Prijeđi na sadržaj
Svi gradovi

Umag. Što vidjeti, karta i skrivena mjesta

29 odabranih mjesta· 14 skrivenih dragulja
Umag
Foto: Mihael Grmek / CC BY-SA 4.0

Umag su hrvatska ulazna vrata sa zapada, prvi grad iza slovenske granice, i tu ulogu igra dobro: mala mletačka jezgra na lučkom poluotoku, duga vrpca turističke obale i najveći teniski trenutak zemlje, ATP turnir koji ovdje od 1990. puni srpanjske večeri. Sportska infrastruktura tiha je specijalnost grada, od stadionskog kompleksa do terena uz more.

Zaleđe ga upotpunjuje: momjanski vinski kraj, ceste maslina i tartufski gradići unutarnje Istre svi su unutar četrdeset minuta.

Umag: što vidjeti od stare jezgre do Savudrije

Sljedećih 7 dana

Podaci o vremenu: Open-Meteo.com

Klima iz mjeseca u mjesec

Desetogodišnji prosjeci za Umag: ovako mjesec obično izgleda, bez obzira na to što radi ovaj tjedan.

MjesecDan °CNoć °CKišnih danaMore °C
Siječanj93813
Veljača104911
Ožujak136812
Travanj169914
Svibanj20141418
Lipanj2519823
Srpanj2821826
Kolovoz2821727
Rujan24171024
Listopad19131021
Studeni1491218
Prosinac115915

Zrak 2015. do 2024., more 2022. do 2024. Kišni dan računa se od 1 mm. Podaci: Open-Meteo.com

Plaže u mjestu Umag

Uvala Zambratija
Skriveni dragulj
Aktivnost

Uvala Zambratija

Mirna uvala sjeverno od Katora, iznad najstarijeg šivanog broda Sredozemlja.

Foto: Ato 01 / CC BY-SA 4.0

Uvala Zambratija
Aktivnost Skriveni dragulj

Uvala Zambratija

Uvala Zambratija mirna je uvala sjeverno od Katora koja u sebi krije nalaz svjetske važnosti: u njezinom se plićaku 2008. našao ostatak drvenog broda šivanog konopom, datiran u brončano doba, star oko tri i pol tisuće godina, i time najstariji poznati brod te vrste na Mediteranu. Nalaz je ostao pod vodom, zaštićen i pod nadzorom, a istraživanja i danas traju; s površine se ne vidi, ali ploče uz obalu objašnjavaju što leži ispod. Sama uvala je ono što je uvijek bila: plitko more, betonski platoi, ribarske barke i mala marina, bez hotela i bez glazbe. Kupanje je mirno i toplo, a dno pjeskovito na više mjesta. Uz uvalu rade dvije konobe s ribom iz ovih voda, a do Sipara se obalnom stazom hoda deset minuta. Za dan koji spaja tiho kupanje i osjećaj da ste iznad tri tisuće godina povijesti, Zambratija je najbolji izbor umaškog kraja.

Foto: Ato 01 / CC BY-SA 4.0

Plaža Stella Maris
Aktivnost

Plaža Stella Maris

Dugačka plaža uz sportski centar, s borovom sjenom uz obalu.

Foto: Adam Chamczyk / CC BY 3.0

Plaža Stella Maris
Aktivnost

Plaža Stella Maris

Plaža Stella Maris najduži je uređeni kupališni pojas Umaga, položen uz istoimeni sportski i hotelski kompleks južno od grada: nekoliko stotina metara betonskih platoa i šljunka, s borovom šumom koja se spušta gotovo do vode i daje hlad kakav se na ovom dijelu obale rijetko nađe. Uz plažu su tuševi, kabine, barovi, tereni za odbojku i najam sportske opreme, a u sklopu kompleksa i teniski centar u kojem se igra Croatia Open. More je otvoreno prema zapadu, bistro i brzo duboko, a platoi olakšavaju ulaz onima kojima šljunak smeta. Ovo je plaža za cijeli dan: hlad iza leđa, sadržaj uz stazu i šetnica koja vodi natrag u grad za dvadeset minuta. U tjednu turnira ovdje je najveća gužva u sezoni; ostatak ljeta plaža bez problema prima sve koji dođu. Zalasci su, kao svugdje na zapadnoj obali Istre, izravni.

Foto: Adam Chamczyk / CC BY 3.0

Gradska plaža Pozioi
Aktivnost

Gradska plaža Pozioi

Betonske platforme i šljunak južno od jezgre, pješice od trga.

Foto: Adam Chamczyk / CC BY 3.0

Gradska plaža Pozioi
Aktivnost

Gradska plaža Pozioi

Gradsko kupalište Pozioi glavna je plaža Umaga i primjer onoga što se na istarskoj obali zove uređeno kupalište: betonski platoi s ljestvama u more, pojasevi krupnijeg šljunka i borovi iznad, sve odmah južno od jezgre i povezano šetnicom koja vodi dalje prema Stella Marisu. More je ovdje duboko blizu obale i bistro jer je obala otvorena prema zapadu, a platoi daju ravno mjesto za ručnik i za ulazak bez kamenja pod nogama. Uz plažu rade tuševi, kabine, barovi i najam ležaljki, a spasilačka služba dežura u sezoni. Zbog blizine jezgre ovo je najlakša plaža za goste bez auta: pet minuta od glavnog trga i dvije od parkirališta. Popodne sunce ostaje dugo, a zalasci s betona spadaju među najbolje u gradu, jer je zapadna obala Istre jedina hrvatska obala koja gleda u otvoreni zapad bez otoka pred sobom.

Savjet upućenih

Ljestve su skliske: uđi bočno, ne prema moru.

Foto: Adam Chamczyk / CC BY 3.0

Plaža Polynesia, Katoro
Aktivnost

Plaža Polynesia, Katoro

Kupalište u Katoru, s plitkim ulazom i pogledom prema Savudriji.

Foto: Adam Chamczyk / CC BY 3.0

Plaža Polynesia, Katoro
Aktivnost

Plaža Polynesia, Katoro

Plaža Polynesia u Katoru glavno je kupalište turističke zone sjeverno od Umaga i najbolji izbor za obitelji koje ne žele ni stepenice ni šljunak: dugi pojas s betonskim platoima i uređenim pješčano-šljunčanim ulazima, s morem koje se produbljuje polako i s pogledom na otočić Sveti Ivan pred obalom. Katoro je izgrađen kao ljetovališna zona, pa je uz plažu sve što treba na jednom mjestu: tuševi, kabine, ležaljke, barovi, restorani, aquapark, tereni i staza za šetnju koja vodi prema Umagu u jednom i prema Savudriji u drugom smjeru. More je čisto i zaštićeno, a plaža nosi plavu zastavu. Nedostatak je očit: ovdje se ne dolazi zbog izvorne Istre nego zbog udobnosti, i to je u redu ako se tako i planira. Do jezgre Umaga vozi se pet minuta ili se hoda obalnom šetnicom pola sata.

Foto: Adam Chamczyk / CC BY 3.0

Naši savjeti

Što bismo mi radili oko Umaga

Jednodnevni izleti nadomak Umaga, uz rute i mirne kutke kojima se naša redakcija stalno vraća.

Rute za Umag

  • 6 postaja

    Umaški poluotok

    Šest postaja od trga do marine, sve unutar dvjesto metara širine.

    1. Trg 1. svibnja
    2. Crkva svetog Peregrina
    3. Muzej grada Umaga
    4. Tržnica Umag
    5. Park uz rivu
    6. ACI marina Umag

Skriveni dragulji u gradu Umag

Svjetionik Savudrija
Legendarno
Znamenitost

Svjetionik Savudrija

Najstariji svjetionik na Jadranu, u pogonu od 1818.

Foto: Mihael Grmek / CC BY-SA 4.0

Svjetionik Savudrija
Znamenitost Legendarno

Svjetionik Savudrija

Svjetionik Savudrija najstariji je svjetionik na Jadranu i jedan od najstarijih u ovom dijelu Europe: kula visoka trideset i šest metara sagrađena je 1818. po nalogu austrijskog cara Franje I., u vrijeme kad je Trst bio glavna luka carstva i kad je plovidbu prema njemu trebalo osigurati. Legenda koja ide uz svjetionik lijepa je i vjerojatno neistinita: da ga je dao podići austrijski grof zbog ljubavi prema hrvatskoj plemkinji koju je upoznao na balu u Beču, a koja je umrla prije nego što je kula dovršena. Provjerljivo je nešto drugo: kula je prva na svijetu koristila plinsko svjetlo iz vlastite plinare, tehnologiju koja je tada bila novost. Svjetionik i danas radi, a u zgradi uz njega uređeni su apartmani za najam. Do njega se stiže cestom iz Savudrije, a prilaz je otvoren; unutrašnjost kule se ne posjećuje, ali plato oko nje daje pogled do Pirana i, za vedrih dana, do Alpa.

Savjet upućenih

Zalazak ovdje traje dulje nego drugdje: nema brda koje bi ga skratilo.

Foto: Mihael Grmek / CC BY-SA 4.0

Uvala Zambratija
Skriveni dragulj
Aktivnost

Uvala Zambratija

Mirna uvala sjeverno od Katora, iznad najstarijeg šivanog broda Sredozemlja.

Foto: Ato 01 / CC BY-SA 4.0

Uvala Zambratija
Aktivnost Skriveni dragulj

Uvala Zambratija

Uvala Zambratija mirna je uvala sjeverno od Katora koja u sebi krije nalaz svjetske važnosti: u njezinom se plićaku 2008. našao ostatak drvenog broda šivanog konopom, datiran u brončano doba, star oko tri i pol tisuće godina, i time najstariji poznati brod te vrste na Mediteranu. Nalaz je ostao pod vodom, zaštićen i pod nadzorom, a istraživanja i danas traju; s površine se ne vidi, ali ploče uz obalu objašnjavaju što leži ispod. Sama uvala je ono što je uvijek bila: plitko more, betonski platoi, ribarske barke i mala marina, bez hotela i bez glazbe. Kupanje je mirno i toplo, a dno pjeskovito na više mjesta. Uz uvalu rade dvije konobe s ribom iz ovih voda, a do Sipara se obalnom stazom hoda deset minuta. Za dan koji spaja tiho kupanje i osjećaj da ste iznad tri tisuće godina povijesti, Zambratija je najbolji izbor umaškog kraja.

Foto: Ato 01 / CC BY-SA 4.0

Kapela svetog Pelegrina
Skriveni dragulj
Znamenitost

Kapela svetog Pelegrina

Kamena kapela na samoj obali, iza suhozida i borova.

Foto: Jonatan Melik Kurinčič / CC0

Kapela svetog Pelegrina
Znamenitost Skriveni dragulj

Kapela svetog Pelegrina

Kapela svetog Peregrina stoji na samoj obalnoj liniji južno od Umaga, na mjestu koje predaja veže uz mučeništvo gradskog zaštitnika: prema legendi, Peregrin je ovdje ubijen u 3. stoljeću, a mjesto se štovalo stoljećima prije nego je na njemu podignuta današnja kamena kapelica. Građevina je mala i jednostavna, s jednim ulazom i krovom od kamenih ploča, a stoji toliko blizu mora da joj valovi u nevremenu dosežu prag. Upravo je taj položaj čini nezaboravnom: kapela usred stijena, bez ograde i bez ceremonije, s morem s tri strane. Do nje se dolazi obalnom šetnicom iz Umaga, dvadesetak minuta hoda, ili autom do parkirališta iznad. Unutrašnjost je otvorena o blagdanu i po dogovoru, ali je i vanjski pogled dovoljan. Za posjetitelja koji traži razlog da prošeta obalom umjesto da leži na plaži, ovo je najbolji cilj u okolici, i najbolji u suton.

Savjet upućenih

Ime obale dolazi od kapele, ne obrnuto.

Foto: Jonatan Melik Kurinčič / CC0

Istraži Umag po kategoriji

Znamenitosti

16
Svjetionik Savudrija
Legendarno
Znamenitost

Svjetionik Savudrija

Najstariji svjetionik na Jadranu, u pogonu od 1818.

Foto: Mihael Grmek / CC BY-SA 4.0

Svjetionik Savudrija
Znamenitost Legendarno

Svjetionik Savudrija

Svjetionik Savudrija najstariji je svjetionik na Jadranu i jedan od najstarijih u ovom dijelu Europe: kula visoka trideset i šest metara sagrađena je 1818. po nalogu austrijskog cara Franje I., u vrijeme kad je Trst bio glavna luka carstva i kad je plovidbu prema njemu trebalo osigurati. Legenda koja ide uz svjetionik lijepa je i vjerojatno neistinita: da ga je dao podići austrijski grof zbog ljubavi prema hrvatskoj plemkinji koju je upoznao na balu u Beču, a koja je umrla prije nego što je kula dovršena. Provjerljivo je nešto drugo: kula je prva na svijetu koristila plinsko svjetlo iz vlastite plinare, tehnologiju koja je tada bila novost. Svjetionik i danas radi, a u zgradi uz njega uređeni su apartmani za najam. Do njega se stiže cestom iz Savudrije, a prilaz je otvoren; unutrašnjost kule se ne posjećuje, ali plato oko nje daje pogled do Pirana i, za vedrih dana, do Alpa.

Savjet upućenih

Zalazak ovdje traje dulje nego drugdje: nema brda koje bi ga skratilo.

Foto: Mihael Grmek / CC BY-SA 4.0

Kapela svetog Pelegrina
Skriveni dragulj
Znamenitost

Kapela svetog Pelegrina

Kamena kapela na samoj obali, iza suhozida i borova.

Foto: Jonatan Melik Kurinčič / CC0

Kapela svetog Pelegrina
Znamenitost Skriveni dragulj

Kapela svetog Pelegrina

Kapela svetog Peregrina stoji na samoj obalnoj liniji južno od Umaga, na mjestu koje predaja veže uz mučeništvo gradskog zaštitnika: prema legendi, Peregrin je ovdje ubijen u 3. stoljeću, a mjesto se štovalo stoljećima prije nego je na njemu podignuta današnja kamena kapelica. Građevina je mala i jednostavna, s jednim ulazom i krovom od kamenih ploča, a stoji toliko blizu mora da joj valovi u nevremenu dosežu prag. Upravo je taj položaj čini nezaboravnom: kapela usred stijena, bez ograde i bez ceremonije, s morem s tri strane. Do nje se dolazi obalnom šetnicom iz Umaga, dvadesetak minuta hoda, ili autom do parkirališta iznad. Unutrašnjost je otvorena o blagdanu i po dogovoru, ali je i vanjski pogled dovoljan. Za posjetitelja koji traži razlog da prošeta obalom umjesto da leži na plaži, ovo je najbolji cilj u okolici, i najbolji u suton.

Savjet upućenih

Ime obale dolazi od kapele, ne obrnuto.

Foto: Jonatan Melik Kurinčič / CC0

Još 14 mjesta
  • Novigrad, stara jezgra
  • Trg 1. svibnja
  • Buje, stara jezgra
  • Sipar
  • Villa rustica, Katoro
  • Spomenik Fulviju Tomizzi
  • Svjetionik Rt Zub
  • Lapidarium Novigrad
  • Muzej grada Umaga
  • Crkva svetog Peregrina
  • Crkva svetog Ivana apostola, Savudrija
  • Kazališna dvorana Antonio Coslovich
  • Spomenik palim borcima
  • Etnografski muzej Buje

Aktivnosti

12
Uvala Zambratija
Skriveni dragulj
Aktivnost

Uvala Zambratija

Mirna uvala sjeverno od Katora, iznad najstarijeg šivanog broda Sredozemlja.

Foto: Ato 01 / CC BY-SA 4.0

Uvala Zambratija
Aktivnost Skriveni dragulj

Uvala Zambratija

Uvala Zambratija mirna je uvala sjeverno od Katora koja u sebi krije nalaz svjetske važnosti: u njezinom se plićaku 2008. našao ostatak drvenog broda šivanog konopom, datiran u brončano doba, star oko tri i pol tisuće godina, i time najstariji poznati brod te vrste na Mediteranu. Nalaz je ostao pod vodom, zaštićen i pod nadzorom, a istraživanja i danas traju; s površine se ne vidi, ali ploče uz obalu objašnjavaju što leži ispod. Sama uvala je ono što je uvijek bila: plitko more, betonski platoi, ribarske barke i mala marina, bez hotela i bez glazbe. Kupanje je mirno i toplo, a dno pjeskovito na više mjesta. Uz uvalu rade dvije konobe s ribom iz ovih voda, a do Sipara se obalnom stazom hoda deset minuta. Za dan koji spaja tiho kupanje i osjećaj da ste iznad tri tisuće godina povijesti, Zambratija je najbolji izbor umaškog kraja.

Foto: Ato 01 / CC BY-SA 4.0

Plaža Stella Maris
Aktivnost

Plaža Stella Maris

Dugačka plaža uz sportski centar, s borovom sjenom uz obalu.

Foto: Adam Chamczyk / CC BY 3.0

Plaža Stella Maris
Aktivnost

Plaža Stella Maris

Plaža Stella Maris najduži je uređeni kupališni pojas Umaga, položen uz istoimeni sportski i hotelski kompleks južno od grada: nekoliko stotina metara betonskih platoa i šljunka, s borovom šumom koja se spušta gotovo do vode i daje hlad kakav se na ovom dijelu obale rijetko nađe. Uz plažu su tuševi, kabine, barovi, tereni za odbojku i najam sportske opreme, a u sklopu kompleksa i teniski centar u kojem se igra Croatia Open. More je otvoreno prema zapadu, bistro i brzo duboko, a platoi olakšavaju ulaz onima kojima šljunak smeta. Ovo je plaža za cijeli dan: hlad iza leđa, sadržaj uz stazu i šetnica koja vodi natrag u grad za dvadeset minuta. U tjednu turnira ovdje je najveća gužva u sezoni; ostatak ljeta plaža bez problema prima sve koji dođu. Zalasci su, kao svugdje na zapadnoj obali Istre, izravni.

Foto: Adam Chamczyk / CC BY 3.0

Gradska plaža Pozioi
Aktivnost

Gradska plaža Pozioi

Betonske platforme i šljunak južno od jezgre, pješice od trga.

Foto: Adam Chamczyk / CC BY 3.0

Gradska plaža Pozioi
Aktivnost

Gradska plaža Pozioi

Gradsko kupalište Pozioi glavna je plaža Umaga i primjer onoga što se na istarskoj obali zove uređeno kupalište: betonski platoi s ljestvama u more, pojasevi krupnijeg šljunka i borovi iznad, sve odmah južno od jezgre i povezano šetnicom koja vodi dalje prema Stella Marisu. More je ovdje duboko blizu obale i bistro jer je obala otvorena prema zapadu, a platoi daju ravno mjesto za ručnik i za ulazak bez kamenja pod nogama. Uz plažu rade tuševi, kabine, barovi i najam ležaljki, a spasilačka služba dežura u sezoni. Zbog blizine jezgre ovo je najlakša plaža za goste bez auta: pet minuta od glavnog trga i dvije od parkirališta. Popodne sunce ostaje dugo, a zalasci s betona spadaju među najbolje u gradu, jer je zapadna obala Istre jedina hrvatska obala koja gleda u otvoreni zapad bez otoka pred sobom.

Savjet upućenih

Ljestve su skliske: uđi bočno, ne prema moru.

Foto: Adam Chamczyk / CC BY 3.0

Plaža Polynesia, Katoro
Aktivnost

Plaža Polynesia, Katoro

Kupalište u Katoru, s plitkim ulazom i pogledom prema Savudriji.

Foto: Adam Chamczyk / CC BY 3.0

Plaža Polynesia, Katoro
Aktivnost

Plaža Polynesia, Katoro

Plaža Polynesia u Katoru glavno je kupalište turističke zone sjeverno od Umaga i najbolji izbor za obitelji koje ne žele ni stepenice ni šljunak: dugi pojas s betonskim platoima i uređenim pješčano-šljunčanim ulazima, s morem koje se produbljuje polako i s pogledom na otočić Sveti Ivan pred obalom. Katoro je izgrađen kao ljetovališna zona, pa je uz plažu sve što treba na jednom mjestu: tuševi, kabine, ležaljke, barovi, restorani, aquapark, tereni i staza za šetnju koja vodi prema Umagu u jednom i prema Savudriji u drugom smjeru. More je čisto i zaštićeno, a plaža nosi plavu zastavu. Nedostatak je očit: ovdje se ne dolazi zbog izvorne Istre nego zbog udobnosti, i to je u redu ako se tako i planira. Do jezgre Umaga vozi se pet minuta ili se hoda obalnom šetnicom pola sata.

Foto: Adam Chamczyk / CC BY 3.0

Još 8 mjesta
  • Teniski centar Stella Maris
  • Kaštelir
  • Špilja Golubinka
  • Park prirode Škarline
  • ACI marina Umag
  • Rt Savudrija
  • Park uz rivu
  • Park Luciana Delbianca

Hrana i piće

1
Još 1 mjesta
  • Tržnica Umag

Umag: kratki odgovori

Kako doći u Umag?
Cestom je najbliže hrvatsko ljetovalište srednjoj Europi: tršćanska zračna luka udaljena je oko sat vremena, Ljubljana dva, Pula sedamdeset kilometara južno. U sezoni brzi brodovi povezuju obližnji Poreč s Venecijom i Trstom.
Kada je ATP turnir?
U drugoj polovici srpnja, navečer, na zemlji stadiona Stella Maris. Smještaj u cijelom gradu taj je tjedan popunjen, pa ili planirajte oko njega ili rezervirajte mjesecima ranije.
Kakve su plaže?
Kamene ploče, betonirane terase i male šljunčane uvale uz zelenu obalu, a resortske zone na sjeveru i jugu dodaju bazene ondje gdje priroda ostaje kamenita. Za pijesak domaći voze do laguna oko Savudrije.

CroVenture App

Istraži Umag uz CroVenture

Mjesta se otključavaju čim do njih dođeš, uz putovnicu koja se puni dok istražuješ.