

Djevojka s galebom

Djevojka s galebom stoji na stijeni uz Lungomare i danas je najprepoznatljiviji motiv Opatije, iako nije prvi kip koji je na tom mjestu stajao. Prethodila joj je Madona del Mare, postavljena 1891. u spomen na grofa Arthura Kesselstadta koji se te godine utopio u oluji pred obalom; kad je kip stradao od valova, prenesen je u okoliš crkve svetog Jakova, a na stijenu je 1956. postavljena brončana djevojka kipara Zvonka Cara. Figura je okrenuta prema pučini, s ispruženom rukom na kojoj stoji galeb, i mijenja izgled ovisno o svjetlu i moru; po nevremenu val je zapljuskuje do koljena. Fotografira se s cijele Lungomare, a najbolji je trenutak rano ujutro, prije nego što se skupe grupe.

Foto: Berthold Werner / CC BY-SA 3.0

Gradska kula
Skriveni dragulj
Znamenitost

Gradska kula

Povijesna utvrda, svjedok burne prošlosti kraja.

Foto: Szeder László / CC BY-SA 4.0

Gradska kula
Znamenitost Skriveni dragulj

Gradska kula

Gradska kula u Lovranu četverokutna je kamena građevina iz 14. stoljeća i najstarija je sačuvana zgrada u naselju. Podignuta je kao dio obrambenog prstena koji je štitio jezgru na uzvišenju uz more, a pod njom je prolaz kroz koji se ulazilo u grad; vrata su se noću zatvarala, a straža je s vrha nadzirala obalu prema Kvarnerskom zaljevu, odakle su dolazili gusari i, kasnije, uskoci. Kad je opasnost prestala, kula je dobila mirniju ulogu: u nju je smješten sat, a prolaz je ostao glavni ulaz u staru jezgru, kakav je i danas. Zidovi su debeli gotovo dva metra, a kamen je vađen u okolici. Kula se vidi izvana u svako doba; kroz prolaz se ulazi u uske ulice Lovrana i do crkve svetog Jurja.

Savjet upućenih

Teren je često neuređen; obuj čvrste cipele i pripazi na rubove.

Foto: Szeder László / CC BY-SA 4.0

Croatian Museum of Tourism
Znamenitost

Croatian Museum of Tourism

Muzej u otmjenoj vili koji pripovijeda povijest hrvatskog turizma.

Foto: Dguendel / CC BY 3.0

Croatian Museum of Tourism
Znamenitost

Croatian Museum of Tourism

Hrvatski muzej turizma jedini je muzej u zemlji posvećen tome kako je nastao i rastao turizam na istočnom Jadranu. Osnovan je 2007. i smješten u vili Angiolini i susjednoj Švicarskoj kući, dvjema zgradama koje su same dio te priče. Postav prikazuje razdoblje od sredine 19. stoljeća do danas: prve goste iz Beča i Budimpešte, propisane terapije morem i zrakom, red vožnje parobroda i vlakova kojima se dolazilo, hotelske knjige gostiju, plakate, razglednice, kupaće kostime i prtljagu. Vidi se i kako se mijenjalo ono što se prodavalo: od lječilišta preko ljetovanja do masovnog turizma. Muzej je malen, obilazak traje sat vremena, a ulaznica je jeftina i uključuje obje zgrade te šetnju parkom.

Foto: Dguendel / CC BY 3.0

American Gardens
Znamenitost

American Gardens

Tihi vrt uvezenog drveća, nazvan po svojim američkim nasadima.

Foto: Cborna / CC BY-SA 4.0

American Gardens
Znamenitost

American Gardens

Američki vrtovi manji su parkovni sklop u južnom dijelu Opatije, uređen u razdoblju kad se cijelo naselje gradilo kao lječilište i kad se svaka nova vila okruživala nasadom. Naziv je ostao po biljkama koje su ovamo donesene s američkog kontinenta i zasađene uz domaće mediteransko raslinje: uz čemprese, lovor i lovorvišnju rastu magnolije, agave i drveće koje u ovom podneblju nije izvorno, ali podnosi blagu zimu bez štete. Upravo je ta mješavina obilježje opatijskih parkova, jer se u 19. stoljeću vjerovalo da zimzeleno bilje pročišćava zrak i pomaže dišnim bolesnicima. Vrt je malen i tih, s klupama i stazama u hladu, a do njega se dolazi s Lungomare u nekoliko minuta. Otvoren je danju i besplatan.

Foto: Cborna / CC BY-SA 4.0

Lovran Old Town
Znamenitost

Lovran Old Town

Kompaktna stara gradska jezgra Lovrana, kratak izlet južno od Opatije.

Foto: Berthold Werner / CC BY-SA 3.0

Lovran Old Town
Znamenitost

Lovran Old Town

Lovran je najstarije naselje na ovoj obali, spominje se već u ranom srednjem vijeku, a ime nosi po lovoru koji ovdje raste u izobilju. Stara je jezgra malena i zbijena na malom uzvišenju uz more, s uskim ulicama, kamenim kućama i Gradskom kulom iz 14. stoljeća koja je nekad bila dio obrambenog prstena. U središtu stoji župna crkva svetog Jurja s gotičkim freskama iz 15. stoljeća, među najvrjednijima na Kvarneru. Za razliku od Opatije, koja je nastala kao lječilište u 19. stoljeću, Lovran je pravi stari grad koji je turizam samo zatekao. U listopadu se ovdje održava Marunada, svečanost posvećena maronu, krupnom domaćem kestenu koji raste na obroncima Učke. Do Lovrana vodi Lungomare, sat i pol hoda iz Opatije.

Foto: Berthold Werner / CC BY-SA 3.0

Još 10 mjesta
  • Juraj Šporer Art Pavilion
  • Swiss House
  • Veprinac Old Town
  • Villa Amalia
  • Park Margarita
  • Vila Angiolina i park
  • Angiolina Park
  • St James Park
  • Crkva svetog Jakova
  • Hrvatska aleja slavnih

Aktivnosti

23
Vojak Tower
Legendarno
Aktivnost

Vojak Tower

Kameni vidikovac na vrhu pošumljenog grebena u zaleđu Opatije.

Foto: Dguendel / CC BY 3.0

Vojak Tower
Aktivnost Legendarno

Vojak Tower

Kameni vidikovac na Vojaku, najvišem vrhu Učke na tisuću četiristo jednom metru, podignut je početkom 20. stoljeća, u vrijeme kad su se po alpskim i predalpskim vrhovima gradile takve kule za planinare i izletnike. Građen je od lokalnog kamena, kružnog je tlocrta i nizak, jer je vrh ionako iznad svega u okolici; unutarnjim se stubištem izlazi na terasu s koje pogled ide na Kvarnerski zaljev s otocima, cijelu Istru, a po iznimno vedrom vremenu do Alpa i preko mora do Italije. U kuli je ljeti mali ugostiteljski prostor. Do vrha se dolazi stazom s prijevoja Poklon, oko sat i pol hoda, ili dužim planinarskim putovima iz Lovrana i Opatije. Bura ovdje puše i ljeti, pa je vjetrovka obavezna.

Foto: Dguendel / CC BY 3.0

Lungomare (Šetalište Franje Josipa I.)
Aktivnost

Lungomare (Šetalište Franje Josipa I.)

Deset kilometara šetnice uz kvarnersku obalu.

Foto: Roberta F. / CC BY-SA 3.0

Lungomare (Šetalište Franje Josipa I.)
Aktivnost

Lungomare (Šetalište Franje Josipa I.)

Lungomare, službeno Šetalište Franje Josipa I., proteže se deset kilometara uz obalu od Voloskog na sjeveru do Lovrana na jugu i najdulja je uređena obalna šetnica u Hrvatskoj. Gradila se u etapama između 1885. i 1911., u vrijeme kad je Opatija bila zimovalište bečkog i budimpeštanskog društva, a liječnici su propisivali šetnju uz more kao dio terapije; staza je zato blago nagnuta, široka i vodi cijelim putem tik uz vodu. Uz nju se nižu vile, kupališta, borovi i stijene s kojih se skače u more, a s nekoliko mjesta vidi se Cres i Krk. Cijeli se put prehoda za tri do četiri sata u jednom smjeru; ako želite kraću dionicu, uzmite Opatija do Voloskog, pola sata, ili do Ičića, oko sat vremena.

Foto: Roberta F. / CC BY-SA 3.0

Učka (vrh Vojak)
Aktivnost

Učka (vrh Vojak)

Planina od 1401 m nad Opatijom, okrunjena kamenom vidikovcem.

Foto: Sl-Ziga / Public domain

Učka (vrh Vojak)
Aktivnost

Učka (vrh Vojak)

Učka je planinski greben koji se diže neposredno iza Opatije i odvaja Kvarner od Istre; najviši mu je vrh Vojak, tisuću četiristo jedan metar, a na njemu stoji kameni vidikovac podignut početkom 20. stoljeća. Pogled s vrha obuhvaća Kvarnerski zaljev s otocima Cresom, Krkom i Rabom, cijelu Istru, a po vrlo vedrim danima i vrhove Alpa na sjeverozapadu te talijansku obalu preko mora. Od 1999. područje je zaštićeno kao Park prirode Učka. Do Vojaka se dolazi cestom preko prijevoja Poklon i posljednjih pola sata pješice, ili planinarskim stazama iz Opatije i Lovrana, uspon od tri do četiri sata. Vrh je izložen buri koja i ljeti puše hladno, pa ponesite vjetrovku bez obzira na temperaturu dolje.

Foto: Sl-Ziga / Public domain

Mošćenička Draga Beach
Aktivnost

Mošćenička Draga Beach

Plažno odredište dalje na jugu obale, iza Medveje.

Foto: Jernej Furman from Slovenia / CC BY 2.0

Mošćenička Draga Beach
Aktivnost

Mošćenička Draga Beach

Mošćenička Draga leži na kraju duboke uvale petnaest kilometara južno od Opatije i ima ono što ovoj obali uglavnom nedostaje: dugu šljunčanu plažu s postupnim ulazom, a ne betonske platoe. Plaža Sipar proteže se uz cijelu uvalu, sa sitnim bijelim šljunkom i bistrim morem, a okolo su borove šume koje daju hlad. Mjesto je nastalo kao lučica sela Mošćenice, koje stoji na brdu stotinjak metara više i staro je nekoliko stoljeća; do njega vodi dugačko kameno stubište kojim se penje pola sata, a gore su uske ulice, obrambeni zid i stari toš, uljara na ručni pogon. Draga ima nekoliko hotela, restorana i kamp. Iz Opatije se dolazi autobusom za pola sata ili obalnom cestom automobilom.

Foto: Jernej Furman from Slovenia / CC BY 2.0

Carmen Sylva Forest Promenade
Aktivnost

Carmen Sylva Forest Promenade

Sjenovita šumska staza kroz brda iznad Opatije, nazvana po Carmen Sylvi.

Foto: Cwardell / CC BY-SA 4.0

Carmen Sylva Forest Promenade
Aktivnost

Carmen Sylva Forest Promenade

Šumska šetnica Carmen Sylva vodi obronkom iznad Opatije, na stotinjak metara nadmorske visine, i proteže se oko četiri kilometra od središta prema Voloskom. Uređena je krajem 19. stoljeća kao dio lječilišnog programa: uz obalnu šetnicu za blage dane trebala je i staza u hladu, među borovima i lovorom, za sate kad je na moru prevruće. Ime nosi po Carmen Sylvi, književnom pseudonimu rumunjske kraljice Elizabete, koja je boravila u Opatiji i ovdje pisala. Staza je gotovo ravna, široka i pod krošnjama cijelom dužinom, s klupama i s nekoliko mjesta na kojima se otvara pogled na zaljev i otoke. Hoda se sat vremena u jednom smjeru, a najbolja je ljeti popodne ili nakon kiše, kad šuma miriše.

Foto: Cwardell / CC BY-SA 4.0

Ljetna pozornica
Aktivnost

Ljetna pozornica

Amfiteatar uz more u kojem ljetne večeri ispunja glazba.

Foto: Geologicharka / CC BY-SA 3.0

Ljetna pozornica
Aktivnost

Ljetna pozornica

Ljetna pozornica podignuta je krajem pedesetih godina 20. stoljeća uz obalu, u parku između hotela i mora, i jedno je od najvećih otvorenih gledališta na Jadranu s oko dvije tisuće mjesta. Posebnost joj je pokretni krov koji se zatvara kad zaprijeti kiša, pa se predstava rijetko otkazuje; ta je izvedba u vrijeme gradnje bila tehnički zahtjevna i zbog nje je pozornica ostala u uporabi sedam desetljeća. Ovdje se od 1958. održavao festival zabavne glazbe koji je oblikovao jugoslavensku estradu, a danas se ljeti nižu koncerti, kazališne predstave i festivali. Ulaznice se kupuju unaprijed, a za koncerte popularnih izvođača rasprodaju se rano. Gledalište je otvoreno prema moru, pa i sama pozornica ima pozadinu kakvu dvorane nemaju.

Foto: Geologicharka / CC BY-SA 3.0

Još 17 mjesta
  • Poklon Visitor Centre
  • Opatija Port
  • Lido Beach
  • Tomaševac Beach
  • Volosko Beach
  • Črnikovica Beach
  • Ičići Beach
  • Ika Waterfront
  • Lovran Harbour
  • Medveja Beach
  • Marina Admiral
  • Casino Rosalia
  • Lungomare Lovran Section
  • Lungomare Volosko Section
  • ACI Marina Opatija
  • Plaža Slatina
  • Sisol Peak

Kupovina

3
Opatija Market
Kupovina

Opatija Market

Natkrivena tržnica u kojoj mještani kupuju svježe namirnice.

Foto: Dguendel / CC BY 3.0

Opatija Market
Kupovina

Opatija Market

Gradska tržnica Opatije radi u natkrivenoj hali nedaleko od središta i mjesto je na kojem se kupuje ono što se u restoranima poslužuje. Na tezgama je povrće i voće s okolnih obronaka Učke i iz istarskog zaleđa, sir, jaja, med, maslinovo ulje i domaći pršut, a sezonski i kesten iz lovranskih šuma, koji je ovdje krupniji nego drugdje i zove se marun. Cijene su niže nego u trgovinama u središtu, a roba je uglavnom s obiteljskih gospodarstava. Tržnica radi ujutro i prijepodne, a najbolji je izbor prije devet; nedjeljom radi kraće. Za goste u apartmanima ovo je najkorisnija adresa u gradu, a i onima koji ne kuhaju vrijedi svratiti zbog sira, ulja i suhomesnatog za ponijeti kući.

Foto: Dguendel / CC BY 3.0

Opatija Fish Market
Kupovina

Opatija Fish Market

Mala ribarnica u kojoj se prodaje jutarnji ulov.

Foto: Dguendel / CC BY 3.0

Opatija Fish Market
Kupovina

Opatija Fish Market

Ribarnica u Opatiji radi uz gradsku tržnicu i otvara se rano, a zatvara kad se proda ono što je te noći ulovljeno u Kvarnerskom zaljevu. Na ledu se izmjenjuju srdela i inćun, koji su ovdje najbrojniji, te lubin, orada, oslić, škarpina i lignje, a povremeno i škampi iz dubljeg dijela zaljeva, po kojima je Kvarner poznat. Kvarnerski škamp cijenjen je zbog čvrstog mesa i slađeg okusa, što se pripisuje hladnijoj vodi i muljevitom dnu na kojem raste. Cijene ovise o ulovu; ponedjeljkom je izbor manji. Prodavači ribu očiste na zahtjev, a za pripremu je dovoljno malo ulja, soli i roštilj. Ribarnica radi ujutro, a najbolji je izbor odmah po otvaranju, prije nego što restorani pokupe najveće komade.

Foto: Dguendel / CC BY 3.0

Još 1 mjesta
  • Konzum Slatina

Opatija: kratki odgovori

Kako doći u Opatiju?
Rijeka je petnaest kilometara dalje, česti lokalni autobusi voze uz zaljev; mala zračna luka na Krku ima sezonske letove, dok Zagreb i Trst nude veće rasporede, po otprilike dva sata vožnje.
Što je Lungomare?
Deset kilometara duga obalna šetnica od Voloskog preko Opatije do Lovrana, posve ravna, uz vile, kupališta i lučice. Prošećite dionicu i vratite se lokalnim busom iste linije.
Ima li Opatija plaže?
Uglavnom betonirane terase za kupanje i male uvale uz Lungomare, a ne duge šljunčane plaže; Slatina u središtu je glavna. Za klasične plaže Medveja i Mošćenička Draga leže nekoliko kilometara južnije.
Koliko dana treba za Opatiju?
Dva puna dana: jedan za grad i Lungomare od Voloskog do Lovrana, jedan za Učku ili za plaže južnije. Tko ostaje tjedan dana, dodaje Rijeku, Krk i istarsku unutrašnjost, sve unutar sat vremena.
Kada je najbolje doći u Opatiju?
Svibanj, lipanj i rujan za šetnju i kupanje bez gužve; srpanj i kolovoz za koncerte na Ljetnoj pozornici; studeni za Festival čokolade i prosinac za Advent. Zima je blaga, ali kišna, i tada su hoteli najjeftiniji.
Gdje parkirati u Opatiji?
Garaža Slatina uz glavno kupalište i garaže hotela; ulice u centru su zone naplate s ograničenjem od dva sata i ljeti pune do deset ujutro. Za Lovran i Volosko parkirajte u tim mjestima i prošećite Lungomareom natrag.

CroVenture App

Istraži Opatija uz CroVenture

Mjesta se otključavaju čim do njih dođeš, uz putovnicu koja se puni dok istražuješ.