Prijeđi na sadržaj
Svi gradovi

Makarska. Što vidjeti, karta i skrivena mjesta

37 odabranih mjesta· 5 skrivenih dragulja
Makarska
Foto: kallerna / CC BY-SA 3.0

Makarska leži na uskom pojasu između masiva Biokova i mora, i ta geografija je cijela priča: duga šljunčana plaža uz šetnicu, stara jezgra od dvije-tri ulice i dva kilometra visok planinski zid odmah iza krovova. Grad je središte Makarske rivijere, niza mjesta od Brela do Gradca s istim čistim morem i istim pogledom.

Najbolje funkcionira kao baza za plažu s jednom velikom iznimkom: Parkom prirode Biokovo, čiji skywalk i cesta do vrha na 1.762 metra kulisu pretvaraju u izlet.

Što vidjeti u Makarskoj: Biokovo iznad, dva poluotoka ispod

Sljedećih 7 dana

Podaci o vremenu: Open-Meteo.com

Radno vrijeme i cijene

Mjesta za koja vodimo radno vrijeme i razinu cijena. Vremena se mijenjaju sa sezonom, mjerodavna je službena stranica.

MjestoRadno vrijemeCijenaSlužbena stranica
Trgovački centar Merces-€-
Tommy Ratac-€-
Konzum Makarska Center-€-
Suvenirnice na rivi-€-

Klima iz mjeseca u mjesec

Desetogodišnji prosjeci za Makarska: ovako mjesec obično izgleda, bez obzira na to što radi ovaj tjedan.

MjesecDan °CNoć °CKišnih danaMore °C
Siječanj1131116
Veljača1351015
Ožujak1571114
Travanj18101016
Svibanj23151319
Lipanj2820724
Srpanj3222327
Kolovoz3222627
Rujan2618925
Listopad2113923
Studeni1691320
Prosinac1351117

Zrak 2015. do 2024., more 2022. do 2024. Kišni dan računa se od 1 mm. Podaci: Open-Meteo.com

Plaže u mjestu Makarska

Plaža Nugal
Aktivnost

Plaža Nugal

Divlja skrivena uvala do koje se stiže samo stazom kroz šumu.

Foto: Tengilorg / CC BY 3.0

Plaža Nugal
Aktivnost

Plaža Nugal

Nugal je najdivlja plaža makarske rivijere i jedina do koje se ne može doći autom: šljunčana uvala usječena između okomitih stijena istočno od grada, do koje vodi samo staza kroz borovu šumu Osejave, dvadesetak minuta hoda od zadnjih kuća. Upravo taj pristup drži uvalu poluspraznom i u kolovozu, a onima koji dođu daje osjećaj koji uređene plaže nemaju: bijeli šljunak, tirkizno more i litice s tri strane, bez ijedne zgrade u kadru. Nugal je tradicionalno naturistička plaža, iako je danas mješovita, i to je dio njezine reputacije. Sadržaja nema nikakvih: nema tuševa, bara ni sjene osim uz rub, pa ponesite vodu, hranu i suncobran. Staza je markirana i prohodna, ali kamenita, pa obujte nešto čvrsto. Za dan koji spaja šetnju kroz borovinu, kupanje u najčišćem moru okolice i osjećaj da ste našli nešto svoje, Nugal je najbolji izbor rivijere.

Foto: Tengilorg / CC BY 3.0

Gradska plaža Makarska
Aktivnost

Gradska plaža Makarska

Dugi šljunčani luk u hladovini borova pod Biokovom.

Foto: Tony Hisgett from Birmingham, UK / CC BY 2.0

Gradska plaža Makarska
Aktivnost

Gradska plaža Makarska

Gradska plaža Makarske dugi je šljunčani luk koji se proteže od rive prema zapadu, s borovom šumom iznad i s Biokovom koje se diže iza nje: kilometar i pol bijelog šljunka, s morem koje se produbljuje postupno i s hladom koji na dijelu plaže dolazi do samog žala. Ovo je najveći kupališni pojas rivijere i jedan od najbolje opremljenih: tuševi, kabine, ležaljke, spasilačka služba, tereni za odbojku, tobogani i cijeli niz barova i restorana uz šetnicu. Plaža nosi plavu zastavu, a more je unatoč gustoći kupača čisto jer je uvala otvorena i struja stalno radi. Za obitelji je najbolji zapadni dio, gdje je ulaz najblaži; za plivače istočni, bliže rivi, gdje se brže dolazi do dubine. U srpnju i kolovozu dođite prije deset ili poslije pet, a popodne iskoristite hlad borova iza plaže, koji je ovdje pravi luksuz.

Savjet upućenih

Ostani do večeri: kad sunce potone iza otoka, stijena Biokova na nekoliko se minuta zarumeni.

Foto: Tony Hisgett from Birmingham, UK / CC BY 2.0

Plaža Buba
Aktivnost

Plaža Buba

Šljunčana uvala na rubu grada: bistro more i borovi nad žalom.

Foto: Mario Knezović / CC BY-SA 3.0

Plaža Buba
Aktivnost

Plaža Buba

Plaža Buba nalazi se na zapadnom rubu Makarske, tamo gdje se gradski pojas prekida i počinju uvale prema Tučepima: šljunčani žal pod borovima, s morem koje se brzo produbljuje i s mjestom koje je dovoljno daleko od centra da bude mirnije, a dovoljno blizu da se do njega dođe pješice za petnaest minuta. Buba je uređena bez pretjerivanja: ležaljke na dijelu plaže, tuševi, bar uz šetnicu i borovina koja daje hlad cijelo popodne. Ime, koje na dalmatinskom znači kukac, došlo je od nekadašnjeg lokala, a ostalo je uz plažu. More je ovdje čisto i hladnije nego u gradskoj uvali, jer struja između obale i Brača ne miruje. Za goste koji stanuju u zapadnom dijelu grada ovo je najbliža plaža, a za sve druge dobra alternativa gradskoj kad ova postane pretijesna. Šetnicom se nastavlja prema Tučepima i još tišim uvalama.

Foto: Mario Knezović / CC BY-SA 3.0

Plaža Cvitačka
Aktivnost

Plaža Cvitačka

Šljunčana plaža pod borovima, nad njom stijena Biokova.

Foto: Mario Knezović / CC BY-SA 3.0

Plaža Cvitačka
Aktivnost

Plaža Cvitačka

Plaža Cvitačka leži zapadno od Makarske, na putu prema Tučepima, i jedna je od onih koje domaći biraju kad im gradska postane pretijesna: šljunčani pojas pod gustom borovom šumom, s morem koje se produbljuje umjereno i s hladom koji ovdje traje cijelo popodne, jer borovi rastu do samog ruba žala. Iza plaže se diže zid Biokova, a pred njom se otvara kanal prema Braču, pa je kadar isti kao u gradu, samo bez gužve. Sadržaja ima taman koliko treba: tuševi, nekoliko ležaljki, sezonski bar, a sve ostalo je petnaest minuta hoda obalnom šetnicom natrag prema centru. More je čisto i svježije nego u makarskoj uvali jer struja između obale i otoka stalno radi. Za dan koji se planira oko sjene i mira, a ne oko sadržaja, Cvitačka je najbolji izbor u neposrednoj okolici; parkiralište uz cestu ljeti se popuni prije deset.

Savjet upućenih

Ostani do zalaska: sunce ovdje tone ravno u more i oboji stijenu Biokova u crveno.

Foto: Mario Knezović / CC BY-SA 3.0

Plaža Ramova
Aktivnost

Plaža Ramova

Mirna šljunčana uvala s prozirnim morem kraj Makarske.

Foto: OrlandoFax / CC BY 3.0

Plaža Ramova
Aktivnost

Plaža Ramova

Uvala Ramova mala je šljunčana draga na zapadnom rubu makarske rivijere, između grada i Tučepi, koju većina prolaznika ne primijeti jer je s ceste ne vidi: silazi se stubama ili obalnom šetnicom, a dolje čekaju bijeli šljunak, borovi do samog ruba i more koje je zbog otvorenosti prema jugozapadu bistro i svježe. Mjesta ima za pedesetak ručnika, pa je uvala u srpnju i kolovozu popodne puna, ali ujutro i predvečer ostane poluprazna. Sadržaja gotovo nema: sezonski bar, tuš i to je sve, ostalo ponesite. Upravo to je razlog zašto je domaći biraju: nema glazbe, nema ležaljki u redovima, nema tobogana, samo kamen i voda. Do Ramove se iz Makarske hoda dvadesetak minuta obalnom stazom kroz borovinu, što je najbolji način dolaska, jer parkiranje uz cestu iznad ljeti nije jednostavno. Kupanje traje do listopada.

Foto: OrlandoFax / CC BY 3.0

Plaža Ratac
Aktivnost

Plaža Ratac

Jednostavna šljunčana plaža s tirkiznim plićakom na rivijeri.

Foto: Василиса Поселкова / CC BY 3.0

Plaža Ratac
Aktivnost

Plaža Ratac

Plaža Ratac leži na zapadnom kraju makarske uvale i jedna je od onih koje rade posao bez pretenzija: šljunčani pojas s plitkim ulazom u more, borovima iznad i uređenim sadržajem koji pokriva sve što treba, a ne više od toga. Zbog plitkog i blagog ulaza ovo je omiljena adresa obitelji s malom djecom, koja u gradskoj uvali ne nalaze jednako miran ulaz; more se produbljuje postupno, a zaklonjenost od otvorenog mora drži valove malima i kad zapuše. Uz plažu su tuševi, kabine, ležaljke i nekoliko barova, a u zaleđu apartmani i trgovine, pa se ovdje ljetuje bez auta. Do rive se hoda petnaest minuta obalnom šetnicom, a do gradske plaže deset. Za goste koji stanuju u zapadnom dijelu Makarske ovo je najbliža voda, a za sve druge dobra zamjena kad gradska plaža postane pretijesna: iste planine iznad, isto more, manje ljudi.

Foto: Василиса Поселкова / CC BY 3.0

Naši savjeti

Što bismo mi radili oko Makarskaa

Jednodnevni izleti nadomak Makarskaa, uz rute i mirne kutke kojima se naša redakcija stalno vraća.

  • 12 km udaljenoBiokovoStrmi masiv nad makarskom rivijerom: stakleni Skywalk, vrh Sveti Jure (1762 m) i pogledi sve do Italije.

Rute za Makarska

  • 7 postaja

    Između dva poluotoka

    Od Kačićeva trga rivom do borove šume

    1. Kačićev trg
    2. Mletačka fontana
    3. Konkatedrala svetog Marka
    4. Makarska riva
    5. Poluotok Sveti Petar
    6. Franjevački samostan i Malakološki muzej
    7. Šetalište Osejava

Skriveni dragulji u gradu Makarska

Lukobran
Skriveni dragulj
Znamenitost

Lukobran

Šetnica na kamenom lukobranu s malim svjetionikom i pogledom na rivu i Biokovo.

Foto: kallerna / CC BY-SA 3.0

Lukobran
Znamenitost Skriveni dragulj

Lukobran

Lukobran zatvara makarsku luku sa zapadne strane i jedna je od najboljih šetnji u gradu koja ne traje dulje od deset minuta: kamena mola koja se pruža stotinjak metara u more, s malim svjetlom na kraju i s pogledom koji se otvara na sve strane, jer se s nje istovremeno vidi cijela riva, Biokovo iza grada i otvoreno more prema Braču. Mola je široka i prohodna, s klupama na nekoliko mjesta, a uz nju su vezani brodovi koji ujutro izlaze na izlete. Za ribolovce je ovo omiljena adresa u sumrak, a za sve druge najbolje mjesto za fotografiju grada: samo odavde stane cijeli polukrug luke s planinom iza u jedan kadar. Navečer se s lukobrana gleda kako se svjetla pale duž rive, a more između mola i obale ostaje mirno kao ogledalo. Dolazi se pješice s rive, a pristup je slobodan u svako doba.

Savjet upućenih

Dođite pred zalazak sunca: Biokovo se zažari iznad grada, a trajekt uplovljava u zadnjem svjetlu.

Foto: kallerna / CC BY-SA 3.0

Spomenik sv. Petra
Skriveni dragulj
Znamenitost

Spomenik sv. Petra

Kip svetog Petra na vrhu poluotoka: svetac s ključevima gleda na kanal, iza njega zalazi sunce.

Foto: kallerna / CC BY-SA 3.0

Spomenik sv. Petra
Znamenitost Skriveni dragulj

Spomenik sv. Petra

Kip svetog Petra stoji na vrhu istoimenog poluotoka, na mjestu gdje je do potresa 1962. stajala crkva svetog Petra po kojoj poluotok nosi ime: brončana figura svetaca s ključem u ruci, okrenuta prema moru, koju je grad postavio kao spomen na crkvu koja je nestala i kao znak brodovima koji ulaze u luku. Ključ nije slučajan: sveti Petar tradicionalno drži ključeve raja, a u pomorskim gradovima ga se štuje i kao onoga koji otvara i zatvara put. Do kipa se dolazi kružnom stazom oko poluotoka, deset minuta hoda od rive, kroz borovinu i uz kupališta na stijenama. Sam vrh je uređen kao vidikovac, s klupama i pločom koja objašnjava povijest mjesta. Ovdje se okuplja publika za zalazak, jer sunce pada točno u more između poluotoka i Brača; dođite pola sata prije i ostanite do plavog sata.

Savjet upućenih

Pola sata prije zalaska zauzmite stijenu ispod kipa: najbolji red za predstavu bez ulaznice.

Foto: kallerna / CC BY-SA 3.0

Istraži Makarska po kategoriji

Znamenitosti

13
Lukobran
Skriveni dragulj
Znamenitost

Lukobran

Šetnica na kamenom lukobranu s malim svjetionikom i pogledom na rivu i Biokovo.

Foto: kallerna / CC BY-SA 3.0

Lukobran
Znamenitost Skriveni dragulj

Lukobran

Lukobran zatvara makarsku luku sa zapadne strane i jedna je od najboljih šetnji u gradu koja ne traje dulje od deset minuta: kamena mola koja se pruža stotinjak metara u more, s malim svjetlom na kraju i s pogledom koji se otvara na sve strane, jer se s nje istovremeno vidi cijela riva, Biokovo iza grada i otvoreno more prema Braču. Mola je široka i prohodna, s klupama na nekoliko mjesta, a uz nju su vezani brodovi koji ujutro izlaze na izlete. Za ribolovce je ovo omiljena adresa u sumrak, a za sve druge najbolje mjesto za fotografiju grada: samo odavde stane cijeli polukrug luke s planinom iza u jedan kadar. Navečer se s lukobrana gleda kako se svjetla pale duž rive, a more između mola i obale ostaje mirno kao ogledalo. Dolazi se pješice s rive, a pristup je slobodan u svako doba.

Savjet upućenih

Dođite pred zalazak sunca: Biokovo se zažari iznad grada, a trajekt uplovljava u zadnjem svjetlu.

Foto: kallerna / CC BY-SA 3.0

Spomenik sv. Petra
Skriveni dragulj
Znamenitost

Spomenik sv. Petra

Kip svetog Petra na vrhu poluotoka: svetac s ključevima gleda na kanal, iza njega zalazi sunce.

Foto: kallerna / CC BY-SA 3.0

Spomenik sv. Petra
Znamenitost Skriveni dragulj

Spomenik sv. Petra

Kip svetog Petra stoji na vrhu istoimenog poluotoka, na mjestu gdje je do potresa 1962. stajala crkva svetog Petra po kojoj poluotok nosi ime: brončana figura svetaca s ključem u ruci, okrenuta prema moru, koju je grad postavio kao spomen na crkvu koja je nestala i kao znak brodovima koji ulaze u luku. Ključ nije slučajan: sveti Petar tradicionalno drži ključeve raja, a u pomorskim gradovima ga se štuje i kao onoga koji otvara i zatvara put. Do kipa se dolazi kružnom stazom oko poluotoka, deset minuta hoda od rive, kroz borovinu i uz kupališta na stijenama. Sam vrh je uređen kao vidikovac, s klupama i pločom koja objašnjava povijest mjesta. Ovdje se okuplja publika za zalazak, jer sunce pada točno u more između poluotoka i Brača; dođite pola sata prije i ostanite do plavog sata.

Savjet upućenih

Pola sata prije zalaska zauzmite stijenu ispod kipa: najbolji red za predstavu bez ulaznice.

Foto: kallerna / CC BY-SA 3.0

Konkatedrala svetog Marka
Znamenitost

Konkatedrala svetog Marka

Ljupka barokna crkva od svijetloga kamena koja dominira glavnim trgom Makarske.

Foto: KaZoria / CC BY-SA 4.0

Konkatedrala svetog Marka
Znamenitost

Konkatedrala svetog Marka

Konkatedrala svetog Marka glavna je crkva Makarske i najskladnija barokna građevina cijele rivijere: podignuta je sredinom 18. stoljeća od svijetlog brčkog kamena, s pročeljem koje zatvara Kačićev trg i sa zvonikom koji se s mora vidi prije nego išta drugo u gradu. Makarska je stoljećima bila sjedište biskupije, pa crkva ima naslov konkatedrale i unutrašnjost koja je za grad ove veličine neočekivano bogata: mramorni oltari, propovjedaonica i orgulje, uz sliku svetog Marka i nekoliko djela iz mletačkog kruga. Ispred crkve stoji barokna fontana iz 18. stoljeća, a oko nje kavane koje trg drže živim do noći. Ulaz je slobodan, a crkva radi uz mise; obiđite je prijepodne, kad kroz južne prozore ulazi svjetlo koje kamen čini gotovo bijelim. Iza crkve počinje uspon prema Biokovu, pa je ovo prirodna prva postaja svakog razgleda.

Foto: KaZoria / CC BY-SA 4.0

Franjevački samostan i Malakološki muzej
Znamenitost

Franjevački samostan i Malakološki muzej

Samostan uz more koji skriva jednu od najbogatijih zbirki školjaka u Europi.

Foto: Krzysztof Bergier / CC BY-SA 3.0

Franjevački samostan i Malakološki muzej
Znamenitost

Franjevački samostan i Malakološki muzej

Franjevački samostan stoji na istočnom kraju makarske uvale, uz more, i čuva zbirku zbog koje ga posjećuju i oni koje samostani inače ne zanimaju: Malakološki muzej s više tisuća školjaka i puževa iz svih svjetskih mora, koji je od pedesetih godina prošlog stoljeća skupljao fra Jure Radić, redovnik i prirodoslovac. Zbirka je jedna od najvažnijih te vrste u Europi, s primjercima koje su donosili pomorci s dalekih plovidbi, a uz nju samostan drži i knjižnicu, herbarij i geološku zbirku Biokova. Sam samostan potječe iz 16. stoljeća, s klaustrom, crkvom Uznesenja Marijina i vrtom koji se spušta prema moru; u crkvi je i velika mozaična kompozicija suvremenog autora. Ulaznica za muzej je skromna, obilazak traje sat, a prostor je hladan i tih usred najprometnijeg dijela grada. Za kišni ili prevruć sat u Makarskoj, ovo je najbolji izbor.

Foto: Krzysztof Bergier / CC BY-SA 3.0

Kačićev trg
Znamenitost

Kačićev trg

Živo srce staroga grada, okruženo baroknim palačama i kafićima.

Foto: Hedwig Storch / CC BY-SA 3.0

Kačićev trg
Znamenitost

Kačićev trg

Kačićev trg srce je Makarske i mjesto na kojem se grad okuplja od jutra do noći: prostrani pravokutnik zatvoren baroknim pročeljima i konkatedralom svetog Marka, s kipom Andrije Kačića Miošića u sredini i s kavanama koje su ovdje stalne kao i kamen. Kačić je bio franjevac i pjesnik iz Brista kraj Makarske, a njegov Razgovor ugodni naroda slovinskoga iz 1756. bio je stoljećima najčitanija hrvatska knjiga: pjesme o junacima i bitkama koje su se pamtile napamet i pjevale uz gusle, i to je razlog zašto mu spomenik stoji na glavnom trgu. Trg je pješački i povezuje sve što je u gradu važno: rivu na jednoj strani, tržnicu na drugoj, uspon prema Biokovu iza crkve. Ljeti je pozornica koncerata i festivala, a zimi adventa. Sjednite pod platanama u kasno popodne: to je najbolji sat na trgu, prije nego se riva napuni.

Foto: Hedwig Storch / CC BY-SA 3.0

Svetište Vepric
Znamenitost

Svetište Vepric

Mirno svetište za tih predah, podalje od vreve na Rivi.

Foto: Piotr Marek Kisielew… / CC BY-SA 3.0

Svetište Vepric
Znamenitost

Svetište Vepric

Svetište Vepric jedno je od najvažnijih marijanskih odredišta Hrvatske i mjesto koje se opisuje kao hrvatski Lourdes: prirodna špilja u stijeni podno Biokova, tri kilometra od Makarske, koju je 1908. biskup Juraj Carić uredio kao svetište po uzoru na francuski Lourdes, s kipom Bogorodice u niši, oltarom pod otvorenim nebom i klupama u borovoj šumi. Prostor je namjerno ostavljen prirodnim: nema velike bazilike ni betonskih platoa, samo staze, potok, jezerce i stijena, pa je Vepric jednako ugodan hodočasnicima i onima koji dolaze zbog mira i hlada. Mise se služe na otvorenom, a najveći skupovi su na blagdan Male Gospe u rujnu i na Veliku Gospu u kolovozu, kad ovamo stižu tisuće ljudi. Ulaz je slobodan, a prostor otvoren cijeli dan. Do svetišta se iz Makarske vozi pet minuta ili se hoda uz cestu tridesetak.

Savjet upućenih

Posjetite ga rano ujutro, kad je najmirnije i bez gužve.

Foto: Piotr Marek Kisielew… / CC BY-SA 3.0

Još 7 mjesta
  • Veliki kaštel
  • Mletačka fontana
  • Spomenik Andriji Kačiću Miošiću
  • Crkva svetog Filipa Nerija
  • Crkva svetog Petra
  • Kaštel Kotišina
  • Svjetionik Sveti Petar

Aktivnosti

19
Poluotok Sveti Petar
Aktivnost

Poluotok Sveti Petar

Borovima obrastao poluotok sa svjetionikom, savršen za šetnju u suton.

Foto: Tengilorg / CC BY 3.0

Poluotok Sveti Petar
Aktivnost

Poluotok Sveti Petar

Poluotok Sveti Petar zapadna je ruka koja zatvara makarsku luku i najlakši zeleni predah u gradu: borova šuma na niskom rtu, s kružnom stazom uz more, kupalištima na stijenama i svjetionikom na samom vrhu. Na poluotoku je nekad stajala crkva svetog Petra, po kojoj nosi ime, a potres iz 1962. srušio je ono što je od nje ostalo; danas na tom mjestu stoji kapelica. Krug oko poluotoka traje dvadeset minuta i vodi kroz hlad cijelim putem, s klupama i s pogledom koji se mijenja svakih pedeset metara: grad i Biokovo s jedne strane, otvoreno more prema Braču s druge. Uz stazu su ulazi u more preko stijena i ljestava, a u sezoni radi i bar. Ovo je najbolji zalazak u Makarskoj, jer sunce pada točno između vrha poluotoka i Brača; dođite pola sata prije i uzmite klupu okrenutu prema zapadu.

Foto: Tengilorg / CC BY 3.0

Plaža Nugal
Aktivnost

Plaža Nugal

Divlja skrivena uvala do koje se stiže samo stazom kroz šumu.

Foto: Tengilorg / CC BY 3.0

Plaža Nugal
Aktivnost

Plaža Nugal

Nugal je najdivlja plaža makarske rivijere i jedina do koje se ne može doći autom: šljunčana uvala usječena između okomitih stijena istočno od grada, do koje vodi samo staza kroz borovu šumu Osejave, dvadesetak minuta hoda od zadnjih kuća. Upravo taj pristup drži uvalu poluspraznom i u kolovozu, a onima koji dođu daje osjećaj koji uređene plaže nemaju: bijeli šljunak, tirkizno more i litice s tri strane, bez ijedne zgrade u kadru. Nugal je tradicionalno naturistička plaža, iako je danas mješovita, i to je dio njezine reputacije. Sadržaja nema nikakvih: nema tuševa, bara ni sjene osim uz rub, pa ponesite vodu, hranu i suncobran. Staza je markirana i prohodna, ali kamenita, pa obujte nešto čvrsto. Za dan koji spaja šetnju kroz borovinu, kupanje u najčišćem moru okolice i osjećaj da ste našli nešto svoje, Nugal je najbolji izbor rivijere.

Foto: Tengilorg / CC BY 3.0

Makarska riva
Aktivnost

Makarska riva

Šetnica uz luku obrubljena palmama gdje Makarani šeću i večeraju.

Foto: Bizutage / CC BY-SA 3.0

Makarska riva
Aktivnost

Makarska riva

Makarska riva jedna je od najljepših obalnih šetnica Dalmacije i mjesto koje objašnjava zašto grad izgleda kao razglednica: polukružna luka zatvorena poluotocima Sveti Petar i Osejava, s palmama u nizu, kamenim pločnikom, brodicama uz obalu i s Biokovom koje se iza kuća diže gotovo okomito, tisuću i pol metara uvis. Riva je pješačka cijelom dužinom, s kavanama i restoranima s jedne i morem s druge strane, a ljeti se od sedam navečer pretvara u korzo kojim prođe cijeli grad i svi njegovi gosti. Odavde kreću izletni brodovi prema Braču, Hvaru i uvalama rivijere, a karte se kupuju na molu. Najbolji trenutak je plavi sat nakon zalaska: sunce padne iza Brača, planina iza leđa poprimi ljubičastu boju, a svjetla se upale u vodi. Za jednu fotografiju koja objašnjava Makarsku, dovoljna je ova: palme, brodice i zid Biokova iznad.

Foto: Bizutage / CC BY-SA 3.0

Šetalište Osejava
Aktivnost

Šetalište Osejava

Mirisna staza u sjeni borova uz hridi na rubu grada.

Foto: TheMarkOnWiki55 / CC BY-SA 4.0

Šetalište Osejava
Aktivnost

Šetalište Osejava

Šetnica Osejava istočni je pandan poluotoku Sveti Petar i najljepša obalna staza Makarske: put uz samu liticu ispod borove šume, koji od rive vodi oko poluotoka Osejava i dalje prema uvali Nugal, uvijek u hladu i uvijek nad morem. Staza je uređena, s ogradama na izloženim dijelovima, klupama i mjestima za silazak do stijena s kojih se pliva; more je ovdje duboko i bistro jer nema plaže koja bi ga zamutila. Osejava je i vojna povijest u malom: u stijeni su ostaci topničkih položaja iz austrougarskog i jugoslavenskog razdoblja, s otvorima koji gledaju prema Braču, a danas služe kao hladovita mjesta za predah. Krug od rive do vidikovca i natrag traje pola sata; tko nastavi prema Nugalu, ostaje na stazi još dvadesetak minuta. Najbolji trenutak je jutro, kad je staza prazna i kad sunce dolazi s istoka preko planine.

Foto: TheMarkOnWiki55 / CC BY-SA 4.0

Luka Makarska
Aktivnost

Luka Makarska

Palme, brodice i večernja šetnja uz zaštićenu makarsku luku.

Foto: Silverije / CC BY-SA 4.0

Luka Makarska
Aktivnost

Luka Makarska

Makarska luka polukružna je uvala zatvorena poluotocima Sveti Petar i Osejava i jedno od najzaštićenijih pristaništa srednjeg Jadrana: upravo je taj oblik razlog zašto je grad ovdje i nastao, jer je brodovima nudio zaklon od svih vjetrova osim juga. Danas su uz molove vezane ribarice, izletni brodovi i jahte, a lučka kapetanija i trajektni terminal drže vezu s Bračem, čiji je Sumartin udaljen sat vožnje. Za posjetitelja luka je polazna točka svega što se radi na moru: izleti prema Braču, Hvaru, uvalama rivijere i na cjelodnevna krstarenja s ručkom, uz najam brodica i ronilačke ture. Karte se kupuju na štandovima uz mol, a polasci su ujutro. Ujutro u sedam luka je radno mjesto: ribari istovaruju, kafići se otvaraju, brodovi se pune. Navečer je pozornica: svjetla u vodi, jarboli i Biokovo koje potamni prije neba.

Savjet upućenih

U suton prošeći na poluotok Sveti Petar: iz parka na njegovu vrhu puca pogled na luku, grad i Biokovo.

Foto: Silverije / CC BY-SA 4.0

Gradska plaža Makarska
Aktivnost

Gradska plaža Makarska

Dugi šljunčani luk u hladovini borova pod Biokovom.

Foto: Tony Hisgett from Birmingham, UK / CC BY 2.0

Gradska plaža Makarska
Aktivnost

Gradska plaža Makarska

Gradska plaža Makarske dugi je šljunčani luk koji se proteže od rive prema zapadu, s borovom šumom iznad i s Biokovom koje se diže iza nje: kilometar i pol bijelog šljunka, s morem koje se produbljuje postupno i s hladom koji na dijelu plaže dolazi do samog žala. Ovo je najveći kupališni pojas rivijere i jedan od najbolje opremljenih: tuševi, kabine, ležaljke, spasilačka služba, tereni za odbojku, tobogani i cijeli niz barova i restorana uz šetnicu. Plaža nosi plavu zastavu, a more je unatoč gustoći kupača čisto jer je uvala otvorena i struja stalno radi. Za obitelji je najbolji zapadni dio, gdje je ulaz najblaži; za plivače istočni, bliže rivi, gdje se brže dolazi do dubine. U srpnju i kolovozu dođite prije deset ili poslije pet, a popodne iskoristite hlad borova iza plaže, koji je ovdje pravi luksuz.

Savjet upućenih

Ostani do večeri: kad sunce potone iza otoka, stijena Biokova na nekoliko se minuta zarumeni.

Foto: Tony Hisgett from Birmingham, UK / CC BY 2.0

Još 13 mjesta
  • Ulaz u park prirode Biokovo
  • Zvjezdarnica Makarska
  • Astro Park
  • Gradski muzej Makarska
  • Plaža Buba
  • Plaža Cvitačka
  • Plaža Ramova
  • Plaža Ratac
  • Park šuma Osejava
  • Botanički vrt Kotišina
  • Plaža Garma
  • Staza franjevaca
  • Vidikovac Osejava

Hrana i piće

1
Još 1 mjesta
  • Grotta

Kupovina

4
Još 4 mjesta
  • Trgovački centar Merces
  • Tommy Ratac
  • Konzum Makarska Center
  • Suvenirnice na rivi

Makarska: kratki odgovori

Koja zračna luka za Makarsku?
Split, oko 90 kilometara sjeverno. Shuttle i obalna autobusna linija trebaju devedesetak minuta do dva sata. S juga je alternativa zračna luka Dubrovnik, oko dva i pol sata.
Može li se na Biokovo bez auta?
Da, ali samo organiziranim prijevozom: minibus ture iz Makarske voze cestom do Skywalka i Svetog Jure. Cesta kroz park je uska s ugibalištima, pa mnogi upravo to biraju. Pješice je uspon ozbiljna cjelodnevna planinska tura, ne šetnja.
Kada je najbolje doći u Makarsku?
Lipanj i rujan: more je toplo, šetnica živi, a na plaži ima mjesta. Srpanj i kolovoz donose najviše cijene i najpunije plaže cijele rivijere. Na Biokovu je vidljivost najbolja početkom ljeta i početkom jeseni.

CroVenture App

Istraži Makarska uz CroVenture

Mjesta se otključavaju čim do njih dođeš, uz putovnicu koja se puni dok istražuješ.