Prijeđi na sadržaj
Svi gradovi

Omiš. Što vidjeti, karta i skrivena mjesta

41 odabranih mjesta· 2 skrivenih dragulja
Omiš
Foto: Silverije / CC BY-SA 3.0

Omiš leži ondje gdje se Cetina probija kroz primorske planine do mora i grad je oduvijek živio od tog klanca: najprije kao gnijezdo gusara koji su se povlačili uzvodno kamo galije nisu mogle, danas kao adrenalinska prijestolnica splitske regije. Iz gusarskih stoljeća ostale su dvije tvrđave, Mirabela nad krovovima i Starigrad visoko na stijeni.

Kanjon nosi ponudu: rafting i canyoning na Cetini, jedna od najdužih zipline staza u Europi preko njega i pješčana gradska plaža na ušću koju obitelji dobivaju kao mirnu protutežu.

Što vidjeti u Omišu: između stijena i Cetine

Sljedećih 7 dana

Podaci o vremenu: Open-Meteo.com

Radno vrijeme i cijene

Mjesta za koja vodimo radno vrijeme i razinu cijena. Vremena se mijenjaju sa sezonom, mjerodavna je službena stranica.

MjestoRadno vrijemeCijenaSlužbena stranica
Omiška DinaraUvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri pristup, vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.--

Klima iz mjeseca u mjesec

Desetogodišnji prosjeci za Omiš: ovako mjesec obično izgleda, bez obzira na to što radi ovaj tjedan.

MjesecDan °CNoć °CKišnih danaMore °C
Siječanj911115
Veljača1131015
Ožujak1351114
Travanj1781016
Svibanj21131319
Lipanj2717724
Srpanj3120327
Kolovoz3120527
Rujan2516825
Listopad2011922
Studeni1581320
Prosinac1141117

Zrak 2015. do 2024., more 2022. do 2024. Kišni dan računa se od 1 mm. Podaci: Open-Meteo.com

Omiš u videu

Omiš: isprobaj sve ili se samo opusti

YouTubeOmiš3:17

Plaže u mjestu Omiš

Mala Luka Beach
Aktivnost

Mala Luka Beach

Uvala čije ime doslovno znači 'mala luka', dalje niz obalu prema Pisku.

Foto: Karlo Kovacic / CC BY-SA 3.0

Mala Luka Beach
Aktivnost

Mala Luka Beach

Mala Luka je tajna koju Omišani nevoljko dijele: sitna uvala stisnuta između Brzeta i Nemire, do koje se dolazi samo pješice obalnom stazom ili morem. Dvadesetak metara oblutaka, dvije-tri stijene za skakanje, borovi koji se naginju do same vode i more koje zbog dubine i strujanja ostaje prozirno kao staklo i u špici kolovoza. Sadržaja nema nikakvih, ni tuša, ni kafića, ni ležaljki, i upravo zato ovamo dolaze oni koji žele more kakvo je bilo prije turizma: ručnik na kamen, maska u ruke, knjiga u sjenu. Voda se brzo produbljuje, pa je uvala draža plivačima nego obiteljima s malom djecom; stijene s južne strane kriju najbolji snorkeling u neposrednoj okolici grada. Dođite ujutro dok je uvala u sjeni ili kasno popodne kad sunce padne nisko; ponesite vodu, voće i obuću za kamen, a smeće vratite sa sobom, jer kante ovdje nema. Petnaest minuta hoda od grada, a osjećaj kraja svijeta: to je Mala Luka.

Foto: Karlo Kovacic / CC BY-SA 3.0

Pisak Beach
Aktivnost

Pisak Beach

Plaža u mjestu Pisak, na krajnjem istoku omiške rivijere.

Foto: Bori / CC BY 3.0

Pisak Beach
Aktivnost

Pisak Beach

Pisak je posljednje mjesto Omiške rivijere prije makarske granice i njezin najtiši kraj: šaka kamenih kuća oko uvale, dvjestotinjak stanovnika zimi i ni deset puta više ljeti, jer ovdje velikih hotela nikad nije bilo i neće ih biti. Žalo je od svijetlog oblutka, more otvoreno prema Braču i Hvaru i zato izrazito čisto, a iznad svega se diže stijena Omiške Dinare koja popodne baca dugu sjenu kao prirodni suncobran. Život se odvija u tri točke: na žalu, u konobi nad morem i na molu s kojeg djeca skaču od jutra do mraka. Pisak je omiljen među roniocima zbog podmorja bogatog liticama, i među onima koji doslovno žele samo more i mir; za sve ostalo, dućane, bankomate, izbor restorana, ide se u Omiš, dvadeset minuta vožnje magistralom koja je i sama atrakcija. Dolazak autobusom je moguć, ali rijedak, pa je auto praktičan; parkirajte odmah pri ulasku u mjesto, uličice prema moru nisu za okretanje. Tko traži kraj rivijere u oba značenja, našao ga je.

Foto: Bori / CC BY 3.0

Nemira Beach
Aktivnost

Nemira Beach

Uvala istočno od Omiša, prva na putu prema Pisku.

Foto: Sztudva Gyöngyi / CC BY-SA 3.0

Nemira Beach
Aktivnost

Nemira Beach

Nemira je malo kupališno naselje dva kilometra južno od Omiša, s dugim šljunčanim žalom koje mnogi mještani drže najljepšim u okolici: dovoljno daleko da odbije dnevne izletnike, dovoljno blizu da se dođe i pješice obalnom stazom. More je duboko modro i brzo se produbljuje, obluci su sitni i ugodni za stopala, a zaleđe drže masline, borovi i ponešto apartmana; od sadržaja postoje tuševi, dva-tri kafića i sezonski restoran, i to je namjerno sve. Publika su obitelji koje se vraćaju godinama i plivači koji rade dionice prema susjednim uvalama. Zapadna orijentacija znači sunce do kasnog poslijepodneva i zalaske ravno u kanal prema Braču, a stijene na rubovima žala skrivaju najbolje mjesto za masku i disalicu. Parkinga je malo i ljeti nestane do deset, zato dolazite rano, autobusom ili pješice; staza iz Omiša vodi kroz borove i sama je pola doživljaja. Ponesite vodu i nešto za hlad, jer prirodne sjene na samom žalu ima tek uz rubove.

Foto: Sztudva Gyöngyi / CC BY-SA 3.0

Brzet Beach
Aktivnost

Brzet Beach

Mala uvala tik istočno od Omiša, prva usputna postaja prema Pisku.

Foto: ANDREJ NEUHERZ / CC BY-SA 3.0

Brzet Beach
Aktivnost

Brzet Beach

Brzet je prva uvala južno od grada i omiljena alternativa svima kojima je Velika plaža preživa: deset minuta šetnje obalnom stazom, i pijesak zamijene obluci, a gužvu borova sjena. Uvala je zapravo niz manjih žala odvojenih stijenama, s morem koje je ovdje, dalje od ušća Cetine, primjetno toplije, slanije i prozirnije; ulaz je mjestimice strmiji, pa su ljeti najtraženiji rubovi s prirodnim hladom. Iznad plaže je hotel s terasom i par kafića, dovoljno za kavu i sendvič, premalo da naruši mir. Brzet je i najbliže mjesto za snorkeling: uz stijene na južnom kraju love se pogledi na ježince, ribice i poneku hobotnicu. Staza se nastavlja dalje prema Mala Luci i Nemiri, pa se lako složi poslijepodne s tri kupanja na tri žala. Ponesite obuću za vodu zbog oblutaka i ježinaca, i ostanite do zalaska: sunce tone točno u kanal između kopna i Brača, a natrag se ide šetnicom uz svjetla grada.

Foto: ANDREJ NEUHERZ / CC BY-SA 3.0

Čelina Beach
Aktivnost

Čelina Beach

Otvorena uvala dalje istočno, na putu prema Pisku.

Foto: Karlo Kovacic / CC BY-SA 3.0

Čelina Beach
Aktivnost

Čelina Beach

Čelina je prva od niski uvala Omiške rivijere prema jugu, tamo gdje magistrala počinje voziti visoko iznad mora, a do vode se silazi stubama kroz masline i borove. Žalo je od krupnijeg oblutka, more gotovo trenutno duboko i zbog otvorenosti prema pučini među najčišćima na rivijeri; struje ovdje svaki dan doslovno promiješaju vodu. Uvala pripada zaseoku Čelina kraj Stanića, s nekoliko obiteljskih apartmana, jednom konobom na stijeni i to je sve: publika su stalni gosti koji se vraćaju desetljećima i znaju točno u koje doba dana koja stijena daje hlad. Zapadni zalasci ovdje su spektakl bez ulaznice, s Bračem kao kulisom i ribarskim svjetlima koja se pale u prvom mraku. Parkira se uz magistralu na proširenjima, silazak traje pet minuta, a povratak uz stube računajte kao mali trening. Ponesite sve što vam treba, uključujući vodu i obuću za kamen; nagrada je more koje i u kolovozu izgleda kao privatno.

Foto: Karlo Kovacic / CC BY-SA 3.0

Galeb Beach Camp
Aktivnost

Galeb Beach Camp

Opušteni kamp uz more zapadno od centra Omiša.

Foto: Sztudva Gyöngyi / CC BY-SA 3.0

Galeb Beach Camp
Aktivnost

Galeb Beach Camp

Galeb je omiška institucija na pješčanom zapadnom kraju Velike plaže: kamp i naselje pod borovima u kojima ista njemačka, češka i slovenska registarska tablica osvane svakoga srpnja već desetljećima. Razlog je jednostavan i rijedak: parcele i mobilne kućice stoje na samom pijesku, od ručnika do mora je dvadeset koraka, a plitko more ispred savršeno je za djecu koja tek uče plivati. Kamp ima svu tehniku modernoga kampiranja, sanitarije, struju, restoran, dućan i sportske terene, ali njegov pravi adut je položaj: pješice ste za deset minuta u starom gradu, a opet spavate uz zvuk mora. Za goste izvana zanimljiv je beach bar na ulazu i mogućnost najma sup dasaka i pedalina; plaža ispred kampa javna je kao i svaka druga. Ljeti je Galeb pun mjesecima unaprijed, pa rezervacija nije preporuka nego uvjet. Tko ne kampira, neka zapamti samo jedno: zapadni kraj Velike plaže uz Galeb najmirniji je dio gradskoga pijeska, s pogledom ravno u ušće Cetine.

Foto: Sztudva Gyöngyi / CC BY-SA 3.0

Naši savjeti

Što bismo mi radili oko Omiša

Jednodnevni izleti nadomak Omiša, uz rute i mirne kutke kojima se naša redakcija stalno vraća.

Rute za Omiš

  • 7 postaja

    Gusarski Omiš

    Iz starog grada na dvije tvrđave

    1. Stara gradska jezgra Omiša
    2. Crkva svetog Mihovila
    3. Church of the Holy Spirit
    4. Tvrđava Mirabela (Peovica)
    5. Kanjon Cetine
    6. Planovo Viewpoint
    7. Tvrđava Starigrad (Fortica)

Skriveni dragulji u gradu Omiš

Tvrđava Mirabela (Peovica)
Legendarno
Znamenitost

Tvrđava Mirabela (Peovica)

Gusarska kula iz 13. stoljeća uklesana u liticu nad starom jezgrom.

Foto: Silverije / CC BY-SA 3.0

Tvrđava Mirabela (Peovica)
Znamenitost Legendarno

Tvrđava Mirabela (Peovica)

Mirabela ili Peovica je manja od dviju omiških tvrđava, podignuta u 13. stoljeću na stijeni iznad starog grada. Odavde su omiški gusari nadzirali kanal prema Braču i ušće Cetine: kad bi se na obzoru pojavio mletački ili dubrovački brod, signalna vatra s kule digla bi cijeli grad na noge. Njihove brze strijele, plitke lađe zvane sagitte, mogle su pobjeći uz rijeku gdje ih veliki jedrenjaci nisu mogli slijediti. Uspon iz starog grada traje desetak minuta uskim kamenim stubama; na vrhu su četiri razine kule i vidikovac s kojeg se vide krovovi Omiša, kanjon Cetine i otvoreno more. Tvrđava je stradala u potresu 1988. i obnovljena je, a danas se ljeti penje do nje zbog zalaska sunca koliko i zbog povijesti. Ponesite vodu i dobre tenisice: stube su glatke od stoljeća koraka. Ulaz se plaća na vrhu stubišta, a najljepše svjetlo je sat prije zalaska, kad se kamen zažari narančasto, a Brač potamni preko puta.

Foto: Silverije / CC BY-SA 3.0

Crkva sv. Petra na Priku
Skriveni dragulj
Znamenitost

Crkva sv. Petra na Priku

Starohrvatska crkva iz 9. ili 10. stoljeća na desnoj obali Cetine.

Foto: Martin Brož / CC BY 3.0

Crkva sv. Petra na Priku
Znamenitost Skriveni dragulj

Crkva sv. Petra na Priku

Na desnoj obali Cetine, u četvrti Priko, stoji najstarija i najvažnija građevina Omiša: crkvica sv. Petra iz 10. stoljeća, jedan od najbolje očuvanih spomenika starohrvatskoga graditeljstva na cijeloj obali. Malena je da stane u dlan pogleda, jednobrodna, s bačvastim svodom i kupolom nad sredinom, zidana od grubo klesanog kamena u doba hrvatskih narodnih vladara, kada je Omiš bio granica između primorske Hrvatske i neretvanskih knezova. U 18. stoljeću uz nju je djelovalo glagoljaško sjemenište, škola u kojoj su se svećenici učili služiti misu na staroslavenskom jeziku i pisati glagoljicom; ta tiha učionica uz rijeku obrazovala je generacije poljičkoga klera. Crkvica se otvara povremeno, za blagdane i najave, ali najveći dio njezine snage ionako je izvana: kubus, kupola i tisuću godina, sve u dvadesetak koraka. Dođite preko mosta iz staroga grada, pet minuta hoda, i pogledajte je u kasno poslijepodne, kad nisko sunce izvuče svaki klesarski trag iz kamena.

Savjet upućenih

Crkva je malena i često zatvorena; najljepša je izvana, uz šetnju desnom obalom Cetine.

Foto: Martin Brož / CC BY 3.0

Istraži Omiš po kategoriji

Znamenitosti

12
Tvrđava Mirabela (Peovica)
Legendarno
Znamenitost

Tvrđava Mirabela (Peovica)

Gusarska kula iz 13. stoljeća uklesana u liticu nad starom jezgrom.

Foto: Silverije / CC BY-SA 3.0

Tvrđava Mirabela (Peovica)
Znamenitost Legendarno

Tvrđava Mirabela (Peovica)

Mirabela ili Peovica je manja od dviju omiških tvrđava, podignuta u 13. stoljeću na stijeni iznad starog grada. Odavde su omiški gusari nadzirali kanal prema Braču i ušće Cetine: kad bi se na obzoru pojavio mletački ili dubrovački brod, signalna vatra s kule digla bi cijeli grad na noge. Njihove brze strijele, plitke lađe zvane sagitte, mogle su pobjeći uz rijeku gdje ih veliki jedrenjaci nisu mogli slijediti. Uspon iz starog grada traje desetak minuta uskim kamenim stubama; na vrhu su četiri razine kule i vidikovac s kojeg se vide krovovi Omiša, kanjon Cetine i otvoreno more. Tvrđava je stradala u potresu 1988. i obnovljena je, a danas se ljeti penje do nje zbog zalaska sunca koliko i zbog povijesti. Ponesite vodu i dobre tenisice: stube su glatke od stoljeća koraka. Ulaz se plaća na vrhu stubišta, a najljepše svjetlo je sat prije zalaska, kad se kamen zažari narančasto, a Brač potamni preko puta.

Foto: Silverije / CC BY-SA 3.0

Crkva sv. Petra na Priku
Skriveni dragulj
Znamenitost

Crkva sv. Petra na Priku

Starohrvatska crkva iz 9. ili 10. stoljeća na desnoj obali Cetine.

Foto: Martin Brož / CC BY 3.0

Crkva sv. Petra na Priku
Znamenitost Skriveni dragulj

Crkva sv. Petra na Priku

Na desnoj obali Cetine, u četvrti Priko, stoji najstarija i najvažnija građevina Omiša: crkvica sv. Petra iz 10. stoljeća, jedan od najbolje očuvanih spomenika starohrvatskoga graditeljstva na cijeloj obali. Malena je da stane u dlan pogleda, jednobrodna, s bačvastim svodom i kupolom nad sredinom, zidana od grubo klesanog kamena u doba hrvatskih narodnih vladara, kada je Omiš bio granica između primorske Hrvatske i neretvanskih knezova. U 18. stoljeću uz nju je djelovalo glagoljaško sjemenište, škola u kojoj su se svećenici učili služiti misu na staroslavenskom jeziku i pisati glagoljicom; ta tiha učionica uz rijeku obrazovala je generacije poljičkoga klera. Crkvica se otvara povremeno, za blagdane i najave, ali najveći dio njezine snage ionako je izvana: kubus, kupola i tisuću godina, sve u dvadesetak koraka. Dođite preko mosta iz staroga grada, pet minuta hoda, i pogledajte je u kasno poslijepodne, kad nisko sunce izvuče svaki klesarski trag iz kamena.

Savjet upućenih

Crkva je malena i često zatvorena; najljepša je izvana, uz šetnju desnom obalom Cetine.

Foto: Martin Brož / CC BY 3.0

Tvrđava Starigrad (Fortica)
Znamenitost

Tvrđava Starigrad (Fortica)

Tvrđava iz 15. stoljeća visoko nad gradom s panoramom kanjona i mora.

Foto: Silverije / CC BY-SA 3.0

Tvrđava Starigrad (Fortica)
Znamenitost

Tvrđava Starigrad (Fortica)

Fortica, u narodu Starigrad, sjedi na 262 metra visokom grebenu Omiške Dinare i čuva najveći pogled srednje Dalmacije: ušće Cetine, krovove Omiša, Poljica, a preko kanala Brač, Hvar i na vedar dan Šoltu. Podignuta je u 15. stoljeću, kad je osmanska opasnost potisnula obranu s obale u brda, i s ove visine nijedna vojska nije mogla neopaženo prići gradu. Do tvrđave vodi markirana staza iz Omiša kroz zaselak Baučiće: računajte sat do sat i pol uspona, ljeti obavezno rano ujutro ili predvečer, s najmanje litrom vode po osobi. Za planinare postoji i strmija varijanta ravno uz stijenu. Gore su obnovljeni bedemi i mala kula; ulaz je simboličan, a pogled, kako kažu u Omišu, ne naplaćuje nitko. Ponesite vjetrovku, na grebenu gotovo uvijek puše. Tko ne želi pješačiti, može autom do sela Stanići i odande pola sata laganije staze. Zalazak sunca s Fortice je među najljepšima na Jadranu, samo za silazak ponesite čeonu svjetiljku.

Foto: Silverije / CC BY-SA 3.0

Kanjon Cetine
Znamenitost

Kanjon Cetine

Dramatičan riječni klanac koji se probija kroz stijene do mora kod Omiša.

Foto: Modzzak / Public domain

Kanjon Cetine
Znamenitost

Kanjon Cetine

Cetina na svojih zadnjih kilometara probija masiv Dinare i ulazi u more usred grada: malo koja europska rijeka završava tako dramatično. Kanjon iza Omiša stisnut je između stijena visokih i preko sto metara, voda je smaragdno zelena i hladna jer rijeka izvire pod Dinarom na 385 metara visine i do mora prijeđe 101 kilometar. Najlakše ga je doživjeti s riječne šetnice u gradu, gdje se stijene otvaraju poput vrata, a najdublje s vode: raftingom, kajakom ili izletnim brodićem koji vozi uzvodno do restorana Radmanove Mlinice, stare mlinice u zelenilu. Iznad kanjona kruže suri orlovi i bjeloglavi supovi zalutali s Cetine, a uz obalu rastu smokve iz samog kamena. Tko voli hodati, može stazom prema selu Slime do vidikovca nad zavojem rijeke. Rano ujutro kanjon je najmirniji, tada se voda pretvara u zrcalo; ljeti poslijepodne stiže maestral koji donosi ugodno osvježenje i jedriličare na ušće.

Foto: Modzzak / Public domain

Church of the Holy Spirit
Znamenitost

Church of the Holy Spirit

Skromna kamena crkva utisnuta među uličice omiške stare jezgre.

Foto: Argo Navis / CC BY-SA 4.0

Church of the Holy Spirit
Znamenitost

Church of the Holy Spirit

Crkvica Svetoga Duha jedan je od onih malih prostora u kojima se povijest grada osjeti jače nego u velikima: renesansna jednobrodna građevina iz 16. stoljeća stoji uz nekadašnju gradsku vijećnicu, a stoljećima je bila crkva bratovštine koja je vodila brigu o siromašnima i pokapala mrtve. Jednostavno pročelje s preslicom za zvono i skromnim portalom lako se prođe, no unutra iznenadi mir: bijeli zidovi, drveni oltar i svjetlo koje kroz uska okna pada na kamen izlizan koljenima generacija. Danas crkvica živi drugi život kao prostor za izložbe, manje koncerte i ljetne večeri komorne glazbe, kad se u nju stane jedva pedesetak ljudi i svaka nota ima svoje mjesto. Ako su vrata otvorena, uđite makar na minutu; ako nisu, pogledajte gornji dio pročelja s ugrađenim starim natpisima. Crkvica je usput na svakoj šetnji starim gradom, dvadeset koraka od glavne ulice, i najbolje pokazuje mjerilo staroga Omiša: grad u kojem je i najsvečaniji prostor bio malen, kamen do kamena, stisnut uz stijenu.

Foto: Argo Navis / CC BY-SA 4.0

Gata Village
Znamenitost

Gata Village

Kameno selo u brdima iznad Omiša, daleko od gužve na obali.

Foto: Ing.Mgr.Jozef Kotulič / CC BY-SA 4.0

Gata Village
Znamenitost

Gata Village

Gata je srce Poljica: selo na terasi iznad kanjona Cetine, petnaestak minuta vožnje od Omiša, koje je stoljećima bilo središte Poljičke Republike, seljačke države s vlastitim statutom iz 1440. i knezom biranim svake godine. Danas je Gata mirno mjesto kamenih kuća, maslinika i crkve, ali povijest se čita na svakom koraku: uz župnu crkvu stoji spomen na žrtve iz 1942., kada su talijanski fašisti u jednom danu ubili više od stotinu mještana, a s ruba sela pruža se pogled na kanjon zbog kojega vrijedi doći i bez ijedne priče. Iz Gate se za deset minuta hoda stiže do spomenika Mile Gojsalić, poljičke junakinje koju je isklesao Ivan Meštrović; njezina silueta nad ponorom najfotografiraniji je motiv cijeloga zaleđa. Dođite predvečer, kad se kamen zažari, i spojite posjet s večerom u nekoj od poljičkih konoba uz put: janjetina i soparnik, poljički specijalitet od blitve zaštićen na europskoj razini, ovdje su domaći, ne turistički.

Foto: Ing.Mgr.Jozef Kotulič / CC BY-SA 4.0

Još 6 mjesta
  • Franciscan Monastery Omiš
  • Mila Gojsalić Statue
  • Stara gradska jezgra Omiša
  • Crkva svetog Mihovila
  • Poljički Square
  • King Tomislav Square

Aktivnosti

24
Rafting na Cetini
Aktivnost

Rafting na Cetini

Spust brzacima i kraj slapova kroz zeleni kanjon Cetine.

Foto: Cookies4ever / CC0

Rafting na Cetini
Aktivnost

Rafting na Cetini

Rafting na Cetini je najpitomiji način da se uđe u kanjon, i zato je omiljen obiteljima: brzaci su druge do treće kategorije, dovoljno živi za smijeh i prskanje, dovoljno blagi da se voze i djeca od pet-šest godina. Standardna tura kreće uzvodno kod Penšića ili Zadvarja i spušta se tri do četiri sata prema Radmanovim Mlinicama ili sve do grada, ovisno o vodostaju. Na putu se izmjenjuju mirni bazeni u kojima se pliva, kratke stepenice brzaca i prolazi ispod stijena s kojih kaplje voda; vodiči usput pokazuju špilju u koju se ulazi plivajući i mjesta gdje se skače sa stijena, tko želi. Voda je i usred kolovoza svježa, oko 15 do 18 stupnjeva, pa dobro dođe neopren koji daju organizatori. Ponesite kupaći, sandale koje ne spadaju i suhu majicu za poslije; mobitel ostavite u vodonepropusnoj bačvici. Termini idu ujutro i rano poslijepodne, rezervacija dan ranije je dovoljna, a najljepše je u lipnju i rujnu, kad je rijeka izdašna, a gužve nema.

Foto: Cookies4ever / CC0

Zipline Omiš
Aktivnost

Zipline Omiš

Let čeličnom sajlom visoko iznad kanjona Cetine.

Foto: Modzzak / Public domain

Zipline Omiš
Aktivnost

Zipline Omiš

Zipline iznad kanjona Cetine spada među najpoznatije u Hrvatskoj: osam čeličnih sajli ukupne duljine oko 2100 metara, s najdužim segmentom od preko 700 metara i visinom do 150 metara iznad rijeke. Let počinje kratkom vožnjom i usponom iz Omiša do polazne točke iznad kanjona, gdje instruktori na dvije kratke probne sajle pokažu kočenje i držanje; zatim slijede tri sata prelijetanja s jedne strane kanjona na drugu, sa smaragdnom Cetinom duboko pod nogama i orlovima u visini očiju. Brzine dosežu pedesetak kilometara na sat, no osjećaj je čudesno miran: vjetar, zujanje kolotura i širina krajolika. Za polazak trebaju zatvorene cipele i malo kondicije za kratke pješačke dionice između sajli; djeca obično mogu od desete godine uz pratnju. Ide se u svim terminima od proljeća do jeseni, ljeti su najugodniji jutarnji polasci prije vrućine. Fotoaparat smije s vama samo dobro pričvršćen, a poglede ionako pamtite bolje od svake snimke.

Foto: Modzzak / Public domain

Planovo Viewpoint
Aktivnost

Planovo Viewpoint

Vidikovac iznad Omiša s pogledom na ušće Cetine i crvene krovove.

Foto: ANDREJ NEUHERZ / CC BY-SA 3.0

Planovo Viewpoint
Aktivnost

Planovo Viewpoint

Planovo je vidikovac za one koji žele pogled s razglednice, ali nemaju cijelo prijepodne za Forticu: travnato-kamenita zaravan na padini Omiške Dinare iznad grada, do koje se markiranom stazom iz središta stiže za dvadesetak do trideset minuta uspona. Odozgo se Omiš prvi put vidi cijeli odjednom: crveni krovovi stisnuti između stijene i mora, zelena zmija Cetine kako izlazi iz kanjona, Velika plaža poput svijetlog polumjeseca i Brač preko kanala. Staza kreće iza starog grada i penje se kroz makiju i borove; podloga je kamenita, pa i za ovu kratku turu trebaju zatvorene cipele i voda, a ljeti sat izbora znači sve: jutro prije osam ili predvečerje. Planovo je i prva postaja na putu prema Fortici, pa se lako odluči na licu mjesta hoće li se nastaviti više. Fotografima je najdraži trenutak plava ura nakon zalaska, kad se upale gradska svjetla, a nebo iznad Brača još tinja; čeona svjetiljka za silazak tada nije luksuz nego uvjet.

Foto: ANDREJ NEUHERZ / CC BY-SA 3.0

Via Ferrata Fortica
Aktivnost

Via Ferrata Fortica

Zaštićena penjačka staza uz stijenu ispod tvrđave Fortice.

Foto: ahenobarbus from Russia / CC BY 2.0

Via Ferrata Fortica
Aktivnost

Via Ferrata Fortica

Via ferrata Fortica pretvara stijenu iznad Omiša u put: čelično uže, klinovi i stepenice vode preko okomitih ploča i polica do tvrđave Starigrad, a pod petama cijelo vrijeme ostaju grad, ušće Cetine i kanal prema Braču. Ruta je srednje težine, prohodna svakome tko nema strah od visine i može dva do tri sata raditi rukama i nogama; tehničko penjačko znanje ne treba, jer se cijelim putem osigurava na sajlu preko ferata-seta s dvije karabinke. Ide se u organiziranim turama s vodičem koji daje pojas, kacigu i upute, a kreće se rano ujutro ili kasnije poslijepodne, jer stijena gleda na jug i ljeti grije kao peć. Za polazak trebaju zatvorene sportske cipele, litra i pol vode i rukavice ako ih imate; sve ostalo je u glavi. Nagrada je dvostruka: osjećaj stijene pod prstima tamo gdje su nekad stražarili gusarski izviđači, i ulazak u Forticu s njezine divlje strane, pogledom koji obični posjetitelji nikada ne vide. Silazi se pješačkom stazom, koljena će biti zahvalna na štapovima.

Foto: ahenobarbus from Russia / CC BY 2.0

Canyoning on the Cetina
Aktivnost

Canyoning on the Cetina

Spust kanjonom Cetine skokovima, plivanjem i spuštanjem niz stijene.

Foto: Modzzak / Public domain

Canyoning on the Cetina
Aktivnost

Canyoning on the Cetina

Canyoning na Cetini počinje tamo gdje staze prestaju: u gornjem dijelu kanjona kod Zadvarja, ispod slapa Gubavice, gdje se rijeka probija koritom do kojeg se može samo skakanjem, plivanjem i spuštanjem uz uže. U neoprenu i s kacigom slijedi se vodič tri do četiri sata nizvodno: klizanje niz glatke tobogane koje je voda brusila tisućljećima, skokovi u zelene bazene od dva do osam metara po izboru, plivanje kroz tjesnace u kojima nebo ostane uska plava crta, i na kraju, u težoj varijanti, spust uz uže niz sam slap. Osnovna tura traži samo dobru kondiciju i sigurno plivanje, penjačko znanje ne; svaki skok može se zaobići. Voda je i ljeti oko petnaest stupnjeva, zato odijelo daju organizatori, a ponijeti treba kupaći, čvrste cipele koje smiju u vodu i suhu odjeću za poslije. Tko je jednom prošao ovaj dio Cetine, na rijeku više ne gleda s mosta nego iznutra: kao na živo biće koje je isklesalo cijeli krajolik oko Omiša.

Foto: Modzzak / Public domain

Mala Luka Beach
Aktivnost

Mala Luka Beach

Uvala čije ime doslovno znači 'mala luka', dalje niz obalu prema Pisku.

Foto: Karlo Kovacic / CC BY-SA 3.0

Mala Luka Beach
Aktivnost

Mala Luka Beach

Mala Luka je tajna koju Omišani nevoljko dijele: sitna uvala stisnuta između Brzeta i Nemire, do koje se dolazi samo pješice obalnom stazom ili morem. Dvadesetak metara oblutaka, dvije-tri stijene za skakanje, borovi koji se naginju do same vode i more koje zbog dubine i strujanja ostaje prozirno kao staklo i u špici kolovoza. Sadržaja nema nikakvih, ni tuša, ni kafića, ni ležaljki, i upravo zato ovamo dolaze oni koji žele more kakvo je bilo prije turizma: ručnik na kamen, maska u ruke, knjiga u sjenu. Voda se brzo produbljuje, pa je uvala draža plivačima nego obiteljima s malom djecom; stijene s južne strane kriju najbolji snorkeling u neposrednoj okolici grada. Dođite ujutro dok je uvala u sjeni ili kasno popodne kad sunce padne nisko; ponesite vodu, voće i obuću za kamen, a smeće vratite sa sobom, jer kante ovdje nema. Petnaest minuta hoda od grada, a osjećaj kraja svijeta: to je Mala Luka.

Foto: Karlo Kovacic / CC BY-SA 3.0

Još 18 mjesta
  • Lokva Rogoznica Beach
  • Pisak Beach
  • Zakučac Hydroelectric Plant View
  • Cetina River Mouth
  • Cetina Boat Dock
  • Kayaking on the Cetina
  • Duce Beach
  • Nemira Beach
  • Brzet Beach
  • Čelina Beach
  • Ruskamen Beach
  • Omiš Harbour
  • Omiš Semi-Submarine Dock
  • Galeb Beach Camp
  • Dugi Rat Beach
  • Jesenice Coast
  • Gradska plaža (Velika plaža)
  • Omiška Dinara

Kupovina

5
Još 5 mjesta
  • Zadvarje Market
  • Omiš City Market
  • Omiš Fish Market
  • Studenac Omiš Center
  • Omiš Bus Station

Omiš: kratki odgovori

Koliko je Omiš udaljen od Splita?
Dvadeset pet kilometara južno obalnom cestom; autobusi voze često i trebaju četrdeset do pedeset minuta, ovisno o ljetnoj gužvi. Omiš je time i izlet iz Splita i jeftinija baza za njega.
Je li rafting za djecu?
Standardna dionica Cetine mirna je brzica, uglavnom druge težine, i organizatori obično primaju djecu od šest do osam godina, uz tri do četiri sata trajanja. Canyoning i zipline imaju više dobne i visinske granice.
Na koju tvrđavu se popeti?
Mirabela je kratak uspon iz stare jezgre s pogledom na luku. Starigrad, sat vremena kamenitom stazom, zaslužuje punu panoramu ušća, kanala i Brača; ljeti idite rano ili kasno, hlada nema.

CroVenture App

Istraži Omiš uz CroVenture

Mjesta se otključavaju čim do njih dođeš, uz putovnicu koja se puni dok istražuješ.