Prijeđi na sadržaj
Svi gradovi

Dubrovnik. Što vidjeti, karta i skrivena mjesta

52 odabranih mjesta· 18 skrivenih dragulja· 1 nadolazećih događanja
Dubrovnik
Foto: Bernard Gagnon / CC BY-SA 4.0

Dubrovnik je četiri i pol stoljeća bio vlastita republika i grad se i danas tako drži: potpun prsten srednjovjekovnih zidina oko barokne mreže uglačanog kamena, sa Stradunom kao mramornom kralježnicom. Bez automobila, bez modernih zgrada unutar zidina i s vizurom kojoj od obnove nakon potresa 1667. nije trebala korekcija.

Druga strana je slava. U jutrima s kruzerima Stradun je pun do deset, pa su rani sati i večeri pravi Dubrovnik, a mjeseci izvan špice djeluju kao drugi, bolji grad. Otok Lokrum je deset minuta brodicom za bijeg, a preko uvale mirno stoji Cavtat.

Dubrovnik znamenitosti: zidine, ulice, more

Sljedećih 7 dana

Podaci o vremenu: Open-Meteo.com

Radno vrijeme i cijene

Mjesta za koja vodimo radno vrijeme i razinu cijena. Vremena se mijenjaju sa sezonom, mjerodavna je službena stranica.

MjestoRadno vrijemeCijenaSlužbena stranica
Katedrala Velike Gospe08:00-17:00--
Tržnica Gundulićeva poljana06:30-13:00€-

Klima iz mjeseca u mjesec

Desetogodišnji prosjeci za Dubrovnik: ovako mjesec obično izgleda, bez obzira na to što radi ovaj tjedan.

MjesecDan °CNoć °CKišnih danaMore °C
Siječanj1141216
Veljača1361115
Ožujak1571215
Travanj18101016
Svibanj22141019
Lipanj2719624
Srpanj3021327
Kolovoz3022527
Rujan2618825
Listopad21141023
Studeni17101420
Prosinac1361217

Zrak 2015. do 2024., more 2022. do 2024. Kišni dan računa se od 1 mm. Podaci: Open-Meteo.com

Dubrovnik u videu

Dubrovnik from the sea sideTikTok

Dubrovnik s morske strane

TikTokDubrovnik

Dubrovnik i vrijeme

YouTubeDubrovnik4:12

Plaže u mjestu Dubrovnik

Plaža Banje
Aktivnost

Plaža Banje

Gradska plaža s pogledom na zidine i Lokrum.

Foto: Bracodbk / CC BY-SA 3.0

Plaža Banje
Aktivnost

Plaža Banje

Plaža Banje gradska je plaža Dubrovnika i vjerojatno jedina na svijetu s ovakvom kulisom: šljunčani žal odmah izvan Vrata od Ploča, s kojeg se gleda ravno na gradske zidine, tvrđavu svetog Ivana i Lokrum preko kanala. Kadar je toliko dobar da se plaža pojavljuje na svakoj drugoj fotografiji grada, a kupanje ovdje znači plivati uz zidine koje su stajale prije šest stoljeća. Plaža je dijelom koncesionirana, s ležaljkama, barom i beach klubom, a dijelom slobodna, s dovoljno šljunka za ručnik ako dođete rano. More je duboko blizu obale i uvijek bistro jer struja kroz kanal ne miruje. Do plaže se iz jezgre hoda pet minuta kroz Vrata od Ploča, a stube s ceste vode ravno na žal. Najbolji trenutak je rano jutro, kad je plaža prazna, sunce dolazi s istoka i osvjetljava zidine, ili predvečer, kad kamen poprimi zlatnu boju. Ljeti popodne je ovdje najveća gužva grada, pa planirajte oko toga.

Savjet upućenih

Dođi na jutarnje kupanje prije gužve: mirno more i zidine u prvom svjetlu.

Foto: Bracodbk / CC BY-SA 3.0

Šulić Beach
Aktivnost

Šulić Beach

Mala šljunčana uvala pod stijenama Lovrijenca.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Šulić Beach
Aktivnost

Šulić Beach

Šulić je najmanja i najdramatičnija plaža Dubrovnika: šljunčani jezičac dug jedva pedesetak metara, stisnut u uvalu pod tvrđavom Lovrijenac, s pogledom koji s ručnika ide ravno uz stijenu na zidine kakav nijedna druga plaža nema. Do nje se silazi stepenicama s ceste kod Brsalja, dvije minute od Vrata od Pila, pa je ovo najbliža plaža staroj jezgri. Uvala je uska i duboka, more se produbljuje odmah uz obalu i ostaje hladno i u kolovozu jer sunce u nju ulazi kasno; upravo zato je Šulić spas kad ostale plaže postanu prevruće. Sadržaja gotovo nema, jedan bar na stepenicama i to je sve, pa ponesite vodu. Mjesta je malo, dvadesetak ručnika i uvala je puna, zato dolazite rano ujutro ili poslije pet. Iz mora se otvara najbolji mogući pogled na Lovrijenac, koji odavde izgleda kao da izrasta ravno iz stijene; fotografija s vode vrijedi svakog zamaha.

Savjet upućenih

Otplivaj nekoliko metara od obale: tek se s mora vidi Lovrijenac u punoj visini.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Danče Beach
Aktivnost

Danče Beach

Kupanje sa stijena u bistrom moru podno parka Gradac.

Foto: August Dominus / CC BY-SA 4.0

Danče Beach
Aktivnost

Danče Beach

Danče je gradska plaža koju Dubrovčani drže za sebe: kupalište na stijenama i betonskim platoima zapadno od zidina, ispod istoimenog franjevačkog samostana, do kojeg se dolazi šetnjom kroz park Gradac ili stazom uz more. Nema šljunka ni pijeska, kupa se sa zaravnjenih ploča i ljestvama u duboko, bistro more, a okolne stijene daju dovoljno mjesta za ručnike da čak i u kolovozu nađete svoj metar. Upravo zato je Danče omiljena adresa domaćih: dovoljno blizu jezgri da se dođe pješice, dovoljno daleko da se izbjegne gužva. More je ovdje otvoreno prema zapadu, pa je popodnevno sunce dugo, a zalasci spektakularni. Uz kupalište radi jednostavan bar, ostalo ponesite. Samostan Danče iznad plaže čuva poliptih Lovre Dobričevića iz 15. stoljeća, jedno od najvrjednijih djela dubrovačke škole; crkva se otvara rijetko, ali dvorište i pogled s terase vrijede uspona.

Savjet upućenih

Omiljeno mjesto domaćih. More je odmah duboko, najbolje za sigurne plivače.

Foto: August Dominus / CC BY-SA 4.0

Bellevue Beach
Aktivnost

Bellevue Beach

Šljunčana uvala stisnuta pod visokim liticama.

Foto: Quahadi / CC BY-SA 3.0

Bellevue Beach
Aktivnost

Bellevue Beach

Plaža Bellevue leži u uskoj uvali Miramare zapadno od jezgre, pod strmom liticom na kojoj stoji istoimeni hotel, i do nje se silazi s ceste stubištem od stotinjak stepenica. Upravo ta stepenica čini razliku: većina posjetitelja odustane, pa je plaža i u kolovozu podnošljiva. Šljunak je sitan i bijel, more prozirno i brzo duboko, a litica iznad daje popodnevni hlad kakav druge plaže nemaju, jer sunce zađe za nju rano. Uvala je otvorena prema zapadu, pa ovdje zna biti valova kad puše maestral, što djeca obožavaju, a plivači cijene. Uz plažu rade bar i najam ležaljki, tuševi i kabine su tu, a ostalo ponesite. Do plaže se iz jezgre hoda dvadeset minuta ili se dolazi autobusom prema Lapadu. Preporuka za kraj dana: ostanite do zalaska, kad se litica iza vas pozlati, a more pred vama pretvori u živu; stepenice natrag su tada osjetno lakše.

Foto: Quahadi / CC BY-SA 3.0

Sveti Jakov Beach
Aktivnost

Sveti Jakov Beach

Žalo s razglednicom starog grada i Lokruma.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Sveti Jakov Beach
Aktivnost

Sveti Jakov Beach

Plaža Svetog Jakova skrivena je nagrada istočnog Dubrovnika: šljunčana uvala pod strmim obronkom u Ploču, do koje vodi stubište od blizu dvjesto stepenica, zbog čega je i u vrhuncu sezone poluprazna. Nagrada za silazak je pogled kakav nema nijedna druga plaža: odavde se stara jezgra vidi cijela, s zidinama, tvrđavom svetog Ivana i Lokrumom u istom kadru, i to iz kuta koji većina posjetitelja nikada ne vidi. More je duboko, čisto i mirno jer je uvala okrenuta prema jugozapadu i zaklonjena, a sunce ostaje do kasnog popodneva. Uz plažu rade bar i restoran, ima ležaljki i tuševa, ali dolazite s idejom da ćete se vraćati uzbrdo, pa štedite snagu i vodu. Do plaže se stiže autobusom broj osam ili pješice iz Ploča za dvadesetak minuta. Iznad plaže stoje ruševine benediktinskog samostana svetog Jakova iz 13. stoljeća po kojem uvala nosi ime.

Savjet upućenih

Ostani do večeri: odavde sunce zalazi iza starog grada, a uspon uz stube lakši je po hladovini.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Copacabana Beach
Aktivnost

Copacabana Beach

Razigrana plaža na Babinom kuku s pogledom na Elafite.

Foto: Bracodbk / CC BY-SA 3.0

Copacabana Beach
Aktivnost

Copacabana Beach

Copacabana je najopremljenija plaža Dubrovnika i najbolji izbor za dan s djecom: šljunčana uvala na sjevernoj strani poluotoka Lapad, ispod mosta dr. Franje Tuđmana, s pogledom na most i ulaz u Rijeku dubrovačku. Ime nema veze s Brazilom nego s barom koji je tu radio šezdesetih, ali sadržaj jest kao na velikim svjetskim plažama: tobogani na vodi, trampolini, jet ski, banana, pedaline, spuštanje niz vodene staze, uz ležaljke, tuševe, kabine, restoran i bar s glazbom. Plaža je i uređena za osobe s invaliditetom, s rampom i pomagalima za ulazak u more, što je na Jadranu rijetkost. More je plitko uz obalu i toplije nego na južnoj strani poluotoka jer je uvala zaklonjena. Do plaže se stiže autobusom do Babin kuka pa deset minuta pješice, a parkiralište je uz cestu. Za dan bez razgledavanja, s djecom koja žele tobogane umjesto zidina, ovo je najsigurniji izbor u gradu.

Savjet upućenih

Ostani do zalaska: sunce odavde tone u more točno nad Elafitima.

Foto: Bracodbk / CC BY-SA 3.0

Hrana u mjestu Dubrovnik

Tržnica Gundulićeva poljana
Skriveni dragulj
Hrana i piće

Tržnica Gundulićeva poljana

Jutarnja tržnica voća, povrća i kandirane naranče.

Foto: Will Bakker / CC BY-SA 2.0

Tržnica Gundulićeva poljana
Hrana i piće Skriveni dragulj

Tržnica Gundulićeva poljana

Tržnica na Gundulićevoj poljani jedini je dio stare jezgre koji radi za grad, a ne za posjetitelje: svako jutro osim nedjelje, od šest do podneva, štandovi se postave oko spomenika pjesniku Ivanu Gunduliću i prodaje se ono što je stiglo iz Konavala i s Elafita, rajčice, smokve, mandarine, lavanda, med, maslinovo ulje, suho voće i domaća rakija. Cijene su niže nego u trgovinama u jezgri, a ako kupujete od istih ljudi drugi put, dobit ćete i savjet što je toga dana najbolje. Poljana je i najljepši trg u gradu, s baroknim fasadama, Isusovačkim stubama na jednoj strani i kavanama koje se pune čim se tržnica raziđe. Gundulić, čiji spomenik stoji u sredini, napisao je Osmana, ep koji se u školama uči do danas; reljefi na postolju prikazuju scene iz djela. Dođite u osam ujutro s platnenom vrećicom: doručak od svježih smokava i kruha s tržnice pojeden na stubama najbolji je obrok koji Dubrovnik nudi ispod deset eura.

Radno vrijeme
06:30-13:00
Razina cijena
€

Foto: Will Bakker / CC BY-SA 2.0

Naši savjeti

Što bismo mi radili oko Dubrovnika

Jednodnevni izleti nadomak Dubrovnika, uz rute i mirne kutke kojima se naša redakcija stalno vraća.

Rute za Dubrovnik

  • 9 postaja

    Blago Starog grada

    Istraži srce Dubrovnika

    1. Knežev dvor
    2. Katedrala Velike Gospe
    3. Franjevački samostan
    4. Stradun
    5. Vrata od Pila
    6. Palača Sponza
    7. Crkva sv. Vlaha
    8. Onofrijeva fontana
    9. Dominikanski samostan
  • 3 postaja

    Iznad Dubrovnika

    Popni se do najljepših pogleda

    1. Gradske zidine
    2. Brdo Srđ
    3. Tvrđava Lovrijenac
  • 3 postaja

    S onu stranu zidina

    Otok, morska utvrda i teška istina

    1. Otok Lokrum
    2. Tvrđava sv. Ivana
    3. War Photo Limited
  • 5 postaja

    Tvrđave nad Dubrovnikom

    Penji se na Srđ i Lokrum do starih utvrda

    1. Utvrda Royal
    2. Utvrda Strinčjera
    3. Križ na Srđu
    4. Utvrda Gradac
    5. Utvrda Gradac Mali

Skriveni dragulji u gradu Dubrovnik

Gradske zidine
Legendarno
Znamenitost

Gradske zidine

Gotovo 2 km srednjovjekovnih zidina oko Starog grada.

Foto: donald judge / CC BY 2.0

Gradske zidine
Znamenitost Legendarno

Gradske zidine

Zidine teku 1.940 metara oko stare jezgre bez prekida, visoke do 25 metara i prema kopnu mjestimice šest metara debele, jer je opasnost dolazila odande. Većina onoga što danas stoji oblikovana je u petnaestom i šesnaestom stoljeću, kad se Republika bojala Osmanlija i strah plaćala kamenom; okrugla kula Minčeta najviša je točka i potpis obrisa grada.

Puni krug traje oko devedeset minuta, s morem s jedne strane i krovovima od novog crijepa s druge, čija podjela boja tiho svjedoči o granatiranju 1991. i obnovi poslije. Idite na otvaranje ili u zadnja dva sata: zidine nemaju nikakva hlada, a ulaznica je ujedno razlog zašto stara jezgra ispod ostaje bez auta i netaknuta.

Foto: donald judge / CC BY 2.0

Brdo Srđ
Legendarno
Aktivnost

Brdo Srđ

Žičarom na 412 m: panorama starog grada i Elafita.

Foto: Richard Mortel / CC BY 2.0

Brdo Srđ
Aktivnost Legendarno

Brdo Srđ

Srđ je goli greben 412 metara ravno iznad stare jezgre. Napoleonova vojska sagradila je 1812. na vrhu tvrđavu Imperijal; 1991. nekoliko desetaka branitelja držalo je upravo taj fort kroz opsadu dok je grad dolje gorio, a polovica mu je danas muzej toga rata, sirov i vrijedan sata.

Žičara klizne gore za nepune četiri minute, ili se serpentinama Križnog puta popnete za otprilike sat. Popnite se za sat prije zalaska: cijeli grad u zidinama, Lokrum i Elafiti leže dolje, a silazak dok se pale svjetla bolji je od vožnje.

Savjet upućenih

Popni se malo prije zalaska: svjetlo nad otocima tada je najljepše, a stari grad poslije zablista.

Foto: Richard Mortel / CC BY 2.0

Otok Lokrum
Legendarno
Aktivnost

Otok Lokrum

Prokleti otok pauna, deset minuta od obale.

Foto: Diego Delso / CC BY-SA 3.0

Otok Lokrum
Aktivnost Legendarno

Otok Lokrum

Lokrum je otok koji od stare luke dijeli deset minuta vožnje brodicom i cijeli jedan svijet mira: zaštićeni rezervat sa stoljetnim borovima, čempresima i botaničkim vrtom koji je 1859. zasadio nadvojvoda Maksimilijan Habsburški, pretvorivši benediktinski samostan iz 11. stoljeća u ljetnikovac. Iz njegova vrta potječu paunovi koji danas šeću stazama kao domaćini otoka i traže dio vašeg ručka. Na otoku su i Mrtvo more, mala slana jezerica povezana s morem, topla i plitka, idealna za djecu, te napoleonski fort Royal na vrhu s pogledom na cijeli Dubrovnik. Kupanje je po stijenama, s ljestvama i pločama, a jedan dio obale tradicionalno je naturistički. Legenda kaže da su prognani benediktinci prokleli otok, pa se na njemu ne smije prenoćiti; brodice zaista voze samo do večeri. Ponesite vodu i ručak, ugostiteljstvo je skromno. Za dan bijega iz gradske vreve nema boljeg izbora.

Savjet upućenih

Uhvati rani brod, okupaj se u laguni Mrtvog mora i sjedni na Željezno prijestolje prije izletnika.

Foto: Diego Delso / CC BY-SA 3.0

Istraži Dubrovnik po kategoriji

Znamenitosti

29
Gradske zidine
Legendarno
Znamenitost

Gradske zidine

Gotovo 2 km srednjovjekovnih zidina oko Starog grada.

Foto: donald judge / CC BY 2.0

Gradske zidine
Znamenitost Legendarno

Gradske zidine

Zidine teku 1.940 metara oko stare jezgre bez prekida, visoke do 25 metara i prema kopnu mjestimice šest metara debele, jer je opasnost dolazila odande. Većina onoga što danas stoji oblikovana je u petnaestom i šesnaestom stoljeću, kad se Republika bojala Osmanlija i strah plaćala kamenom; okrugla kula Minčeta najviša je točka i potpis obrisa grada.

Puni krug traje oko devedeset minuta, s morem s jedne strane i krovovima od novog crijepa s druge, čija podjela boja tiho svjedoči o granatiranju 1991. i obnovi poslije. Idite na otvaranje ili u zadnja dva sata: zidine nemaju nikakva hlada, a ulaznica je ujedno razlog zašto stara jezgra ispod ostaje bez auta i netaknuta.

Foto: donald judge / CC BY 2.0

Minčeta Tower
Legendarno
Znamenitost

Minčeta Tower

Vrijedna znamenitost za bogatiju rutu kroz Dubrovnik.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Minčeta Tower
Znamenitost Legendarno

Minčeta Tower

Tvrđava Minčeta najviša je točka dubrovačkih zidina i njihov najprepoznatljiviji obris: okrugla kula na sjeverozapadnom uglu, podignuta 1319. kao četverokutna, a u 15. stoljeću pretvorena u zaobljenu tvrđavu prema nacrtima Michelozza i Jurja Dalmatinca, jer su nova topovska zrna tražila kose i debele zidove umjesto ravnih. Zidovi su ovdje debeli i do šest metara, a s krune se vidi cijeli grad: crveni krovovi u pravilnim redovima, Stradun kao bijela crta kroz sredinu, Lokrum na moru i Srđ iza leđa. Ime nosi po obitelji Menčetić s čijeg je zemljišta izgrađena. Do vrha se dolazi šetnjom zidinama, uspon je najstrmiji dio cijelog kruga, pa ostavite snage; nagrada je vidikovac koji nema premca na Jadranu. Fanovi serije prepoznat će je kao Kuću besmrtnih iz Qartha. Idite prvi ujutro, u osam, kad se kapije otvore: sunce je s istoka, grad još u sjeni, a stube prazne.

Savjet upućenih

Najbolje je sačuvati kada želiš da ruta bude manje predvidljiva i više lokalna.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Željezno prijestolje
Skriveni dragulj
Znamenitost

Željezno prijestolje

Originalno prijestolje iz Igre prijestolja u benediktinskom samostanu.

Foto: Tlusťa / Wikimedia Commons / Public domain

Željezno prijestolje
Znamenitost Skriveni dragulj

Željezno prijestolje

Snimateljske lokacije Igre prijestolja pretvorile su Dubrovnik u Kraljev Grudobran i donijele gradu novu generaciju posjetitelja: od 2011. do 2016. u jezgri i okolici snimano je pet sezona serije, a mjesta prepoznatljiva iz kadrova danas se obilaze samostalno ili s vodičem. Najpoznatije su stube isusovačke crkve svetog Ignacija, na kojima je snimljena scena hoda sramote, tvrđava Minčeta koja je glumila Kuću besmrtnih u Qarthu, tvrđava Lovrijenac kao Crvena utvrda, park Gradac kao mjesto vjenčanja i luka Pile kao gradska luka Kraljeva Grudobrana. Filmski rekviziti, među njima replika Željeznog prijestolja, izloženi su u nekoliko privatnih prostora i suvenirnica, gdje se uz naknadu može i sjesti. Za fanove postoje tematske ture od dva sata koje povezuju sve lokacije uz objašnjenja o snimanju; za sve druge, ove su lokacije ionako glavne dubrovačke znamenitosti, pa se posjet isplati bez obzira na to jeste li seriju gledali.

Savjet upućenih

Dođi prvim jutarnjim brodom: prijestolje je bez reda, a paunovi su najglasniji upravo tada.

Foto: Tlusťa / Wikimedia Commons / Public domain

Utvrda Royal
Skriveni dragulj
Znamenitost

Utvrda Royal

Utvrda na najvišem vrhu otoka Lokruma, nasuprot dubrovačkih zidina.

Foto: JERRYE AND ROY KLOTZ MD / CC BY-SA 3.0

Utvrda Royal
Znamenitost Skriveni dragulj

Utvrda Royal

Fort Royal je napoleonska utvrda na najvišoj točki Lokruma i najbolji vidikovac koji se s otoka može dobiti: kružna kula s kazamatima, koju su Francuzi podigli 1806. da nadziru prilaz Dubrovniku s mora, a kasnije su je koristile austrijska i jugoslavenska vojska. Do nje vodi šumska staza od pristaništa, uspon od dvadesetak minuta kroz borove i čemprese, uz oznake koje se lako slijede. S krova utvrde puca pogled od kojeg zastane dah: cijeli Dubrovnik s zidinama u jednom smjeru, otvoreno more i Elafiti u drugom, a pod nogama sam Lokrum s botaničkim vrtom i Mrtvim morem. Utvrda je otvorena bez naplate, ali je neuređena, pa pazite gdje stajete i držite djecu za ruku. Ponesite vodu, na stazi je nema. Kombinirajte je s kupanjem u uvalama i šetnjom kroz vrt, pa se cijeli dan na Lokrumu složi bez ijedne praznine; posljednji brod za grad kreće predvečer.

Savjet upućenih

Dođi trajektom na Lokrum rano i spoji utvrdu s kupanjem u jezeru Mrtvo more.

Foto: JERRYE AND ROY KLOTZ MD / CC BY-SA 3.0

Utvrda Strinčjera
Skriveni dragulj
Znamenitost

Utvrda Strinčjera

Stara utvrda iznad Dubrovnika, dio obrambenog sustava brda Srđ.

Foto: Bracodbk / CC BY-SA 3.0

Utvrda Strinčjera
Znamenitost Skriveni dragulj

Utvrda Strinčjera

Tvrđava Strinčjera dio je vanjskog obrambenog prstena Dubrovnika i jedna od utvrda koje su čuvale prilaz gradu s kopna: kamena građevina na obronku Srđa, podignuta u austrijsko doba 19. stoljeća zajedno s tvrđavom Imperial i nizom manjih položaja koji su zatvarali greben iznad grada. Dok Imperial danas nosi muzej i žičaru, Strinčjera je ostala onakva kakvu ju je vojska napustila: prazna, obrasla i tiha, s kazamatima, stubištima i pucnjima kroz koje se vidi more. Upravo ta zapuštenost daje joj draž koju uređene utvrde nemaju, ali i traži oprez: nema rasvjete, ograda ni oznaka, pa ponesite svjetiljku, obujte čvrste cipele i držite djecu uz sebe. Do tvrđave vodi makadamska staza sa Srđa, uspon je blag i traje pola sata. Nagrada je pogled na dolinu Rijeke dubrovačke i na grad iz kuta koji ne vidi nijedna razglednica, i tišina kakve u sezoni nema nigdje bliže moru.

Savjet upućenih

Najbolje uz uspon ili žičaru na Srđ; obuj čvrste cipele za neuređen teren.

Foto: Bracodbk / CC BY-SA 3.0

Križ na Srđu
Skriveni dragulj
Znamenitost

Križ na Srđu

Kameni križ na vrhu brda Srđ iznad Dubrovnika, podignut 1935. godine.

Foto: Bracodbk / CC BY-SA 3.0

Križ na Srđu
Znamenitost Skriveni dragulj

Križ na Srđu

Križ na Srđu stoji na vrhu brda nad Dubrovnikom i vidi se iz gotovo svake točke grada: petnaest metara visok betonski križ, prvi put podignut 1935. u spomen na tisuću i devetsto godina od Kristove smrti, srušen granatiranjem 1991., a obnovljen 2002. od bijelog kamena s Brača. Za Dubrovčane križ nije samo vjerski znak nego i podsjetnik na obranu grada: dok su branitelji držali tvrđavu Imperial nekoliko koraka dalje, križ je pao pod granatama, i njegova obnova bila je jedan od prvih poslijeratnih projekata koje je grad sam financirao. Do križa se dolazi žičarom ili cestom na Srđ, a stoji odmah uz gornju postaju i tvrđavu s Muzejom Domovinskog rata. Oko njega je popločan plato s klupama i najboljim pogledom na staru jezgru odozgo. Navečer je križ osvijetljen i vidi se s mora; brodovi koji uplovljavaju u dubrovačku luku uočavaju ga prije nego zidine.

Savjet upućenih

Dođi za vedrog predvečerja: svjetlo na kamenu i panorama zaljeva tada su najljepši.

Foto: Bracodbk / CC BY-SA 3.0

Još 23 mjesta
  • Buža Gate
  • Svjetionik Otočić Daksa
  • Utvrda Gradac Mali
  • Utvrda Gradac
  • Lazaret
  • Skalini od Jezuita
  • Muzej Domovinskog rata Dubrovnik
  • Stradun
  • Knežev dvor
  • Franjevački samostan
  • Dominikanski samostan
  • Katedrala Velike Gospe
  • Vrata od Pila
  • Palača Sponza
  • Crkva sv. Vlaha
  • Onofrijeva fontana
  • Ploče Gate
  • Revelin Fortress
  • Bokar Fortress
  • Orlando Column
  • Small Onofrio Fountain
  • Dubrovnik Bell Tower
  • Dubrovnik Bridge

Aktivnosti

22
Brdo Srđ
Legendarno
Aktivnost

Brdo Srđ

Žičarom na 412 m: panorama starog grada i Elafita.

Foto: Richard Mortel / CC BY 2.0

Brdo Srđ
Aktivnost Legendarno

Brdo Srđ

Srđ je goli greben 412 metara ravno iznad stare jezgre. Napoleonova vojska sagradila je 1812. na vrhu tvrđavu Imperijal; 1991. nekoliko desetaka branitelja držalo je upravo taj fort kroz opsadu dok je grad dolje gorio, a polovica mu je danas muzej toga rata, sirov i vrijedan sata.

Žičara klizne gore za nepune četiri minute, ili se serpentinama Križnog puta popnete za otprilike sat. Popnite se za sat prije zalaska: cijeli grad u zidinama, Lokrum i Elafiti leže dolje, a silazak dok se pale svjetla bolji je od vožnje.

Savjet upućenih

Popni se malo prije zalaska: svjetlo nad otocima tada je najljepše, a stari grad poslije zablista.

Foto: Richard Mortel / CC BY 2.0

Otok Lokrum
Legendarno
Aktivnost

Otok Lokrum

Prokleti otok pauna, deset minuta od obale.

Foto: Diego Delso / CC BY-SA 3.0

Otok Lokrum
Aktivnost Legendarno

Otok Lokrum

Lokrum je otok koji od stare luke dijeli deset minuta vožnje brodicom i cijeli jedan svijet mira: zaštićeni rezervat sa stoljetnim borovima, čempresima i botaničkim vrtom koji je 1859. zasadio nadvojvoda Maksimilijan Habsburški, pretvorivši benediktinski samostan iz 11. stoljeća u ljetnikovac. Iz njegova vrta potječu paunovi koji danas šeću stazama kao domaćini otoka i traže dio vašeg ručka. Na otoku su i Mrtvo more, mala slana jezerica povezana s morem, topla i plitka, idealna za djecu, te napoleonski fort Royal na vrhu s pogledom na cijeli Dubrovnik. Kupanje je po stijenama, s ljestvama i pločama, a jedan dio obale tradicionalno je naturistički. Legenda kaže da su prognani benediktinci prokleli otok, pa se na njemu ne smije prenoćiti; brodice zaista voze samo do večeri. Ponesite vodu i ručak, ugostiteljstvo je skromno. Za dan bijega iz gradske vreve nema boljeg izbora.

Savjet upućenih

Uhvati rani brod, okupaj se u laguni Mrtvog mora i sjedni na Željezno prijestolje prije izletnika.

Foto: Diego Delso / CC BY-SA 3.0

Gradac Park
Skriveni dragulj
Aktivnost

Gradac Park

Park pod borovima s pogledom na Lovrijenac i pučinu.

Foto: August Dominus / CC BY-SA 3.0

Gradac Park
Aktivnost Skriveni dragulj

Gradac Park

Park Gradac zelena je terasa nad morem zapadno od zidina i najbolji odgovor na pitanje kamo pobjeći kad je jezgra prepuna: perivoj s borovima, čempresima i agavama na hridi iznad uvale Danče, uređen početkom 20. stoljeća, s klupama koje gledaju na otvoreno more i Elafite. Ovdje je hlad gust, a gužva rijetka, jer većina posjetitelja ne prijeđe most kod Vrata od Pila. Park ima i tužnu povijest: na ovom mjestu, kaže predaja, Dubrovčani su 1667. sahranjivali žrtve velikog potresa, a u novije doba park je bio pogođen granatiranjem 1991. Ljeti se u njemu održavaju predstave Dubrovačkih ljetnih igara, među njima i Hamlet na otvorenom, a akustika stijene i borova zvuk drži izvanredno. Do parka se iz jezgre hoda deset minuta preko Brsalja, a staza dalje vodi do plaže Danče i do kompleksa Lovrijenca. Za zalazak je ovo najbolja besplatna adresa u gradu: sunce pada ravno u more, a zidine ostaju iza leđa.

Savjet upućenih

Dođi u zalazak: park gleda na zapad, na otvoreno more, i često ga imaš gotovo samo za sebe.

Foto: August Dominus / CC BY-SA 3.0

Ethnographic Museum Rupe
Skriveni dragulj
Aktivnost

Ethnographic Museum Rupe

Stara žitnica Republike s narodnim nošnjama.

Foto: JERRYE AND ROY KLOTZ MD / CC BY-SA 3.0

Ethnographic Museum Rupe
Aktivnost Skriveni dragulj

Ethnographic Museum Rupe

Etnografski muzej Rupe smješten je u zgradi koja je sama najzanimljiviji eksponat: državna žitnica iz 16. stoljeća, u čijem je prizemlju u živu stijenu isklesano petnaest golemih jama, rupa po kojima je zgrada dobila ime, u koje je stalo preko tisuću i dvjesto tona žita. Republika je zalihe držala jer je grad hranu uvozio, a u opsadi ili nerodnoj godini žito je značilo opstanak; jame su bile obložene i držale su konstantnu temperaturu, tako da se zrno čuvalo godinama. Danas se po rubovima jama hoda kroz stakleni pod, što je najbolji dio posjeta. Na katovima je etnografska zbirka: narodne nošnje Konavala i Dubrovačkog primorja, tkanine, nakit, alat, predmeti iz seoskih kuća i cijela priča o tome kako se u zaleđu živjelo dok je grad trgovao. Muzej je hladan, tih i rijetko pun, a stoji na uzvisini iznad Gundulićeve poljane, deset minuta uspona od Straduna.

Savjet upućenih

Čak i usred ljeta ovdje je ugodno prazno, dobar predah od krcatog Straduna.

Foto: JERRYE AND ROY KLOTZ MD / CC BY-SA 3.0

Tvrđava Lovrijenac
Aktivnost

Tvrđava Lovrijenac

Tvrđava na hridi iznad mora, dubrovački Gibraltar.

Foto: Raki_Man / CC BY 3.0

Tvrđava Lovrijenac
Aktivnost

Tvrđava Lovrijenac

Lovrijenac stoji na hridi od 37 metara izvan zidina, a njegove proporcije pričaju cijelu državnu filozofiju Republike: zidovi prema moru i mogućem neprijatelju debeli su do dvanaest metara, zid prema gradu šezdeset centimetara. Da se zapovjednik ikad okrenuo protiv Dubrovnika, jedan top iz grada otvorio bi mu tvrđavu kao jaje. Nad vratima Republika je uklesala geslo: sloboda se ne prodaje ni za sve zlato svijeta.

Od 1952. gornja je terasa ujedno pozornica, a ovdje igrani Hamlet proslavio je utvrdu daleko izvan Hrvatske. Uspon je strm, ulaznica vrijedi zajedno sa zidinama, a pogled natrag na grad u zidinama onaj je koji snimke dronom oponašaju.

Savjet upućenih

Ulaznica za gradske zidine vrijedi i za Lovrijenac, zato je sačuvaj.

Foto: Raki_Man / CC BY 3.0

War Photo Limited
Aktivnost

War Photo Limited

Beskompromisna galerija ratne fotografije.

Foto: Jules Verne Times Two / CC BY 4.0

War Photo Limited
Aktivnost

War Photo Limited

War Photo Limited jedna je od najozbiljnijih galerija ratne fotografije na svijetu i vjerojatno najneočekivaniji sadržaj u dubrovačkoj jezgri: prostor u dvije etaže u Ulici Antuninskoj, koji je 2003. otvorio novozelandski fotoreporter Wade Goddard, s izričitom namjerom da ratna fotografija ne bude ukras nego dokument. Stalni postav na katu posvećen je ratovima u bivšoj Jugoslaviji devedesetih, s fotografijama iz Vukovara, Sarajeva i s opsade samog Dubrovnika, a prizemlje mijenja izložbe autora koji rade u aktualnim sukobima, od Sirije do Ukrajine. Postav nije lak i nije za malu djecu, ali je poštovan prema temi i bez senzacionalizma; legende su na hrvatskom i engleskom, a razgled traje sat vremena. Galerija radi od proljeća do jeseni, ulaznica je umjerena. Za posjetitelja koji je jučer hodao zidinama i vidio karte oštećenja iz 1991., ovo je mjesto koje toj karti daje lica. Malo koja galerija u Hrvatskoj ostavlja jači dojam.

Savjet upućenih

Daj joj cijeli sat i dođi odmoran, izložba o opsadi je snažna, ne usputna postaja.

Foto: Jules Verne Times Two / CC BY 4.0

Još 16 mjesta
  • Tvrđava sv. Ivana
  • Plaža Banje
  • Old Port
  • Porporela Pier
  • Šulić Beach
  • Danče Beach
  • Bellevue Beach
  • Sveti Jakov Beach
  • Copacabana Beach
  • Lapad Bay
  • Petka Forest Park
  • Museum of Modern Art Dubrovnik
  • Maritime Museum
  • Love Stories Museum
  • Red History Museum
  • Dubrovnik Cable Car

Hrana i piće

1
Tržnica Gundulićeva poljana
Skriveni dragulj
Hrana i piće

Tržnica Gundulićeva poljana

Jutarnja tržnica voća, povrća i kandirane naranče.

Foto: Will Bakker / CC BY-SA 2.0

Tržnica Gundulićeva poljana
Hrana i piće Skriveni dragulj

Tržnica Gundulićeva poljana

Tržnica na Gundulićevoj poljani jedini je dio stare jezgre koji radi za grad, a ne za posjetitelje: svako jutro osim nedjelje, od šest do podneva, štandovi se postave oko spomenika pjesniku Ivanu Gunduliću i prodaje se ono što je stiglo iz Konavala i s Elafita, rajčice, smokve, mandarine, lavanda, med, maslinovo ulje, suho voće i domaća rakija. Cijene su niže nego u trgovinama u jezgri, a ako kupujete od istih ljudi drugi put, dobit ćete i savjet što je toga dana najbolje. Poljana je i najljepši trg u gradu, s baroknim fasadama, Isusovačkim stubama na jednoj strani i kavanama koje se pune čim se tržnica raziđe. Gundulić, čiji spomenik stoji u sredini, napisao je Osmana, ep koji se u školama uči do danas; reljefi na postolju prikazuju scene iz djela. Dođite u osam ujutro s platnenom vrećicom: doručak od svježih smokava i kruha s tržnice pojeden na stubama najbolji je obrok koji Dubrovnik nudi ispod deset eura.

Radno vrijeme
06:30-13:00
Razina cijena
€

Foto: Will Bakker / CC BY-SA 2.0

Dubrovnik: vodiči

Izlet iz Dubrovnika u Kotor: autobusom, s turom ili autom
Vodič

Izlet iz Dubrovnika u Kotor: autobusom, s turom ili autom

Kotor je 93 kilometra i jednu granicu južno od Dubrovnika: 13 do 30 eura autobusom, 45 do 70 eura na organiziranom izletu autobusom, dva sata…

15. rujna 2026.Dubrovnik18 min
Najbolje plaže u Dubrovniku: Banje, Buža, Sveti Jakov i Lokrum
Vodič

Najbolje plaže u Dubrovniku: Banje, Buža, Sveti Jakov i Lokrum

Šljunak ispod zidina na Banjama, stjenovite terase kroz otvor u zidu na Buži, tiha uvala na Svetom Jakovu, obiteljske plaže na Lapadu, otok sa slanim…

15. rujna 2026.Dubrovnik17 min
Trajekt Dubrovnik Bari 2026.: red plovidbe, cijene i otkazivanje
Vodič

Trajekt Dubrovnik Bari 2026.: red plovidbe, cijene i otkazivanje

Linija 54 plovi noću od Gruža do Barija za otprilike deset sati, po cijeni od 78 do 90 eura uz kabinu, petkom i nedjeljom u…

15. rujna 2026.Dubrovnik9 min
Izleti iz Dubrovnika: Kotor, Mostar, Cavtat, Korčula i Elafiti
Vodič

Izleti iz Dubrovnika: Kotor, Mostar, Cavtat, Korčula i Elafiti

Kotor za 13 do 30 eura autobusom uz putovnicu, Mostar za tri sata, Cavtat za 4 eura autobusom broj 10, pješčana plaža na Lopudu trajektom…

15. rujna 2026.Dubrovnik13 min
Dubrovačka žičara: cijene, radno vrijeme i besplatan uspon na Srđ
Vodič

Dubrovačka žičara: cijene, radno vrijeme i besplatan uspon na Srđ

30 eura za povratnu kartu, 17 eura za jednosmjernu, od 9:00 do ponoći od lipnja do sredine rujna, zatvoreno od prosinca do ožujka i u…

15. rujna 2026.Dubrovnik10 min
Dubrovnik u listopadu 2026.: vrijeme, kruzeri, što je otvoreno
Vodič

Dubrovnik u listopadu 2026.: vrijeme, kruzeri, što je otvoreno

Poslijepodneva od 21 stupnja, more od 20 stupnjeva u prvoj polovici mjeseca, zidine otvorene do šest sati, brodovi za kružna putovanja sve rjeđi iz tjedna…

15. rujna 2026.Dubrovnik11 min
Dubrovnik s kruzera: od Gruža do Starog grada, zidine i žičara
Vodič

Dubrovnik s kruzera: od Gruža do Starog grada, zidine i žičara

Kruzeri pristaju u Gružu, 3 km od Starog grada. Autobus, taksi ili shuttle, ulaznica za zidine od 40 eura koja uključuje tvrđavu Lovrijenac, žičara za…

15. rujna 2026.Dubrovnik6 min
Igra prijestolja u Dubrovniku bez vodiča: šetnja na svoju ruku
Kultura

Igra prijestolja u Dubrovniku bez vodiča: šetnja na svoju ruku

Sve lokacije Kraljevog Grudobrana redom kojim se hoda, s time što je gdje snimano, koliko stoji i koliko traje: vrata Pile i zaljev Blackwater, Crvena…

15. rujna 2026.Dubrovnik6 min
Šetnja dubrovačkim zidinama: dva kilometra, jedan krug
Vodič

Šetnja dubrovačkim zidinama: dva kilometra, jedan krug

Jedna ulaznica vrijedi za jedan obilazak, pa šetnja počinje s tri odluke: na kojim vratima krećete, koji sat birate i koliko vode nosite.

31. kolovoza 2026.Dubrovnik23 min
Dubrovnik znamenitosti: zidine, ulice, more
Vodič

Dubrovnik znamenitosti: zidine, ulice, more

Dva kilometra šetnje zidinama, glavna ulica duga 298 metara i otok paunova. Kako vidjeti Dubrovnik prije gužvi.

28. kolovoza 2026.Dubrovnik35 min
Odgovoran posjet Lokrumu: doživi i zaštiti rezervat
Priroda

Odgovoran posjet Lokrumu: doživi i zaštiti rezervat

Planiraj posjet Lokrumu prema službenim pravilima pristupa, ostani na označenim stazama, promatraj životinje iz daljine i ostavi zaštićeni otok onakvim kakvim si ga zatekao.

13. kolovoza 2026.Dubrovnik20 min
Dubrovnik u jednom danu: pametna ruta od zidina do zalaska sunca
Ruta

Dubrovnik u jednom danu: pametna ruta od zidina do zalaska sunca

Praktičan plan za Dubrovnik po satima, s glavnim mjestima stare jezgre, pauzom za kupanje, strategijom protiv gužvi i najboljim završnim pogledom.

7. srpnja 2026.Dubrovnik13 min
Prvo jutro u dubrovačkoj staroj jezgri, kako treba
Vodič

Prvo jutro u dubrovačkoj staroj jezgri, kako treba

Prestigni gužve s kruzera, prođi ulicama u mekom svjetlu i pronađi mirniji ritam prije nego grad postane pozornica.

24. lipnja 2026.Dubrovnik9 min

Dubrovnik: kratki odgovori

Kako od zračne luke do starog grada?
Zračna luka je kod Čilipa, dvadesetak kilometara južno. Shuttle čeka letove i staje odmah izvan vrata od Pila za tridesetak do četrdeset minuta, taksiji i aplikacije voze istu rutu od vrata do vrata.
Kako izbjeći najveće gužve?
Starim gradom prošetajte prije devet ili poslije osamnaest sati i provjerite kalendar kruzera: dani s dva-tri broda su oni oko kojih se planira. Na zidinama je najmirnije odmah po otvaranju i zadnjih devedeset minuta. Od listopada do travnja ovo je drugi grad.
Je li Dubrovnik prohodan s prtljagom?
Unutar zidina jedva: stara jezgra su stube, a automobili ne ulaze. Tko stanuje u starom gradu, neka se spakira lagano ili računa na nošenje; smještaj u Lapadu ili Gružu mijenja adresu za ravne ulice i autobusne linije.

CroVenture App

Istraži Dubrovnik uz CroVenture

Mjesta se otključavaju čim do njih dođeš, uz putovnicu koja se puni dok istražuješ.