Prijeđi na sadržaj
Svi gradovi

Hvar. Što vidjeti, karta i skrivena mjesta

44 odabranih mjesta· 10 skrivenih dragulja· 1 nadolazećih događanja
Hvar
Foto: Falk2 / CC BY-SA 3.0 de

Grad Hvar sabija mletački trg, španjolsku tvrđavu na brdu i najstarije pučko kazalište u Hrvatskoj u kameni amfiteatar oko svoje luke, a luka u srpnju odgovara najvećom gustoćom jahti na Jadranu. Otok iza njega najsunčanije je mjesto u zemlji, što polja lavande i vinogradi unutrašnjosti znaju stoljećima.

Pakleni otoci počinju odmah ispred luke: taksi brodice cijeli dan voze do borovih otočića i taj ritam kupanja i vraćanja ono je kako hvarski dan stvarno izgleda.

Što vidjeti na Hvaru: Fortica, Arsenal i Starogradsko polje

Sljedećih 7 dana

Podaci o vremenu: Open-Meteo.com

Radno vrijeme i cijene

Mjesta za koja vodimo radno vrijeme i razinu cijena. Vremena se mijenjaju sa sezonom, mjerodavna je službena stranica.

MjestoRadno vrijemeCijenaSlužbena stranica
Sveti Nikola PeakUvijek otvoreno; prije pješačenja provjeri pristup, vremenske uvjete, pravila parka i dnevno svjetlo.--

Klima iz mjeseca u mjesec

Desetogodišnji prosjeci za Hvar: ovako mjesec obično izgleda, bez obzira na to što radi ovaj tjedan.

MjesecDan °CNoć °CKišnih danaMore °C
Siječanj1161115
Veljača1381015
Ožujak1491015
Travanj1712916
Svibanj21161019
Lipanj2721424
Srpanj3023226
Kolovoz3023426
Rujan2520725
Listopad2116923
Studeni17121419
Prosinac1391017

Zrak 2015. do 2024., more 2022. do 2024. Kišni dan računa se od 1 mm. Podaci: Open-Meteo.com

Hvar u videu

Svjetlo Hvara

YouTubeHvar2:47

Plaže u mjestu Hvar

Dubovica Beach
Legendarno
Aktivnost

Dubovica Beach

Mirna uvala na južnoj obali Hvara s bistrom, mirnom vodom za kupanje.

Foto: Falk2 / CC BY-SA 3.0 de

Dubovica Beach
Aktivnost Legendarno

Dubovica Beach

Dubovica je uvala na južnoj obali otoka, oko osam kilometara istočno od grada Hvara, uz staru cestu prema Starom Gradu. Uvalu zatvaraju dva rta, a u njezinu dnu leži šljunčana plaža s krupnijim oblucima i vrlo bistrim morem koje brzo postaje duboko. Uz samu plažu stoji kamena kuća iz 19. stoljeća sa suhozidnim terasama, jedna od najfotografiranijih građevina na otoku. S ceste do plaže vodi strma staza kojom se silazi desetak minuta, a parkiralište uz cestu je malo i ljeti puno prije podneva. Nema tuševa ni hlada osim ispod nekoliko stabala, pa vrijedi ponijeti vodu i suncobran.

Foto: Falk2 / CC BY-SA 3.0 de

Zaraće Beach
Aktivnost

Zaraće Beach

Skrovita uvala na južnoj obali Hvara, vrijedna zaobilaska za mirno kupanje.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Zaraće Beach
Aktivnost

Zaraće Beach

Zaraće su dvije susjedne uvale na južnoj strani otoka, Malo i Velo Zaraće, koje dijeli stjenoviti greben probušen niskim prirodnim prolazom kroz koji se može proplivati iz jedne u drugu. Plaže su šljunčane i uske, okružene bijelim stijenama i borovima, a more je zbog izloženosti otvorenoj pučini hladnije i bistrije nego u zaklonjenim uvalama. Do uvala se dolazi skretanjem s glavne ceste kroz istoimeno selo, zatim strmim putem koji zadnjih dvjestotinjak metara prelazi u stepenice. Nema ugostiteljske ponude osim male konobe u sezoni, pa se nosi vlastita voda. Kod jakog juga more zna nanijeti valove, tada je kupanje neugodno.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Lučišća Beach
Aktivnost

Lučišća Beach

Mala plaža na južnoj obali Hvara, smještena podno obronka.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Lučišća Beach
Aktivnost

Lučišća Beach

Lučišća je mala uvala na južnoj obali Hvara, u nizu skrovitih uvalica između Zavale i Ivan Dolca, do koje ne vodi asfaltna cesta nego makadam i pješačka staza kroz vinograde. Plaža je od bijelog šljunka i kratka, a more je zbog otvorenosti prema pučini iznimno bistro i nekoliko stupnjeva hladnije nego u sjevernim uvalama otoka. Uvala je okrenuta jugu, pa sunce na njoj ostaje do zalaska, ali za jakog juga more nanosi valove i kupanje nije ugodno. Nema nikakvog sadržaja: ni tuševa, ni bara, ni sjene osim uz rub. Ponesite vodu, hranu i obuću za hodanje po šljunku i kamenu, a mrežni signal je slab.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Pokonji Dol Beach
Aktivnost

Pokonji Dol Beach

Plaža tik istočno od starog grada Hvara, lako dostupna pješice za kupanje.

Foto: Tromber / CC BY-SA 4.0

Pokonji Dol Beach
Aktivnost

Pokonji Dol Beach

Pokonji Dol je uvala nešto više od kilometra istočno od hvarske luke, nazvana po istoimenom otočiću sa svjetionikom koji leži nasuprot obale i lomi valove, pa je more u uvali gotovo uvijek mirno. Plaža je od sitnijeg šljunka i ulaz u vodu je postupan, što je čini najpogodnijom obiteljskom plažom u blizini grada. Do nje se stiže šetnicom uz obalu koja polazi od franjevačkog samostana i traje dvadesetak minuta, a posljednji dio vodi kroz borovu šumu koja daje hlad. Uz plažu rade dva beach bara s ležaljkama i tuševima. Ujutro je gotovo prazna, popodne dolazi puno kupača, a sunce se zadržava do kasnog poslijepodneva.

Foto: Tromber / CC BY-SA 4.0

Zavala Beach
Aktivnost

Zavala Beach

Dio obale na južnoj strani Hvara, otvoren i pogodan za mirno kupanje bez žurbe.

Foto: Topalaska / CC BY-SA 4.0

Zavala Beach
Aktivnost

Zavala Beach

Zavala je mjesto na južnoj obali Hvara, okrenuto prema Korčuli i otvorenom moru, a do njega se dolazi kroz tunel Pitve-Zavala, uski jednosmjerni prokop dug oko kilometar i pol koji je šezdesetih godina nastao iz vodovodne štolne. Tunel nema rasvjete ni pločnika i propušta samo jedno vozilo, pa se prije ulaza čeka na prolaz suprotnog smjera; upravo zbog njega je južna obala dugo ostala slabo naseljena. Plaža je šljunčana i uska, s vrlo bistrim morem koje se brzo produbljuje, a okolne padine su terasirane vinogradima plavca malog. U mjestu radi nekoliko konoba. Sunce ostaje na plaži do kasnog poslijepodneva.

Foto: Topalaska / CC BY-SA 4.0

Bonj Beach
Aktivnost

Bonj Beach

Plaža tik uz stari grad Hvar, savršena za brzo osvježenje između razgledavanja.

Foto: Herbert wie / CC BY-SA 4.0

Bonj Beach
Aktivnost

Bonj Beach

Bonj je plaža zapadno od hvarske luke, prva veća uvala izvan gradske jezgre, do koje se od trga hoda deset minuta uz more. Prepoznaje se po nizu kamenih arkada uz obalu, sagrađenih dvadesetih godina 20. stoljeća kad je Hvar dobio prve hotele i kad su se kupališta gradila kao arhitektura, s kabinama, natkrivenim prostorima za odmor i uređenim prilazom moru. Arkade i danas stoje i pod njima ima hlada. Plaža je šljunkovita s betonskim platformama, a more je mirno jer je uvala okrenuta sjeverozapadu. Dio plaže pripada hotelu i ima ležaljke uz naplatu, dio je slobodan. Poslijepodne je sunčano do kasno.

Foto: Herbert wie / CC BY-SA 4.0

Naši savjeti

Što bismo mi radili oko Hvara

Jednodnevni izleti nadomak Hvara, uz rute i mirne kutke kojima se naša redakcija stalno vraća.

Rute za Hvar

  • 7 postaja

    S Pjace na Forticu

    Renesansni grad i tvrđava iznad njega

    1. Trg svetog Stjepana i katedrala
    2. Arsenal i Hvarsko kazalište
    3. Hvar Loggia
    4. Franjevački samostan
    5. Benedictine Monastery
    6. Hanibal Lucić Summer Residence
    7. Tvrđava Fortica (Španjola)

Skriveni dragulji u gradu Hvar

Dubovica Beach
Legendarno
Aktivnost

Dubovica Beach

Mirna uvala na južnoj obali Hvara s bistrom, mirnom vodom za kupanje.

Foto: Falk2 / CC BY-SA 3.0 de

Dubovica Beach
Aktivnost Legendarno

Dubovica Beach

Dubovica je uvala na južnoj obali otoka, oko osam kilometara istočno od grada Hvara, uz staru cestu prema Starom Gradu. Uvalu zatvaraju dva rta, a u njezinu dnu leži šljunčana plaža s krupnijim oblucima i vrlo bistrim morem koje brzo postaje duboko. Uz samu plažu stoji kamena kuća iz 19. stoljeća sa suhozidnim terasama, jedna od najfotografiranijih građevina na otoku. S ceste do plaže vodi strma staza kojom se silazi desetak minuta, a parkiralište uz cestu je malo i ljeti puno prije podneva. Nema tuševa ni hlada osim ispod nekoliko stabala, pa vrijedi ponijeti vodu i suncobran.

Foto: Falk2 / CC BY-SA 3.0 de

Palmižana Marina
Legendarno
Aktivnost

Palmižana Marina

Mala otočna marina blizu grada Hvara, mirna baza za dan među otocima.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Palmižana Marina
Aktivnost Legendarno

Palmižana Marina

Palmižana je uvala na sjevernoj strani otoka Svetog Klementa, najvećeg u Paklenom nizu, i jedino je mjesto u arhipelagu s pravom marinom, zaklonjenom od bure i juga. Iznad uvale leži botanički vrt koji je obitelj Meneghello počela saditi početkom 20. stoljeća, s palmama, agavama, kaktusima i egzotičnim vrstama donesenima s putovanja; oko vrta su nastali paviljoni i restorani koji rade i danas. Preko brežuljka, petnaest minuta hoda, nalazi se šljunčana plaža okrenuta jugu. Taksi brodovi iz Hvara voze redovito i plovidba traje dvadesetak minuta. Za posjet je dovoljno pola dana, a obuća za hodanje po šumskim stazama je korisna.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Tvrdalj Castle
Legendarno
Znamenitost

Tvrdalj Castle

Utvrđeni kameni dvor u srcu stare jezgre Staroga Grada.

Foto: F.G. / CC BY-SA 3.0

Tvrdalj Castle
Znamenitost Legendarno

Tvrdalj Castle

Tvrdalj je ljetnikovac pjesnika Petra Hektorovića u Starom Gradu, građen od 1520. godine i zamišljen kao utvrđeno imanje koje bi u slučaju napada primilo i susjede. Središte kompleksa je pravokutni ribnjak s morskom vodom u kojem i danas plivaju cipli, okružen natkrivenim trijemom; uz njega su golubinjak, cisterna i vrt s ljekovitim biljem. Po zidovima su uklesani latinski, hrvatski i talijanski natpisi koje je Hektorović sam odabrao, među njima i onaj o prolaznosti svega ljudskog. Pjesnik je ovdje napisao Ribanje i ribarsko prigovaranje iz 1556., jedno od prvih djela hrvatske književnosti o običnim ljudima. Obilazak traje pola sata.

Foto: F.G. / CC BY-SA 3.0

Istraži Hvar po kategoriji

Znamenitosti

20
Tvrdalj Castle
Legendarno
Znamenitost

Tvrdalj Castle

Utvrđeni kameni dvor u srcu stare jezgre Staroga Grada.

Foto: F.G. / CC BY-SA 3.0

Tvrdalj Castle
Znamenitost Legendarno

Tvrdalj Castle

Tvrdalj je ljetnikovac pjesnika Petra Hektorovića u Starom Gradu, građen od 1520. godine i zamišljen kao utvrđeno imanje koje bi u slučaju napada primilo i susjede. Središte kompleksa je pravokutni ribnjak s morskom vodom u kojem i danas plivaju cipli, okružen natkrivenim trijemom; uz njega su golubinjak, cisterna i vrt s ljekovitim biljem. Po zidovima su uklesani latinski, hrvatski i talijanski natpisi koje je Hektorović sam odabrao, među njima i onaj o prolaznosti svega ljudskog. Pjesnik je ovdje napisao Ribanje i ribarsko prigovaranje iz 1556., jedno od prvih djela hrvatske književnosti o običnim ljudima. Obilazak traje pola sata.

Foto: F.G. / CC BY-SA 3.0

Tvrđava Fortica (Španjola)
Legendarno
Znamenitost

Tvrđava Fortica (Španjola)

Tvrđava na brdu koja kruni Hvar najpoznatijim pogledom na grad.

Foto: Steve Jurvetson / CC BY 2.0

Tvrđava Fortica (Španjola)
Znamenitost Legendarno

Tvrđava Fortica (Španjola)

Tvrđava Fortica, poznata i kao Španjola, stoji na brdu stotinjak metara iznad grada Hvara i podignuta je u 16. stoljeću, na mjestu starije utvrde. Građena je nakon što je osmanska flota 1571. spalila grad: nova je utvrda trebala primiti stanovništvo i topovima nadzirati ulaz u luku i Pakleni arhipelag. Godine 1579. u nju je udario grom i zapalio barutanu, što je razorilo dio zidina, pa je obnovljena krajem stoljeća. Danas su u njoj mala zbirka amfora izvađenih iz mora, tamnice i terasa s koje se vidi cijela luka s otočićima. Uspon iz grada traje dvadeset minuta strmim stubama i stazom; ulaznica je jeftina, a najbolji trenutak je zalazak sunca.

Foto: Steve Jurvetson / CC BY 2.0

Mauzolej Šime Ljubića
Skriveni dragulj
Znamenitost

Mauzolej Šime Ljubića

Klasicistička kuća i mauzolej povjesničara Šime Ljubića u Starom Gradu.

Foto: Chippewa / CC BY-SA 4.0

Mauzolej Šime Ljubića
Znamenitost Skriveni dragulj

Mauzolej Šime Ljubića

Kuća i mauzolej Šime Ljubića stoje na rubu Staroga Grada, uz cestu prema polju. Ljubić, rođen 1822. u Starom Gradu, bio je svećenik, arheolog i povjesničar, dugogodišnji ravnatelj Narodnog muzeja u Zagrebu i jedan od utemeljitelja hrvatske arheologije: skupljao je natpise, novac i predmete s otoka i objavio prve sustavne pregled starina Dalmacije. Kuću je dao sagraditi u klasicističkom slogu, a uz nju je podignut i mauzolej u kojem je pokopan nakon smrti 1896. Građevina je jednostavna, s trokutnim zabatom i simetričnim pročeljem, netipična za otočnu arhitekturu. Vidi se izvana, a u sklopu je nekoliko starih čempresa.

Savjet upućenih

Spoji posjet sa šetnjom uz Starogradski zaljev i obilaskom stare gradske jezgre.

Foto: Chippewa / CC BY-SA 4.0

Likorova kuća
Skriveni dragulj
Znamenitost

Likorova kuća

Ruševine ladanjske kuće iz 19. stoljeća na padinama iznad Staroga Grada.

Foto: Gampe / CC BY-SA 4.0

Likorova kuća
Znamenitost Skriveni dragulj

Likorova kuća

Likorova kuća je ruševina ladanjske kuće iz 19. stoljeća na padini iznad Staroga Grada, okružena terasama koje su nekad bile vinograd. Ovakva su se imanja gradila u vrijeme kad je hvarsko vinogradarstvo doživljavalo procvat, jer je filoksera opustošila francuske vinograde pa je potražnja za dalmatinskim vinom naglo porasla; obitelji su tada podizale kuće izvan naselja, uz vlastite nasade. Kad je filoksera stigla i na otok, prihodi su nestali, ljudi su se iselili u Ameriku, a kuće ostale prazne. Danas su vidljivi zidovi, dovratnici i cisterna, a oko njih raste makija. Do mjesta vodi poljski put; nema oznaka ni čuvane staze, pa treba dobra obuća.

Savjet upućenih

Do ruševina vodi poljski put kroz maslinike; idealno za miran izlet biciklom ili pješice.

Foto: Gampe / CC BY-SA 4.0

Svjetionik Pokonji Dol
Skriveni dragulj
Znamenitost

Svjetionik Pokonji Dol

Svjetionik na obali, orijentir za pomorce.

Foto: Николай Максимович / CC BY 3.0

Svjetionik Pokonji Dol
Znamenitost Skriveni dragulj

Svjetionik Pokonji Dol

Svjetionik Pokonji Dol stoji na niskom otočiću pred ulazom u hvarsku luku i označava prilaz gradu s istoka. Podignut je u 19. stoljeću, u razdoblju kad je austrijska pomorska uprava sustavno opremala istočni Jadran svjetionicima, jer je promet parobroda tražio sigurnu plovidbu i noću. Kula je niska i bijela, uz nju je kamena kuća nekadašnjeg čuvara, a otočić je gol, bez raslinja osim niskog grmlja. Danas radi automatski. Do otočića se ne pristaje redovnom linijom, ali se vidi s obale i s taksi brodova prema Paklenim otocima, a najbolji pogled na njega je s plaže Pokonji Dol nasuprot.

Savjet upućenih

Mnogi svjetionici dostupni su samo izvana ili brodom; provjeri prilaz.

Foto: Николай Максимович / CC BY 3.0

Mirje
Skriveni dragulj
Znamenitost

Mirje

Arheološko nalazište koje svjedoči o davnoj prošlosti kraja.

Foto: Argo Navis / CC BY-SA 4.0

Mirje
Znamenitost Skriveni dragulj

Mirje

Mirje je arheološko nalazište na istočnom rubu Starogradskog polja, u blizini Dola, gdje se u kamenju i makiji razaznaju zidovi antičkog gospodarskog imanja. Rimske villae rusticae nizale su se po polju jer je zemlja koju su Grci parcelirali ostala u obradi i pod rimskom vlašću: na imanjima se prešalo ulje i vino koje se izvozilo brodovima iz starigradske uvale. Na Mirju su vidljivi ostaci zidova građenih od pravilno slaganog kamena, dijelovi prostorija i tragovi gospodarskih objekata. Nalazište nije uređeno za posjet niti označeno pločama, a do njega vodi poljski put; najbolje je doći u proljeće, kad je raslinje nisko.

Savjet upućenih

Ponesi dobru obuću; nalazišta su često na otvorenom i neuređena.

Foto: Argo Navis / CC BY-SA 4.0

Još 14 mjesta
  • Kupinovik
  • Tvrđava Napoleon
  • Trg svetog Stjepana i katedrala
  • Franjevački samostan
  • Stari Grad Museum
  • Vrboska Harbour
  • Jelsa Municipal Museum
  • Malo Grablje Village
  • Velo Grablje Village
  • Benedictine Monastery
  • Hanibal Lucić Summer Residence
  • Sućuraj Lighthouse
  • Arsenal i Hvarsko kazalište
  • Hvar Loggia

Aktivnosti

20
Dubovica Beach
Legendarno
Aktivnost

Dubovica Beach

Mirna uvala na južnoj obali Hvara s bistrom, mirnom vodom za kupanje.

Foto: Falk2 / CC BY-SA 3.0 de

Dubovica Beach
Aktivnost Legendarno

Dubovica Beach

Dubovica je uvala na južnoj obali otoka, oko osam kilometara istočno od grada Hvara, uz staru cestu prema Starom Gradu. Uvalu zatvaraju dva rta, a u njezinu dnu leži šljunčana plaža s krupnijim oblucima i vrlo bistrim morem koje brzo postaje duboko. Uz samu plažu stoji kamena kuća iz 19. stoljeća sa suhozidnim terasama, jedna od najfotografiranijih građevina na otoku. S ceste do plaže vodi strma staza kojom se silazi desetak minuta, a parkiralište uz cestu je malo i ljeti puno prije podneva. Nema tuševa ni hlada osim ispod nekoliko stabala, pa vrijedi ponijeti vodu i suncobran.

Foto: Falk2 / CC BY-SA 3.0 de

Palmižana Marina
Legendarno
Aktivnost

Palmižana Marina

Mala otočna marina blizu grada Hvara, mirna baza za dan među otocima.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Palmižana Marina
Aktivnost Legendarno

Palmižana Marina

Palmižana je uvala na sjevernoj strani otoka Svetog Klementa, najvećeg u Paklenom nizu, i jedino je mjesto u arhipelagu s pravom marinom, zaklonjenom od bure i juga. Iznad uvale leži botanički vrt koji je obitelj Meneghello počela saditi početkom 20. stoljeća, s palmama, agavama, kaktusima i egzotičnim vrstama donesenima s putovanja; oko vrta su nastali paviljoni i restorani koji rade i danas. Preko brežuljka, petnaest minuta hoda, nalazi se šljunčana plaža okrenuta jugu. Taksi brodovi iz Hvara voze redovito i plovidba traje dvadesetak minuta. Za posjet je dovoljno pola dana, a obuća za hodanje po šumskim stazama je korisna.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Pakleni otoci
Aktivnost

Pakleni otoci

Arhipelag uvala obraslih borovima, na kratkoj vožnji brodom od grada.

Foto: Николай Максимович / CC BY 3.0

Pakleni otoci
Aktivnost

Pakleni otoci

Pakleni otoci niz su od šesnaest otočića pred hvarskom lukom, a ime im nema veze s paklom: dolazi od paklina, smole koja se dobivala iz borove šume i kojom su se stoljećima premazivali drveni brodovi. Otočići su niski i obrasli borovinom, s uvalama koje su zaklonjene od svih vjetrova, pa su bili prirodno sidrište; danas su glavno kupališno područje grada Hvara. Najveći je Sveti Klement s uvalom Palmižana i marinom, a najbliži gradu Jerolim i Galešnik. Do njih voze taksi brodovi iz hvarske luke svakih pola sata u sezoni, plovidba traje deset do dvadeset minuta. Na većim otočićima rade konobe; sve ostalo je borova šuma i stjenovita obala.

Foto: Николай Максимович / CC BY 3.0

Zaraće Beach
Aktivnost

Zaraće Beach

Skrovita uvala na južnoj obali Hvara, vrijedna zaobilaska za mirno kupanje.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Zaraće Beach
Aktivnost

Zaraće Beach

Zaraće su dvije susjedne uvale na južnoj strani otoka, Malo i Velo Zaraće, koje dijeli stjenoviti greben probušen niskim prirodnim prolazom kroz koji se može proplivati iz jedne u drugu. Plaže su šljunčane i uske, okružene bijelim stijenama i borovima, a more je zbog izloženosti otvorenoj pučini hladnije i bistrije nego u zaklonjenim uvalama. Do uvala se dolazi skretanjem s glavne ceste kroz istoimeno selo, zatim strmim putem koji zadnjih dvjestotinjak metara prelazi u stepenice. Nema ugostiteljske ponude osim male konobe u sezoni, pa se nosi vlastita voda. Kod jakog juga more zna nanijeti valove, tada je kupanje neugodno.

Foto: Dejan Sekuloski / CC BY 3.0

Jerolim Island
Aktivnost

Jerolim Island

Mali otok tik ispred grada Hvara, dostupan brodom za kupanje podalje od kopna.

Foto: Mlc / CC BY-SA 3.0

Jerolim Island
Aktivnost

Jerolim Island

Jerolim je prvi otočić Paklenog niza, udaljen manje od kilometra od hvarske luke, i najbrže je dostupno kupalište iz grada. Ime je dobio po nekadašnjoj crkvici svetog Jerolima koje više nema. Obala je stjenovita s nekoliko manjih šljunčanih uvala i betonskih platformi, a more je duboko i vrlo prozirno jer nema ni riječnog utoka ni pijeska. Od šezdesetih godina otočić je poznat kao naturističko kupalište, a danas se golo i odjeveno kupanje odvija na odvojenim dijelovima obale. Unutrašnjost je gusta borova šuma s uskim stazama. Taksi brodovi iz Hvara voze svakih pola sata u sezoni, a plovidba traje desetak minuta; na otoku radi jedan bar.

Foto: Mlc / CC BY-SA 3.0

Galešnik Island
Aktivnost

Galešnik Island

Sićušan otok uz obalu grada Hvara, mirna postaja za kupanje s broda.

Foto: Bernard Gagnon / CC BY-SA 4.0

Galešnik Island
Aktivnost

Galešnik Island

Galešnik je najmanji i najbliži otočić pred hvarskom lukom, udaljen svega nekoliko stotina metara od rive, pa se do njega dolazi brodom za pet minuta. Na vrhu otočića stoje ostaci male utvrde koju su Mlečani podigli u 16. stoljeću da zatvore ulaz u luku unakrsnom vatrom s gradskom tvrđavom Forticom; utvrda je kasnije napuštena i danas je od nje ostalo tek kameno prizemlje. Obala je stjenovita, s betonskim platformama za sunčanje i strmim ulazom u duboko more. Otočić je uređen kao dnevni beach klub s barom i ležaljkama, otvoren u sezoni. Vrijedi doći popodne, kad se s njega gleda cijela gradska luka u protusvjetlu.

Foto: Bernard Gagnon / CC BY-SA 4.0

Još 14 mjesta
  • Mekićevica Beach
  • Sveta Nedjelja Cliffs
  • Lučišća Beach
  • Veneranda Fortress Club
  • Starogradsko polje
  • Polja lavande (Velo Grablje)
  • Pokonji Dol Beach
  • Stari Grad Riva
  • Jelsa Riva
  • Sućuraj Harbour
  • Zavala Beach
  • Ivan Dolac Beach
  • Bonj Beach
  • Sveti Nikola Peak

Kupovina

4
Hvar Pjaca Market
Kupovina

Hvar Pjaca Market

Tržnica na hvarskoj Pjaci, u samom srcu stare jezgre.

Foto: Bernard Gagnon / CC BY-SA 4.0

Hvar Pjaca Market
Kupovina

Hvar Pjaca Market

Tržnica u gradu Hvaru radi u sjeni uz sjeverni rub glavnog trga, u prolazu koji vodi prema gornjem dijelu grada, i manja je od tržnica na kopnu jer otok proizvodi na terasama, u malim količinama. Prodaje se ono što uspijeva na Hvaru: rajčice, tikvice, smokve i grožđe u kasno ljeto, med od kadulje i ružmarina, suha lavanda u vrećicama, maslinovo ulje i domaći likeri. Uz tezge stoje i proizvođači iz brdskih sela koji dolaze ujutro s onim što su tog dana ubrali. Otvara se rano i zatvara oko podneva, a najbolji izbor je do devet sati. Cijene su nešto više nego na kopnu jer se dio robe dovozi trajektom.

Foto: Bernard Gagnon / CC BY-SA 4.0

Stari Grad Market
Kupovina

Stari Grad Market

Lokalna tržnica u središtu starogradske stare jezgre.

Foto: Samuli Lintula / CC BY 3.0

Stari Grad Market
Kupovina

Stari Grad Market

Tržnica u Starom Gradu postavlja se svako jutro na malom trgu nekoliko koraka od rive, a po sastavu ponude vidi se da iza mjesta leži Starogradsko polje, jedina veća poljoprivredna površina na otoku. Zbog toga je izbor povrća bolji nego drugdje na Hvaru: rajčice, paprike, blitva, luk i krumpir iz polja, uz smokve, bademe i grožđe u sezoni. Prodaju se i domaće ulje, vino u plastičnim bocama i suhe smokve u vijencima. Radi od ranog jutra do podneva, a u niskoj sezoni samo vikendom kad su otvorene tri ili četiri tezge. U blizini je i samoposluga za sve što tržnica ne pokriva.

Foto: Samuli Lintula / CC BY 3.0

Još 2 mjesta
  • Hvar Fish Market
  • Jelsa Market

Hvar: kratki odgovori

Kako do grada Hvara bez auta?
Katamaranom iz Splita ravno u hvarsku luku, oko sat vremena, u sezoni više puta dnevno. U srpnju i kolovozu rezervirajte unaprijed, karte se rasprodaju. Trajekt za automobile vozi Split - Stari Grad s druge strane otoka, uz autobusnu vezu.
Je li Hvar samo party otok?
Ne. Party scena koncentrirana je na nekoliko barova uz luku i jedan beach club; tvrđava, kazalište, Pakleni otoci i unutrašnjost s lavandom nemaju s time veze. Stari Grad i Jelsa na istom otoku posve su mirne baze.
Koliko stoji prijevoz na Paklene otoke?
Taksi brodice u sezoni polaze cijeli dan iz luke i naplaćuju nekoliko eura po osobi i smjeru, ovisno o otočiću; do Palmižane je petnaestak minuta. Najam kajaka je štedljiva varijanta za mirnih dana.

CroVenture App

Istraži Hvar uz CroVenture

Mjesta se otključavaju čim do njih dođeš, uz putovnicu koja se puni dok istražuješ.