Prijeđi na sadržaj
Svi gradovi

Ravni. Što vidjeti, karta i skrivena mjesta

12 odabranih mjesta· 4 skrivenih dragulja
Ravni
Foto: Vid Pogačnik / CC BY-SA 4.0

Ravni je jedno od najmanjih mjesta na hrvatskoj obali koje ima vlastitu stranicu u ovom atlasu: 64 stanovnika, jedna cesta, jedna trgovina i četiristo metara plaže na istočnoj obali Istre, s pogledom preko Kvarnera na Cres. Nekad su ovdje obitelji iz Labina držale ribarske kućice; danas su to apartmani na terasama iznad mora, a ljeti se broj ljudi udeseterostruči i opet ostane tiho.

Ravni se bira zbog onoga čega nema: nema hotela, nema šetnice, nema noćnog života. Ono što ima jest bistro more bez rijeka koje bi ga mutile, obalna staza s uvalama do Svete Marine, brdo Orlić s pogledom na cijeli zaljev i Skitača, napola napušteno selo na 425 metara s crkvom iz 1616. Labin s ljekarnom i večernjim životom je četvrt sata vožnje, Rabac s hotelima dvadeset minuta, zračna luka Pula pedeset kilometara.

Ravni u Istri: plaža, obalna staza, Skitača i što još vidjeti

Sljedećih 7 dana

Podaci o vremenu: Open-Meteo.com

Klima iz mjeseca u mjesec

Desetogodišnji prosjeci za Ravni: ovako mjesec obično izgleda, bez obzira na to što radi ovaj tjedan.

MjesecDan °CNoć °CKišnih danaMore °C
Siječanj941013
Veljača1151012
Ožujak1371013
Travanj16101014
Svibanj20141218
Lipanj2619822
Srpanj2922726
Kolovoz2922626
Rujan23181023
Listopad19131120
Studeni1491218
Prosinac1161015

Zrak 2015. do 2024., more 2022. do 2024. Kišni dan računa se od 1 mm. Podaci: Open-Meteo.com

Naši savjeti

Što bismo mi radili oko Ravnia

Jednodnevni izleti nadomak Ravnia, uz rute i mirne kutke kojima se naša redakcija stalno vraća.

Skriveni dragulji u gradu Ravni

Vidikovac Orlić
Legendarno
Aktivnost

Vidikovac Orlić

Vrh od 470 metara iznad Skitače s pogledom na cijeli Kvarner, od Učke do Cresa i Lošinja.

Foto: Vid Pogačnik / CC BY-SA 4.0

Vidikovac Orlić
Aktivnost Legendarno

Vidikovac Orlić

Orlić je najviše od četiri brda oko Skitače i najlakše dostupno: od crkve sv. Lucije do vrha vodi označena staza, dvadesetak minuta uspona po kamenjaru i kroz nisku šumu. Gore je kameni humak, drveni križ i pogled koji objašnjava zašto se ovamo dolazi. Prema sjeveru se uzdiže Učka s tornjem na Vojaku, ispod nje Opatija i Rijeka, prema istoku cijeli Cres s grebenom Osorščice, iza njega Krk, a prema jugu Lošinj i na vedre dane Unije i Susak. Ravni i Sveta Marina leže dolje kao maketa. Najbolje svjetlo je kasno poslijepodne, kad sunce dolazi sa zapada iza leđa i osvjetljava otoke; zalazak se odavde ne vidi jer ga zaklanja Brdo. Zimi, nakon bure, vidljivost je najveća. Nema hlada i nema vode, oboje ponesite.

Foto: Vid Pogačnik / CC BY-SA 4.0

Plaža Ravni
Legendarno
Aktivnost

Plaža Ravni

Četiristo metara šljunka i betonskih platoa pod selom, s pogledom preko Kvarnera na Cres.

Foto: Kuhni74 / CC BY-SA 4.0

Plaža Ravni
Aktivnost Legendarno

Plaža Ravni

Plaža Ravni glavni je razlog zašto ovo selo od šezdesetak stanovnika ljeti ima deset puta više ljudi. Obala se spušta u dugom, blagom luku ispod kuća: sitni šljunak u sredini, betonski platoi s ljestvama na krajevima, iza njih borovi i nekoliko konoba koje rade od svibnja do listopada. Ulaz u more je postupan, pa je plaža dobra za djecu, a voda je bistra kao svugdje na istočnoj obali Istre, gdje nema rijeka koje bi je mutile. Pogled ide ravno preko Kvarnera: nasuprot leži Cres s planinom Osorščicom, a lijevo se u vedrim danima vidi Lošinj. Južni dio plaže odvojen je za pse, što je na ovoj obali rijetkost. Jutro je najbolje vrijeme, jer sunce dolazi s mora i plaža se do podneva zagrije; poslijepodne stijene iznad sela bacaju hlad na sjeverni kraj. Parkiralište je uz cestu iznad plaže, do mora se silazi stubama za tri minute.

Savjet upućenih

Dođite prije deset: parkiralište iznad plaže ima tridesetak mjesta i do podneva je puno.

Foto: Kuhni74 / CC BY-SA 4.0

Istraži Ravni po kategoriji

Znamenitosti

4
Selo Ravni
Znamenitost

Selo Ravni

Naselje od 64 stanovnika na terasi iznad mora, nekad ribarski i ratarski zaselak Labinjana.

Foto: Kuhni74 / CC BY-SA 4.0

Selo Ravni
Znamenitost

Selo Ravni

Ravni pripada općini Raša i broji 64 stanovnika prema popisu iz 2021., što ga čini jednim od najmanjih mjesta na ovoj stranici. Nastalo je kao ljetni zaselak: obitelji iz Labina i Raše držale su ovdje ribarske kućice i vrtove, a stalno naselje raslo je tek s turizmom od sedamdesetih. Danas su to kuće s apartmanima na dvije-tri terase iznad plaže, jedna trgovina mješovitom robom, nekoliko konoba i cesta koja završava na parkiralištu. Nema centra u klasičnom smislu, nema crkve ni trga; mjesto je obala i pogled. Tko traži večernji život, vozi se u Rabac ili Labin; tko traži tišinu, ovdje je na pravom mjestu. Ljekarna, liječnik i pošta su u Labinu, četrnaest kilometara vožnje, bankomat u susjednoj Svetoj Marini.

Foto: Kuhni74 / CC BY-SA 4.0

Skitača
Znamenitost

Skitača

Napušteno-poluživo selo na visoravni od 425 metara, s crkvom sv. Lucije iz 1616. i poučnom stazom.

Foto: Vid Pogačnik / CC BY-SA 4.0

Skitača
Znamenitost

Skitača

Skitača leži četiri kilometra jugozapadno od Ravni, na visoravni od 425 metara koju okružuju četiri brda: Goli, Oštri, Brdo i Orlić. Selo su u petnaestom stoljeću osnovale izbjeglice pred Turcima, a ime, vjerojatno vlaškog podrijetla, znači ljude koji se sele, skitnice. Danas u njemu živi tek nekoliko obitelji, kamene kuće stoje raštrkane po platou, a u sredini je crkva sv. Lucije sagrađena 1616., s jednostavnim pročeljem i zvonikom na preslicu. Oko crkve vodi Staza sv. Lucije, poučna staza od tri kilometra s pločama o kršu, bilju i legendi o svetici koja je ovdje plakala dok joj mještani nisu sagradili crkvu. Na Lucijino, 13. prosinca, iz cijele Labinštine dolazi se na misu i blagoslov vode. Ljeti je Skitača najhladnije mjesto u okolici: dvjesto metara više od obale, uvijek s vjetrom, s pogledom na Kvarner između brda. Cesta iz Ravni je uska i asfaltirana, deset minuta vožnje.

Foto: Vid Pogačnik / CC BY-SA 4.0

Stari grad Labin
Znamenitost

Stari grad Labin

Rudarski grad na brdu, dvanaest kilometara od Ravni, s baroknim palačama, galerijama i pogledom na Kvarner.

Foto: Olgierd Rudak / CC BY-SA 4.0

Stari grad Labin
Znamenitost

Stari grad Labin

Labin je grad na koji se Ravni oslanja: općinsko sjedište susjedne općine, ljekarna, liječnik, tržnica i najbliže mjesto s pravim večernjim životom. Stari grad na brdu od 320 metara sačuvao je mletačke zidine, gradska vrata s lavom, barokne palače Battiala-Lazzarini i Franković te uski glavni trg s ložom iz šesnaestog stoljeća. Ispod grada stoljećima se kopao ugljen; Narodni muzej u palači Battiala-Lazzarini ima repliku rudničkog okna kroz koje se prolazi. Danas je Labin grad umjetnika, s ateljeima i galerijama u starim kućama, a ljeti se na trgu održava Labin Art Republika s koncertima i otvorenim ateljeima. Vožnja iz Ravni traje petnaest minuta, parkiralište je ispod starog grada, dalje se ide pješice uzbrdo. Vidikovac Fortica na vrhu gleda na Rabac, Cres i Učku.

Foto: Olgierd Rudak / CC BY-SA 4.0

Još 1 mjesta
  • Školnica sv. Lucije

Aktivnosti

8
Vidikovac Orlić
Legendarno
Aktivnost

Vidikovac Orlić

Vrh od 470 metara iznad Skitače s pogledom na cijeli Kvarner, od Učke do Cresa i Lošinja.

Foto: Vid Pogačnik / CC BY-SA 4.0

Vidikovac Orlić
Aktivnost Legendarno

Vidikovac Orlić

Orlić je najviše od četiri brda oko Skitače i najlakše dostupno: od crkve sv. Lucije do vrha vodi označena staza, dvadesetak minuta uspona po kamenjaru i kroz nisku šumu. Gore je kameni humak, drveni križ i pogled koji objašnjava zašto se ovamo dolazi. Prema sjeveru se uzdiže Učka s tornjem na Vojaku, ispod nje Opatija i Rijeka, prema istoku cijeli Cres s grebenom Osorščice, iza njega Krk, a prema jugu Lošinj i na vedre dane Unije i Susak. Ravni i Sveta Marina leže dolje kao maketa. Najbolje svjetlo je kasno poslijepodne, kad sunce dolazi sa zapada iza leđa i osvjetljava otoke; zalazak se odavde ne vidi jer ga zaklanja Brdo. Zimi, nakon bure, vidljivost je najveća. Nema hlada i nema vode, oboje ponesite.

Foto: Vid Pogačnik / CC BY-SA 4.0

Plaža Ravni
Legendarno
Aktivnost

Plaža Ravni

Četiristo metara šljunka i betonskih platoa pod selom, s pogledom preko Kvarnera na Cres.

Foto: Kuhni74 / CC BY-SA 4.0

Plaža Ravni
Aktivnost Legendarno

Plaža Ravni

Plaža Ravni glavni je razlog zašto ovo selo od šezdesetak stanovnika ljeti ima deset puta više ljudi. Obala se spušta u dugom, blagom luku ispod kuća: sitni šljunak u sredini, betonski platoi s ljestvama na krajevima, iza njih borovi i nekoliko konoba koje rade od svibnja do listopada. Ulaz u more je postupan, pa je plaža dobra za djecu, a voda je bistra kao svugdje na istočnoj obali Istre, gdje nema rijeka koje bi je mutile. Pogled ide ravno preko Kvarnera: nasuprot leži Cres s planinom Osorščicom, a lijevo se u vedrim danima vidi Lošinj. Južni dio plaže odvojen je za pse, što je na ovoj obali rijetkost. Jutro je najbolje vrijeme, jer sunce dolazi s mora i plaža se do podneva zagrije; poslijepodne stijene iznad sela bacaju hlad na sjeverni kraj. Parkiralište je uz cestu iznad plaže, do mora se silazi stubama za tri minute.

Savjet upućenih

Dođite prije deset: parkiralište iznad plaže ima tridesetak mjesta i do podneva je puno.

Foto: Kuhni74 / CC BY-SA 4.0

Sveta Marina
Aktivnost

Sveta Marina

Susjedna uvala s malom lukom, kampom i jedinim bankomatom u okolici, četiri kilometra sjevernije.

Foto: Mike aus dem Bayerwald / CC BY-SA 4.0

Sveta Marina
Aktivnost

Sveta Marina

Sveta Marina je prvo veće mjesto sjeverno od Ravni: duboka uvala s lukobranom, tridesetak vezova za manje brodice, kamp na padini pod borovima i plaža od šljunka i stijena koja se proteže do rta. Ime nosi po kapelici sv. Marine iznad luke. Za Ravni je to servisno mjesto: ovdje su bankomat, ronilački centar, iznajmljivanje kajaka i daski za veslanje te jedina benzinska pumpa za brodice na ovom dijelu obale. Vožnja iz Ravni traje pet minuta, a pješice se stiže stazom uz obalu za četrdesetak minuta, uz nekoliko malih uvala u koje se može sići. Restoran u luci radi cijelu sezonu i jedan je od rijetkih u okolici s ribom iz vlastitih mreža.

Foto: Mike aus dem Bayerwald / CC BY-SA 4.0

Koromačno
Aktivnost

Koromačno

Radničko naselje uz tvornicu cementa na krajnjem jugu obale, s neočekivano dobrom plažom.

Foto: Goran Premec / CC BY-SA 3.0

Koromačno
Aktivnost

Koromačno

Koromačno je zadnje mjesto na cesti prema jugu, sedam kilometara od Ravni, i drukčije od svega u okolici: naselje je izgrađeno dvadesetih godina prošlog stoljeća za radnike tvornice cementa koja i danas radi na rtu, s dimnjakom koji se vidi s pola Kvarnera. Iza tvornice i ispod naselja, u uvali okrenutoj prema jugu, plaža je od bijelog šljunka s borovima do mora i vodom koja se u ovom zaklonu grije brže nego u Ravnima. Turista je malo, kupači su uglavnom lokalni, a jedan kafić i trgovina rade cijelu godinu. Vrijedi doći zbog kontrasta i zbog mira, a za one koje zanima industrijska baština, tvornica je jedan od najstarijih pogona te vrste u Hrvatskoj. Cesta dalje ne vodi; poluotok završava rtom Crna punta sa svjetionikom.

Foto: Goran Premec / CC BY-SA 3.0

Rabac
Aktivnost

Rabac

Ljetovalište pod Labinom s hotelima, dugom šetnicom i plažama Girandella i Maslinica.

Foto: Czeva / CC BY-SA 3.0

Rabac
Aktivnost

Rabac

Rabac je sve što Ravni nije: hoteli na više katova, šetnica s kafićima, izletnički brodovi u luci i plaže s ležaljkama i tuševima. Nekad ribarsko selo ispod Labina, od šezdesetih je najveće ljetovalište istočne Istre, s Girandellom i Maslinicom kao glavnim plažama, obje šljunčane, s postupnim ulazom i modrom zastavom. Iz Ravni je to osamnaest kilometara cestom, jer se obalom ne može, i vozi se preko Labina; ljeti autobus iz Labina silazi svakih pola sata. Ovamo se dolazi po ono čega u Ravnima nema: večer uz more s izborom restorana, brod za Cres ili za obilazak obale, tržnicu i bankomat na svakom uglu. Poslijepodne se vraća u tišinu, a to je, na kraju, razlog zašto ljudi biraju Ravni.

Foto: Czeva / CC BY-SA 3.0

Još 3 mjesta
  • Uvala Prklog
  • Uvala Drenje
  • Obalna staza Ravni - Sveta Marina

Ravni: kratki odgovori

Kako doći do Ravni?
Autom: s Istarskog ipsilona izlaz Labin, pa kroz Labin i Rašu prema jugu, zadnjih dvanaest kilometara uskom cestom uz obalu. Iz Pule sat vremena, iz Rijeke sat i četvrt preko Učke, iz Zagreba tri sata. Autobus vozi samo do Labina; dalje taksi ili prijevoz domaćina.
Kakva je plaža u Ravnima?
Četiristo metara sitnog šljunka i betonskih platoa s ljestvama, postupan ulaz, borovi iza plaže, tuševi i dvije konobe u sezoni. Južni dio je za pse. Jutro je sunčano, sjeverni kraj poslijepodne u hladu stijena.
Što ima u okolici Ravni?
Sveta Marina s lukom i bankomatom četiri kilometra sjeverno, Skitača sa crkvom sv. Lucije i vidikovcem Orlić četiri kilometra u brdo, Labin dvanaest, Rabac osamnaest kilometara. Za dan izleta: Pula, Brijuni ili trajekt iz Brestove na Cres.
Za koga je Ravni, a za koga nije?
Za obitelji s malom djecom, parove koji žele mir i sve koji dan provode na plaži ili u moru. Nije za one koji traže restorane, šetnice i večernji izlazak; za to su Rabac i Labin, oba na četvrt sata do dvadeset minuta vožnje.

CroVenture App

Istraži Ravni uz CroVenture

Mjesta se otključavaju čim do njih dođeš, uz putovnicu koja se puni dok istražuješ.