Prijeđi na sadržaj
Svi gradovi

Split. Što vidjeti, karta i skrivena mjesta

59 odabranih mjesta· 17 skrivenih dragulja· 2 nadolazećih događanja
Split
Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Split je izrastao unutar jedne zgrade: palača za mirovinu koju je car Dioklecijan dovršio 305. postala je grad, pa danas užad za rublje visi među rimskim stupovima, dok njegov mauzolej služi kao katedrala upravo sveca kojeg je progonio. Palača nije lokalitet s radnim vremenom, nego naseljen kvadratni kilometar uličica, i to Split dijeli od svake druge rimske ruševine na Sredozemlju.

Izvan zidina Riva prati luku, pošumljeni Marjan zatvara poluotok prema zapadu, a splitska luka najprometnija su hrvatska vrata otoka, s trajektima i katamaranima za Brač, Hvar, Vis i Šoltu.

Split znamenitosti: palača koja je postala grad

Sljedećih 7 dana

Podaci o vremenu: Open-Meteo.com

Radno vrijeme i cijene

Mjesta za koja vodimo radno vrijeme i razinu cijena. Vremena se mijenjaju sa sezonom, mjerodavna je službena stranica.

MjestoRadno vrijemeCijenaSlužbena stranica
Katedrala svetog Dujma08:00-20:00--
Jupiterov hram09:00-19:00--
Veliki Kabal (Mosor)Uvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri pristup, vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.--
Perun RidgeUvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri pristup, vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.--

Klima iz mjeseca u mjesec

Desetogodišnji prosjeci za Split: ovako mjesec obično izgleda, bez obzira na to što radi ovaj tjedan.

MjesecDan °CNoć °CKišnih danaMore °C
Siječanj1141115
Veljača1351014
Ožujak1571014
Travanj1810916
Svibanj22151219
Lipanj2819623
Srpanj3122326
Kolovoz3122427
Rujan2618824
Listopad2114922
Studeni16101320
Prosinac1361117

Zrak 2015. do 2024., more 2022. do 2024. Kišni dan računa se od 1 mm. Podaci: Open-Meteo.com

Plaže u mjestu Split

Plaža Bačvice
Aktivnost

Plaža Bačvice

Pješčana gradska plaža i dom picigina.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Plaža Bačvice
Aktivnost

Plaža Bačvice

Bačvice su splitska institucija: gradska plaža pet minuta od Rive, plitka pješčana uvala u kojoj se more do koljena proteže desetke metara, i rodno mjesto picigina, igre koja se igra samo ovdje kako treba. Pravila su jednostavna: pet igrača, mala lopta, plićak, i jedan jedini cilj, da lopta ne padne u more, zbog čega se leti horizontalno uz gejzire kapljica; picigin je zaštićen kao nematerijalno kulturno dobro Hrvatske, a na Bačvicama se igra svaki dan u godini, uključujući Novu godinu, kad se skače u more od petnaest stupnjeva. Plaža ima sve gradsko: tuševe, kabine, spasioce ljeti, kafiće i noćni život u secesijskoj kupališnoj zgradi, pa dan na Bačvicama lako traje od jutarnjeg plivanja do ponoćnog koktela. More je zbog pličine toplije nego drugdje i idealno za malu djecu, gužva je ljeti poštena, ali to je dio folklora. Turistički zadatak glasi: ručnik na pijesak, sat gledanja picigina, pa pokušaj. Nakon pet minuta bit će jasno zašto Splićani tvrde da je to najozbiljniji sport na svijetu.

Savjet upućenih

Pogledaj domaće kako igraju picigin u plićaku, ovdje su i usred zime.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Plaža Kašjuni
Aktivnost

Plaža Kašjuni

Duga šljunčana uvala pod Marjanom, stvorena za zalaske.

Foto: Marjanko1103 / CC BY-SA 4.0

Plaža Kašjuni
Aktivnost

Plaža Kašjuni

Kašjuni su splitska plaža za zalazak: duga šljunčana uvala na južnoj strani Marjana, položena tako da gleda ravno u pučinu i večernje sunce, s borovom šumom koja se ruši prema moru i bez ijedne zgrade u kadru osim daleke siluete Šolte. Desetljećima poluskrivena i poludivlja, plaža je uređenjem dobila ono što joj je nedostajalo, a zadržala ono zbog čega se dolazi: sitni šljunak, čisto i brzo duboko more, ležaljke i beach bar na zapadnom kraju, tuševe i spasioce ljeti. Publika je mješavina kakvu samo Split složi: obitelji na ručnicima, mladi na ležaljkama uz glazbu, plivači koji ravnom linijom režu uvalu. Do Kašjuna se stiže obalnom cestom ispod Marjana, autom uz malo parkinga, gradskim autobusom ili, najljepše, pješice šumskom stazom s Marjana, pa se kupanje prirodno veže uz šetnju. Sjena postoji uz rub šume prijepodne, popodne je plaža na punom suncu. Dođite oko šest navečer: vrućina popusti, svjetlo omekša, a kad sunce potone za Šoltu, pola plaže zaplješće. Doslovno.

Savjet upućenih

Dođi sredinom popodneva, zauzmi mjesto uz more i ostani do zalaska.

Foto: Marjanko1103 / CC BY-SA 4.0

Plaža Bene
Aktivnost

Plaža Bene

Mirna borova uvala bez automobila na sjevernoj obali Marjana.

Foto: Zvone00 / CC BY-SA 4.0

Plaža Bene
Aktivnost

Plaža Bene

Bene su obiteljski kraj Marjana: kupalište na sjevernoj strani poluotoka, tamo gdje šuma doslovno ulazi u more, pa se ručnici prostiru po iglicama u hladu borova, a u vodu se silazi s kamenih ploča i malih betonskih platoa. Ovo je najzelenija plaža Splita i njegova rekreativna baza: uz kupalište rade teniski tereni i sportski centar, šumom vode trim-staze, a obalna šetnica veže Bene s ostatkom Marjana, pa pola posjetitelja stiže trčeći ili biciklom. More je čisto i mirno, zaljev gleda prema Kaštelima i Čiovu, dubina raste brzo uz ploče a plićaci za djecu nalaze se u malim uvalicama; ljeti rade tuševi, kabine, spasilačka služba i kafić u hladu. Bene su i najlakši dokaz zašto je Marjan zaštićen: nigdje drugdje u gradu ne možete s ručnika pod bor, a iz bora u more za pet koraka. Stiže se gradskim autobusom, biciklom ili pješice kroz šumu s Vidilice za četrdesetak minuta. Idealno s djecom i za dane kad jugo digne valove na južnim plažama: sjeverna strana tada ostane mirna.

Savjet upućenih

Do plaže dođi pješice ili biciklom stazama Marjana, već je dolazak dio doživljaja.

Foto: Zvone00 / CC BY-SA 4.0

Plaža Žnjan
Aktivnost

Plaža Žnjan

Najveća splitska plaža: dugi šljunak, barovi i puno sporta.

Foto: Klapi / CC BY-SA 4.0

Plaža Žnjan
Aktivnost

Plaža Žnjan

Žnjan je najveće splitsko kupalište i njegova nova dnevna soba uz more: kilometar šljunčanih plaža pod prostranim platoom na istoku grada, koji je nakon godina preuređenja otvoren kao moderna obalna četvrt s promenadama, zelenilom, fontanama i igralištima. Ovdje Split pokazuje svoje suvremeno lice: široki potezi za ručnike, odvojene zone za ležaljke, rampe i pristupi za kolica, tuševi i kabine u ritmu koji veliki kupališni pogon traži, a duž šetnice kafići i restorani za cijeli dan. More je tipično splitsko, čisto i brzo duboko, s plićacima na sjevernim krajevima poteza gdje su obitelji s malom djecom; ljeti rade spasioci. Žnjan je i početak duge obalne šetnice prema Bačvicama u jednom i Stobreču u drugom smjeru, pa se dan lako slaže: jutarnje kupanje, šetnja uz more, marenda, pa još jedno kupanje. Od centra ste udaljeni desetak minuta autom ili gradskim autobusom; parking postoji, ali ljeti ranite. Za velike kupaće dane s cijelom obitelji, Žnjan je najjednostavniji odgovor grada.

Savjet upućenih

Najbolja za sport i barove; za mir potraži manju uvalu.

Foto: Klapi / CC BY-SA 4.0

Plaža Firule
Aktivnost

Plaža Firule

Pješčana plitka uvala istočno od Bačvica, mirnija i obiteljska.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Plaža Firule
Aktivnost

Plaža Firule

Firule su mala plaža s velikim rodovnikom: pješčana uvala istočno od Bačvica, plitka i mirna, oko koje se okupljaju obitelji s najmanjom djecom, jer se ovdje u moru može stajati dalje nego igdje u gradu. Ali Firule nisu ušle u splitsku mitologiju zbog pijeska nego zbog tenisa: na terenima uz plažu, u legendarnom klubu, odrastali su najveći hrvatski teniski majstori, među njima i osvajač Wimbledona Goran Ivanišević, pa se uz zvuk mora ovdje od jutra do mraka čuje i zvuk loptica. Ta kombinacija daje Firulama poseban kvartovski ton: plaža je spontano igralište, pola kupača se međusobno pozna, a kafić na rubu radi kao produžetak dnevne sobe. Infrastruktura je jednostavna i dovoljna: tuš, kabine, pokoja ležaljka, hlad pod borovima u zaleđu. Ako putujete s malom djecom, Firule su najsigurniji izbor u gradu: plitko, pješčano, zaklonjeno od valova. A ako volite tenis, dođite predvečer do ograde terena: možda gledate nekog budućeg šampiona, jer ovaj kvart ih proizvodi s neobjašnjivom redovitošću.

Savjet upućenih

Isti plićak kao na Bačvicama, a puno manje ljudi.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Plaža Ovčice
Aktivnost

Plaža Ovčice

Mala šljunčana uvala s malo pijeska i opuštenim barom.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Plaža Ovčice
Aktivnost

Plaža Ovčice

Ovčice su prva uvala istočno od Bačvica i njihova mirnija sestra: šljunčana plaža u istom zaljevu, odvojena samo malim rtom, s istim plitkim, toplim morem, ali upola manjom gužvom i bez noćnog dijela programa. Tko na Bačvicama ne nađe mjesta za ručnik, prijeđe dvije minute šetnicom i nađe ga ovdje; tko bježi od glazbe barova, na Ovčicama dobiva kupanje uz zvuk mora i dječje graje. Plaža ima sve što gradskoj plaži treba: tuševe, kabine, spasioce ljeti, kafić s pogledom i drvored tamarisa koji daje prirodni hlad, rijedak na splitskim plažama. Šljunak je sitan i ugodan, ulaz u more položen, a plićak dovoljan za najmlađe; malo dublje, uz rub uvale, redovito treniraju vaterpolisti, jer je i ovo, kao i sve na ovom potezu, kvart koji živi od sporta. Ovčice su i početak ugodne šetnice prema Firulama i dalje do Zente, pa se kupanje lako produži u obalnu šetnju. Formula je jednostavna: atmosfera Bačvica minus gužva Bačvica. Za mnoge, najbolja gradska plaža Splita.

Savjet upućenih

Dobra sredina: mirnije nego na velikim susjednim plažama, a bar postoji.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Naši savjeti

Što bismo mi radili oko Splita

Jednodnevni izleti nadomak Splita, uz rute i mirne kutke kojima se naša redakcija stalno vraća.

  • 8 km udaljenoStobrečPoluotočna plaža s mekim pijeskom u plićaku i kristalnim morem, borovi, kamp-ugođaj. Vrlo obiteljski i mirniji od gradskih plaža.
  • 12 km udaljenoPodstranaDuga šljunčana obala jugoistočno od Splita s pogledom na grad i Marjan, plažni barovi, vodeni sportovi i lijepa promenada za bicikl.
  • 15 km udaljenoKaštelaSedam starih primorskih mjesta između Splita i Trogira, svako oko venecijanskog kaštela: palme, male plaže, malo turista. Kaštel Gomilica je 'Braavos' iz Igre prijestolja.
  • 20 km udaljenoMosorKameni greben iznad Splita: zahtjevne staze, vidikovci nad Jadranom i planinarski dom za predah.
  • 25 km udaljenoOmišGradić gdje rijeka Cetina probija 300 m duboki kanjon do mora: nekoć dom gusara. Dvije brdske tvrđave, rafting, zipline i duge pješčane plaže.
  • 25 km udaljenoŠoltaNajbliži, najmirniji otok: maslinici, tihe uvale, gotovo bez gužve. Dalmacija kakva je nekad bila.

Rute za Split

  • 7 postaja

    U Dioklecijanovoj palači

    Otkrij srce drevne palače

    1. Dioklecijanova palača
    2. Peristil
    3. Vestibul
    4. Jupiterov hram
    5. Katedrala svetog Dujma
    6. Podrumi Dioklecijanove palače
    7. Zlatna vrata
  • 4 postaja

    Split uz more

    Prati obalu

    1. Riva
    2. Matejuška
    3. Plaža Bačvice
    4. Prokurative (Trg Republike)
  • 3 postaja

    Izvan palače

    Utvrda, galerija i priča grada

    1. Tvrđava Klis
    2. Galerija Meštrović
    3. Muzej grada Splita
  • 3 postaja

    Skriveni Split

    Antički i manje poznati kutci grada

    1. Rimsko kazalište
    2. Nadbiskupska palača
    3. Muzej vode u Splitu

Skriveni dragulji u gradu Split

Dioklecijanova palača
Legendarno
Znamenitost

Dioklecijanova palača

Rimska palača iz 4. stoljeća u srcu Splita.

Foto: Ernest Hébrard (recoloured by DIREKTOR) / Public domain

Dioklecijanova palača
Znamenitost Legendarno

Dioklecijanova palača

Dioklecijanova palača nije spomenik uz grad, ona jest grad: car Dioklecijan dao ju je sagraditi oko 300. godine kao umirovljeničku rezidenciju s vojničkim tlocrtom, četvrtastu tvrđavu od tridesetak tisuća četvornih metara s četiri vrata i kulama, a Split je nastao tako što se u nju uselio i nikad nije izašao. Zato ovdje ne postoji ulaznica ni radno vrijeme: kroz Zlatna, Srebrna, Željezna i Mjedena vrata ulazi se u živu jezgru u kojoj i danas stanuje oko tri tisuće ljudi, s rubljem na prozorima antičkih zidova i kafićima u carskim hodnicima. UNESCO je palaču upisao među svjetsku baštinu 1979., kao najbolje sačuvanu kasnoantičku palaču svijeta. Najbolji način razgleda je izgubiti se: sat vremena bez plana kroz kalete, pa tek onda ciljano Peristil, katedralu, podrume i Vestibul. Dođite prije devet ili poslije osamnaest, kad kruzerske grupe odu i kamen dobije svoju boju; a noću, kad rasvjeta upali zidove, palača pokaže zašto je Split ne zove ruševinom nego domom.

Savjet upućenih

Uđi kroz hladne podrumske dvorane čim se otvore, prije nego ih napune turističke grupe.

Foto: Ernest Hébrard (recoloured by DIREKTOR) / Public domain

Katedrala svetog Dujma
Legendarno
Znamenitost

Katedrala svetog Dujma

Jedna od najstarijih katedrala na svijetu, s romaničkim zvonikom.

Foto: Berthold Werner / CC BY-SA 4.0

Katedrala svetog Dujma
Znamenitost Legendarno

Katedrala svetog Dujma

Katedrala svetog Duje najveća je ironija povijesti sklesana u kamen: Dioklecijan, posljednji veliki progonitelj kršćana, sagradio je sebi raskošni mauzolej, a u njemu danas već trinaest stoljeća stoluje katedrala posvećena svetom Dujmu, biskupu kojeg je upravo taj car dao pogubiti. Osmerokutna građevina s vijencem stupova najstarija je katedralna zgrada svijeta koja još služi svojoj svrsi: carski sarkofag je nestao, a oko antičke jezgre nataložili su se romanička propovjedaonica, gotički oltari, Buvinine drvene vratnice iz 1214. s dvadeset osam prizora Kristova života i korske klupe među najstarijima u Dalmaciji. Zvonik, građen od 13. do 16. stoljeća i temeljito obnovljen oko 1900., postao je simbol Splita: uspon na pedeset sedam metara uske su stube uz otvorene lukove, ali pogled na palaču, luku i otoke plaća svaki stupanj. Ulaznice se kombiniraju s kriptom, riznicom i Jupiterovim hramom; haljine preko ramena, red za zvonik najkraći je ujutro. Na Sudamji, oko sedmog svibnja, grad svome Dujmu pjeva pod ovim istim stupovima.

Savjet upućenih

Popni se uskim stubama zvonika rano ujutro za najljepši pogled na palaču.

Radno vrijeme
08:00-20:00

Foto: Berthold Werner / CC BY-SA 4.0

Tvrđava Klis
Legendarno
Znamenitost

Tvrđava Klis

Planinska utvrda koja čuva put prema Splitu.

Foto: Općina Klis / CC BY-SA 4.0

Tvrđava Klis
Znamenitost Legendarno

Tvrđava Klis

Klis je ključ Dalmacije: tvrđava na goloj stijeni u sedlu između Mosora i Kozjaka, jedinom prirodnom prolazu iz zaleđa prema Splitu, zbog kojeg se za ovu liticu ratovalo dva tisućljeća. Ovdje je stolovala hrvatska srednjovjekovna vlast, a najveću legendu Klis je dobio u 16. stoljeću, kad je kapetan Petar Kružić s uskocima desetljećima odolijevao osmanskoj sili; nakon pada 1537. tvrđava je stoljeće bila najzapadnija točka Osmanskog Carstva, dok je Venecija nije vratila 1648. Danas se kroz tri obrambena pojasa penje do vrha s kojeg se otvara pogled koji objašnjava svu tu krv: cijeli Split kao na dlanu, otoci do horizonta, a iza leđa kamena vrata prema Bosni. Ljubitelji serija znaju Klis kao Meereen iz Igre prijestolja. Do tvrđave se stiže autom ili autobusom za dvadesetak minuta iz centra; računajte sat i pol razgleda, čvrste cipele i vjetar koji ovdje uvijek radi. Najljepše je pred zalazak, kad kamen pocrveni, a grad dolje počne svijetliti: tada se najbolje razumije zašto se s ove stijene nikome nije silazilo dobrovoljno.

Savjet upućenih

Dovezi se ili dođi busom gore za zalazak: panorama Splita, mora i otoka s vrha nema premca.

Foto: Općina Klis / CC BY-SA 4.0

Istraži Split po kategoriji

Znamenitosti

27
Dioklecijanova palača
Legendarno
Znamenitost

Dioklecijanova palača

Rimska palača iz 4. stoljeća u srcu Splita.

Foto: Ernest Hébrard (recoloured by DIREKTOR) / Public domain

Dioklecijanova palača
Znamenitost Legendarno

Dioklecijanova palača

Dioklecijanova palača nije spomenik uz grad, ona jest grad: car Dioklecijan dao ju je sagraditi oko 300. godine kao umirovljeničku rezidenciju s vojničkim tlocrtom, četvrtastu tvrđavu od tridesetak tisuća četvornih metara s četiri vrata i kulama, a Split je nastao tako što se u nju uselio i nikad nije izašao. Zato ovdje ne postoji ulaznica ni radno vrijeme: kroz Zlatna, Srebrna, Željezna i Mjedena vrata ulazi se u živu jezgru u kojoj i danas stanuje oko tri tisuće ljudi, s rubljem na prozorima antičkih zidova i kafićima u carskim hodnicima. UNESCO je palaču upisao među svjetsku baštinu 1979., kao najbolje sačuvanu kasnoantičku palaču svijeta. Najbolji način razgleda je izgubiti se: sat vremena bez plana kroz kalete, pa tek onda ciljano Peristil, katedralu, podrume i Vestibul. Dođite prije devet ili poslije osamnaest, kad kruzerske grupe odu i kamen dobije svoju boju; a noću, kad rasvjeta upali zidove, palača pokaže zašto je Split ne zove ruševinom nego domom.

Savjet upućenih

Uđi kroz hladne podrumske dvorane čim se otvore, prije nego ih napune turističke grupe.

Foto: Ernest Hébrard (recoloured by DIREKTOR) / Public domain

Katedrala svetog Dujma
Legendarno
Znamenitost

Katedrala svetog Dujma

Jedna od najstarijih katedrala na svijetu, s romaničkim zvonikom.

Foto: Berthold Werner / CC BY-SA 4.0

Katedrala svetog Dujma
Znamenitost Legendarno

Katedrala svetog Dujma

Katedrala svetog Duje najveća je ironija povijesti sklesana u kamen: Dioklecijan, posljednji veliki progonitelj kršćana, sagradio je sebi raskošni mauzolej, a u njemu danas već trinaest stoljeća stoluje katedrala posvećena svetom Dujmu, biskupu kojeg je upravo taj car dao pogubiti. Osmerokutna građevina s vijencem stupova najstarija je katedralna zgrada svijeta koja još služi svojoj svrsi: carski sarkofag je nestao, a oko antičke jezgre nataložili su se romanička propovjedaonica, gotički oltari, Buvinine drvene vratnice iz 1214. s dvadeset osam prizora Kristova života i korske klupe među najstarijima u Dalmaciji. Zvonik, građen od 13. do 16. stoljeća i temeljito obnovljen oko 1900., postao je simbol Splita: uspon na pedeset sedam metara uske su stube uz otvorene lukove, ali pogled na palaču, luku i otoke plaća svaki stupanj. Ulaznice se kombiniraju s kriptom, riznicom i Jupiterovim hramom; haljine preko ramena, red za zvonik najkraći je ujutro. Na Sudamji, oko sedmog svibnja, grad svome Dujmu pjeva pod ovim istim stupovima.

Savjet upućenih

Popni se uskim stubama zvonika rano ujutro za najljepši pogled na palaču.

Radno vrijeme
08:00-20:00

Foto: Berthold Werner / CC BY-SA 4.0

Tvrđava Klis
Legendarno
Znamenitost

Tvrđava Klis

Planinska utvrda koja čuva put prema Splitu.

Foto: Općina Klis / CC BY-SA 4.0

Tvrđava Klis
Znamenitost Legendarno

Tvrđava Klis

Klis je ključ Dalmacije: tvrđava na goloj stijeni u sedlu između Mosora i Kozjaka, jedinom prirodnom prolazu iz zaleđa prema Splitu, zbog kojeg se za ovu liticu ratovalo dva tisućljeća. Ovdje je stolovala hrvatska srednjovjekovna vlast, a najveću legendu Klis je dobio u 16. stoljeću, kad je kapetan Petar Kružić s uskocima desetljećima odolijevao osmanskoj sili; nakon pada 1537. tvrđava je stoljeće bila najzapadnija točka Osmanskog Carstva, dok je Venecija nije vratila 1648. Danas se kroz tri obrambena pojasa penje do vrha s kojeg se otvara pogled koji objašnjava svu tu krv: cijeli Split kao na dlanu, otoci do horizonta, a iza leđa kamena vrata prema Bosni. Ljubitelji serija znaju Klis kao Meereen iz Igre prijestolja. Do tvrđave se stiže autom ili autobusom za dvadesetak minuta iz centra; računajte sat i pol razgleda, čvrste cipele i vjetar koji ovdje uvijek radi. Najljepše je pred zalazak, kad kamen pocrveni, a grad dolje počne svijetliti: tada se najbolje razumije zašto se s ove stijene nikome nije silazilo dobrovoljno.

Savjet upućenih

Dovezi se ili dođi busom gore za zalazak: panorama Splita, mora i otoka s vrha nema premca.

Foto: Općina Klis / CC BY-SA 4.0

Vestibul
Skriveni dragulj
Znamenitost

Vestibul

Kupolasta ulazna dvorana carskih odaja s izvanrednom akustikom.

Foto: Following Hadrian / CC BY-SA 2.0

Vestibul
Znamenitost Skriveni dragulj

Vestibul

Vestibul je predsoblje carskih odaja i najčudesnija akustična soba Splita: kružna dvorana s kupolom kojoj je davno otpao svod, pa danas kroz okrugli otvor gleda ravno u nebo. Ovuda se iz Peristila ulazilo caru: posjetitelji su u okrugloj dvorani čekali audijenciju, obloženoj nekad mramorom i mozaicima, čija je praznina danas njezina snaga: goli kamen, savršena geometrija i krug plavog neba na vrhu. Zbog kruga i kamena Vestibul ima jeku kakvu ne može ni jedna dvorana: ovdje gotovo svakog dana pjevaju klape, a cappella muški sastavi čije se dionice penju uz zidove i izlaze kroz otvor prema nebu; stanite uz zid, zatvorite oči i dobili ste najjeftiniji koncert Mediterana, uz kunu-dvije u šešir. Kroz Vestibul se prolazi prema Carskim odajama i etnografskom muzeju, a pogled kroz otvor hvataju svi fotoaparati grada: zvonik katedrale viri točno kroz rub kruga. Najmirnije je rano ujutro, kad kroz otvor uđe koso svjetlo i dvorana na trenutak izgleda kako ju je car zamislio.

Savjet upućenih

Uđi i pogledaj gore: mještani znaju da je akustika kupole savršena za jedan glas.

Foto: Following Hadrian / CC BY-SA 2.0

Varoš
Skriveni dragulj
Znamenitost

Varoš

Stara ribarska i težačka četvrt uskih kamenih uličica.

Foto: Kaiser87 / CC BY-SA 3.0

Varoš
Znamenitost Skriveni dragulj

Varoš

Varoš je Split prije turizma: staro težačko i ribarsko predgrađe koje se od zapadnog ruba palače penje prema Marjanu, klupko strmih kaleta, kamenih kućica s zelenim škurama i dvorišta u kojima loza radi hlad. Ovdje su stanovali oni koji su grad hranili, ribari s Matejuške i težaci s polja, i ta se skromnost još čita u mjerilu: kuće su male, ulice široke koliko magarcu treba, a najveće građevine su crkvice, među njima i Sveti Mikula, romanička minijatura iz 12. stoljeća skrivena među dvorištima. Danas je Varoš pola živi kvart, pola kulisa: uz bake na prozorima množe se apartmani i konobe, ali duh se drži, osobito ujutro, kad kvart miriše na kavu i friganu ribu, i navečer, kad se s Marjana vraćaju trkači. Prošećite bez cilja: od Šperuna prema gore, pa lijevo-desno kako kalete povuku, do prvih marjanskih stuba s pogledom na krovove i zvonik. Deset minuta od Rive, a drugi svijet: tiši, sporiji i mnogo bliži Splitu kakav je bio.

Savjet upućenih

Izgubi se u strmim kamenim uličicama: sušila za rublje, mačke i nijedna suvenirnica.

Foto: Kaiser87 / CC BY-SA 3.0

Kaštilac (Kaštel Gomilica)
Skriveni dragulj
Znamenitost

Kaštilac (Kaštel Gomilica)

Utvrđeni kaštel splitskih benediktinki iz 1529. godine na moru.

Foto: Ivan T. / CC BY-SA 3.0

Kaštilac (Kaštel Gomilica)
Znamenitost Skriveni dragulj

Kaštilac (Kaštel Gomilica)

Kaštilac je razlog zbog kojeg Kaštel Gomilica nosi ime: utvrda na hridi u moru koju su 1529. podigle splitske benediktinke da zaštite svoje težake i njihove obitelji od osmanskih upada. Redovnice, kojima je zemlja u Kaštelanskom polju pripadala još od srednjeg vijeka, sagradile su kvadratnu kulu s obrambenim zidom na otočiću spojenom s kopnom kamenim mostićem; unutar zidova s vremenom je izraslo cijelo malo naselje, kuća uz kuću, koje i danas živi svojim mirnim životom. Zato je Kaštilac najslikovitiji od svih kaštelanskih kaštela: s obale se gleda kao kameni brod usidren pred mjestom, s perilima i barkama u prvom planu, a kroz vrata na mostiću ulazi se u dvorišta u kojima se suši roba i mirišu ručkovi. Ljubitelji serija prepoznat će kulise Braavosa iz Igre prijestolja. Od Splita ste udaljeni petnaestak minuta autom ili prigradskim autobusom; razgled traje pola sata, ali ugođaj traži barem sat, s kupanjem uz mostić i kavom na rivici. Kombinirajte sa šetnjom kaštelanskom obalom: sedam mjesta, sedam kaštela, i ovaj je najfotogeničniji.

Savjet upućenih

Kaštilac je poznat kao mjesto snimanja serije Igra prijestolja; dođi rano za mir bez gužve.

Foto: Ivan T. / CC BY-SA 3.0

Još 21 mjesta
  • Kaštel Kuparić
  • Svjetionik Pomorac
  • Rimsko kazalište
  • Nadbiskupska palača
  • Muzej vode u Splitu
  • Dioklecijanov akvadukt
  • Amfiteatar Salone
  • Svjetionik Zenta
  • Peristil
  • Kip Grgura Ninskog
  • Podrumi Dioklecijanove palače
  • Jupiterov hram
  • Prokurative (Trg Republike)
  • Zlatna vrata
  • Narodni trg (Pjaca)
  • Stadion Poljud (Hajduk)
  • Salona (Solin)
  • Silver Gate
  • Iron Gate
  • Brass Gate
  • Fruit Square

Aktivnosti

27
Veliki Kabal (Mosor)
Legendarno
Aktivnost

Veliki Kabal (Mosor)

Najviši vrh Mosora s pogledom na obalu i otoke.

Foto: Moson81 / CC BY-SA 4.0

Veliki Kabal (Mosor)
Aktivnost Legendarno

Veliki Kabal (Mosor)

Veliki Kabal je krov Mosora i najviši vrh u neposrednom zaleđu Splita: tisuću tristo trideset i devet metara golog krša koji se diže odmah iza gradskih četvrti, dovoljno blizu da ga se vidi s Rive, dovoljno divlji da se na njemu zaboravi da more postoji. Uspon je prava planinarska tura: klasika kreće iz sela Sitno Gornje preko planinarskog doma Umberto Girometta, markiranom stazom kroz makiju pa preko kamenih ploča i škrapa, uz četiri do pet sati hoda u oba smjera i tisuću metara uspona. Nagrada raste sa svakim metrom: pod nogama cijela splitska aglomeracija i otoci od Šolte do Hvara, iza leđa kameno more Zagore, a na vrhu vjetar koji ovdje, kako kažu domaći planinari, nikad ne uzima slobodan dan. Mosor je krš bez izvora: nosite tri litre vode po osobi ljeti, čvrste cipele zbog oštrog kamena i provjeru prognoze, jer se po buri i magli greben ne prašta. Najljepša doba su proljeće i jesen; ljeti krenite u zoru. Za kondicijski spremne, ovo je najveća prirodna avantura koju Split nudi bez auta i trajekta.

Savjet upućenih

Kreni rano ujutro i ponesi dovoljno vode, na golom kraškom grebenu gotovo da nema hlada.

Radno vrijeme
Uvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri pristup, vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.

Foto: Moson81 / CC BY-SA 4.0

Sustipan
Skriveni dragulj
Aktivnost

Sustipan

Tihi park na hridi: čempresi, paviljon i pučina.

Foto: Argo Navis / CC BY-SA 4.0

Sustipan
Aktivnost Skriveni dragulj

Sustipan

Sustipan je najelegantnija tišina Splita: mali poluotok visoko nad ulazom u gradsku luku, park čempresa i borova na mjestu benediktinskog samostana svetog Stjepana iz ranog srednjeg vijeka, po kojem rt i nosi ime. U 19. stoljeću ovdje je uređeno gradsko groblje s neoklasicističkim paviljonom; pedesetih godina groblje je uklonjeno, a ostao je park u kojem tlocrt aleja i pokoja sačuvana ploča još čuvaju svečan ton. Danas je Sustipan mjesto za predah od grada: klupe na litici s pogledom koji ide od Marjana preko otoka do luke, jedrilice koje ulaze u ACI marinu točno pod nogama, mladenci na fotografiranju, čitači u hladu. Ostaci samostana i mala crkva svetog Stjepana stoje u kutu parka kao podsjetnik koliko je mjesto staro. Dođite u zalazak: sunce pada točno u prolaz između Čiova i Šolte, brodovi se vraćaju u luku, a grad iza leđa polako pali svjetla. Deset minuta hoda od Rive, i najmirnijih deset minuta koje ćete u Splitu naći.

Savjet upućenih

Jedno od najmirnijih mjesta za zalazak u Splitu, par minuta od rive, a daleko od gužve.

Foto: Argo Navis / CC BY-SA 4.0

Park-šuma Marjan
Aktivnost

Park-šuma Marjan

Borovima obrastao brijeg iznad Splita s pogledom na otoke.

Foto: Airin / CC BY-SA 1.0

Park-šuma Marjan
Aktivnost

Park-šuma Marjan

Marjan je pluća Splita i njegovo obećanje da grad nikad neće biti samo kamen: brdovita poluotočna šuma od tri i pol kilometra koja zatvara zapadni horizont, s borovima do mora, križnim putem kapelica po južnim liticama i vrhom Telegrinom na sto sedamdeset osam metara. Splićani ga zovu jednostavno brdo, i na njemu se odvija pola sportskog života grada: jutarnji trkači na Prvoj vidilici, biciklisti na šumskim cestama, penjači na liticama nad Kašjunima, plivači na plažama podno šume. Marjan je zaštićen kao park-šuma i na njemu se ne gradi, pa je i danas, kao i prije sto godina, mjesto na koje se bježi od grada a da ga se ne napusti: deset minuta stubama iz Varoša i buka Rive zamijeni zrikavce. Za prvi susret uzmite klasiku: stube do Vidilice, kava s pogledom, pa šetnica južnom stranom pored kapelica i pustinjačkih špilja do Bena i natrag obalom. To su dva do tri sata hoda s kupanjem po želji; tko želi vrh, skrene na Telegrin. Ponesite vodu i krenite prije vrućine: Marjan je najljepši dok se grad još budi.

Savjet upućenih

Popni se na Telegrin za zalazak sunca; domaći trče borovim stazama čim dan zahladi.

Foto: Airin / CC BY-SA 1.0

Riva
Aktivnost

Riva

Splitska riva pod palmama, dnevni boravak cijeloga grada.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Riva
Aktivnost

Riva

Riva je dnevni boravak Splita i najvažnija soba grada, iako nema ni zidova ni krova: dvjesto pedeset metara šetnice između južnog zida Dioklecijanove palače i mora, s dvostrukim drvoredom palmi i suncem koje na nju pada od jutra do mraka. Današnji oblik dobila je početkom 19. stoljeća, za francuske uprave, koja je uz antički zid nasula šetalište; bijele pergole i popločenje stigli su s velikom obnovom 2007., oko koje se grad svađao strasno kako se samo o Rivi svađa. Jer Riva nije obična promenada: ovdje se dolazi vidjeti i biti viđen, na jutarnju kavu koja traje do podne, na večernji đir koji je institucija, na doček sportaša, proslave i prosvjede. Kafići drže cijelu liniju, cijene su više nego ulicu dublje, ali plaća se pozornica, jer stolice gledaju u prolaznike kao u predstavu. Turistički savjet je jednostavan: jedna kava na Rivi obavezna je kao i katedrala, najbolje ujutro do deset, kad svjetlo pada na palaču, a grad tek uzima zalet. Sve ostalo u Splitu počinje i završava ovdje.

Savjet upućenih

Dođi subotom prijepodne na špicu, kad se cijeli Split dotjera na kavu na rivi.

Foto: dronepicr / CC BY 2.0

Galerija Meštrović
Aktivnost

Galerija Meštrović

Kiparova primorska vila puna njegovih remek-djela.

Foto: SchiDD / CC BY-SA 4.0

Galerija Meštrović
Aktivnost

Galerija Meštrović je kuća koju je najveći hrvatski kipar sagradio sam sebi, pa poklonio svima: raskošna vila s vrtom na južnim padinama Marjana, koju je Ivan Meštrović projektirao tridesetih godina kao obiteljski dom i atelijer, s pogledom preko palmi ravno na more. Povijest je htjela da u njoj provede tek nekoliko godina; otišao je u emigraciju, a vilu s stotinama djela darovao narodu. Danas je to najljepši mogući okvir za njegov opus: mramorne i brončane figure u dvoranama punim svjetla, monumentalne skulpture po vrtu među maslinama, crteži i portreti obitelji u intimnijim sobama. Meštrović se ovdje čita kronološki i emotivno, od bečke secesije do religioznih ciklusa, a prostor sam pokazuje kako je kipar mislio: kuća, vrt i pogled komponirani su kao jedna skulptura. Ulaznica vrijedi i za Kaštelet stotinjak metara dalje, kapelu s njegovim drvenim reljefima Kristova života, koje mnogi smatraju vrhuncem opusa. Računajte sat i pol za oboje, popodne zbog svjetla u vrtu; od Rive je pola sata šetnje obalom ili kratka vožnja.

Savjet upućenih

Sačuvaj ulaznicu i prošeći do obližnjeg Kašteleta: njegovi drveni reljefi Kristova života pravi su vrhunac.

Foto: SchiDD / CC BY-SA 4.0

Matejuška
Aktivnost

Matejuška

Stara ribarska lučica gdje se Split okuplja na zalasku.

Foto: Fred Romero from Paris, France / CC BY 2.0

Matejuška
Aktivnost

Matejuška

Matejuška je ribarska duša Splita: mala lučica na zapadnom kraju Rive, gdje Varoš dodiruje more, s gajetama na vezu, mrežama preko ograda i kućicama u kojima ribari još drže alat. Stoljećima su odavde isplovljavali oni koji su grad hranili srdelom, i taj radnički pedigre Matejuška nosi s ponosom: spomenik ribaru na molu nije turistička dekoracija nego zahvala. Danas lučica živi dvostruki život. Danju je ribarska: krpaju se mreže, prekopava se po barkama, prodaje se jutarnji ulov. Navečer postaje najdemokratskije okupljalište grada: na velikom betonskom molu, koji svi zovu lukobran, sjedaju studenti, težaci, turisti i gitare, s pivom iz trgovine i nogama nad morem, jer je Matejuška odavno neslužbeni odgovor Splita na skupe barove, mjesto gdje zalazak i društvo ne koštaju ništa. Kupite pivo ili sok, sjednite na beton među ostale i gledajte kako sunce pada za Marjan, a svjetla Rive se pale jedno po jedno. Ako želite razumjeti kako Split diše kad nikome ništa ne prodaje, ovdje ćete to vidjeti.

Savjet upućenih

Uzmi piće na kiosku i zauzmi mjesto na molu prije zalaska, kao domaći.

Foto: Fred Romero from Paris, France / CC BY 2.0

Još 21 mjesta
  • Plaža Bačvice
  • Muzej grada Splita
  • Froggyland
  • Vidilica (Marjan)
  • Plaža Kašjuni
  • Plaža Bene
  • Plaža Žnjan
  • Plaža Firule
  • Plaža Ovčice
  • Plaža Trstenik
  • Plaža Kaštelet (Ježinac)
  • Croatian National Theatre Split
  • Archaeological Museum Split
  • Croatian Maritime Museum
  • Gallery of Fine Arts
  • Ethnographic Museum Split
  • Telegrin Peak
  • Obojena Svjetlost Beach
  • Ježinac Beach
  • Perun Ridge
  • Muzej iluzija

Kupovina

5
Ribarnica
Skriveni dragulj
Kupovina

Ribarnica

Secesijska ribarnica kod Marmontove: jutarnji ulov na mramoru, prizor star više od stoljeća.

Foto: Argo Navis / CC BY-SA 4.0

Ribarnica
Kupovina Skriveni dragulj

Ribarnica

Ribarnica je jutarnja opera Splita: secesijska hala uz Marmontovu iz 1890-ih, u kojoj se svakog jutra na mramorne banke slaže ulov, srdele i inćuni u srebrnim hrpama, orade i brancini, lignje, škampi, ponekad tuna oko koje se okupi pola tržnice. Prodavačice zovu, kupci provjeravaju škrge, cijene se pišu kredom i mijenjaju kako jutro odmiče; folklor je glasan, iskren i potpuno neodgljumljen, jer ovo nije atrakcija za turiste nego servis grada koji ribu jede svakodnevno. Najslavnija cronica Ribarnice su njene muhe, točnije njihov izostanak: uz halu izbijaju sumporne termalne vode, čiji miris, kako Splićani vole reći, tjera muhe bolje od svake kemije. Najbolje vrijeme je od sedam do deset, kad je izbor potpun; ponedjeljkom je ulov najtanji, jer flota nedjeljom miruje. Ako imate kuhinju, kupite srdele i tražite savjet za pripremu, dobit ćete ga u tri glasa; ako nemate, dođite samo gledati. Pola sata Ribarnice vrijedi kao lekcija iz mediteranske prehrane, besplatna i s mirisom mora.

Savjet upućenih

Dođite prije 9: tada biraju konobari najboljih splitskih konoba.

Foto: Argo Navis / CC BY-SA 4.0

Marmont Street
Kupovina

Marmont Street

Splitska šetnica za kupnju, izlozi na uglačanom bijelom kamenu.

Foto: Mark Ahsmann / CC BY-SA 3.0

Marmont Street
Kupovina

Marmont Street

Marmontova je splitska modna pista: ravna pješačka ulica koja od Rive vodi prema sjeveru, široka, popločana i uokvirena izlozima, jedina ulica u starom Splitu koja je građena s planom i pravilom. Ime nosi po francuskom maršalu Marmontu, upravitelju Dalmacije za Napoleona, koji je početkom 19. stoljeća u gradu ostavio više dobrog nego mnogi prije njega: rušio je bedeme koji su grad gušili, gradio ceste i uveo urbanizam, pa mu je Split, rijetkost za okupatora, ostavio ime na najljepšoj ulici. Danas je Marmontova granica i spojnica: istočno od nje počinje kameni labirint staroga grada, zapadno građanski Split 19. stoljeća s Prokurativama. Ulicom se šeće u đir jednako kao Rivom, izlozi drže domaće i svjetske marke, a na sjevernom kraju ulica izlazi na ribarnicu, gdje modna pista završava najiskrenijim mogućim sadržajem: svježom ribom na ledu. Prošećite Marmontovom navečer, kad se izlozi upale i kamen zasja: to je Split u svom građanskom izdanju, uredan, svijetao i ponosan na crtu koja ga drži ravno.

Savjet upućenih

Odmah do ulice je peškarija: najživlja je ujutro.

Foto: Mark Ahsmann / CC BY-SA 3.0

Mall of Split
Kupovina

Mall of Split

Velik, moderan trgovački centar za šoping i kišne dane.

Foto: Uspjeh je ključ života / CC BY-SA 4.0

Mall of Split
Kupovina

Mall of Split

Mall of Split najveći je trgovački centar grada: svijetla kuća na sjeveru Splita s međunarodnim modnim lancima, velikim supermarketom, food courtom i kino dvoranama pod istim krovom. Ovo je adresa za dane kad odmor zatreba grad umjesto plaže: kad bura preokrene termine trajekata, kad kiša otkaže kupanje, kad djeci treba sat klime i pizze, ili kad se pred povratak obavlja velika kupovina, jer su cijene iste kao u ostatku zemlje, bez otočnih dodataka. Raspored je jednostavan i pregledan: široki hodnici, dizala i rampe za kolica, stotine besplatnih parkirnih mjesta, pa se i s punim autom i djecom sve obavi bez stresa. Kino navečer prikazuje filmove uglavnom u originalu s titlovima, što ga čini upotrebljivim i za goste. Od centra ste udaljeni desetak minuta autom ili gradskim autobusom; pješice se ne isplati, ovo je vožnja. Turistička uloga Mall of Splita je jasna i časna: rezervni plan koji uvijek radi, s radnim vremenom do kasno navečer i nedjeljom u sezoni.

Foto: Uspjeh je ključ života / CC BY-SA 4.0

Pazar
Kupovina

Pazar

Gradska tržnica uz istočni zid Palače: voće, povrće i galama od zore, split u najčišćem obliku.

Foto: Frombowen / CC BY-SA 4.0

Pazar
Kupovina

Pazar

Pazar je trbuh Splita: zelena tržnica koja se svakog jutra rasprostre uz istočni zid Dioklecijanove palače, oko Srebrnih vrata, na mjestu gdje se trguje otkako je grada. Štandovi se slažu u redove voća, povrća, sira, pršuta, maslina i cvijeća, uz rubove još i odjeća, torbe i sve ono neopisivo što pravu tržnicu čini tržnicom; iznad svega galebovi, koji drže red na svoj način. Ovo je burza dalmatinske sezone: u lipnju trešnje i marelice, u srpnju rajčice koje mirišu preko pola trga, u jesen smokve, grožđe i prve mandarine iz doline Neretve. Cjenkanje je umjereno dopušteno, probanje se nudi samo, a gotovina je i dalje glavni jezik. Pazar je najživlji od sedam do jedanaest; oko podneva štandovi se polako sklapaju, a do dva ostane samo kostur. Dođite s praznom torbom i planom za plažu: smokve, sir, rajčice i kruh s obližnje pekare slože se u ručak dostojan konobe. I promatrajte: na Pazaru se za pola sata vidi kako Split doista živi, tko s kim, što se jede i o čemu se priča.

Savjet upućenih

Domaće smokve i višnje tražite kod baka sa štandova uz sam zid: najkraći put od vrta do ruke.

Foto: Frombowen / CC BY-SA 4.0

Još 1 mjesta
  • Joker Mall

Split: vodiči

Piano Loop 2026. u Splitu: Goran Filipec otvara 8. listopada
Kultura

Piano Loop 2026. u Splitu: Goran Filipec otvara 8. listopada

13. Piano Loop Festival donosi tri klavirska recitala u Koncertnu dvoranu Ive Tijardovića u Splitu: Goran Filipec u četvrtak 8. listopada, Nagino Maruyama 29. listopada…

6. listopada 2026.Split4 min
Plaže u Splitu: Bačvice, Kašjuni, Žnjan, Bene i marjanske uvale
Vodič

Plaže u Splitu: Bačvice, Kašjuni, Žnjan, Bene i marjanske uvale

Pijesak deset minuta od palače na Bačvicama, najčistije more i pogled na otoke na Kašjunima, hlad na Bene, obitelji na Žnjanu i Firulama, mir na…

15. rujna 2026.Split13 min
Od Splita do Dubrovnika: katamaran, autobus, auto ili avion
Vodič

Od Splita do Dubrovnika: katamaran, autobus, auto ili avion

Katamaran Krilo vozi četiri i pol sata za 45 do 55 eura do 31. listopada, autobus tri sata i 45 minuta za 12 do 30…

15. rujna 2026.Split10 min
Otoci trajektom: kako rade trajekti, četiri rute i cijene
Vodič

Otoci trajektom: kako rade trajekti, četiri rute i cijene

Jadrolinijini trajekti za vozila voze cijele godine iz kopnenih čvorišta, a katamarani povezuju otoke uglavnom od svibnja do listopada i rasprodaju se u kolovozu, dok…

15. rujna 2026.Split10 min
Modra špilja i Plava laguna: izleti iz Splita, Hvara, Dubrovnika
Vodič

Modra špilja i Plava laguna: izleti iz Splita, Hvara, Dubrovnika

Modra špilja na Biševu stoji 18 eura u gotovini na pristaništu, 24 eura u visokoj sezoni, uz izlet brzim čamcem iz Splita od 120 do…

15. rujna 2026.Split11 min
7 dana u Splitu, jedan smještaj: Brač, Hvar, Trogir, Krka
Ruta

7 dana u Splitu, jedan smještaj: Brač, Hvar, Trogir, Krka

Jedna baza, sedam vrlo različitih dana. Splitska palača i Marjan, trajekt na Brač za 8 eura, katamaran na Hvar, Trogir autobusom za 3 eura, slapovi…

15. rujna 2026.Split9 min
Advent u Splitu 2026.: Riva u prosincu
Kultura

Advent u Splitu 2026.: Riva u prosincu

Deset do petnaest stupnjeva, večer na otvorenom u laganoj jakni i rimska jezgra koja u prosincu pripada domaćima. Gdje stoje štandovi i koliko naplaćuju.

30. kolovoza 2026.Split9 min
Split znamenitosti: palača koja je postala grad
Vodič

Split znamenitosti: palača koja je postala grad

Stara jezgra Splita palača je rimskog cara, naseljena 1700 godina. Što vidjeti, kojim redom i kada na Marjan.

28. kolovoza 2026.Split19 min
Vodič kroz splitsku palaču: kutovi koje mnogi prvi put propuste
Vodič

Vodič kroz splitsku palaču: kutovi koje mnogi prvi put propuste

Dioklecijanova palača nije muzejska četvrt, nego živa stara jezgra. Ova ruta spaja rimski kamen, svakodnevni život, tihe ulice i najbolji izlaz prema Marjanu.

6. srpnja 2026.Split5 min
Jedan savršen dan u Splitu, u palači i izvan nje
Ruta

Jedan savršen dan u Splitu, u palači i izvan nje

Kava u palači, rimski kamen, energija pazara, šetnja Marjanom i kupanje. Ovo je dan u Splitu koji je ispunjen, ali nije nervozan.

21. lipnja 2026.Split12 min

Split: kratki odgovori

Kako od zračne luke do centra Splita?
Zračna luka je kod Kaštela, dvadesetak kilometara od grada. Shuttle i gradska linija 37 voze do autobusnog kolodvora uz luku, shuttle treba tridesetak minuta. Taksi ili aplikacija koštaju višestruko, ali od vrata do vrata.
Plaća li se ulaz u palaču?
Sama palača je besplatna u svako doba, to je jednostavno stara jezgra. Ulaznice vrijede samo za pojedine građevine u njoj: katedralu sa zvonikom, krstionicu i podrume s južne strane.
Koji je otok najbolji izlet iz Splita?
Brač, zbog česte trajektne linije za Supetar koja olakšava planiranje, dalje busom ili transferom do Bola i Zlatnog rata. Grad Hvar je glamurozna varijanta katamaranom, Šolta ona mirna najbliža gradu.

CroVenture App

Istraži Split uz CroVenture

Mjesta se otključavaju čim do njih dođeš, uz putovnicu koja se puni dok istražuješ.