Prijeđi na sadržaj
Svi gradovi

Korčula. Što vidjeti, karta i skrivena mjesta

40 odabranih mjesta· 8 skrivenih dragulja· 1 nadolazećih događanja
Korčula
Foto: Andrea Musi / CC BY 2.0

Grad Korčula riblja je kost kamenih uličica na utvrđenom ovalu, osmišljena tako da zapadna strana hvata maestral, a istočna ostaje zaklonjena od bure, srednjovjekovno urbanističko planiranje u najpraktičnijem izdanju. Grad svojata Marka Pola kao sina, i što god povjesničari rekli, mletačko lice mjesta brani tu tezu. Ljetnim večerima na pozornicu uz zidine izlazi moreška, mačevni ples koji se ovdje izvodi stoljećima.

Okolo: vinogradi Lumbarde nad pješčanim plažama i taksi brodice do borovih otočića korčulanskog arhipelaga.

Korčula: stari grad u obliku riblje kosti, Moreška i Lumbarda

Sljedećih 7 dana

Podaci o vremenu: Open-Meteo.com

Radno vrijeme i cijene

Mjesta za koja vodimo radno vrijeme i razinu cijena. Vremena se mijenjaju sa sezonom, mjerodavna je službena stranica.

MjestoRadno vrijemeCijenaSlužbena stranica
Hum Peak above Vela LukaUvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri pristup, vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.--

Klima iz mjeseca u mjesec

Desetogodišnji prosjeci za Korčula: ovako mjesec obično izgleda, bez obzira na to što radi ovaj tjedan.

MjesecDan °CNoć °CKišnih danaMore °C
Siječanj1151116
Veljača1361115
Ožujak1581015
Travanj1810916
Svibanj23151019
Lipanj2820524
Srpanj3222226
Kolovoz3222526
Rujan2618825
Listopad2114923
Studeni16111420
Prosinac1371117

Zrak 2015. do 2024., more 2022. do 2024. Kišni dan računa se od 1 mm. Podaci: Open-Meteo.com

Plaže u mjestu Korčula

Pupnatska Luka Beach
Legendarno
Aktivnost

Pupnatska Luka Beach

Zaklonjena uvala na obali Korčule, omeđena obroncima obraslim borovima.

Foto: Andrea Musi / CC BY 2.0

Pupnatska Luka Beach
Aktivnost Legendarno

Pupnatska Luka Beach

Pupnatska luka uvala je na južnoj obali otoka, ispod sela Pupnat, i mnogi je drže najljepšom plažom Korčule: bijeli šljunak u obliku potkove, borovi do samog ruba vode i more koje zbog dubine i podloge prelazi iz svijetlog tirkiza u tamnoplavo u nekoliko metara. Uvala je okrenuta prema jugu i otvorena, pa je more svježe, a kad puše jugo, dolazi val. Do plaže se s glavne otočne ceste spušta uskom asfaltnom cestom sa serpentinama, oko dva kilometra; parkiralište je maleno i ljeti se popuni prije podneva, pa dolazak s obilaskom u deset ujutro nije pretjeran oprez. Na plaži rade dva bara i najam ležaljki, sanitarije su skromne. Od grada Korčule je dvanaest kilometara, a autobus vozi rijetko, pa računajte na automobil ili skuter.

Foto: Andrea Musi / CC BY 2.0

Žitna Beach
Aktivnost

Žitna Beach

Opuštena plaža na Korčuli, lako dostupna i lako se na njoj skrasiti.

Foto: Kris Sliver / CC BY-SA 3.0

Žitna Beach
Aktivnost

Žitna Beach

Žitna je uvala na južnoj obali otoka ispod sela Čara, s dvije plaže odvojene rtom: većom, šljunčanom, uz koju je parkiralište i sezonski bar, i manjom, do koje se dolazi stazom uz stijene. More je ovdje otvoreno prema jugu i zato bistro, a dubina raste umjereno, pa je plivanje ugodno i onima koji ne vole odmah duboku vodu. Iza plaže su vinogradi u kojima se uzgaja pošip, bijela sorta koja potječe upravo iz Čare i susjedne Smokvice i danas je najpoznatije korčulansko vino. Do Žitne se s glavne ceste spušta asfaltnom cestom, oko četiri kilometra od Čare, a parkiralište je malo. Sjene ima malo, pa suncobran nije loša ideja; najbolje je vrijeme kasno poslijepodne, kad se stijene ohlade.

Foto: Kris Sliver / CC BY-SA 3.0

Plaža Bilin žal, Lumbarda
Aktivnost

Plaža Bilin žal, Lumbarda

Plitka tirkizna uvala među vinogradima Lumbarde.

Foto: Silverije / CC0

Plaža Bilin žal, Lumbarda
Aktivnost

Plaža Bilin žal, Lumbarda

Bilin žal leži istočno od Lumbarde, sela pet kilometara od grada Korčule, i jedna je od rijetkih pravih pješčanih plaža na jadranskim otocima. Pijesak nije nanesen nego potječe iz same okolice: Lumbarda leži na pješčenjaku, a isto to tlo daje i grk, bijelu sortu grožđa koja uspijeva u pješčanim vinogradima lumbarajskog polja. More je plitko i ulazi se dugo, pa je plaža jedna od najboljih na otoku za obitelji s malom djecom. Uz plažu su barovi, tuševi i najam ležaljki, a u zaleđu vinogradi u kojima se grk bere krajem kolovoza. Lumbarda je bila i grčka kolonija: Lumbardska psefizma iz 3. stoljeća prije Krista, najstariji kameni natpis u Hrvatskoj, popisuje podjelu zemlje doseljenicima s otoka Visa.

Foto: Silverije / CC0

Vela Pržina Beach
Aktivnost

Vela Pržina Beach

Otvorena plaža na Korčuli, okrenuta prema širokom pojasu mora.

Foto: Nikl Gábor / CC BY-SA 3.0

Vela Pržina Beach
Aktivnost

Vela Pržina Beach

Vela Pržina pješčana je plaža na južnoj strani lumbarajskog poluotoka, okrenuta prema otvorenom moru i Lastovu, i po pijesku je jedina prava usporediva s Bilinim žalom na sjevernoj strani. Razlika je u izloženosti: dok je sjeverna strana zaklonjena, ovdje val dolazi ravno s pučine, pa je more svježije, a kad zapuše jugo, valovi su dovoljno veliki da se djeca zabave, a plivači paze. Pijesak je fin i svijetao, ulazak postupan, a okolo su vinogradi grka i nekoliko konoba. Plaža ima tuš, ležaljke i bar, a parkiralište je uz cestu iz Lumbarde, odakle se hoda pet minuta. Od grada Korčule dolazi se autobusom ili biciklom, oko šest kilometara. Popodne je gužva najveća, jutro je mirno i more najbistrije.

Foto: Nikl Gábor / CC BY-SA 3.0

Brna Bay
Aktivnost

Brna Bay

Duboka, zaklonjena uvala na Korčuli, s mirnom vodom dobro zaštićenom od vjetra.

Foto: Photograph by Greg O'Beirne / CC BY 2.5

Brna Bay
Aktivnost

Brna Bay

Brna je duboka uvala na južnoj obali otoka, luka sela Smokvice koje leži pet kilometara više na padini. Uvala je uska i uvučena, pa je zaklonjena i od bure i od većine juga, a to je razlog zbog kojeg su ovdje smokvičke obitelji stoljećima držale brodice i izvozile vino; danas je Brna maleno ljetovalište s nekoliko hotela, marinom i rivom uz koju se šeta. More je mirno gotovo cijelo ljeto, dubina raste polako, a obala je uređena s betonskim platoima i nekoliko šljunčanih uvala. Uz Brnu je i uvala Istruga s ljekovitim blatom. Sadržaji su skromni ali dostatni: trgovina, nekoliko restorana i najam plovila. Za goste koji traže tiho mjesto s morem pred vratima ovo je bolji izbor od grada Korčule.

Foto: Photograph by Greg O'Beirne / CC BY 2.5

Istruga Beach
Aktivnost

Istruga Beach

Mirnija plaža na Korčuli, korak dalje od prometnijih dijelova obale.

Foto: Muleni at English Wikipedia / Public domain

Istruga Beach
Aktivnost

Istruga Beach

Istruga je plitka uvala zapadno od Brne, poznata po ljekovitom blatu koje se taloži na njezinu dnu. Uvala je gotovo odvojena od otvorenog mora niskim pojasom pijeska i šljunka, pa se voda u njoj zagrijava brže nego drugdje, a mineralni mulj, peloid, nastaje razgradnjom morskih organizama u tom toplom, mirnom okolišu. Mještani ga stoljećima koriste za oblaganje bolnih zglobova i kožne tegobe, a ljeti se ovdje vide kupači premazani sivim slojem koji se suši na suncu prije nego što ga isperu u moru. More je vrlo plitko, ulazi se dugo i dno je meko, pa uvala odgovara i maloj djeci. Sadržaja nema, ni tuša ni bara, a najbliža je trgovina u Brni, kilometar i pol dalje uz obalu.

Foto: Muleni at English Wikipedia / Public domain

Naši savjeti

Što bismo mi radili oko Korčulaa

Jednodnevni izleti nadomak Korčulaa, uz rute i mirne kutke kojima se naša redakcija stalno vraća.

Rute za Korčula

  • 7 postaja

    Riblja kost Korčule

    Kroz kopnena vrata do sjeverne kule

    1. Kopnena vrata i kula Veliki Revelin
    2. Gradske zidine i kule
    3. Katedrala svetog Marka
    4. Korčula Town Museum
    5. Kuća Marka Pola
    6. All Saints Church
    7. Zakerjan Tower

Skriveni dragulji u gradu Korčula

Pupnatska Luka Beach
Legendarno
Aktivnost

Pupnatska Luka Beach

Zaklonjena uvala na obali Korčule, omeđena obroncima obraslim borovima.

Foto: Andrea Musi / CC BY 2.0

Pupnatska Luka Beach
Aktivnost Legendarno

Pupnatska Luka Beach

Pupnatska luka uvala je na južnoj obali otoka, ispod sela Pupnat, i mnogi je drže najljepšom plažom Korčule: bijeli šljunak u obliku potkove, borovi do samog ruba vode i more koje zbog dubine i podloge prelazi iz svijetlog tirkiza u tamnoplavo u nekoliko metara. Uvala je okrenuta prema jugu i otvorena, pa je more svježe, a kad puše jugo, dolazi val. Do plaže se s glavne otočne ceste spušta uskom asfaltnom cestom sa serpentinama, oko dva kilometra; parkiralište je maleno i ljeti se popuni prije podneva, pa dolazak s obilaskom u deset ujutro nije pretjeran oprez. Na plaži rade dva bara i najam ležaljki, sanitarije su skromne. Od grada Korčule je dvanaest kilometara, a autobus vozi rijetko, pa računajte na automobil ili skuter.

Foto: Andrea Musi / CC BY 2.0

Vela Spila Cave
Legendarno
Znamenitost

Vela Spila Cave

Široki ulaz u spilju na obronku iznad Vele Luke.

Foto: d.graso / CC BY 3.0

Vela Spila Cave
Znamenitost Legendarno

Vela Spila Cave

Vela spila je velika krška špilja na obronku iznad Vele Luke, s prostranom dvoranom i dvama otvorima u svodu kroz koje ulazi dnevno svjetlo, pa je unutra svijetlo i bez rasvjete. Arheološki je to jedno od najvažnijih nalazišta na Jadranu: iskopavanja su pokazala neprekinut niz slojeva od gornjeg paleolitika, otprilike prije dvadeset tisuća godina, preko mezolitika i neolitika do brončanog doba. U slojevima su nađeni kameni i koštani alat, ostaci ognjišta i životinjskih kostiju te rana keramika, među kojom i figuralni ulomci koji se ubrajaju u najstarije te vrste u Europi. Do špilje vodi asfaltna cesta i posljednji dio staze iz Vele Luke, uspon od dvadesetak minuta. Ulaz se plaća, a nalazi se izlažu u Centru za kulturu u mjestu.

Foto: d.graso / CC BY 3.0

Stari grad Korčula
Legendarno
Znamenitost

Stari grad Korčula

Utvrđeni poluotok s ulicama poredanima u obliku riblje kosti.

Foto: lienyuan lee / CC BY 3.0

Stari grad Korčula
Znamenitost Legendarno

Stari grad Korčula

Stari grad Korčula stoji na ovalnom poluotoku koji ulazi u Pelješki kanal i jedan je od najbolje očuvanih srednjovjekovnih gradova na Jadranu. Tlocrt mu je poznat po obliku riblje kosti: jedna glavna ulica prolazi hrptom poluotoka, a iz nje se na obje strane odvajaju uske ulice prema moru. Raspored nije ukras nego rješenje: ulice na istočnoj strani blago su zakrivljene da razbiju buru, a one na zapadnoj ravne da propuste ljetni maestral, pa se grad hladi sam. Korčula je imala vlastiti statut već 1214., jedan od najstarijih pravnih dokumenata ovog dijela Europe, kojim su uređeni gradnja, trgovina i obveze građana. Jezgra je mala i obiđe se za sat vremena, no za pravu sliku dođite rano ujutro ili nakon što otplove izletnički brodovi.

Foto: lienyuan lee / CC BY 3.0

Istraži Korčula po kategoriji

Znamenitosti

18
Vela Spila Cave
Legendarno
Znamenitost

Vela Spila Cave

Široki ulaz u spilju na obronku iznad Vele Luke.

Foto: d.graso / CC BY 3.0

Vela Spila Cave
Znamenitost Legendarno

Vela Spila Cave

Vela spila je velika krška špilja na obronku iznad Vele Luke, s prostranom dvoranom i dvama otvorima u svodu kroz koje ulazi dnevno svjetlo, pa je unutra svijetlo i bez rasvjete. Arheološki je to jedno od najvažnijih nalazišta na Jadranu: iskopavanja su pokazala neprekinut niz slojeva od gornjeg paleolitika, otprilike prije dvadeset tisuća godina, preko mezolitika i neolitika do brončanog doba. U slojevima su nađeni kameni i koštani alat, ostaci ognjišta i životinjskih kostiju te rana keramika, među kojom i figuralni ulomci koji se ubrajaju u najstarije te vrste u Europi. Do špilje vodi asfaltna cesta i posljednji dio staze iz Vele Luke, uspon od dvadesetak minuta. Ulaz se plaća, a nalazi se izlažu u Centru za kulturu u mjestu.

Foto: d.graso / CC BY 3.0

Stari grad Korčula
Legendarno
Znamenitost

Stari grad Korčula

Utvrđeni poluotok s ulicama poredanima u obliku riblje kosti.

Foto: lienyuan lee / CC BY 3.0

Stari grad Korčula
Znamenitost Legendarno

Stari grad Korčula

Stari grad Korčula stoji na ovalnom poluotoku koji ulazi u Pelješki kanal i jedan je od najbolje očuvanih srednjovjekovnih gradova na Jadranu. Tlocrt mu je poznat po obliku riblje kosti: jedna glavna ulica prolazi hrptom poluotoka, a iz nje se na obje strane odvajaju uske ulice prema moru. Raspored nije ukras nego rješenje: ulice na istočnoj strani blago su zakrivljene da razbiju buru, a one na zapadnoj ravne da propuste ljetni maestral, pa se grad hladi sam. Korčula je imala vlastiti statut već 1214., jedan od najstarijih pravnih dokumenata ovog dijela Europe, kojim su uređeni gradnja, trgovina i obveze građana. Jezgra je mala i obiđe se za sat vremena, no za pravu sliku dođite rano ujutro ili nakon što otplove izletnički brodovi.

Foto: lienyuan lee / CC BY 3.0

Samostan Gospe od Anđela
Skriveni dragulj
Znamenitost

Samostan Gospe od Anđela

Samostan, mirno mjesto duhovne i kulturne baštine.

Foto: Añtó| Àntó (talk) 10:13, 25 February 2009 (UTC) / Public domain

Samostan Gospe od Anđela
Znamenitost Skriveni dragulj

Samostan Gospe od Anđela

Samostan Gospe od Anđela stoji na strmoj padini iznad Orebića, na pelješkoj strani kanala nasuprot Korčuli, oko sto pedeset metara iznad mora. Franjevci su ga podigli u 15. stoljeću uz crkvu s gotičkim obilježjima, a mjesto nije birano slučajno: odavde se nadzire cijeli kanal, pa je samostan stoljećima bio i orijentir i zavjetno mjesto pomoraca. Kapetani iz Orebića, koji su u 19. stoljeću plovili svijetom, ostavljali su ovdje zavjetne slike svojih brodova, a brodovi bi pri prolasku kanalom trubili prema samostanu. Uz crkvu je klaustar, mala zbirka i groblje kapetanskih obitelji. Do samostana vodi cesta i pješačka staza iz Orebića, uspon od pola sata; pogled na korčulanski stari grad odozgo najbolji je koji postoji.

Savjet upućenih

Odjeni se prikladno; mnogi samostani traže pokrivena ramena i koljena.

Foto: Añtó| Àntó (talk) 10:13, 25 February 2009 (UTC) / Public domain

Tvrđava sv. Vlaha
Skriveni dragulj
Znamenitost

Tvrđava sv. Vlaha

Povijesna utvrda, svjedok burne prošlosti kraja.

Foto: Jakovbrcic1 / CC BY-SA 4.0

Tvrđava sv. Vlaha
Znamenitost Skriveni dragulj

Tvrđava sv. Vlaha

Utvrda svetog Vlaha dio je obrambenog sustava koji je Korčulu štitio sa zapadne strane, tamo gdje se kanal najviše otvara prema pučini i odakle je opasnost redovito dolazila. Ime nosi po svetom Vlahu, štovanom na cijelom južnom Jadranu kao zaštitniku od nevolja, a zdanje pripada nizu kula i bastiona podignutih tijekom mletačke vlasti, kad se obrana morala prilagoditi topovima. Najozbiljniju je kušnju grad prošao 1571., kad je pred zidine doplovila osmanska flota pod zapovjedništvom Uluz Alija; većina se stanovništva sklonila, a preostali branitelji predvođeni svećenikom Antunom Rozanovićem održali su zidine i grad nije pao. Danas se do utvrde dolazi šetnicom uz more, a s njezine se terase gleda prema Pelješcu i zalasku sunca.

Savjet upućenih

Teren je često neuređen; obuj čvrste cipele i pripazi na rubove.

Foto: Jakovbrcic1 / CC BY-SA 4.0

Korčula Town Museum
Znamenitost

Korčula Town Museum

Mali muzej smješten u kamenim uličicama korčulanskog starog grada.

Foto: rene boulay / CC BY-SA 3.0

Korčula Town Museum
Znamenitost

Korčula Town Museum

Gradski muzej Korčule smješten je u renesansnoj palači Gabrielis na trgu pred katedralom i prikazuje ono po čemu je otok stoljećima živio: kamen, brodove i vino. Zbirka klesarstva pokazuje alat i uzorke iz vrnikih kamenoloma, iz kojih je vađen kamen za korčulanske crkve i za građevine drugdje na Jadranu, a brodograditeljska soba objašnjava kako se u Korčuli gradilo drvenim tehnikama koje su se držale do 20. stoljeća. U prizemlju je kopija Lumbardske psefizme, grčkog natpisa iz 3. stoljeća prije Krista. Postav prati kućni inventar, oružje i dokumenti gradske uprave, a sama palača s dvorišnim stubištem vrijedi kao izložak. Muzej je malen, obilazak traje četrdesetak minuta, a radno vrijeme je sezonski produženo.

Foto: rene boulay / CC BY-SA 3.0

Zakerjan Tower
Znamenitost

Zakerjan Tower

Kamena kula koja obilježava jedan kut zidina korčulanskog starog grada.

Foto: lienyuan lee / CC BY 3.0

Zakerjan Tower
Znamenitost

Zakerjan Tower

Kula Zakerjan stoji na sjeverozapadnom uglu korčulanskih zidina, tamo gdje se poluotok najviše izlaže otvorenom kanalu, i podignuta je u 15. stoljeću kao dio obrambenog prstena okrenutog prema moru. Oblik joj je karakterističan: donji dio je masivan i zatvoren, a gornji se otvara u kruništu s kojeg se nadzirao prolaz brodova između Korčule i Pelješca. U ljetnim mjesecima na vrhu kule radi bar na otvorenom, a kako stubište nije predviđeno za nošenje tereta, piće se do gore diže koloturnikom; posjetitelji sjede uz zidine s pogledom prema zapadu, što je jedno od boljih mjesta u gradu za sunčev zalazak. Pristup je uz stube i nije prikladan za slabije pokretne. Izvan sezone kula je zatvorena, no vidi se izvana sa šetnice uz more.

Foto: lienyuan lee / CC BY 3.0

Još 12 mjesta
  • Pomorski muzej Orebić
  • Galerija Maksimilijana Vanke
  • All Saints Church
  • Žrnovo Village
  • Blato Old Town
  • Blato Lime Tree Avenue
  • Smokvica Village
  • Katedrala svetog Marka
  • Gradske zidine i kule
  • Kopnena vrata i kula Veliki Revelin
  • Račišće Village
  • Kuća Marka Pola

Aktivnosti

18
Pupnatska Luka Beach
Legendarno
Aktivnost

Pupnatska Luka Beach

Zaklonjena uvala na obali Korčule, omeđena obroncima obraslim borovima.

Foto: Andrea Musi / CC BY 2.0

Pupnatska Luka Beach
Aktivnost Legendarno

Pupnatska Luka Beach

Pupnatska luka uvala je na južnoj obali otoka, ispod sela Pupnat, i mnogi je drže najljepšom plažom Korčule: bijeli šljunak u obliku potkove, borovi do samog ruba vode i more koje zbog dubine i podloge prelazi iz svijetlog tirkiza u tamnoplavo u nekoliko metara. Uvala je okrenuta prema jugu i otvorena, pa je more svježe, a kad puše jugo, dolazi val. Do plaže se s glavne otočne ceste spušta uskom asfaltnom cestom sa serpentinama, oko dva kilometra; parkiralište je maleno i ljeti se popuni prije podneva, pa dolazak s obilaskom u deset ujutro nije pretjeran oprez. Na plaži rade dva bara i najam ležaljki, sanitarije su skromne. Od grada Korčule je dvanaest kilometara, a autobus vozi rijetko, pa računajte na automobil ili skuter.

Foto: Andrea Musi / CC BY 2.0

Moreška
Aktivnost

Moreška

Stoljetni mačevalački ples suparničkih kraljeva i zarobljene djevojke.

Foto: Pzmn / CC BY-SA 3.0

Moreška
Aktivnost

Moreška

Moreška je viteška igra s mačevima koja se u Korčuli izvodi najmanje od 16. stoljeća i jedina je takva igra koja se na Sredozemlju održala bez prekida. Radnja je jednostavna: bijeli kralj Osman i crni kralj Moro bore se za Bulu, djevojku koju je crni kralj oteo, a sukob se razrješava u sedam borbenih figura izvedenih pravim mačevima, uz glazbu limene glazbe i sve brži ritam. Igru izvode isključivo Korčulani, uloge se prenose godinama, a mačevi se povremeno lome, što je dio predstave. Nekad se moreška plesala samo na blagdan svetog Todora 29. srpnja, gradskog zaštitnika; danas se ljeti izvodi više puta tjedno na otvorenoj pozornici uz kopnena vrata. Ulaznica se kupuje unaprijed, predstava traje oko sat vremena.

Foto: Pzmn / CC BY-SA 3.0

Žitna Beach
Aktivnost

Žitna Beach

Opuštena plaža na Korčuli, lako dostupna i lako se na njoj skrasiti.

Foto: Kris Sliver / CC BY-SA 3.0

Žitna Beach
Aktivnost

Žitna Beach

Žitna je uvala na južnoj obali otoka ispod sela Čara, s dvije plaže odvojene rtom: većom, šljunčanom, uz koju je parkiralište i sezonski bar, i manjom, do koje se dolazi stazom uz stijene. More je ovdje otvoreno prema jugu i zato bistro, a dubina raste umjereno, pa je plivanje ugodno i onima koji ne vole odmah duboku vodu. Iza plaže su vinogradi u kojima se uzgaja pošip, bijela sorta koja potječe upravo iz Čare i susjedne Smokvice i danas je najpoznatije korčulansko vino. Do Žitne se s glavne ceste spušta asfaltnom cestom, oko četiri kilometra od Čare, a parkiralište je malo. Sjene ima malo, pa suncobran nije loša ideja; najbolje je vrijeme kasno poslijepodne, kad se stijene ohlade.

Foto: Kris Sliver / CC BY-SA 3.0

Vrnik Island
Aktivnost

Vrnik Island

Sićušan otok na kratkoj vožnji brodom od Korčule, dovoljno miran za kupanje podalje od gužve.

Foto: Anto (talk) 10:28, 14 August 2009 (UTC) / CC BY-SA 3.0

Vrnik Island
Aktivnost

Vrnik Island

Vrnik je otočić u skupini Škoji, nekoliko minuta brodom od Korčule, i cijela mu je povijest u jednoj riječi: kamen. Iz vrnikih se kamenoloma stoljećima vadio bijeli vapnenac od kojeg su građene korčulanska katedrala, gradske kule i brojne palače u dalmatinskim gradovima; klesari su živjeli na samom otočiću, pa je Vrnik u 19. stoljeću imao nekoliko stotina stanovnika, školu i kapelu. Kad je potražnja za kamenom pala, ljudi su otišli, a kuće su postale ljetnikovci; danas ovdje stalno živi nekoliko obitelji, a ljeti se otvore dvije konobe i mala umjetnička radionica. Napušteni su kamenolomi vidljivi kao ravne bijele stijene uz obalu. Do Vrnika vozi taksi brod iz Korčule i Lumbarde, a kupa se s betonskih platoa uz duboko more.

Foto: Anto (talk) 10:28, 14 August 2009 (UTC) / CC BY-SA 3.0

Stupe Island
Aktivnost

Stupe Island

Mali otok blizu Korčule, omiljena postaja za izlet brodom i kupanje.

Foto: Andrzej Woliński / CC BY-SA 3.0

Stupe Island
Aktivnost

Stupe Island

Stupe su dva otočića u skupini Škoji istočno od Korčule, Vela i Mala Stupa, a između njih leži plitki prolaz s pjeskovitim dnom u kojem more poprima svijetlu boju kakvu na ovom dijelu Jadrana rijetko vidite. Otočići su nenaseljeni, pokriveni niskom borovom šumom i makijom, a obala je uglavnom stjenovita, s nekoliko uvala u kojima se sidre brodovi. Ljeti na Veloj Stupi radi restoran s pristanom, pa je otočić stalna postaja izletničkih brodova iz Korčule i Lumbarde koji obilaze Škoje. Za one koji dolaze vlastitom barkom, sidrište je zaklonjeno od bure, a izloženo jugu. Prolaz između otočića plitak je i pješčan, pa je pogodan za djecu; ostatak obale traži plivanje. Do Stupa se stiže za petnaestak minuta plovidbe.

Foto: Andrzej Woliński / CC BY-SA 3.0

Otok Badija
Aktivnost

Otok Badija

Borovima obrastao otočić s franjevačkim samostanom i jelenima u slobodi.

Foto: Anto / CC BY-SA 3.0

Otok Badija
Aktivnost

Otok Badija

Badija je najveći otočić skupine Škoji ispred Korčule, pokriven borovom šumom, a na njemu stoji franjevački samostan utemeljen krajem 14. stoljeća. Samostanska crkva i gotičko-renesansni klaustar podignuti su tijekom 15. stoljeća, kad je zajednica bila brojna i imala vlastitu knjižnicu; nakon 1950. kompleks je oduzet redu i pretvoren u sportski centar, a vraćen je franjevcima 2003. i obnavlja se. Otočić je poznat i po jelenima lopatarima koji slobodno hodaju među borovima, potomcima jedinki dovezenih u 20. stoljeću. Obala je stjenovita, s betonskim platoima i ljestvama, a more duboko i bistro. Do Badije vozi taksi brod iz korčulanske luke, plovidba traje desetak minuta. Ponesite vodu, jer je ponuda na otoku sezonska i skromna.

Foto: Anto / CC BY-SA 3.0

Još 12 mjesta
  • Proizd Island
  • Bačva Beach
  • Vaja Bay
  • Škoji Archipelago
  • Plaža Bilin žal, Lumbarda
  • ACI Marina Korčula
  • Korčula Ferry Port
  • Vela Pržina Beach
  • Vela Luka Waterfront
  • Brna Bay
  • Istruga Beach
  • Hum Peak above Vela Luka

Kupovina

4
Još 4 mjesta
  • Korčula Town Market
  • Korčula Fish Market
  • Lumbarda Market
  • Vela Luka Market

Korčula: kratki odgovori

Kako doći na Korčulu?
Katamarani u sezoni voze iz Splita i iz Dubrovnika do grada Korčule, dva do tri sata. S automobilom kratki trajekt prelazi iz Orebića s Pelješca, do kojeg se sada stiže autocestom i Pelješkim mostom.
Kada se može vidjeti moreška?
Tijekom ljetne sezone ansambl nastupa jednom tjedno navečer, obično četvrtkom, uz dodatne termine oko blagdana svetog Todora krajem srpnja. Ulaznice se kupuju na mjestu, u kolovozu se večeri rasprodaju.
Ima li pješčanih plaža?
Ima, dalmatinska rijetkost: u Lumbardi, šest kilometara od grada, Vela Pržina i Bilin Žal pravi su pijesak pod vinogradima, dostupni busom, biciklom ili taksi brodicom.

CroVenture App

Istraži Korčula uz CroVenture

Mjesta se otključavaju čim do njih dođeš, uz putovnicu koja se puni dok istražuješ.